Skocz do zawartości
bartwaw

Jak sprawdzic czy blok jest wystarczajaco wydajny ?

Rekomendowane odpowiedzi

Jezeli tylko twoj blok nie przecieka i nie ma podstawy grubosci wiekszej niz kilka centymetrow,a podstawa w przekroju nie jest sinusoida (tzn jest plaska), to nie powinno sie nic stac procesorowi, pod warunkiem, ze dobrze zamocujesz wszystko, dasz paste, wlaczysz pompke itd itd :roll: [/b]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tyle ze ten blok to bardzo prosta konstrukcja, jedna plytka grubosci 5 mm na spód, w drugiej wycialem w srodku prostokąt tak ze zostaly obrzeza po 5 mm, no i o czywiscie w gornej wycialem otwory na rurki 12 mm i wszystko zlutowalem na moim wspanailym piecu w kuchni :D .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tyle ze ten blok to bardzo prosta konstrukcja, jedna plytka grubosci 5 mm na spód, w drugiej wycialem w srodku prostokąt tak ze zostaly obrzeza po 5 mm, no i o czywiscie w gornej wycialem otwory na rurki 12 mm i wszystko zlutowalem na moim wspanailym piecu w kuchni  :D .

Cos mi wyglada to na konstrukcje a'la CPC, jesli oni procesorow nie pala, to ty rowniez nie powinienes :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no tak prosty, ale 6 dni temu poczytalem sobie wasze forum, i tak zapragnalem cos takiego mieć. A dodatkowo lubie grzebać. A ten blok zrobilem dzisiaj na szybko. Byle mieć.

Mnie jedynie chodzi aby komp byl cichy, bo wentyla mam Jamicoma niezle chlodzi xp 1700+ podkrecone do 2000+ i mam 43 stopnie ( to chyba nie za duzo). Tylko ten wentyl ma lekka wade jest bardzo halasliwy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no tak prosty, ale 6 dni temu poczytalem sobie wasze forum, i tak zapragnalem cos takiego mieć. A dodatkowo lubie grzebać. A ten blok zrobilem dzisiaj na szybko. Byle mieć.

Mnie jedynie chodzi aby komp byl cichy, bo wentyla mam Jamicoma niezle chlodzi xp 1700+ podkrecone do 2000+ i mam 43 stopnie ( to chyba nie za duzo). Tylko ten wentyl ma lekka wade jest bardzo halasliwy.

Na szybko to mozna w kuchni jakies zarcie zrobic. Blok powinien byc konstrukcja przemyslana i dokladnie rozrysowana, zaprojektowana przed wykonaniem, obawiam sie ze nie zdolasz schlodzic tego bloku woda - za gruba podstawa jak na moj gust. :o

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A masz lepszy pomysł na wykomanie bloku z plaskownika o grubosci 5 mm. w sklepie tylko taki mieli, a ze nie lubie chodzic po sklepach ktorych tak jest nie za wiele z takim asorymentem to na chwile obecna mialem tylko taki :( .

A moze zeszlifować go w srodku i zmiejczyć troche grubość ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A masz lepszy pomysł na wykomanie bloku z plaskownika o grubosci 5 mm. w sklepie tylko taki mieli, a ze  nie lubie chodzic po sklepach ktorych tak jest nie za wiele z takim asorymentem to na chwile obecna mialem tylko taki  :( .

A moze zeszlifować go w srodku i zmiejczyć troche grubość ?

oj kolego wystarczy poszukac na overclockers.com - z plaskownikow mozna zrobic bardzo dobry blok - ale tak jak SpiderMAN napisal - trzeba wszystko dokladnie przemyslec - ja bede probowal swoich sil wlsnie przy plaskownikowym bloku wierconym pionowo - czekam tylko na porzadne wiertla i tusz od drukarki aby rozrysowanie otworow naniesc na miedz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co do zrobionego juz przezemnie bloku, to totalna kicha ?

nikt nie powiedzial ze kicha ale nie spodziewaj sie niskich temperatur - ja sie nie spodziewalem niskich temp. na bloku z miko - na 1800+ (palomino) mam idle 41-42 stresss 48 (z miedziana nagrzewnica od kadetta) - bede robil wlasny blok i spodziewam sie wiekszej wydajnosci od tego shitu z miko

 

radze ci najpierw wyprobowac ten bloczek jak bedzie ci sie dobrze sprawowac to oznacza ze jest w miare wydajny (moze wydajniejszy od CPC :o )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie mógłbym go juz dzis przetestować (ladnie wypolerowałem), tylko bania z zaczepem, nie mam koncepcji jak zrobić zaczep (te walone gigabyte -> brak 4 otworów w plycie, i teraz kombinuje). Nawet mam juz gotowe zabezpieczenie przed zaniekiem przepływu wody w układzie.

