Skocz do zawartości
lgolebio

Recenzja Hp Nx6110 (model Py500et)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich notebook’omaniaków !!

Parę miesięcy temu przyszedł mi do głowy pomysł na zakup notebooka. Z początku moja wiedza była mizerna i nie wiedziałem praktycznie nic o notebookach. Zasięgałem porad u róznych „fachowców”. Wiedzę czerpałem głównie z tego forum ale również, a nawet przede wszystkim, z doświadczenia moich znajomych oraz tych którym nie obce są sprawy związanie z komputerami przenośnymi. Nie będę opisywał perypetii związanych z samym poszukiwaniem oraz o końcowym wyborze notebooka bo uważam to za zbędne tym bardziej, że każdy wybiera lapsiaka pod kątem własnych potrzeb, finansów i upodobań estetycznych a nawet „przynależności” do pewnych marek. Ja potrzebowałem notebooka w miarę taniego, a przede wszystkim WYTRZYMAŁEGO. Po wielu artykułach i setkach minut spędzonych przed 14 calowym wypalonym już do granic absurdu monitorze z przed 10 lat, mój wybór padł na notebook dobrze znanej wszystkim marki, Hewlet Packard o wdzięcznej nazwie HP nx6110 (model PY500ET). Notebook kupiłem w cenie 3197zł wraz z darmową torbą marki LEX. To naprawdę niewiele, zwarzywszy na fakt iż, komputer posiada procesor Centrino, Bluetooth, Wifi i inne mniej lub bardziej przydatne pierdółki . Przejdźmy zatem do parametrów technicznych omawianego Laptopa.

 

 

 

HP compaq nx6110 (PY500ET)

Procesor: Intel Pentium M 740J (Dothan 2MB L2 Cache)

Częstotliwość: 1733 MHz (centrino)

Chipset płyty: Mobile Intel Avisio-G i915GM

Grafika: Intel GMA 900

Matryca: 15” XGA

Dysk Twardy: TOSHIBA ATA-100 (MK6025GAS)

Pamięć RAM: Infineon 256 MB (PC 2700)

DVD-ROM/CD-RW(combo): Hitachi-LG (GCC-4244N)

CD-R 24x

CD-RW 24x

DVD-ROM 8x

Dodatkowe wyposażenie

-Bluetooth

-Wi-Fi

-2x USB

-1x fire-wire

-Slot Pcmcia

 

Reszta jest praktycznie ta sama w całej serii notebooków nx6110.

 

Rozdział I (czyli co w kartonie piszczy..)

 

Gdy tylko kurier zadzwonił do moich drzwi wiedziałem co będę robił przez cały najbliższy dzień. Po nerwowym pokwitowaniu paczki szybko zabrałem się do otwierania pudełka z dużym logo HP na froncie opakowania, sugerującego, że w środku mieści się nietuzinkowy sprzęt. Laptop zabezpieczony był prawidłowo, schowany w folii zapobiegającej zakurzeniu a po bokach nasunięte były styropianowe osłony które powodują, że komputer nie jest narażony na uszkodzenia mechaniczne, gdyż wisi poniekąd (jak to ktoś wcześniej zauważył) w powietrzu. Dodam również, że zasilacz i płyty instalacyjne były schowane do innego odseparowanego pudła, będącego częścią składową całego opakowania, co powoduje, że nic tu się nie wala i nic nie uderza o siebie nawzajem a zwłaszcza laptop. Producent dosyć skromnie traktuje użytkowników, prawdopodobnie dbając o ekologię światową, zapobiega wycince lasów, które później przemielone zostały by na stosy ulotek, reklam i innych makulatur. Jedyne co znalazłem w pudełku to książeczka „Getting Started” (jak sama nazwa wskazuje omawia podstawy korzystania z notebooka oraz sposób obchodzenia się z nim, oczywiście po angielsku. Druga, grubsza, to napisany w wielu językach (również w polskim) poradnik dotyczący zasad gwarancji i pranwe jej aspekty. Jednym słowem, omówienie kwestii, które upoważniają nas do bezpłatnego serwisu a jakie powodują jej utratę. Nie muszę chyba się nad tym rozpisywać, jedynie podkreślę, że napisany jest bardzo przystępną „polszczyzną”.

Do zestawu dołączone są trzy płytki, jedna to Windows Xp Home z już dołączonymi driverami do wszystkich urządzeń zintegrowanych w komputerku (wersja Angielska), druga to zestaw oprogramowania, antywirus (Symanteca), program do nagrywania, do obsługi Wi-Fi i ogólnie cała masa mniej lub bardziej przydatnych programów. Trzecia płyta to również płyta Windows Xp Home tyle, że jest to wersja Multilanguage (również Polska). Najwyraźniej mamy możliwość wybrania w jakim języku chcemy mieć system.

To by było na tyle, nie ma się tu do czego przyczepić. No może poza tym, że nie ma instrukcji w postaci książeczki. Dostępna jest w postaci elektronicznej na stronie producenta.

