Skocz do zawartości
aerial

Rekordowy Bong

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Kaaban

No to co robić czy juz nie ma innych osób na forum? <_< z "radą" mariusha190 bez komentarza :-|

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pompki raczej nie dawaj w powyzej poziomu cieczy, bo po wylaczeniu nie zassie.

Po prostu ciecz splynie do zbiornika (chyba ze bedzie jakis zawor).

Wysokosc podnoszenia pompy na 2 m IMHO nie wystarczy (przy takiej rurze),

na gorze musi byc jeszcze jakies cisnienie.

Co z tego jak pompa bedzie mogla podniesc ciecz na wysokosc rowna (zblizona) wysokosci rury,

jak bedzie leciala malym strumyczkiem (a nie zostanie rozpylona przez koncowke prysznica).

Wydaje mi sie ze nawet jeden AT306 moze byc za slaby do takiej rurki :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pompki raczej nie dawaj w powyzej poziomu cieczy, bo po wylaczeniu nie zassie.

Po prostu ciecz splynie do zbiornika (chyba ze bedzie jakis zawor).

Wysokosc podnoszenia pompy na 2 m IMHO nie wystarczy (przy takiej rurze),

na gorze musi byc jeszcze jakies cisnienie.

Co z tego jak pompa bedzie mogla podniesc ciecz na wysokosc rowna (zblizona) wysokosci rury,

jak bedzie leciala malym strumyczkiem (a nie zostanie rozpylona przez koncowke prysznica).

Wydaje mi sie ze nawet jeden AT306 moze byc za slaby do takiej rurki :).

Ale tu się rozchodziło o to aby dać 1 pompkę na dole a 2 w połowie, podłączone szeregowo.

czyli ta pierwsza pompka podaje wodę 2-giej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale tu się rozchodziło o to aby dać 1 pompkę na dole a 2 w połowie, podłączone szeregowo.

czyli ta pierwsza pompka podaje wodę 2-giej.

No tak- ale zanim ta na dole dostarczy wodę tej w połowie komina to ta może sie zatrzeć bo będzie pracowała na sucho (po wyłączeniu układu / przed jego startem woda spłynie z niej do dolnego zbiornika- grawitacja).

Rozwiązaniem może być (jak to już ktoś zaproponował) zawór jednokierunkowy lub odpowiedni włącznik załączający pompkę nr dwa po dostarczeniu do niej odpowiedniej ilości wody. Może to być włącznik czasowy startujący razem z pompką nr 1 opóźnijący włączenie pompki nr 2, włącznik hmmm... nie wiem jak go nazwać... "głębinowy" włączający pompkę nr 2 po osiągnięciu odpowiedniej "wysokości" lustra wody w rezie pompki nr 2, itd...

Się rozpisałem... a wystarczy w odpowiednim momencie ręcznie włączyć pompkę nr 2.

 

Jeszcze jedno- warunki pracy obu pomp muszą być identyczne (opory, wysokość)- jeśli któraś będzie pracowała szybciej np nr2 będzie się zapowietrzała z powodu braku wody, nr1 będzie przelewała wodę w rezie nr 2.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

J.O.H.N.:

Ok, umknelo mi to. Przy polaczeniu dwoch pomp w szereg,

IMO nie ma sensu dawac jedna pompe wyzej.

 

update:

W sumie dwie pompki akwariowe moga byc po polaczeniu wezykiem

wrzucone do zbiornika z ciecza.

Edytowane przez piteq

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko po co takie kombinacje. Jezeli juz rozwazamy polaczenie 2 tanich pomek zeby uzyskac wieksze podnoszenie to laczy sie je szeregowo (na 1 poziomie).

A jesli chodzi o pompe CO, to trzebaby ja odpowiednio zamontowac, tzn tak umiescic ja w obiegu zeby na wlocie byl jakis rezerwuar z duza iloscia wody ktora wpychalaby sie do pompy. Wydajnosciowo i cenowo taka pompa bylaby idealna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość mariush190

Nie wiedze powodu zeby C.O sie nie nadawała :D

Stawiasz ją przy wylocie z bonga, na dole, woda sama do niej wlatuje, nie musi ssac :D

Edytowane przez mariush190

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Kaaban

czyli krótka piłka kupić drugiego 305 czy 306 bo kroolik już wrócił i chcemy wreszcie skończyć to bongo :mur:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czizass! Normalnie nie wierze co czytam ;P

ponad 2m bongo na atmankach 305 :lol:

Myślicie, że ile tej wody niby one wpompują na te 2m i niby jakie ciśnienie dadzą na sprayer???