A w srode bede miał najprawdopodobniej bloczek z Al (pospawany radiatorek) ale to tylko w ramach testowania jak sprawdzi sie ta konstrukcja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(te walone gigabyte -> brak 4 otworów w plycie,

AFAIR brak otworów w płycie to skutek nowej specyfikacji AMD .... czy też VIA .... łotewer - nie jest to "wynalazek" GByte

 

i teraz kombinuje

proponuje rozwiązanie a'la amoniak - duża "przykrywka", w niej 4 otwory nad 4 najbardziej zewnętrznymi zaczepami socketA, przez nie długie śrubki fi 3 na ich końcach "uszka" z twadego miedzianego drutu ... wygląda paskudnie :P ale trzyma mocno - warunek - porządne wykonanie "uszek"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i teraz kombinuje

proponuje rozwiązanie a'la amoniak - duża "przykrywka", w niej 4 otwory nad 4 najbardziej zewnętrznymi zaczepami socketA, przez nie długie śrubki fi 3 na ich końcach "uszka" z twadego miedzianego drutu ... wygląda paskudnie :P ale trzyma mocno - warunek - porządne wykonanie "uszek"

Jakoś tego sobie nie moge wyobrazić, a szukalem na forum i nie moge znalezc :( :cry: .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... bo to tajny projekt :lol:

Generalnie wygląda .... niepokojąco, ale DZIAŁA !

( tylko trzeba po szczegóły - np. co do lutu - się do tfórcy :wink: zgłosić )

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

mam nadzieje że to pomoże .... ten konkretnie egzemplarz jest z plexy, ale nie widze przeciwskazań żeby spróbować w miedzianej pokrywce

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tyle ze ten blok to bardzo prosta konstrukcja, jedna plytka grubosci 5 mm na spód, w drugiej wycialem w srodku prostokąt tak ze zostaly obrzeza po 5 mm, no i o czywiscie w gornej wycialem otwory na rurki 12 mm i wszystko zlutowalem na moim wspanailym piecu w kuchni  :D .

zeby poprawic wydajnosc takiego bloku nawierc wglebienia w podstawie (oczywiscie wewnatrz bloku) - jak wpadles na dobry pomysl i zrobiles wlot wody centralnie na srodku bloku (prosto nad jaderkiem procka) to w tym miejscu ale w podstawie zrob kilka wglebien - jak masz podstawe grubosci 5mm to wglebienia 2mm powinny byc ok - przynajmniej nad jaderkiem je zrob (jakims stozkowym frezem/wiertlem o malej srednicy) - przez co w tym miejscu zwiekszy sie powierzchnia oddawania ciepla :!:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tyle ze ten blok to bardzo prosta konstrukcja, jedna plytka grubosci 5 mm na spód, w drugiej wycialem w srodku prostokąt tak ze zostaly obrzeza po 5 mm, no i o czywiscie w gornej wycialem otwory na rurki 12 mm i wszystko zlutowalem na moim wspanailym piecu w kuchni  :D .

zeby poprawic wydajnosc takiego bloku nawierc wglebienia w podstawie (oczywiscie wewnatrz bloku) - jak wpadles na dobry pomysl i zrobiles wlot wody centralnie na srodku bloku (prosto nad jaderkiem procka) to w tym miejscu ale w podstawie zrob kilka wglebien - jak masz podstawe grubosci 5mm to wglebienia 2mm powinny byc ok - przynajmniej nad jaderkiem je zrob (jakims stozkowym frezem/wiertlem o malej srednicy) - przez co w tym miejscu zwiekszy sie powierzchnia oddawania ciepla :!:

zgadzam się z koegą, gdyż czym wieksza powierzchnia odprowadzania tym blok wydajniejszy 8)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym zaczepem to dobry pomysł :D .

A co do bloku to zmasciłem kompletnie sprawe jak widze, bo wlot i wylot umiesciłem naprzeciwko siebie w katach bloku (sic), ale jutro biore piłe i wiertare i walcze z nowym blokiem (chociaz... przeciez ten moge rozlutować i znienić tylko górną cześć, no i ponawiercam nad jaderkiem troche).