 

Fotki:

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

 

Rozdział II (pierwsze wrażenia)

Notebook wyróżnia się z pośród innych marek tym, że….jest prosty do bólu. Tak, tak nie ma tu praktycznie, wymyślnego design’u, ale chyba nie o to chodziło producentowi. Czarna, matowa, chropowata obudowa sprawia wrażenie niezwykle wytrzymałej i dobrej jakościowo. Jak łatwo się dowiedzieć, jest to obudowa kompozytowa. Mi osobiście bardzo przypadła do gustu zwłaszcza, że lakierowane obudowy bardzo łatwo porysować i zniszczyć a ta sprawia wrażenie nieprzeciętnie wytrzymałej. Nie jest oczywiście nie zniszczalna, nawet zauważyłem lekką rysę na klapie. Jest ona jednak tak mała, że trudno ją zauważyć, widoczna jedynie w bardzo mocnym świetle słonecznym. Klapa otwiera się z oporem, nie wydając żadnych choćby najmniejszych pisków czy zgrzytań. Jednym słowem ok. Jak Dotąd nie zauważyłem, żadnych wad. Wszystko ładnie spasowane ze sobą, nie ma mowy tu o żadnych luzach, zamknięcie klapy trzyma dobrze i pewnie, obudowa nie „wgniata” się pod naciskiem. Za to wszystko duży plus dla producenta.

 

Rozdział III (Lets bring it to Live…)

Notebook posiadał już zainstalowany system operacyjny, i jedyne co należało zrobić to….podłączyć zasilanie (baterię) i można bez przeszkód przystąpić do pracy. Zaraz gdy tylko załadował się Xp-ek zauważyłem pierwszy mankament tego notebooka….a była nim matryca. Niestety ale jest ona…przeciętna, bardzo długo musiałem regulować jej położeniem aż w końcu udało mi się dostosować jej kontrast do akceptowalnego dla mnie poziomu. Jest nieco za jasna co powoduje, że oczy szybko się męczą przy standardowych ustawieniach wyświetlanych barw. Przyciemnienie obrazu powoduje jednak, jakby to powiedzieć, zamglenie obrazu, co skutkuje blaknięcie kolorów. Jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest po prostu dosyć spore odchylenie klapy w celu uzyskania odpowiedniego natężenia jasności nie tracąc przy tym na nasyceniu, oraz lekko wyregulować parametry kolorów (przyciemniając je) i zmniejszając kontrast (choć i tutaj ciężko o kompromis). W chwili obecnej zaczynam się już przyzwyczajać do nowego „środowiska” ekranu, jeżeli chodzi o samą ostrość i wyrazistość obiektów czy liter, to nie ma się tu do czego przyczepić.

Notebook chodzi w miarę szybko ale 256 MB to zdecydowanie za mało, zwłaszcza, że i karta grafiki łakoma jest na jej obszary co dodatkowo obniża sprawność systemu. Dysk twardy o pojemnośći 60GB powinien wystarczyć każdemu, jest w miarę wydajny ale nie należy do najcichszych i wyraźnie słychać chrobotanie głowicy pracującej podczas zapisu. Jest ona tym bardziej zauważalna przy zbyt małej pamięci operacyjnej. Pomimo tych nie udogodnień system nie krztusi się jak by się to mogło wydawać. Drobna modernizacja jest wprost koniecznością. Procesor bardzo sprawnie wykonuje wszelkie operacje ale zaskakuje mnie jednak dlaczego tak szybko załącza się wentylator. Według wskazań Speedfana i Everesta wiatrak włącza się przy 42 stopniach i pracuje przez około kilkanaście czasem kilkadziesiąt sekund. W chwili obecnej przy pisaniu tej recenzji włącza się średnio co kilka minut. Coś czuję, że czeka mnie wymiana pasty termoprzewodzącej. Przy przeglądaniu Internetu włącza się bardzo często. Do chłodzenia powrócę w dalszej części.

 

Klawiatura, no właśnie klawiatura to jedna z najprzyjemniejszych rzeczy tego notebooka. Nie przypuszczałem, że tak szybko przyzwyczaję się do szybkiego w miarę pisania na tych klawiszach. Skok klawiszy jest krótki, same zaś klawisze chodzą cicho. Wszystko jest pod „palcami” nie trzeba niczego szukać. Nie przypadła mi jednak kalkomania na klawiszach. Nie wygląda ona zbyt estetycznie, zwłaszcza na tej klasy sprzęcie. Wiele osób zwróciło już na to uwagę, jest to poniekąd „pięta achillesowa” tego modelu a raczej całej tej serii. No, ale w rzeczy samej, nie utrudnia to pisania. Mam lekkie obawy co do trwałości takiego rozwiązania. Pożyjemy zobaczymy. Korzystanie natomiast z touchpada to po prostu bajka. Jest znakomity, bardzo dobrze reaguje na ruchy palca a gumowe klawisze, z głębokim skokiem, wręcz idealnie się sprawują. Osobiście bardziej mi to odpowiada niż standardowe klawisze w konkurencyjnych markach. Na touchpad’zie znajduje się również coś co pełni rolę scrolla, pozwala szybko i bez trudu przewijać strony w górę lub w dół. To bardzo przydatne udogodnienie. Czasem jednak zdarzy się, że „wjedziemy” na to pole i włączy się przewijanie. Nie wpływa to jednak zbytnio na ergonomię. Wszelkie diody sygnalizujące zostały umieszczone w takich miejscach aby nie utrudniały pracy, zwłaszcza w nocy. Kontrolka baterii świeci się w trakcie ładowania na pomarańczowo-bursztynowy kolor a po naładowaniu zmienia barwę na zieloną. Zielone są również kontrolka dysku twardego oraz dioda przy przycisku Power. Wielki plus dla producenta, że nie starał się na siłę ozdobić naszego laptopa niczym choinkę świąteczną i dokładnie przemyślał wszystkie kontrolki. Dla niektórych jednak trochę przeszkadzające mogą być kontrolki od Wi-Fi, które świecą na mocno niebieski kolor, zwłaszcza, że jedna znajduje się w przycisku aktywującym moduł, ten zaś umieszczono przy matrycy. Mi nie przeszkadza takie rozwiązanie.

