Skocz do zawartości
Gość Lemon-Cola

(am2) Msi K9n / Neo-f / Ultra / Sli / Platinum

Rekomendowane odpowiedzi

Całkiem nieźle (bardzo całkiem nieźle!) wymiata MSI K9NU Neo (ULi M1697 - Socket AM2)!!!

 

LINK

 

Do czego się przyczepić? Złącze ATX a'la EPOXy? 1x100Mbit LAN (komu na co 2x1Gbit)? Co do podkrecania - 265MHz na HTx5 stabilnie na X2 5000+. Jak na budżetówkę całkiem ładnie. Ciekawa alternatywa NEO-F.

 

No i dźwiękówka ta sama co w Platinum, SATA II, RAIDY. Eh miałem na oku ASUS'a M2N-E ale....

Edytowane przez malkovich

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnoznik udalo mi sie jednak odblokowac teraz robie test na 220x9 ale 3dmarku zaliczyl zwieche z komunikatem ze funkcja VPU recover zresetowala acelerator graficzny. Macie jakies sugestie? Jednak grafa?

Jak udało Wam się odblokować mnożnik na płycie MSI K9N Neo-F?

Z góry dzięki..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja nic nie podkręcam :) a też mi vpu revover wywala błąd jak gram w gta san andreas...

 

ale tak ogulnie to moge powiedzieć że jest to super stabilna płyta i wydajna,to że nie nadaje sie do podkręcania to już zależy ,nie każdy musi podkręcać :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak udało Wam się odblokować mnożnik na płycie MSI K9N Neo-F?

Z góry dzięki..

Jak jest na Neo-F to nie wiem, ewemtualnie moge powiedziec jak to sie robi na Platinium.

Bardzo przydatny link masz w tym topiku na gorze :wink:

Zreszta zajrzyj na strone MSI: http://www.msi.com.tw/html/service/techexp.../7250/page1.htm

...tak to sie robi na K9 SLI

Pokombinuj :? i Ci sie uda :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem. W takim razie z przykrością stwierdzam że płyta K9N Neo-F nie posiada możliwości zmieniania mnożnika procesora. W ustawieniach Biosu znajdują się tylko następujące parametry:

Cell Menu:

Adjust CPU FSB Frequency (200.0-300.0Mhz)

CPU Dynamic Overclocking (3%-11%)

Adjust DDR Voltage (V) 1.80-3.0

Advanced Chipset Settings/HTT Configuration:

SB to CPU Frequency (200-1600Mhz co 200)

SB to CPU Link (16 16; 8 8)

Edytowane przez Dread_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisaj dostalem najnowszą wersję biosu do K9N Neo-f od osoby od pomocy technicznej MSI. Na stronie MSi nie ma jeszcze tego biosu zamieszczonego, niemniej, jeśli byliby chętni żeby go otrzymać, to podaję e-mail: janek87@poczta.fm i numer gg: 4951432 Jeśli będą chętni to prześlę ten plik... A teraz dla potwierdzenia wkleję moj list który wysłałem do MSI POLSKA>>>>> Bios ma numer 1.45 :razz:

 

Witam

 

Przesyłam najnowszy BIOS przeznaczony dla płyty K9N Neo-F. Proszę

wypróbować tę wersję.

 

Pozdrawiam

 

 

 

 

--

Marcin Baniak

Field Applications Engineer

MSI Polska

 

ul. Magazynowa 1

Bielany Wrocławskie

55-040 Kobierzyce

tel.: +48 71 710 5217

Fax: +48 71 710 50 91

www.msi-polska.pl

 

 

> -----Wiadomość oryginalna-----

> Od: Janusz Gdula [mailto:janek87@poczta.fm]

> Wysłano: 5 sierpnia 2006 11:09

> Do: info@msi-polska.pl

> Temat: Pytanie

 

> Witam, jestem posiadaczem płyty głownej MSI K9N Neo. Czy trwają jakieś

prace

> związane z rozbudowaniem biosu, bo w wersji 1.3 nie ma ciągle wielu

opcji

> służących podkręcaniu procesora, a max htt wynosi tylko 300 mhz. Czy

jeśli

> nowy bios wyjdzie do tej płyty, to czy bedzie dostępny na stronie MSI?

