Skocz do zawartości
Rafal_K

[aopen] Problem Z Bootowaniem

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Chciałem sobie kupić jakąś płytę główną z procesorem (na Allegro) pod serwer na Linuxie.

Wybrałem AMD K6-2 (400MHz) ze względu na bardzo mały pobór mocy.

 

Płyta główna AOPEN AX59PRO. Wydawała mi się dobra, szczególnie po przeczytaniu tego artykułu. W BIOSie nie znalazłem informacji o temperaturze, ale nie w tym problem.

 

Nie bootują się płyty z Linuxem - sprawdzałem wiele różnych sprawnych płyt, zadziałała tylko z Knoppixem. Pojawia się taki komunikat:

isolinux: Disk error 01, AX=4292, 9F
Również z Windowsowymi bootloderami jest problem - Windows XP/2000 nie działa, dopiero płyta z bootloaderem z Win ME zadziałała.

Pojawia się:

CDBOOT: Cannot boot from CD - Code:5

Sprawdzałem na 2 sprawnych napędach CD, różnych kablach IDE, różnych konfiguracjach, różnych ustawieniach w BIOSie. Szukałem w internecie i nie tylko ja mam taki problem z płytą AOpen (rozwiązania problemu nie znalazłem).

 

W sumie to CD-ROM nie jest mi potrzebny na tym komputerze, bo mam już dysk z zainstalowanym Debianem. Problem w tym, że dysk też się nie bootuje.

GRUB loading stage1.5GRUB loading, please wait...
i tu się zacina.

 

System był instalowany na innym komputerze, tam bootuje się normalnie.

 

 

Jeśli to wina płyty, to po prostu kupię nową (w sensie kolejną), już na pewno innej firmy :angry:

 

Co byście polecili?

Zastanawiam się nad Pentium III (Slot 1) z płytą ASUSa.

Te procesory mają duże radiatory, można dla 450MHz nie zakładać wiatraka?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozwiązania problemu niestety nie jestem w stanie odnaleźć. Za to mogę się wypowiedzieć co do procesora. Wziąłbym Coppermine, ponieważ jest chłodniejszy i bardziej oszczędny. 450-tki to tylko Katamai, który jest do tego wszystkiego wolniejszy (512kB L2 Cache, z połową prędkości rdzenia, daleko od niego).

 

Najwolniejsze Coppermine'y to bodajże 550'tki no i mają duży potencjał oc (ale z racji przeznaczenia komputera to jest raczej kwestia drugorzędna)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiem ze temat przedpotowpowy :mur: ale mialem aopena plyte jedna... jest to autentyczna prawda ze wiele bootloaderow nie dziala na plytach glownych tego producenta. ludzie strzezcie sie AOpena ; :lol2:

moze komus to pomoze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



×
×
  • Dodaj nową pozycję...