Skocz do zawartości
G-Dave

Ap Czy Router?

Rekomendowane odpowiedzi

W domu posiadam internet z kablówki i łączę sie za pomocą modemu Motorola S85100 (koncentryk idzie do modemu, a z modemu skrętka do karty sieciowej desktopa). Jednak ostatnio sprawiłem sobie laptopa z kartą Wi-Fi w standardzie IEEE 802.11b/g.

 

Jako, że chciałbym mieć WiFi w domu (na laptopie), trzeba zakupić trochę sprzętu a w ogóle się na tym nie znam (oprócz kilkunastu tematów które przeczytałem wcześniej). Z tego co zrozumiałem muszę kupić router (z modemem czy bez, bo jeżeli ma wbudowany modem ADSL to czy jest tam wejście na koncentryk?, a jeżeli nie z modemem to jaki?) czy lepiej AP - mieszkanie w bloku więc nie wiem sam

 

Reasumując: co muszę kupić dokładnie - cena nie gra roli ale zeby to nie kosztowało 1000zł (powiedzmy max 350zł)

 

Licze na Waszą pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok troche poszperałem i znalazłem coś takiego:

- http://allegro.pl/item109239116_linksys_wr...la_polska_.html

- http://allegro.pl/item109250153_supercena_..._ap_router.html

 

Tylko nie wiem czym się różni wersja z L i bez L.

 

Czyli jakbym kupił AP to do niego podlączam kabel (RJ45) wychodzący z modemu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

- Sory, że jeden post pod drugim, ale trochę mi się z tym spieszy. To który będzie lepszy (a może jeszcze jakiś inny)

 

- Czy nie będzie żadnych kłopotów z providerem (nie chce zeby widzial ze rozdzielam sygnal)

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok troche poszperałem i znalazłem coś takiego:

- http://allegro.pl/item109239116_linksys_wr...la_polska_.html

- http://allegro.pl/item109250153_supercena_..._ap_router.html

 

Tylko nie wiem czym się różni wersja z L i bez L.

 

Czyli jakbym kupił AP to do niego podlączam kabel (RJ45) wychodzący z modemu?

Zdecydowanie WRT54GL będzie lepszy, bo można wgrywać alternatywne oprogramowanie, które daje całą masę dodatkowych ustawień...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko, że ja nie znam się na tego typu sprzęcie, a sieć będzie składala się tylko z laptopa i desktopa (może czasami przyjdzie jakiś kumpel z laptopem) i nie sądzę, żebym potrzebowal dodatkowych ustawień.

 

Jednak skoro cena jest podobna to może wybiorę tego WRT54GL. Tylko czy konfiguracja będzie tak samo łatwa (tak wyczytałem) jak na WRT54G... ?

Edytowane przez G-Dave

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko, że ja nie znam się na tego typu sprzęcie, a sieć będzie składala się tylko z laptopa i desktopa (może czasami przyjdzie jakiś kumpel z laptopem) i nie sądzę, żebym potrzebowal dodatkowych ustawień.

 

Jednak skoro cena jest podobna to może wybiorę tego WRT54GL. Tylko czy konfiguracja będzie tak samo łatwa (tak wyczytałem) jak na WRT54G... ?

Konfiguracja będzie praktycznie taka sama (w większości oprogramowania). Alternatywne oprogramowanie oprócz dodatkowych opcji sprawia, że router działa w niektórych przypadkach "szybciej" - lepiej kieruje ruchem sieciowym (chodzi mi tu głównie o QOS - priorytety ruchu ). Najlepiej wejdź na http://openlinksys.info/ i poczytaj :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli provider udziela dostępu do sieci poprzez adres MAC karty, to może być mały problem jeśli podłączysz router, który będzie miał inny adres, najlepiej przed kupnem routera, pożyczyć od kogoś kartę sieciową i spróbować się za jej pomocą podłączyć do sieci, jak się połączysz to kupuj router i szalej ;)jeśli jednak nie podłączysz sie to wyjściem z tej sytuacji jest skolowanie adresu karty sieciowej na router albo zrobić z desktopa "serwer" i połączyć go z notebookiem przez Wi-Fi urzywając trybu AdHoc i udostępnić połączenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli provider udziela dostępu do sieci poprzez adres MAC karty, to może być mały problem jeśli podłączysz router, który będzie miał inny adres, najlepiej przed kupnem routera, pożyczyć od kogoś kartę sieciową i spróbować się za jej pomocą podłączyć do sieci, jak się połączysz to kupuj router i szalej ;)jeśli jednak nie podłączysz sie to wyjściem z tej sytuacji jest skolowanie adresu karty sieciowej na router albo zrobić z desktopa "serwer" i połączyć go z notebookiem przez Wi-Fi urzywając trybu AdHoc i udostępnić połączenie.

Przecież w tej chwili każdy router ma funkcje clonowania MAC... Nie wiem czemu siejesz postrach :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapeszyłeś :-P

 

W konfiguracji dochodzę do takiego momentu i szczerze to nie wiem co wybrać i jak to ewentualnie skonfigurować:Dołączona grafika

 

Internet mam z Telpolu (kablówka) : http://www.telpol.net.pl/net/cennik-ind.html -- pakiet bronze

Edytowane przez G-Dave

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko które ustawić:

DHCP, Static IP, PPPoE, PPTP, L2TP, TELSTRA ??