 

Podłącz tą słuchawkę prysznicową pod kran. Puść powolutku wodę i zobacz jak będzie lecieć (kuźwa chyba nie musisz tego robić.. wie to chyba każdy ;-> Podkręcaj ciśnienie do momentu aż woda będzie lecieć przez wszystkie kanaliki....

 

I co że niby te dwa at305 to potrafią ? ;-) ;-) ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Kaaban

chwile chwile kasa jest i na 306 tylko poprostu chcę sie upewnić czy napewno jest taki potrzebny, ponieważ nie bawi mnie wydawanie 2x tyle co na 305 na marne :mur:

 

EDIT

i fajnie padł atman któego mieliśmy zanim przyszedł drugi <_< :mur: :mur: :mur: narazie zawieszamy prace na bongo :cry: :mad:

Edytowane przez Kaaban

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Kaaban

słomiany zapał :D a tyle było chęci... szkoda...

mój był lepszy dosłownie już miałem zamawiać pompke a tu jak to kiedyś napisał któryś z userów PurePC "w życiu jak nie wiatr w oczy to ch** w dupe" <- bardzo trafne określenie ;] tak bywa ale nasz projekt został tylko zawieszony, będziemy starać się jak najszybciej przywrócić go do życia :rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm... wg mnie parowanie ok 1 litra wody na dobe w sredniej wielkosci (20 m^2) pomieszcze niu przy sredniej wentylacji da nam niesamowite zawilgocenie powietrz, ktore bedzie powodowac taki efekty jak odlazenie tapet, grzyb na scianach, a w skrejnych przypadkach nawet dosc powazne choroby ukladu oddechowego. imo dla kilku stopni na procku nie warto sobie robi lasu deszczowego w pokoju.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm... wg mnie parowanie ok 1 litra wody na dobe w sredniej wielkosci (20 m^2) pomieszcze niu przy sredniej wentylacji da nam niesamowite zawilgocenie powietrz, ktore bedzie powodowac taki efekty jak odlazenie tapet, grzyb na scianach, a w skrejnych przypadkach nawet dosc powazne choroby ukladu oddechowego. imo dla kilku stopni na procku nie warto sobie robi lasu deszczowego w pokoju.

Zawsze można zrobi wylot na dwór ...... :rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm... wg mnie parowanie ok 1 litra wody na dobe w sredniej wielkosci (20 m^2) pomieszcze niu przy sredniej wentylacji da nam niesamowite zawilgocenie powietrz, ktore bedzie powodowac taki efekty jak odlazenie tapet, grzyb na scianach, a w skrejnych przypadkach nawet dosc powazne choroby ukladu oddechowego. imo dla kilku stopni na procku nie warto sobie robi lasu deszczowego w pokoju.

może wcześniej przeczytasz cały temat? Było o tym z 10 razy i było ustalone, że na dłuższą metę to bezsens chodzi o czyste 4fun ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Kaaban

WITAMY B)

Po 2 latach ciężkich i starannych przygotowań, pełnych wyrzeczeń, udało się :banana: :gitarzysta2: :gitarzysta2:

 

 

Dołączona grafika

 

 

Więcej za paręnaście chwil ;>

Edytowane przez Kaaban

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no aż mi się wierzyć nie chce że udało się :D widzę że zrezygnowałeś z atmanów ;)

Atman 304 w środku i dodam że 2x taki atmanik by dał radę ;) (sam atmanik podnosił do połowy rury, przez blok w kompie i te wszystkie węże)Sama pompka od CO też by raczej dała radę.

 

Bongo jest w moim pokoju, tu się siedzieć nie da!

 

Wodę podgrzewa A64 (Z sygnaturki), podkręcony na 2.6 przy v 1.8.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Kaaban

Bong działa, temp na procu jest jak temp otoczenia (w idle) w stresie to nie ma nawet takiej opcji :P (choć temp znośna i stabilna).

Pary nie ma, chyba (?) przez wysokość komina, generalnie na górze jest ciepło, na dole woda jest chłodna ten proc się za mało grzeje (IMO). Jak podłączyliśmy nagrzewkę i postawiliśmy obok niej dmuchający na nią piecyk, po czym otworzyliśmy drzwi na balkon to dopiero ujrzeliśmy parę... Wnioski: komp nie grzeje się aż tak, aby z ~2m bonga wydobywała się para. Jakby było baaaaardzo krótsze to może, choć niekoniecznie.

