Skocz do zawartości
łuk-a-sz

[manual] Jak Rozebrać Acera Tm2413 I Aspire3613 & O/c

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

 

Chce dziś opisać dokładnie krok po kroku rozbiórkę laptopa Acer TravelMate 2413. Budowa Acera Aspire 3613 jest prawie identyczna.

Na początku chce podziękować Sansabie, który miał czas odpowiadać na moje szczegółowe pytania, posiada On Acera Aspire 3616 i część zdjęć będzie z jego rozbiórki, bo sam nie dysponuje dobrym aparatem.

 

Chciałbym dodać, że rozbiórka nie należy do prostych, łatwo można coś uszkodzić.

Gdy mamy laptopa na gwarancji to odradzam podejmowania się tego zabiegu niedoświadczonym osobom. Ja osobiście mam laptopa 3 miesiąc i postanowiłem go rozebrać, ale dysponowałem doświadczeniem w rozbieraniu zwykłych pecetów. Dobrze tyle przedmowy przejdźmy do konkretów.

 

Proszę wszelkie czynności wykonywać z wyczuciem i bez nerwów, wszystko sprawdzać 2 razy.

 

1.Odwracamy laptopa i wykręcamy wszystkie śrubki od spodu. Bardzo ważne żeby jakiejś nie pominąć tak jak to u siebie miałem.

2.Wyciągamy baterie i dysk.

3.Obok dysku pod tą samą klapką mamy Wfi, do niego idą 2 przewody, radzę zapisać, który kolor idzie, do którego wtyku. Wypinamy te przewody i wyciągamy Wfi tak samo jak pamięć ram.

4.Odkręcamy śrubkę znajdującą się pomiędzy Wfi a dyskiem.

5.Odwracamy laptopa, otwieramy matryce maksymalnie.

6.Teraz zaczyna się ściąganie maskownicy nad klawiaturą, jest ona na zatrzaskach. Jest to bardzo elastyczny plastik ABS, nie zwalnia nas to z wyczucia. Pierwsze podważenie zrobiłem małym śrubokrętem potem używałem do tego palców i drewnianego patyczka do szaszłyków żeby nie porysować obudowy.

7.Po ściągnięciu maskownicy odpinamy: przewód od matrycy i w po bokach małe przewody.

8.Teraz ściągamy klawiaturę, odkręcamy jedną śrubkę. Po bokach mamy zaczepy możemy je delikatnie docisnąć to łatwiej wyjdzie.

9.Unosimy klawiaturę delikatnie i mamy tasiemkę do niej, odciągamy blokadę i wychodzi sama tasiemka.

10.Obok klawiaturowej jest mała tasiemka od TuchPada, odpinamy.

11.Teraz wyciągamy z małej dziurki przewód od WFi, który wcześniej został odpięty. Jest on połączony z anteną w matrycy.

12.Odkręcamy matrycę i odkładamy ją w bezpieczne miejsce.

13.Nasz laptop praktycznie składa się z 3 „warstw”. Teraz unosimy pierwszą z tych padem, jest ona na zatrzaskach, więc trzeba to robić delikatnie.

14.W czasie unoszenie pierwszej „warstwy” należy uważać przy portach na przedzie, są one podłączone do niższej warstwy i musimy odpiąć wtyczkę.

15.Gdy już ściągnęliśmy pierwszą cześć naszym oczom ukazuje się płyta główna.

16.Odkręcamy napęd optyczny.

17.Płyta jest przykręcona 2 śrubkami, odkręcamy. Uwaga: proszę sobie robić jakoś porządek ze śrubkami, bo można się pogubić. Ja zrobiłem tak: położyłem czystą białą kartkę na równej powierzchni i kładłem obok siebie śrubki z różnych etapów rozbiórki i malowałem kwadraciki i podpisywałem, która grupa śrubek jest, od czego.

18.Wyciągamy delikatnie płytę główną.

19.Teraz można już odetchnąć, odwracamy ją i kładziemy delikatnie, bo pod spodem były jakieś na moje oko delikatne układy, nie polecam kładzenia tego na czymś w stylu ręcznika albo dywanu, bo wtedy możemy się pożegnać z naszym laptopem. Kolejna uwaga: proszę pamiętać o rozelektryzowaniu sobie rąk, co jakiś czas o kaloryfer albo coś podobnego.

20.Odkręcamy HeatPipe i ściągamy radiator, pamiętajmy odkręcajmy wszystkie śrubki po kolei żeby nie skrzywić radiatora, co mogłoby spowodować ukruszenie rdzenia procesora.

21.Przekręcamy śrubokrętem blokadę procesora i już możemy wyjąć procesor.