Z

> góry dziekuje za odpowiedź :-D

Edytowane przez JAnek87

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisaj dostalem najnowszą wersję biosu do K9N Neo-f od osoby od pomocy technicznej MSI. Na stronie MSi nie ma jeszcze tego biosu zamieszczonego, niemniej, jeśli byliby chętni żeby go otrzymać, to podaję e-mail: janek87@poczta.fm i numer gg: 4951432 Jeśli będą chętni to prześlę ten plik... A teraz dla potwierdzenia wkleję moj list który wysłałem do MSI POLSKA>>>>> Bios ma numer 1.45 :razz:

 

Witam

 

Co ciekawego dodał ten BIOS? Może jest normalna zmiana HTT a nie do 300 co przy sempie 3k+ dawałoby marne 2.4ghz :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niestety nie mam jeszcze okazji go wyprobowac, ale moge Ci go przesłać jeśli tylko chcesz...

Jak narazie mi sie nie przyda, bo mam 754 ;) Tyle, ze w najblizszym czasie kupuje AM2 i się zastanawiam nad płyta. Jak przetestujesz to napisz co ciekawego zmienił bios :>

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spoko, to nie powinien być problem, jednak teraz z powodu papierkowych spraw związanych ze studiami, to może to potrwać, pozdrawiam i jeszcze raz podaje mail dla chętnych. janek87@poczta.fm Jak wrócę z siatkówki to tym, którzy napiszą prześlę najnowsze serce K9N neo-f ;)

Edytowane przez JAnek87

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czemu taka grobowa cisza tutaj.. Czyżby nikt nie kupował i nie testował płyt MSI pod AM2? W każdym razie mam z forum MSI kilka rozwiązań:

 

1) Jeśli podczas wypalania płytki, oglądania filmu lub jakiejkolwiek aktywności dysku ATA system się wyłącza, powodem jest kruczek w kontrolerze ATA. Jakiemuś klientowi z forum MSI po zamianie kabla 80-pin na 40-pin na kanale ATA nagrywanie DVD nie powoduje zamykania systemu, oczywiście dla dysku oznacza to niższą wydajność (ATA-66 max bodajże na 40-pinowej taśmie) ale większość chyba ma już dyski SATA.

 

2) Inny przypadek: podczas zwykłego przesuwania kursorem komp się wyłączał/wieszał. Powód?: Grafiki z współdzieloną pamięcią TurboCache (HyperMomery pewnie też). Kolejna rzecz do poprawienia w BIOSach. PO wymianie grafiki na X1600XT nie było żadnego kłopotu.

 

3) Kłopot z SPDIF (dźwięk tylko z 2 kanałów): nowe sterowniki ze strony REALTEK'a oraz hotfix MS http://support.microsoft.com/kb/888111/

 

pozdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widocznie płyty MSI nie są aż tak popularne jak kiedyś to było. Jak dobrze zauważył ktoś z forum: "MSI produkuje dobre płyty, ale z maksymalnie niedopracowanym BIOSem" Może to daltego, a może poprostu ludzie czekają aż pojawią się płytki DFI u nas na rynku pod AM2.

Edytowane przez JAnek87

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Nie patrzyłem przez ostatnie 2 dni na forum ze względu na sporą ilośc pracy do wykonania.. Bardzo chętnie poproszę o ten BIOS.

Jestem bardzo zadowolony z platformy AM2 - kupiłem pamięci Dual TwinMOS 533MHz i chodzą mi przy 1T. W związku z tym niemiłosiernie łotam wszystkie inne sprzęty w testach pamięci Everest'u -> mój komputer ma wyniki sporo wyższe od najlepszych (jest kilka Duali 667Mhz) wpisanych w ich bazkę. Może dzięki temu BIOSowi będe mógł przetaktowac sobie sensownie procesor - na razie max stabilne to 2400 przy mnożniku 11. Później już się nie odpala.. :-(

JAnek87 - wysłałem Ci maila z prośbą o Bios :-) Z góry dzięki!!