Acha a co myslicie o takim projekcie - panny ojciec pospawa mi bloczek z Al (zrobiony z radiatora kupinego w sklepie elektronicznym-zeberka nie sa tak gesto jak w radiatorach z procka tak co 1 cm) woda bedzie plynać

pokolei przez te zebra.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co do bloku to zmasciłem kompletnie sprawe jak widze, bo wlot i wylot umiesciłem naprzeciwko siebie w katach bloku (sic), ale jutro biore piłe i wiertare i walcze z nowym blokiem (chociaz... przeciez ten moge rozlutować i znienić tylko górną cześć, no i ponawiercam nad jaderkiem troche).

IMHO najpierw tylko ponawiercaj - dzialaja bloki pewnej firmy z blaszki jak do puszek od piwa to zadziala i Twoj blok :!:

moze temp bedzie wyzsza o jakies 5-10*C niz przy wlocie na srodku ale nie musisz kombinowac co zrobic ze stojaca woda w (przeciwleglym do wylotu) rogu

 

Acha a co myslicie o takim projekcie - panny ojciec pospawa mi bloczek z Al (zrobiony z radiatora kupinego w sklepie elektronicznym-zeberka nie sa tak gesto jak w radiatorach z procka tak co 1 cm) woda bedzie plynać pokolei przez te zebra.

a czy ten gosc juz kiedys spawal aluminum - bo jak nie to sie moze szybko zniechecic (a jak sie wkurzy to odstawi Ciebie od corki i co wtedy) ;)

IMHO pomysl raczej nie warty rozwazenia duzo zachodu a efekty moga byc niezadowalajace - aluminum ma prawie 2x gorsza przewodnosc cieplna niz miedz (Al = 237 [W/(m*K)], Cu = 401 [W/(m*K)]) - jak juz masz cos dlubac i bawic sie w lutowanie na twardo/spawanie to do tej podstawy dorob kanaliki - w prosty sposob z kawalka tasmy miedzianej zrob "kwadratowgo" slimaka i dolutuj - wlot zrobisz na srodku, wylot na skraju, jak dodasz te wglebienia nad jaderkiem (tam gdzie wlot) to bedzie cacy :D

 

pomocne (moze) adresy:

http://www.overclockers.com/articles690/

http://www.overclockers.com/tips997/

http://www.overclockers.com/articles679/ i konicznie zagladnij do 1 odnosnika (ktory przenosi do histori powstania tego cuda - na oc-forums)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aj mam takie pytanie zamiast zrobyc dolną część dlaczego nie <span style='color: red;'>ORT: wziąść</span> jakiegoś radiatora np na GPU miedzianego i przyspawac sciany i pokrywkę bedzie to dość potezny (wysokość) ale myśle ze bedzie lepiej bo tyle miedziane wypustki będą ze nawet bez pomki by działało ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aj mam takie pytanie zamiast zrobyc dolną część dlaczego nie <span style='color: red;'>ORT: wziąść</span> jakiegoś radiatora np na GPU miedzianego i przyspawac sciany i pokrywkę bedzie to dość potezny (wysokość) ale myśle ze bedzie lepiej bo tyle miedziane wypustki będą ze nawet bez pomki by działało ;-)

po 1 - ameryki nie odkryles z radiaorem - zerknij do 3 odnosnika i poczytaj

po 2 - zadnych gotowych miedzianych radiatorow sie nie oplaca ciachac - bo dobre z okraglymi pinami kosztuja troche kasy - czesto, gesto tyle co gotowe bloki - chyba ze sam zrobisz taki radiator to co innego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj pierwszy test.

Temperatura na procku 27*C, to chyba nie źle (tak mi sie wydaje).

A co do zaczepu to sie nakombinowałem, ale działa i jest na wszystkie 6 zaczepów.

Hurrrrrrrrra !

Jeszcze musze kupić nagrzewnice, tylko szrotów z autami mało.

Qrde nie wiedziałem ze dyski sa takie głośne (sic).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na 4,5 litrach(demineralizowana), po paru godzinach pracy proceg nagrzewa mi sie do 37*C (ale nie mam nagrzewnicy -a temp poczatkowa proca 24*C).

Taka, jak na razie prowizorka. Sprawdzam jak działa.

Co sądzicie o tych temperaturach ?

 

Jak narazie zadnych przecieków (ale zastosowałem patent na rurke o sred. zewn 12 nałozyłem rurke tez o sred. zew 12, ciepła woda i weszło).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...