 

Notebook wyposażono dosyć skąpo pod względem portów. Trudno szukać tu portów szeregowych a wyłącznie dwa wejścia USB nie zachwycają. Ponadto ich umieszczenie jest dosyć nie fortunne bo umieszczone obok siebie, uniemożliwiają podłączenie naraz urządzeń, zwłaszcza tych o niestandardowych wielkościach. Wielki minus za takie rozwiązanie. Jednym słowem inżynierowie nie popisali się pod tym względem pomysłowością. Może uznali, że i tak na co dzień nie korzystamy z tylu zewnętrznych dodatków. No cóż, tego wyjaśnić w żaden sposób nie potrafię. Poza USB mamy również Firewire, PCMCIA, wyjście VGA, wyjścia do podłączenia kabla sieciowego i telefonicznego oraz wejście dla mikrofonu i audio. Trzeba się trochę namęczyć aby włożyć minijack’a do wyjścia audio oraz wejścia mikrofonu. W obydwu przypadkach należy użyć nieco siły.

 

Podsumujmy zatem pierwsze spostrzeżenia:

Zalety:

-klawiatura,

-touchpad

-ergonomia

-wygląd

-jakość materiałów

-design (albo się go nie nawiedzi albo kocha)

 

Wady

-przeciętna matryca

-kalkomania na klawiszach

-brak portu szeregowego

-umiejscowienie i liczba portów USB

-brak wyjścia S-video

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

 

 

Rozdział IV (lets play some music..)

Jakość oferowanych głośników jest więcej niż zadowalająca. Naprawdę, pomimo mobilnej konstrukcji, grają naprawdę przyzwoicie. Co do basów to nie należy spodziewać się cudów, bo i tych czasem brakuje ale jeśli chodzi o czystość odtwarzania dźwięków, nawet przy ustawieniu najgłośniejszym, jest tutaj na ocenę bardzo dobrą. Głosniki „dają” dosyć mocno, a przy maxymalnym ustawieniu są wręcz bardzo głośne. Jednym słowem, wszyscy będą usatysfakcjonowani, nawet w bardzo „szumnych” pomieszczeniach można z powodzeniem ich używać. Bardzo się cieszę, że obudowa nie wpada w rezonans jak to bywa w niektórych przypadkach i dźwięk jest na bardzo wysokim poziomie. To są wyłącznie moje odczucia, nie jestem specjalistą od sprzętu audiofilskiego ale dla mnie to wystarcza, choć na dłuższą metę i tak zaopatrzę się w głośniki.

 

Rozdział V (wydajność)

Jak już wcześniej napisałem notebook wyposażono w model procesora opartym na technologii Centrino. W przypadku biurowych zastosowań nie ma sobie równych, choć szczerze mówiąc potencjał tego procesora wykorzystamy wyłącznie przy minimum 512MB pamięci operacyjnej, choć i tu mam wątpliwośći. Dzisiaj 1GB nikogo już nie dziwi. Dysk nie należy do czołówki „sprinterów”, poniżej przedstawiam wyniki z programu HDtach. Niestety ale wynik bardzo mizerny, wiadomo dlaczego. Z moich odczuć mogę stwierdzić, że procesor wydajnościowo nie odbiega modelom desktopowym ze stajni AMD (bo tylko na takich pracowałem). Przesiadka z procesora sempron 939 3000+ na tego Intela nie wprowadziła większych zmian w przyjemności korzystania z programów typowo biurowych. Mówiłem już, że tej pamięci Ram jest za mało…..:)??

 

Dołączona grafika

 

 

Pomiarów wydajności dysku, grafiki oraz procesora wykonywałem przy ustawieniach standardowych dla Windowsa. Osobiście uważam, że nie ma sensu testować sprzętu ustawiając Windows w tryb maxymalnie wydajnościowy a grafiki w konfigurację wyłącznie pod kątem max wydajności bo nie w takich trybach na co dzień pracujemy. Powyłączałem tylko wszystkie możliwe programy działające w tle i tak jak notebook został przygotowany do pracy przeprowadziłem testy.

 

Podsumowując wynik wydajności dysku jest niestety niski, co jest po części winą małej ilości pamięci operacyjnej oraz tego, że dysk nie jest zdefragmentowany. Co do karty graficznej jest lepiej niż przewidywałem bo prezentuje bardzo przyzwoity poziom. Śmiało można pograć w stare gierki. W te nowsze raczej już nie.

 

Dołączona grafika

 

 

Nie zamierzam testować grafiki benchamrkiem 2003 i 2005 bo uważam to za zbędne posunięcie przy tej klasie sprzętu, jaki wynik by nie był i tak w nowe gry grać się nie da. Nie do tego notebook został stworzony. Poza tym nie jestem maniakiem giercowania. Dobrze jednak wiedzieć, że karta jest całkiem wydajna co po części jest zasługą procesora.

 

Przejdźmy zatem do testów samego procesora. Poniżej zamieszczam test przy użyciu programu Super Pi (próbka 8MB, SuperPI v1.1e). Wynik jak widać średni, choć tak naprawdę nie najgorszy.

 

Dołączona grafika

 

Pozostały nam jeszcze czas odczytów i zapisu do pamięci Ram.

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

I to by było na tyle jeśli chodzi o testy poglądowe. Nie będę umieszczał ich więcej bo nie jestem zawodowym recenzentem aby potrafić porównywać i omawiać wyniki. Myślę, że to wystarczy każdemu do subiektywnej oceny wydajności notebooka.