22.Teraz, kto chce może sobie zrobić drut-moda, polecam do tego jeden drucik z starej taśmy do dysku, wielkość włosa, długość 5mm. Zdjęcie gdzie ulokować drucik poniżej.

23.Na procesorze w moim przypadku nie było praktycznie w ogóle pasty, tylko troszkę grafitu.

24.Czyścimy procesor, ja używam do tego zmywacza do paznokci, nigdy mnie nie zawiódł.

25.Na radiatorze od spodu widzimy grafit na cienkiej naklejce. Tu miałem dylemat czy ją zrywać czy nie. Zostawiłem ją, ale wyczyściłem ją dokładnie zmywaczem, że zrobiła się srebrna z czarnej.

26.Nakładamy pastę, na pewno jak ktoś już doszedł do tego etapu nie nałoży pasty silikonowej (silikon nie przewodzi prądu, srebro tak), więc należy uważać na to ile nakładamy tej pasty.

27.Analogicznie w odwrotnej kolejności składamy laptopa w jedną całość 8)

 

 

To było by chyba na tyle. W razie jakikolwiek pytań proszę pisać.

 

 

Nie ponoszę odpowiedzialności za szkody i uszkodzenia powstałe w wyniku rozbiórki.

USE AT OWN RISK!

 

Teraz może przedstawię jak się ma sprawa z wydajnością po modzie i różnicy po zmianie pasty.

Więc, komputer odczuwalnie przyśpieszył, nie tylko w testach!!! Więc bardzo polecam tego moda, ponieważ jest on ZUPEŁNIE STABILNY (testowane) i bezpieczny.

 

Teraz sprawa wiatraczka, wiatraczek włącza się rzadziej i na krócej. Czyli co jakąś minutę na parę sekund i to nie na najszybszych obrotach, chyba, że ostro obciążamy procesor i używamy w pełni tych 2GHz to wtedy wiatrak pracuje cały czas. Ale tak jak teraz, czyli podczas pisania tego manuala, pracuje on tak jak wyżej opisałem.

 

 

 

 

Życzę wszystkim udanej rozbiórki i zrobienia moda.

Poniżej załączam fotki

Fotka Sansaby jak nie powinien wyglądać posmarowany proc :-D , procesor jest brudny, pasta, która przewodzi prąd jest na ścieżkach, na jądrze jest za dużo pasty, która wypłynie i może być prawdopodobieństwo zwarcia.

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

 

 

 

Podziękowania dla forum.laptopy.info.pl za umieszczenie fotek

Edytowane przez łuk-a-sz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam, że niektóre śruby są poprostu skręcane przez maszyny, które moga mieć źle siłę ustawioną, czy coś... Ale fakt-czasem ma się wrażenie, że młotek i przecinak pójdą w ruch... :blink: I ten strach ... :mur: A potem niebiańska ulga :lol2: IMHO - Acer nie jest specjalnie trudny do rozbiórki - ale te gnące się plastiki moga nas za pierwszym razem załamać... Potem powinnio byc lepiej.

Pozdrawiam

Edytowane przez sansaba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam, że niektóre śruby są poprostu skręcane przez maszyny, które moga mieć źle siłę ustawioną, czy coś... Ale fakt-czasem ma się wrażenie, że młotek i przecinak pójdą w ruch... :blink: I ten strach ... :mur: A potem niebiańska ulga :lol2: IMHO - Acer nie jest specjalnie trudny do rozbiórki - ale te gnące się plastiki moga nas za pierwszym razem załamać... Potem powinnio byc lepiej.

Pozdrawiam

 

Teraz tak mówisz bo już masz 1 rozbiórkę za sobą i jeszcze nie Ty to robiłeś B)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz tak mówisz bo już masz 1 rozbiórkę za sobą i jeszcze nie Ty to robiłeś B)

No to mały OT - już zrobiłem drugą - samodzielną - kontrolnie ;) Udało się, sladów nowych, ani zniszczeń nie narobiłem... Zrobiłem to po to by: po pierwsze - sprawdzić czy ja to zrobię sam, po drugie: coś mi tam hałasowało w środku od jakiegoś czasu - i okazało się że miałem w chłodzeniu takiego babola twardego, co mi tam pukał, a nijak go nie szło wyciągnąć ani odkurzaczem ani wdmuchnąć sprężonym powietrzem. Może nie był głośny - ale irytujący.

Pozdrawiam

Edytowane przez sansaba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak najprosciej dolozyc RAM do acera ? co i gdzie odkrecic ?

Klapke od ramu. Od spodu. Taką nad klapką od dysku & WiFi :huh: ... To w serii Aspire - w niektórych Travelmate drugi slot jest chyba pod klawą - poszukaj manuala.

pozdrawiam

sansaba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...