Edytowane przez Dread_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamówiłem A64 X2 3800+ na AM2 box i płytę MSI K9N-F (miał być Gigabyte ale nie było ich na stanie) i mam problem z coolerem. Jak zabezpieczyć dźwignię przez przekręceniem się i zwolnieniem uchwytu coolera :?:

A może cooler jest lewy :?: Ale na pudełku pisze AM2 i procek pasuje do socketu, który przy okazji jest kiepsko zrobiony. Na DFI procek sam wpadał w socket (Venice 939 na LP), a tu trzeba mu było delikatnie pomóc (X2 na MSI).

 

Na DFI LP nie było tego problemu, dźwignia coolera blokowała się na ząbku podstawki LanParty. Miałem boxowy cooler na Venice potem zastąpiła go Ninja.

 

Komp będzie transportowany samochodem, a użytkować go będzie osoba niedoświadczona i dziecko.

 

Jeśli cooler spadnie na GF 7900GT to chyba się pochlastam :-|

 

Jedyne co mi przychodzi do głowy to przywiązanie dźwigni do podstawy podstawki na płycie :wink:

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

Edytowane przez Grimlock

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

DFI nie było, tylko MSI, a Epox, Asus trochę za drogie. A właściciel nie praktycznie pojęcia o kompach. Za to wie jak zainstalować grę, ma 11-letnie dziecko, które odkrywa uroki HL2 :wink:

 

W takim razie przywiążę ten uchwyt do socketu powlekanym drucikiem, zawsze będzie bezpieczniej :)

 

Szkoda, że projektanci AM2 tak pokpili sprawę, a AMD nie zaprojektowało bezpieczniejszego coolera.

Edytowane przez Grimlock

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg. mnie też nie powinno nic się stać, ale wiadomo, że warto na zimne dmuchać... :)

 

Interesuje mnie, jak poradziliście sobie z gorącym chipsetem...Ja zamontowalem w bocznej sciance obudowy wentylator revoltec'a 120mm na 120 mm tak, żeby chłodził grafikę i chipset. :) Muszę powiedzieć, że z taką turbiną ;) temp mostka wynosi koło 38-39 stopni. A co ciekawe, wentylator nie jest głośny, jest cichszy od boxowego :]

Edytowane przez JAnek87

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zamontowałem z przodu obudowy AC 80mm wciągający a z tyłu dwa AC3T 80mm (czy jakoś tak) wyciągające. Oprócz tego jeden wiatrak dołożyłem na grafikę (niemiłosiernie grzał mi się GF7600 Gigabyte'a z SilentPipeII). Tagan 420W posiadający dwa wiatraki dopełnia obrazu. Czasem boje się żeby mi to wszystko nie odleciało jednakże temperatury spadły bardzo (ciekawe czemu;)) - karta grafiki z 95*C w stresie (!!!) do ok. 68*C w stresie a chipset do ok. 40*C (z ponad 50*C). Co najlepsze buda jest cichsza od wersji ze standardowym zasilaczem ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak na szybko:

Kupilem MSI K9N Platinium i moje ramy (kingmax 667 cl5) chodza na 533 @ cl3, na 667 komp nie wstaje. Bios ma zablokowana mozliwosc zmiany napiecia na ram, chociaz kingmaxy wedlug producenta chodza na 1.8. Czekam na bios. Jak ktos mialby jakies pytania to piszcie tutaj.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak to BIOS nie ma możliwości zmiany napięcia? Wh opisu płyta ma regulację napięcia MEM od 1.80 do 2.45V.... testowana była z pamięciami 2 x 1GB Kingston HyperX DDR2-800 @ 12-4-4 CAS 4 CMD 1T i jak widać poszła. A właśnie tymi KINGMAXAMI byłem zainteresowany. Na jakich one są kościach? Hynix? (jak mozesz podaj dokładne oznaczenie...)

