Skocz do zawartości
bartwaw

Jak zabezpieczyć kompa przed brakiem przepływu cieczy w WC ?

Rekomendowane odpowiedzi

sa tu osoby , ktore przezyly wyciek - akwarium w kompie - nawet woda z borygo .

"Niektorym" mimo zabezpieczen na mobo proce splonely ;/.

Hehe, mi zalalo kompa z 5 razy spokojnie, wiekszosc na zwyklej kranowie i jakos dalej ciagne (no fakt, stracilem jednego PCI-a :cry: ), tak wiec jesli o wycieki idzie to problem nie jest tak drastyczny. Slowem, zalanie =/= spalenie, przynajmniej nie zawsze :wink:

Natomiast jesli procesor osiagnie temp 100C+ to juz moga byc powazniejsze problemy, mozna sfajczyc nie tylko proca, ale tez i plyte. Kiedy ostatnio moj AC TBird mial temp 105C (wentyl siadl) to skora mi sie topila przy dotknieciu radiatora... ale o dziwo wszystko dziala dalej normalnie :wink:

 

Feluke

Cisnieniomierz to juz jest bardzo zboczone podejscie do problemu, jakkolwiek jedno z najskuteczniejszych... i najdrozszych... jakkolwiek bazujac na cisnieniu plynacej wody mozna zbudowac bardzo prosty i skuteczny zarazem "sprawdzacz" przeplyw. Wystarczy chocby magnes, ktory pod wplywem przelplywu bylby unoszony do gory, gdzie czekalby np. kontaktron, ktory pod wplywem pola magnetycznego wytworzonego przez owy magnes, poprzez przekaznik umozliwialby prace kompa... rozwiazan jest sporo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, ale czy ten magnes uruchomi kontaktron, wbrew pozorom kontaktrony nie sa takie czułe, bynajmiej dzisiaj sprawdzałem taki jeden i zeby go załaczyć trzeba silniejszego pola magnetycznego.

Chociaz .... moze ... sam juz nie wiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, ale czy ten magnes uruchomi kontaktron, wbrew pozorom kontaktrony nie sa takie czułe, bynajmiej dzisiaj sprawdzałem taki jeden i zeby go załaczyć trzeba silniejszego pola magnetycznego.

Chociaz .... moze ... sam juz nie wiem.

moze trafiles na kiepski egzemplarz, sam nie wiem... z tego co wiem potrzeba niewiele, zeby kontaktron zadzialal, stymze pewnie kontaktrony sa rozne, cholera wie :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a moze malą baszke wyginaną pod wplytwm pedu wody. jak woda pzrestanie plynąć blaszka sie odegnie i przerwie uklad. proste, tylko nie wiem jak ze spreżystością blaszki.

Pomysł nawet ciekawy, ale moim zdaniem blaszka powinna być pozlacana lub ostatecznie posrebrzona, a to z tego powodu ze woda ma wlasciwosci korozyjne, i po pewnym czasie po moze byc brak styku ( miedz pokrywa sie tlenkami). Chyba tak ...?

Ale jak by troche pokombinować z tym pomyslem to by mogło z tego wyniknąć coś ciekawego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a moze zamontować turbine,kora obraałaby się pod wpływem przepływu i domontować do tego silniczek( taki mały, jak najmniejszy- bedzie slużył jako prądnica) i wtedy im wyższe napięcia, jak napiecie spada, toodłącza przełącznik elektryczny( takie coś z nałym magneskiem przyci agającym blaszke i tworzącym przez to styk) i to odłącza kompa. mozna nawet miernik zrobić i top prosto.tylko problemem jest opór jaki by coś takiego stawiało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesze ewentualnie z rozwiazan softwarowych mozna zastosowac Mother Board Monitor. Ma opcje, ze po  przekroczeniu okreslonej przez uzytkownika temperatury downuje system. :) 

Niezle macie pomysly z tymi przeplywomierzami ;)

+ Bios w biosie ustawiasz temp ączenia kompa

Raz sprawdziłem - DIAŁA

więc uważam że te wszystkie pomysły z mierzeniem przepływu są zbędne

Ja mam ustawiony alarm na 60° C i wyłączenie na 75° C

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale mam fajną plyte, która ma jedną WIELKĄ wade

NIE IDZIE TEGO ZROBIĆ

hmmm ... stąd też moja prośba - pisz do support-u, żeby zrobili to regulowane w następnej wersji bios-u

jak dostaną takich próśb tysiące :P ....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale mam fajną plyte, która ma jedną WIELKĄ wade

NIE IDZIE TEGO ZROBIĆ

hmmm ... stąd też moja prośba - pisz do support-u, żeby zrobili to regulowane w następnej wersji bios-u

jak dostaną takich próśb tysiące :P ....