 

Wziąłem getmac i wyskoczyło takie coś:

 

 

Adres fizyczny Nazwa transportu

=================== ==========================================================

B2-B6-5D-DF-58-8E \Device\Tcpip_{A6B8210C-0FFF-4FCD-8022-484963206EE6}

Wyłączono Rozłączono

00-01-29-FC-80-4B \Device\Tcpip_{524138EE-4A79-49D3-8B8C-B07AB01D020C}

 

a w ipconfig:

 

 

Nazwa hosta . . . . . . . . . . . : brak

Sufiks podstawowej domeny DNS . . . . . . :

Typ węzła . . . . . . . . . . . . : Peer-to-Peer

Routing IP włączony . . . . . . . : Nie

Serwer WINS Proxy włączony. . . . : Nie

Lista przeszukiwania sufiksów DNS : telpol.net.pl

 

Karta Ethernet Połączenie lokalne 3:

 

Sufiks DNS konkretnego połączenia : telpol.net.pl

Opis . . . . . . . . . . . . . . : Marvell Yukon 88E8001/8003/8010 PCI

Gigabit Ethernet Controller

Adres fizyczny. . . . . . . . . . : 00-01-29-FC-80-4B

DHCP włączone . . . . . . . . . . : Tak

Autokonfiguracja włączona . . . . : Tak

Adres IP. . . . . . . . . . . . . : 83.242.84.76

Maska podsieci. . . . . . . . . . : 255.255.248.0

Brama domyślna. . . . . . . . . . : 83.242.80.1

Serwer DHCP . . . . . . . . . . . : 83.242.95.3

Serwery DNS . . . . . . . . . . . : 192.168.0.250

195.164.199.4

192.168.0.250

Podstawowy serwer WINS. . . . . . : 127.0.0.1

Dzierżawa uzyskana. . . . . . . . : 20 czerwca 2006 19:35:58

Dzierżawa wygasa. . . . . . . . . : 20 czerwca 2006 20:25:58

Edytowane przez G-Dave

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK zrobiłem wszystko tak jak napisales i nadal nie działa. Nie wiem co jest grane: ani na kompie ani na laptopie (chociaz tu probowal laczyc sie ale polaczenie bylo ograniczone (lub cos podobnego)

 

Wie ktos moze co musze zrobic zeby zadzialalo?

 

p.s. myslalem ze to bedzie prostsze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W ogole nie moge sie polaczyc z internetem nawet na stacjonarnym (polaczony za pomoca Rj45).

 

Jedyne co zauwazylem to ze w polaczeniach pojawia sie brama internetowa... :mur:

 

Działaaa - w końcu :)

Edytowane przez G-Dave

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Myślę nad zakupem routera wi-fi. Jednak te, które maja wbudowany modem adsl (w przyszłości się przyda) i port WAN tylko na rj11 są w moim poimowaniu lekko nie zrozumiałe ;) A co w momencie gdy internet dochodzi do mnie obecnie zwykłym kablem sieciwoym (rj45)? Czy wystarczy, to podłączyć tak jak w switchu- obojętnie które gniazdo i będzie działać?

Nie chciałem zakładać nowego tematu, ale liczę na pomoc ;)

 

Pozdrawiam,

narcyz

Edytowane przez narcyz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Myślę nad zakupem routera wi-fi. Jednak te, które maja wbudowany modem adsl (w przyszłości się przyda) i port WAN tylko na rj11 są w moim poimowaniu lekko nie zrozumiałe ;) A co w momencie gdy internet dochodzi do mnie obecnie zwykłym kablem sieciwoym (rj45)? Czy wystarczy, to podłączyć tak jak w switchu- obojętnie które gniazdo i będzie działać?

Nie chciałem zakładać nowego tematu, ale liczę na pomoc ;)

 

Pozdrawiam,

narcyz

Niestety jak kupisz router pod ADSL (WAN RJ-11) to nie będzie on działał w sytuacji gdy będziesz miał "neta z kabla z RJ-45" . Wyjściem z sytuacj jest kupienie routera z RJ-45 na WANie, a w przyszłości jak będzie taka potrzeba (założysz Neostrade lub pochodzne łącze) dokupisz modem z RJ-11-RJ45 i zepniesz z routerm... Edytowane przez PartyBOY

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:| Myślałem, że jest jakieś rozwiązanie, a tu niestety trzeba będzie dokupywać modem w razie potrzeby :| No cóz... jakoś trzeba to będzie przeżyć. W każdym razie dziękuje bardzo za odpowiedź.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jeszcze wróce do WRT54GL - wie ktoś jak można zabezpieczyć to cudo (WAP, WEP etc?)

1. Możesz włączyć szyfrowanie WEP (64, 128 bit), WPA lub WPA-PSK. Co jakiś czas zmieniać klucze WEP na nowe.

2. Utworzyć tablicę dostępu na podstawie MAC adresów kart sieciowych pracujących w sieci.

3. wyłączyć rozgłaszanie SSID.

 

 

Można jeszcze pokusić się o postawienie serwera RADIUS, który by się zajmował wymianą kluczy cyfrowych drogą radiową, ale to inna bajka, bo wymaga dodatkowego komputera...

Edytowane przez PartyBOY

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...