 

ważne info:

"The nvidia reference AM2 board had no isseus at all with the modules that failed on both MSI/ASUS/ABIT (why is that)

Problem in this case is nvmm and bios tuning and micro code for the CPU.

 

All the stuff that mobo has nothing to do with it and its all in the cpu integrated mem controller is just partly true.

Bios translate use tables reads and set registers and data based on it's coding ."

 

Wygląda na to, że to wszystko z pamięcią to wina biosów MSI ASUSA ABITA. No ale to było trochę poza tematem. Ale jak widać kontroler swoją drogą a BIOS swoją. Czekać należy więc na poprawne BIOSY. Może ASUS M2N-E nie okaże się wkońcu takim bublem.

 

Dużo o MSI można się dowiedzieć na forum tutaj.

 

Zobacz czy masz problem z kanałem ATA. Tzn czy jak zaczniesz wypalać płytę DVD/CD to system się wyłącza.... W ogóle daj znać jak ta płyta sprawuje się NIEPODKRĘCONA (tak są jeszcze tacy, których OC nie inetersuje :rolleyes: )

 

pozdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No u mnie nic sie nie dzieje takiego, mam nagrywarke dvd na ata i dysk samsung 80gb też na Ata i gitara! Nie ma problemów z działaniem... :]

 

Co do pamięci: to zależy jakich kto używa, podobno można sprawdzić na stronce AMD jakie pamięci bezproblemowo działają z kontrolerem wbudowanym w procesor...

Edytowane przez JAnek87

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A no bo ty masz Neo-F nie Platinum - tam chyba jest babol w kontrolerze ATA.

 

@Grimlock - co z tą zapinką? Udało się zablokować jakoś dźwignię?

 

Aha i gdyby ktoś zauważył to na płycie MSI K9N Neo-V na uli 1697 jest dziwne ułożenie kosza dla coolera. Otóż jak się zamontuje jakiegoś ponadpółkilowego coolera to nie wem czy to jest stabilne rozwiązanie.

 

Zazwyczaj (zawsze do tej pory widziałem takie płyty) zapinka powinna trzymać podstawę coolera od góry do dołu (białe kółka na rysunku).. a tutaj jest z boku na bok (żółte kółka) więc efektywna powierzchnia (w sumie nie powierzchnia, a wysokość zapinki, która jest w przypadku poprzecznego mocowania zapinki jej szerokością - sorry za zamotanie, ale chyba większość sobie to wyobrazi...), która na tej płycie przeciwdziała grawitacji działającej na cooler jest związana z szerokością zapinki. W pozostałych przypadkach (zapinka góra-dół) podstawa coolera jest trzymana większą powierzchnią. Może nie ma to takiego znaczenia porzy BOXowych chłodzeniach, ale rozwiazania typu HEATPIPE gdzie podstawka jest mała, zaś reszta waży stosunkowo dużo... no nie wiem tak mi się to rzuciło. CO o tym myślicie?

 

FOTKA

Dołączona grafika

 

Co do pamięci wspieranej przez AMD - rzeczywiście jest dokument określający poprawnie współpracujące z kontrolerem pamięci moduły. Oczywiście pozostaje kwestia niedopracowanych BIOSÓW, któe miejmy nadzieję producenci dopracują.

Edytowane przez malkovich

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do MSI K9N Platinum (SLI) posiadam taką, więc moge sie wypowiadać.

 

Napięcie na ram'ach można zmieniać, nic nie jest poblokowane zakres to chyba 1.8-2.45V ale nie pamiętam dokładnie. Napięcie na procu również bez problemów można zmieniać (w góre i w dól).

 

Max HTT na Athlonie 3000+ to 315mhz (nie wiem co wymiękło ponieważ robiłem to na mnożniku 9 i seryjnym coolerku).

 

 

Ramki: Kingstony 533mhz cl5 (Micron D9) latają na niej 490mhz 2.15V CL4.