 

Podsumujmy:

Dysk - zdecydowanie za wolny, stanowi swego rodzaju wąskie gardło całego sprzętu

Pamięć -markowa pamięć Infineona to bardzo miły dodatek (niestety tylko PC2700)

Procesor – tutaj nie ma nad czym się zastanawiać, jaki jest każdy widzi, przy odpowiednim towarzystwie (czytaj lepszym dysku i szybszych i pojemniejszych pamięciach) powinien rozwinąć skrzydła. W chwili obecnej jego moc niestety jest nie wykorzystywana.

 

Rozdział VI (chłodzenie i głośność)

Przy normalnej pracy wentylator włącza się co kilka minut. Trochę to dziwne, ale nawet pisząc tą recenzję, włącza się według mnie za często. Przy przeglądaniu Internetu jest to bardziej zauważalne. Moja teoria to kiepskiej jakości pasta termoprzewodząca jaka została tu wykorzystana. Kiedy producenci nauczą się, że dobry „glut” to podstawa?? Będę musiał w przyszłości dokonać „przesmarowania”. Co do głośności wentylatora to zauważyłem, że ma tylko dwa biegi. Pierwszy włącza się jak tylko temperatura przekroczy 42 stopnie a następny załącza się przy bardzo wysokim obciążeniu procesora. O ile pierwszy bieg jest do zaakceptowania, jest w miarę cichy i nie przeszkadza w pracy o tyle drugi daje już o sobie znać. Na dłuższą metę będzie on męczący, jednak przy np. graniu zupełnie nie zwraca się na to uwagi. Powietrze wychodzące z lewej strony (patrząc od frontu) jest chłodne przy temp procesora 42 stopni a przy maxymalnym użytkowaniu temperatura raczej nie przekracza 50 stopni. Troszkę mnie to dziwi dlaczego przy tak niskich wartościach temperatury włącza się chłodzenie. Jeśli chodzi o dysk twardy to temperatura nie przekracza 34 stopni przy normalnym użytkowaniu. W trakcie defragmentowania temp nie waha się ale nie przeskakuje powyżej 36-37 stopni. Temperatura w trakcie odczytów jaka panowała w pomieszczeniu to 21 stopni Celsjusza. Jeśli chodzi o dźwięki wydawane przez dysk to muszę powiedzieć, że jest on słyszalny ale nie uciążliwy. Zdecydowanie mniej hałaśliwy niż mój Samsung w PC stacjonarnym. Nie wpada w drgania i nie powoduje żadnych wibracji nawet po przyłożeniu ręki do miejsca w którym jest zainstalowany. Ciepło jest odczuwalne w tym miejscu ale nie wpływa negatywnie na pracę, no poza tym, że lewa ręka trochę się poci.

 

Rozdział VII (Podsumowanie)

Podsumujmy wszystkie zalety i wady notebooka jakie udało mi się wychwycić podczas tygodniowego użytkowania.

Zalety:

-cena (tylko 3196zł)

-jakość wykonania obudowy (spasowanie, użyte materiały, kompozytowy trwały plastik)

-bardzo cichy przy pracy biuorwej

-klawiatura

-touchpad

-bluetooth

Wady:

-kalkomania na klawiszach

-matryca (trzeba się do niej przyzwyczaić, bardzo słabe kąty widzenia, trochę za jasna)

-zbyt wolny dysk twardy

- za często włączający się wentylator

-brak portów szeregowych i wyjścia s-video

 

Jak widać komputerek nie jest pozbawiony wad. Jest to jednak pod pewnym względem kompromis między ceną, jakością a parametrami. Osobiście odpowiada mi takie połączenie. Nx6110 przypadł mi do gustu. Jest to pierwszy mój notebook i z pewnością nie ostatni. W przyszłości już lepiej będę wiedział co kupię. Tymczasem planuję zakup lepszych pamięci oraz wymianę dysku twardego. Nie zamieściłem informacji na temat DVD/CD-RW (combo) ale właściwie to jaki jest sens brania pod uwagę nagrywarki. Odtwarza, wypala, a to czy zajmuje jej to minutę czy dwie itd. Itp. nie przeszkadza mi w ogóle. Ma działać i tyle, nie wypalam płyt hurtowo więc w ogóle nie przejmuję się jej osiągami. Ogólnie wszystko chodzi tu bardzo płynnie i stabilnie. Nie uświadczyłem jeszcze jakichś problemów z kompatybilnością programów czy zwisów i resetów. Procesor ciężko „zmęczyć” nie pozwoli nam na to system, zbyt wrażliwego na temperaturę według mnie, chłodzenia. Czy zatem mogę polecić go innym osobom. Jak najbardziej jest to towar godny polecenia, choć osobiście uważam, że drobne zmiany jakie powinien wprowadzić producent, a którego koszty byłyby wręcz żadne, mogły by ulepszyć produkt (zmiany w Biosie co do temp związanych z chłodzeniem). Jeśli zapytacie mnie czy jestem usatysfakcjonowany to odpowiem, że tak, bo pamiętajmy, że choć na rynku są lepsze notebooki bardziej przemyślane to ich koszt jest wręcz nie do zaakceptowania dla takiego zwykłego studenta jak ja. Procesor Centrino, Wi-Fi, bluetooth, czegoż można chcieć więcej.

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Za tydzień przedstawię po krótce jak sprawuje się Wi-Fi, bo w chwili obecnej nie mam możliwości jej przetestowania.