Bong miał być wyższy, jednak sufit w piwnicy jest niższy niż w pokoju :).

 

staff:

atman304

grundfos ups 25 40

węże 8/10+12/13.5 (jakoś tak :P)

stojak na pompkę xD

2 prysznice

2 wiadra i 2 miski z carefoura

delta 12cm+arctic 12cm

trójnik + rura PCV

dużo drucików do różnych celów ;p

piecyk+podręczna podstawka do bongo :D

 

na całość wydaliśmy: 20+20+20

 

config: sygnatura kroolika

 

 

 

 

 

Tuning miski:

-wycięcie otworu na trójnik

-wzmocnienie spodu plastikiem

-wycięcie "obwodu" z góry

-zamontowanie korka do nalewania wody

-zrobienie dziur na wąż oraz kabel do zasilania pompki

 

tuning wiaderka:

-wycięcie dziur na sznurek przytrzymujący komin

-wywalenie "ucha"

 

tuning rury:

-obcięcie z 2m do nie wiem ilu :P

 

innych tuningów nie stwierdzono.

 

Na spód wiaderka powędrował atman, od którego szedł wąż do bloku na procu. Jako pokrywka wiaderka posłużyła nam miska po tuningu. W misce osadzony został trójnik, a do niego zamocowaliśmy właściwą rurę, a także wiatrak. Resztę chyba widać?

 

 

Obieg: blok->grundfos->prysznic->rura->wiadro->atman->blok

Worklog:

 

trójnik pcv+Miska "6 litrów" + wiaderko "wiadro z podziałką na 10" z carefoura ;] (mieliśmy 2 takie miski i 2 wiaderka)

 

Dołączona grafika

 

 

atman 304

Dołączona grafika

 

 

rura PCV nie wiem ile m (była skracana)

Dołączona grafika

 

wąż+delta

Dołączona grafika

 

kontakt ze światem :P

Dołączona grafika

 

prysznic, który później musiał zostać zmieniony ;P

Dołączona grafika

zamiana na:

Dołączona grafika

 

 

kroolik i diax :twisted2:

Dołączona grafika

 

 

usztywniamy miskę ;>

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

 

stojak na pompkę

Dołączona grafika

 

 

zabezpieczenie przed "spadaniem" rury

Dołączona grafika

 

 

wstępne przymiarki

Dołączona grafika

 

 

miska po ostatecznym tuningu :)

Dołączona grafika

 

 

zabezpieczenie przed przechylaniem się komina

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

 

piecyk do podgrzewania atmosfery oraz podręczna podstawka pod bonga pomocna przy spuszczaniu wody :)

Dołączona grafika

 

 

gotowy bong:

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Edytowane przez Kaaban

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bong działa, temp na procu jest jak temp otoczenia (w idle) w stresie to nie ma nawet takiej opcji :P (choć temp znośna i stabilna).

Nie taka jak otoczenia, ale i tak fajna ;-)

 

Pary nie ma, chyba (?) przez wysokość komina, generalnie na górze jest ciepło, na dole woda jest chłodna ten proc się za mało grzeje (IMO).

Na początku tego tematu jest fotka bonga z którego dosuwa para, co jest imho niewykonalne. Trzeba było się na starać żeby była jakakolwiek para. Dopiero podłączenie nagrzewki + nawiew za pomocą piecyka/nagrzewki coś dał, ale i tak woda się dość schładzała, na CPU było wtedy w stresie 61-69*C.

 

Ogólnie rzecz biorąc to fajna zabawa i powiem, że warto było!

Problemem jest wilgoć, która wg czujnika była na poziome 65% (Po otwarciu okna 45%), a ja tam będę musiał jeszcze spać.... Trochę zabawy przy składaniu było, spokojnie z 4-5H poszło na przygotowania.

W układzie nie było więcej jak 5l wody, zwykłej kranówki. Chcąc uzyskać parę nalałem tam wody o temp. ok 50*C, ale pary i tak nie było, a woda po chwili była chłodna! Więc niezaprzeczalnie bongo działa. Może coś jeszcze napiszę jutro, jak już poskładam kompa w całość.... A teraz spać!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...