 

Ogólnie nie mam z nią żadnych problemów, z początku troche się bałem mojego wyboru (wczesniej miałem DFI LP NF4 SLI-D), lecz okazało się, że ta mobo ogolnie jest spoko. Może nie jest to do wyciskania nieziemskich HTT, ale po co komuś wysokie HTT jak ma mnożnik np 10x lub wyższy ;) bo np. ja nie kupiłbym mobo z najwyższej półki i proca low-end. (3000+ 9x300=2700mhz 3200+ 10x270=2700mhz). Teraz mam X2 3800+ i do O/C tego proca w zupełności starczy. ;)

Edytowane przez Sephi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aha i gdyby ktoś zauważył to na płycie MSI K9N Neo-V na uli 1697 jest dziwne ułożenie kosza dla coolera. Otóż jak się zamontuje jakiegoś ponadpółkilowego coolera to nie wem czy to jest stabilne rozwiązanie.

 

Zazwyczaj (zawsze do tej pory widziałem takie płyty) zapinka powinna trzymać podstawę coolera od góry do dołu (białe kółka na rysunku).. a tutaj jest z boku na bok (żółte kółka) więc efektywna powierzchnia (w sumie nie powierzchnia, a wysokość zapinki, która jest w przypadku poprzecznego mocowania zapinki jej szerokością - sorry za zamotanie, ale chyba większość sobie to wyobrazi...), która na tej płycie przeciwdziała grawitacji działającej na cooler jest związana z szerokością zapinki. W pozostałych przypadkach (zapinka góra-dół) podstawa coolera jest trzymana większą powierzchnią. Może nie ma to takiego znaczenia porzy BOXowych chłodzeniach, ale rozwiazania typu HEATPIPE gdzie podstawka jest mała, zaś reszta waży stosunkowo dużo... no nie wiem tak mi się to rzuciło. CO o tym myślicie?

 

FOTKA

Dołączona grafika

Myślę, że nie masz się czym martwić, bo zapięcie jest solidne. To, które polega na ramce fabrycznej trzyma w trzech punktach na stronę. Przy nawet coolerze, który warzyłby kilogram nic by się temu nie stało pod warunkiem, że od spodniej strony jest wzmocnienie tj. backplate.

W przypadku coolerów na ciepłowodach przeważnie ramkę się odkręca i cooler przykręca do samej płyty z odpowiednim backplate'em i też nie będzie z tym problemów, bo to solidniejsze od i tak solidnej plastikowej ramki. A te, które montuje się w ramce (jak AC Freezer 64 Pro) też spokojnie się utrzymają. Musiałbyś sporo siły włożyć żeby to wyłamać, a prędzej i tak ciepłowody by się zgięły.

 

Takie jej ułożenie jest czasem spotykane u producentów płyt głównych. Niektóre DFI miały takie, więc tym bardziej nie ma obaw.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

....................................

Ogólnie nie mam z nią żadnych problemów, z początku troche się bałem mojego wyboru (wczesniej miałem DFI LP NF4 SLI-D), lecz okazało się, że ta mobo ogolnie jest spoko. Może nie jest to do wyciskania nieziemskich HTT, ale po co komuś wysokie HTT jak ma mnożnik np 10x lub wyższy ;) bo np. ja nie kupiłbym mobo z najwyższej półki i proca low-end. (3000+ 9x300=2700mhz 3200+ 10x270=2700mhz). Teraz mam X2 3800+ i do O/C tego proca w zupełności starczy. ;)

nie masz objawów wyłączania się systemu podczas nagrywania CD/DVD lub odtwarzania czegość z dysku PATA? (licznie opisywane przypadki na forum.msi.com.tw)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie masz objawów wyłączania się systemu podczas nagrywania CD/DVD lub odtwarzania czegość z dysku PATA? (licznie opisywane przypadki na forum.msi.com.tw)

Problemów przy nagrywaniu CD nie mam(albo poprostu za mało wypalałem i jakoś sie udało), a dysk posiadam na SATA, więc to chyba mnie nie dotyczy.... (Bios seryjny)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...