Edytowane przez lgolebio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie tej patent z zaklejanymi klawiszami :rolleyes:

Ja nie mam dobrych wspomnien z napedem HL DT ST co prawda GCC-4240N ale Nie chcial wypalac plytek max predkoscia, naszczescie po 2 latach padl i zmienili mi na TEACa ktory dziala lepeiej i mniej potrzebuje procesora ;)

 

ps.A co z bateria ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie tej patent z zaklejanymi klawiszami :rolleyes:

Ja nie mam dobrych wspomnien z napedem HL DT ST co prawda GCC-4240N ale Nie chcial wypalac plytek max predkoscia, naszczescie po 2 latach padl i zmienili mi na TEACa ktory dziala lepeiej i mniej potrzebuje procesora ;)

 

ps.A co z bateria ?

te naklejki to wygladaja masakrycznie.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie tej patent z zaklejanymi klawiszami :rolleyes:

Ja nie mam dobrych wspomnien z napedem HL DT ST co prawda GCC-4240N ale Nie chcial wypalac plytek max predkoscia, naszczescie po 2 latach padl i zmienili mi na TEACa ktory dziala lepeiej i mniej potrzebuje procesora ;)

 

ps.A co z bateria ?

Bateria trzyma przy pracy biurowej w granicach dwóch godzin i 40 miunt minut. Przy sosunkowo dużym obciążeniu około póltrorej może krócej, ale ciężko to wywnioskować. (mówię tu o przypadku bardzo intensywnego korzystania)

 

Co do klawiszy to mam mieszane uczucia, czyżby ktoś mi tu "podłożył" nie tą klawiaturę ?? Hmm....trochę mnie to martwi :( a może nie mam czym się przejmować <_<

 

Aha i jeszcze jedna ważna rzecz. W trakcie gdy kompresowałem film z DVD na format avi to z okolic komputerka zaczął wydobywać się pisk. Z początku myślałem, że to z mojego notebooka, tym bardziej, że odgłos nasilał się w takim stopniu iż wyraźnie przeszkadzał. Na szczęście okazał się to tylko zasilacz, który po nagrzaniu i przy maxymalnym użytkowaniu lapka zaczyna niemiłośiernie piszczeć. Jak myślicie jest to powód do zmartwień i czy coś można z tym zrobić??

Edytowane przez lgolebio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

mam HP nx6110 (Pentium M 1.6)

 

Co do zasilacza to mi wymienili w serwisie bo pewna seria tych notebookow miala ten defekt zasialcza, szczegolnie podczas jednoczesnego ladowania i uzywania piszczal jak szalony.

 

Jesli chodzi o temperatury to polecam aktualizacje biosu - duzo pomaga. Wprowadza 3 tryby parcy wentylatora i mozna na zasilaniu sieciowym ustawic ciagla prace wentyalora i nie przeszkadza zbytnio.

 

Dodatkowo najnowszy program Notebook Hardware Control i obnizyc na mnoznikach napiecia ( dla 6x mam 0,916V i pracuje stabilnie)

 

Mi bateria na właczonym wifi, matrycy ustawionej na 75% jasnosci i normalnie na nim pracuje, wytrzymuje ok 3,5h. Wentylator włacza sie maks co 20 minut ale spod jest cholernie goracy i ciezko trzymac na kolanach.

 

W sprawie martycy masz racje słaba.

 

Co do klawiatury to wyglad jakbys mial niemiecki układ klawiatury i ci nalepki w sklepie nalepili:)

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie na 100% coś jest nie tak z klawiaturą, faktycznie jak by była przerabiana z innego układu... Co prawda ja mam nx8220, ale chyba sposób oznaczania klawiszy jest taki sam jak w nx6110, a ja takiego czegoś nie mam...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmmm weszlem na allegro i wyszukalem ten model i kilka z nich rzekomo kupionych w polsce mialo niemiecka klawiature, tylko 2 mialy polska... ja bym tego tak nie zostawil na twoim miejscu, dac 3200zl i miec nalepki jakies? w zyciu nigdy, dlatego wole mojego asusa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

mam HP nx6110 (Pentium M 1.6)

 

Co do zasilacza to mi wymienili w serwisie bo pewna seria tych notebookow miala ten defekt zasialcza, szczegolnie podczas jednoczesnego ladowania i uzywania piszczal jak szalony.

W takim razie będę musiał się przejść do serwisu HP po wymianę zasilacza. Nie będzie z tym żadnych problemów??

 

Jesli chodzi o temperatury to polecam aktualizacje biosu - duzo pomaga. Wprowadza 3 tryby parcy wentylatora i mozna na zasilaniu sieciowym ustawic ciagla prace wentyalora i nie przeszkadza zbytnio.

 

Dodatkowo najnowszy program Notebook Hardware Control i obnizyc na mnoznikach napiecia ( dla 6x mam 0,916V i pracuje stabilnie)

Ustawiłem na najmniejszą z możliwych 0.7 V i pracuje stabilnie, żadnych problemów. Nawet grałem w need for speed porsche i to na max detalach. Jest spoxik, taka wydajność w zupełności wystarcza a wentylator włącza się teraz raz na kilkanaście minut. Zaraz ściągnę nowszą wersję Biosu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajna recka, fajny komputer!

 

Co do matrycy - przyzwyczaisz sie bardzo szybko i bedzie Ci ona bardzo pasowała w 6110 matryca jest na prawde OK! (u nie w LG jest lepsza:P ale oj tam)

 

Troszke skłamałes z uginaniem sie obudowy: Zamknij lapka i przycisnij lekko znaczek HP na klapie :) ooo ugina sie :) ale nie przejmuj sie chyba w kazdym plastikowym lapku tak sie dzieje :)

 

Pytanko: wiatrak wylacza sie totalnie czy chodzi sobie na ~500rpm ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyłącza się totalnie :) Niestety ale nie ma możliwości wglądu w jego prędkość obrotową. Taka funkcja nie została wogóle zimplementowana.