ROTFL

 

bartwaw: dawaj te zdjecia wreszcie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie składam całe WC do kupy jak narucham jakiegoś cyfraka to dam fotki, ale generalnie to wygląda tak. Kupiłem obudowę używaną Codegen 6002-8 ATX z zasiłką 300W za 50zł szerokość 18cm :( ale załatwiłem sobie drugą obudowę AT za FREE też18 cm i chłodnice i zbiornik z pompką wpakowałem do środka i kombinuje zabezpieczenie raz na brak możliwości włączenia kompa jak nie chodzi pompka i dwa na wypadek spadku lub braku obiegu wody. I tak obudowę AT dałem na dół a na niej stoi przykręcona ATX i wyciąłem dziurę w spodzie, żeby przecisnąć węże do WB tak, że jedyna ryzyko to wyciek na WB lub na połączeniu węzy z WB. Teraz wygląda jak BIG TOWER ma tylko 75 cm wysokości :twisted: . Mam koncepcje, co do zabezpieczenia, ale musze wykombinować jak magnes zaczepić wężu ze pod wpływem ruchu wody podniesie się i zadziała kontaktron. Zasada jest taka włączam włącznik główny i naciskam start wtedy zadziała przekaźnik i poda zasilanie na pompkę i komputer. Pompka zacznie pracować i zacznie płynąć woda w układzie, co spowoduje podniesienie magnesu i zadziałanie kontaktronu i podtrzymanie zasilania przekaźnika i zarazem zasilania i kompa i pompki. Wtedy puszczam start i mam bezpiecznie włączone chłodzenie i mogę włączyć kompa. Jeżeli z jakiś powodów spadnie przepływ wody w wężu np. zagnie się lub pęknie wąż albo padnie pompka lub się zatka coś w układzie to magnes opada i przerywa kontaktron a to zarazem przerywa podtrzymanie przekaźnika i za jednym razem mam wyłączone i komputer i pompkę. A to schemat układu tylko bez magnesu, bo brak mi koncepcji na zamocowanie.

Dołączona grafika

Dajcie jakiś pomysł na magnes.

 

UPDATE: Poprawiłem linka do obrazka bo zmieniłem serwer www.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie składam całe WC do kupy jak narucham jakiegoś cyfraka to dam fotki, ale generalnie to wygląda tak. Kupiłem obudowę używaną Codegen 6002-8 ATX z zasiłką 300W za 50zł szerokość 18cm :( ale załatwiłem sobie drugą obudowę AT za FREE też18 cm i chłodnice i zbiornik z pompką wpakowałem do środka i kombinuje zabezpieczenie raz na brak możliwości włączenia kompa jak nie chodzi pompka i dwa na wypadek spadku lub braku obiegu wody. I tak obudowę AT dałem na dół a na niej stoi przykręcona ATX i wyciąłem dziurę w spodzie, żeby przecisnąć węże do WB tak, że jedyna ryzyko to wyciek na WB lub na połączeniu węzy z WB. Teraz wygląda jak BIG TOWER ma tylko 75 cm wysokości  :twisted: . Mam koncepcje, co do zabezpieczenia, ale musze wykombinować jak magnes zaczepić wężu ze pod wpływem ruchu wody podniesie się i zadziała kontaktron. Zasada jest taka włączam włącznik główny i naciskam start wtedy zadziała przekaźnik i poda zasilanie na pompkę i komputer. Pompka zacznie pracować i zacznie płynąć woda w układzie, co spowoduje podniesienie magnesu i zadziałanie kontaktronu i podtrzymanie zasilania przekaźnika i zarazem zasilania i kompa i pompki. Wtedy puszczam start i mam bezpiecznie włączone chłodzenie i mogę włączyć kompa. Jeżeli z jakiś powodów spadnie przepływ wody w wężu np. zagnie się lub pęknie wąż albo padnie pompka lub się zatka coś w układzie to magnes opada i przerywa kontaktron a to zarazem przerywa podtrzymanie przekaźnika i za jednym razem mam wyłączone i komputer i pompkę. A to schemat układu tylko bez magnesu, bo brak mi koncepcji na zamocowanie. 

Pieknie :wink:

 

Co do magnesu. Mysle, ze tanim, a zarazem dobrym sposobem byloby uzycie T lub Y-zlaczki i danie magnesu w jedna ramie. Najlepiej zrobic w przypadku T-zlaczki (mniejsze ograniczenia, nie ma skretu przeplywu jak w przypadku Y), gdzie "noga" od T bylaby pionow w gore, w niej magnes zakonczony od spodu czyms na ksztalt _| (przy przeplywie w od lewej do prawej), zeby plynaca woda unosila go w gore i tam trzymala.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świetny pomysł. Numer z magnesem można zrobić tak, żeby był on na przykład na nitce czy czymś takim w pionowym fragmencie węża. Coś takiego jak rotametr, tylko pływak przywiązany. Możesz iść do biblioteki i poszukać w jakichś książkach do mechaniki płynów czujników przepływu. Kiedyś coś takiego przeglądałem. Różne ciekawe pomysły możesz stamtąd zaczerpnąć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może to herezja, ale w cpc sprzedają taki układ

A oglądałeś go dokładnie na jaką średnice węża bo ja naprzykład mam eheim 12/16 i pompke o przepływie 1000l/h. Jeżeli to ma być do zestawu z CPC to tak bo jeszcze bardziej ci to ograniczy przepływ :twisted: bo oni stosują wężyki bodajże 6mm średnicy , zresztą słowo CPC to jedne z "zakazanych" i blokowanych na tym forum :twisted: :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...