 

Co do uginania się to oczywiście masz rację, pamiętajmy jednak, że i tak są one niewielkie. Obudowa sprawia wrażenie solidnej.

 

 

Wracając do karty graficznej pozwoliłem sobie zrobić krótki filmik (trwa minutę 30 sekund) z udziałem gierki need for speed porsche. Jest to tylko poglądowy filmik, chciałem pokazać, że nawet przy tej ilości ramu oraz wydajności grafy można pograć na max detalach. Filmik nie jest najlepszej jakości (ma 15 MB ). Tylko nie śmiejcie się z zawartcyh tam komentarzy :P http://www.youtube.com/watch?v=fkQjleN5Rj8

 

P.S. Mówiąc "grafika też nie jest najlepsza, miałem oczywiście na myśli kartę graficzną" ;)

Edytowane przez lgolebio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do klawiautry to na bank jest cos nie tak- jest to klawiatura niemiecka- zobacz jaki ksztalt ma "enter"- odwrocona litera "L" te 6110 z polska klawa maja "Enter" w ksztalcie "-----" obawiam sie ze sklep Cie troche oszukal- chyba ze nie kupowales w sklepie??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupowałem przez internet. Co do klawiatury to skontaktuję się jeszcze ze sklepem i zapytam co i jak. Poproszę o wymianę na "właściwą" chociaż trochę wątpię w takie posunięcie. Po za tym wszystko jest ok, sprawdzałem na stronie internetowej HP od kiedy mój notebook ma gwarancję i wszystko się zgadza. Prawdopodobnie dostają notebooki inną klawiaturą i potem je przerabiają, co nie zmienia faktu, że to troszeczkę nie w porządku :(

Edytowane przez lgolebio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupowałem przez internet.

tak to jest jak sie kupuje wyszukujac najtanszej oferty @ www, wolalem dolozyc 200zl i kupic u znajomego w sklepie i móc dokładnie egzemplarz przeznaczony dla mnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra jakoś przeżyję, życie jest pełne takich przypadków, należy podejść do tego z dystansem. Proponuję skończyć już tą gadkę o klawiaturze. I tak notebook mi się podoba. Najważniejsze, że mam gwarancję i to mi wystarczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra jakoś przeżyję, życie jest pełne takich przypadków, należy podejść do tego z dystansem. Proponuję skończyć już tą gadkę o klawiaturze. I tak notebook mi się podoba. Najważniejsze, że mam gwarancję i to mi wystarczy.

 

ja mam takie pytanko. Czy podczasz grania w NFS'a wentylator chodzil aly czas?. I czy zachowywal sie głośno?. Ja mam karte SISm760 128 mb i powiem ci ze na max detalach tez chodzi tak jak u ciebie. No tyle ze u mnie duzo pomaga procek. Bo jak wylacze jego moc z 2GHZ na 800MHZ to gierka juz spowalnia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

powiem ci ze u2 bedzie chodzil o wiele szybciej niz U1. U1 jest jak dla mojego lapka bardziej wymagajacy i w niego nie moge grac bo sie tnie jak cholera. U2 chodzi bez zarzutow. W dodatku w U1 cale menu jest zbyt wymagajace. Tak samo w GTA3 i Vice city. Vice city chodzi bez problemu Gta 3 lubi spownilnic. Zle silniki pod slabe karty graficzne

 

powiem ci ze u2 bedzie chodzil o wiele szybciej niz U1. U1 jest jak dla mojego lapka bardziej wymagajacy i w niego nie moge grac bo sie tnie jak cholera. U2 chodzi bez zarzutow. W dodatku w U1 cale menu jest zbyt wymagajace. Tak samo w GTA3 i Vice city. Vice city chodzi bez problemu Gta 3 lubi spownilnic. Zle silniki pod slabe karty graficzne

dolaczam moj filmik.

 

Moj lapik to Fujitsu-Siemens Amilo 1645. Sempron 3300+, SIS M760 128 mb (przydzielilem 32mb), 512 mb ramu, 80gb 5200obr. Giera chodzi miodzio.zero spowolnien. Ustawienia zreszta samemu widac jakie. Troche z [gluteus maximus] obraz bo nie mam dobrego aparatu do filmikow

 

http://www.youtube.com/watch?v=rztVqopQ7b4

Edytowane przez FSC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lgolebio - w życiu nie zostawiaj tak sprawy z tą klawiatrą

pamiętaj ze kupując przez internet masz 14 dni na zwrocenie sprzetu jak Ci cos nie bedzie sie w nim podobało.

 

Natychmiast (w pon) zadzwon do sklepu z mordą - jak to tak może być - zostałes najzwyczajniej w świecie oszukany. Sklep nie dość ze Ciebie oszukał to jeszcze państwo :) gdyż najprawdopodobniej jest to sprzęt sprowadzony z niemiec/szwecji za który nie zostało zapłacone Cło.

dlaczego dostałes kupując w sklepie system angielski :> - przez to są problemy z polskimi iterkami np. przy podpisie ikon :) ( jak na zdjęciu)

masz instrukcje po polsku ?? - nie???, a przeciez to jest obowiązek - nawet na jogurtach masz etykiety po polsku...

 

STARY za zadne skarby nie odpuszczaj...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam takie pytanko. Czy podczasz grania w NFS'a wentylator chodzil aly czas?. I czy zachowywal sie głośno?. Ja mam karte SISm760 128 mb i powiem ci ze na max detalach tez chodzi tak jak u ciebie. No tyle ze u mnie duzo pomaga procek. Bo jak wylacze jego moc z 2GHZ na 800MHZ to gierka juz spowalnia.

 

Wentyl chodzi non stop w trakcie grania. Jes w miarę cichy ale nawet jeśli wskoczy na najwyższe obroty to nie przeszkadza w graniu.

 

 

Moze taki filmik z NFS U2,albo chociarz U1

Wkrótce postaram się dołączyć filmik z need for speed underground. Brat wczoraj wyjechał za granicę i zabrał ze sobą kamerę.

 

lgolebio - w życiu nie zostawiaj tak sprawy z tą klawiatrą

pamiętaj ze kupując przez internet masz 14 dni na zwrocenie sprzetu jak Ci cos nie bedzie sie w nim podobało.

 

Natychmiast (w pon) zadzwon do sklepu z mordą - jak to tak może być - zostałes najzwyczajniej w świecie oszukany. Sklep nie dość ze Ciebie oszukał to jeszcze państwo gdyż najprawdopodobniej jest to sprzęt sprowadzony z niemiec/szwecji za który nie zostało zapłacone Cło.

dlaczego dostałes kupując w sklepie system angielski :> - przez to są problemy z polskimi iterkami np. przy podpisie ikon ( jak na zdjęciu)

masz instrukcje po polsku ?? - nie???, a przeciez to jest obowiązek - nawet na jogurtach masz etykiety po polsku...

System jest polski, niegdzie nie napisałem, że angielski. Napisałem, że mam możliwosć wgrania angielski Windows ale wgrany był i jest Polski. Postaram się załatwić tą sprawę z klawiaturą. Wkrótce dam znać jakie będą tego efekty.

Aha wracając jeszcze do instrukcji to jak się okazało jest ona zapisana na komputerze, po polsku oczywiście i to w bardzo ładnej graficznej formie a nie jak wcześniej sądziłem tylko na stronie producenta. Za to duży plus.

 

Zgodnie z obietnicą umieszczam filmik zrobiony tym razem cyfrówką (niestety ale jakość jest tragiczna:P). Ustawienia grafiki to rozdzielczość 640x480 oraz wszystkie wodotryski są w trybie LOW bądź zostały powyłączane.

http://www.youtube.com/watch?v=2xC41M4-FpU

Edytowane przez lgolebio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wentyl chodzi non stop w trakcie grania. Jes w miarę cichy ale nawet jeśli wskoczy na najwyższe obroty to nie przeszkadza w graniu.

 

Wkrótce postaram się dołączyć filmik z need for speed underground. Brat wczoraj wyjechał za granicę i zabrał ze sobą kamerę.

System jest polski, niegdzie nie napisałem, że angielski. Napisałem, że mam możliwosć wgrania angielski Windows ale wgrany był i jest Polski. Postaram się załatwić tą sprawę z klawiaturą. Wkrótce dam znać jakie będą tego efekty.

Aha wracając jeszcze do instrukcji to jak się okazało jest ona zapisana na komputerze, po polsku oczywiście i to w bardzo ładnej graficznej formie a nie jak wcześniej sądziłem tylko na stronie producenta. Za to duży plus.

 

Zgodnie z obietnicą umieszczam filmik zrobiony tym razem cyfrówką (niestety ale jakość jest tragiczna:P). Ustawienia grafiki to rozdzielczość 640x480 oraz wszystkie wodotryski są w trybie LOW bądź zostały powyłączane.

http://www.youtube.com/watch?v=2xC41M4-FpU

jakie ustawiles opcje graficzne w tym NFSie? Rozdzielka jaka? ...wszystko na LOW?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na wyższych rozdzielczościach jest podobnie. Troszkę częściej przytnie ale grać się da. Najbardziej komfortowo gra się na 640x480.

 

Dzisiaj rozmawiałem z sprzedawcą. Obiecał zamówić mi nową klawiaturę. Zamówi ją jutro, więc spodziewam się jej pod koniec tego tygodnia, bądź na początku przyszłego. W trakcie rozmowy nie było żadnych problemów. :). Do czasu całkowitego rozwiązania tej sprawy proszę aby nie wypowiadać się w tej kwestii.

Edytowane przez lgolebio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie ;)

 

Dzisiaj przyszła nowa klawiatura, trochę później niż przewidywałem ale była sprowadzana na zamówienie i dlatego tak długo. Chociaż nie całe 2 tygodnie to nie jest spory czas. :):):) Od razu zabrałem się do jej wymiany. Firma zachowała się bardzo w porzadku i przysłała mi nową i w pełni sprawną klawiaturkę. Wszystko działa jak należy a co najważniejsze jest bez tych okropnych naklejek. Umieszczam fotki robione podczas wymiany. Zupełnie przy okazji przesmarowałem procesor nową pastą. Dałem Arctic Silver 5 i teraz wentylator włącza się znacznie rzadziej przy właczonym programie NHC :)

 

Nowa klawiaturka:

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Wymontowanie klawiatury jet banalnie proste, wystarczy odkręcić śróbki z tyłu notebooka (uprzednio odkręcając czarną zaślepkę) oraz w górnych rogach klawiatury poprzesuwać cztery zatrzaski. Wyjąć klawiaturę oraz odłączyć tasiemkę łączącą z płytą główną.

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

I tak w czterech miejscach...

Dołączona grafika

 

.......następnie lekko podważamy ( i naszym oczom ukazują się wszystkie podzespoły lapka :)

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Wnętrzności notebooka po zdemontowaniu klawiatury:

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Porównanie klawiatur:

Dołączona grafika

Edytowane przez lgolebio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to swietnie ze masz normalna teraz klawiature..bo tama to krotko moiac byla nieporozumieniem.....tragedia..jakby komus nie chcialo sie robic naklejek....albo kupione na allegro..i przyklejone:]

 

mam pytanko....pisales ze wczesniej czesto wlaczal ci sie wentylator....co jaki czas mnie wiecej.?.....teraz dales silverka....ile dales?...i czy ciezko sie to robi...no i czy jest duza roznica...(mniej wiecej jaka w czasie?) pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam pytanko....pisales ze wczesniej czesto wlaczal ci sie wentylator....co jaki czas mnie wiecej.?.....teraz dales silverka....ile dales?...i czy ciezko sie to robi...no i czy jest duza roznica...(mniej wiecej jaka w czasie?) pozdrawiam

 

Powiem tak, temat chłodzenia jest nieco skomplikowany.Postaram się przedstawic temp przed (fabryczna pasta) i po przesmarowaniu (arctic silver 5)

 

Pasta fabryczna:

-Temperatura przy starcie to około 42-43 stopni (wentyl nie chodzi)

-temp po kilku minutach (7-9 minut) to około 46-47 stopni (wentyl nie chodzi)

-temp po 15 minutach (49-50 stopni) wentyl zaczyna pracować na 1 biegu (hałas jest do zaakceptowania)

-temp przy bardzo dużym obciążeniu to powyżej 60 stopni (wówczas włącza się drugi bieg--hałas zaczyna drażnić, jak w każdym notebooku, jednak "w terenie" jest mało dostregalny.

-temp przy uruchomionym NHC i ustawieniu napięcia na 0.7 V i mnożniku x6 to około 47-48 stopni przez pierwsze 15 minut, później temp dochodzi do 50 i włącza się wentyl

 

Wentylator wyłacza się jeśli temp procesora spadnie poniżej 44 stopni. Przy fabrycznej pascie zajmowało mu to około 2-3 minut, z tym, że im dłużej notebook chodzi tym ten czas się wydłuża (jest to spowodowane ogólnym nagrzewaniem się notebooka). Żeby było smieszniej czas ten zależy również czy ładujemy notebooka czy nie (dodatkowe ciepło od podzespołów odpowiadających za ładowanie baterii, które się nagrzewają)

 

Pasta Arctic Silver 5:

-temp przy starcie 37-38 stopni (wentyl nie chodzi)

-temp po kilku minutach 42-43 stopnie (wentyl nie chodzi)

-temp po 15 minutach 46-47 stopni (wentyl nie chodzi)

-temp po 20 minutach 50 stopni (włącza się pierwszy bieg)

-temp przy bardzo dużym obciązeniu to ponad 56 stopni (włacza się drugi bieg)

-temp przy włączonym NHC i ustawienieach jak poprzednio to około 44 stopni przez pierwsze 20 minut, później temp wzrasta do 48-49 i stabilizuje się (wentyl włacza się tylko podczas większego obiciązania procesora, a przy pracy biurowej włącza się tak żadko, że szczerze mowiąc nie wiem czy wogóle się włączył choćby raz)

 

 

Wntylator włącza sie tak samo, z tym faktem, że schłodzenie zajmuje mu kilkadziesiąt sekund (przez pierwsze 20-30 minut pracy notebooka, powyżej tego czasu zajmuje mu to około minuty i kilkunastu sekund) I znowu czas ten zależy od tego jak długo pracuje notebook i czy nie ładujemy w tym czasie baterii.

 

Jak widać różnica jest i to spora. Teraz przy włączonym NHC i ustawieniu wszystkiego na minimum udało mi się osiągnąć to do czego dążyłem, czyli praktycznie bezgłośnej pracy. Niestety uważam, że producent powinien śmiało podwyższyć poprzeczkę i ustawić próg temp. do około 55 stopni. Czekam z niecierpliwością na kolejną edycję NHC w któej będzie można to zmieniać. :)

 

Należy jednak pamiętać, że im dłużej notebook chodzi tym wydajność chłodzenia spada, jest to spowodowane bardzo małą powierzchnią radiatora. Sam się dziwię, że to maleństwo z jednym grubym heatpipem i żeberkami potrafi sobie radzić w tak doskonały sposób. Niestety, ale plastikowa obudowa działa jak swego rodzaju izolacja i im dłużej nasz procesor jest aktywny tym mniej ciepła jest w stanie odddać radiator do otoczenia. Jedna kratka po boku i stosunkowo mało wydajny wentylator skutecznie utrzymują ciepło wewnątrz lapka. No ale założeniem istnienia notebooków nie jest bezgłośna praca a przede wszystkim mobilność.

 

To tyle...

Edytowane przez lgolebio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Odkurzę trochę wątek ;-)

Co do klawiatury, to wyjaśnia wszystko to zdjęcie.

Dołączona grafika

 

Masz włoską wersję laptopa (symbol ITL w service tag zamiast POL).

 

Dobrze, że bez przeszkód Ci wymienili.

 

 

Pozdrawiam,

Gyc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

mam HP nx6110 (Pentium M 1.6)

...

 

Dodatkowo najnowszy program Notebook Hardware Control i obnizyc na mnoznikach napiecia ( dla 6x mam 0,916V i pracuje stabilnie)

...

Tez mamtakiego procka i u mnie lata na maksymalnie obnizonym napieciu na mnoezniku 6x - 0,700V, dla koljnych mnoznikow wartosci sa o dwie pozycje wyzsze niz dla mnoznika poprzedzajacego...

Stabilnie jak skala...

Pasta na CU to Arctic Silver Ceramique... rewelacja...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...