Skocz do zawartości
Nieobeznany

Linux ,ale Jaki Na 1cd?

Rekomendowane odpowiedzi

http://asseq.pl/modules/distro/index.php?distro_id=17334:

Dystrybucja jest skierowana do początkujących użytkowników systemu operacyjnego GNU/Linux. Podstawowymi cechami systemu są:

łatwość uruchamiania,

intuicyjność użytkowania,

zautomatyzowana konfiguracja.

Osobiście go nigdy nie widziałem. Jeśli jednak wszystko Ci śmiga (wykrył wszystkie urządzenia), to na początek wystarczy. Posiedź w nim miesiąc lub dwa. Możesz też rzucić okiem na Knoppixa.

 

Potem, jesli znasz angielski, to możesz porwać się na Gentoo :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobra napisze jaki linux by mi pasował:

1musi mieć ładny wygląd:)

2w miarę prosty

3po polsku

4dobry program do pisania

5na 1 cd

musze powiedzieć ,że ten cdlinux jest dla mnie prosty w obsłudze ściągnołem wczoraj mniejszy iso tej wersji i nawet sam odpaliłem na nim neostrade a wiele osób mówiło ,że na live cd się nie da:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na stronie podanej przeze mnie wcześniej masz listę z opisami. Samych distro tam jest ponad 360, więc nie powinno być problemu ze znalezieniem czegoś dla sibie. Poczytaj opisy i już będzie wiadomo. Podpowiem tylko, iż unikałbym raczej tych we wczesnym stadium rozwoju. Jednak na próbę to w sumie każde wystarczy.

Link:

http://asseq.pl/modules/distro/index.php?distro_id=17334:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobra chyba zdecyduje się na ubuntu :wink: czy mógłby ktoś dać linka do tego systemu? ,bo znalazłem ,ale tego jest dużo i niewiem który ściągać tylko żeby był po polsku!.I jeszcze jedno pytanko czy nie ma na nim problemów z neostradą?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobra chyba zdecyduje się na ubuntu icon_wink3.gif czy mógłby ktoś dać linka do tego systemu? ,bo znalazłem ,ale tego jest dużo i niewiem który ściągać tylko żeby był po polsku!.I jeszcze jedno pytanko czy nie ma na nim problemów z neostradą?

Jakieś problemy z google? :wink: http://ftp.vectranet.pl/ubuntu-releases/6.06/

wersja Desktop livecd jest z możliwością instalacji na dysku, na livecd neo raczej nie będzie działać, chociaż na 100% nie wiem.

Edytowane przez lukas8

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobra dzięki ściągnołem te ubuntu ,ale większość funkcji jest w nim po angielsku,ale nie o tym chciałem pisać.chciałbym go zainstalować ,bo z płyty chodzi strasznie wolno normalnie tragedia.Mam dysk podzielony na dwie partycje na c: mam winowsa xp,a na d:reszte więc moje pytanie brzmi jak go zainstalować żeby windows dalej działał?prosiłbym o odpowiedzi:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie miałem kontaktu z Ubuntu, ale o ile dobrze pamiętam, potrafi on pracować na FAT32.

Generalnie jednak dla Linuxa robi się tak:

/boot -> 16-32 MB

/swap -> w zależności od ramu ( u mnie daję 1024MB)

/ (katalog główny) -> 3-5GB powinno spokonie starczyć na większość instalowanych systemów (RH 7.3 Valhalla wchodzi tam w wersji full)

Ja ostatnio miałem na ten cel 3.9GB i kompilując całe Gentoo ze źródeł brakło mi miejsca przy pobieraniu pakietów KDE (emerge naliczył ponad 250 zależności i uparł się je wszystkie ściągnąć).

Nie wiem, jaką zasadę wyznają inni, bo dawno nie pytałem - robię tak, jak powiedziano mi kilka lat temu ;)

 

Jeśli instalacja sprawia Ci problem, to chyba dystrybucja WinLinux ma ten proces trochę uproszczony - instaluje się go jak zwykły program w Windows. Więcej info na stronie podanej przeze mnie w poprzednich 2 postach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ten ubuntu to jakieś badziewie ,robie według tych opisów i kupa wpisze którąś komende i zara jakieś errory wyskakują.Może znacie jakieś inne linuxy ,żeby było łatwo odpalić neostradę?najlepiej żeby był na 1 cd góra 2 i , żeby wszystkie funkcje były po polsku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może jednak WinLinux?

Ewentualnie WMWare/Virtual PC + dowolne distro. Problem z netem zniknie, gdyż tam jest Nat i (chyba) DHCP.

Ale z drugiej opcji to będzie stypa biorąc pod uwagę zawrotną ilość pamięci Ram w Twoim kompie. Chyba, że masz ładnie okrojonego ze śmieci Windowsa i zrezygnowałbyś w Linuxie z KDE i Gnome na rzecz Fluxa lub Window Makera itp lekkich okienek.

Edytowane przez ULLISSES

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no sam już niewiem wolałbym go normalnie zainstalować.A co będzie lepsze Aurox czy suse ,na którym jest łatwiej skonfigurować ten cholerny modem?Kiedyś miałem suse 9.1 nawet ładnie wyglądał ale niewiedziałem jak go skonfigurować bo był całkowicie po angielsku i zastanawiam się czy ściągać jakiegoś nowszego suse czy aurox

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ten ubuntu to jakieś badziewie ,robie według tych opisów i kupa wpisze którąś komende i zara jakieś errory wyskakują.Może znacie jakieś inne linuxy ,żeby było łatwo odpalić neostradę?najlepiej żeby był na 1 cd góra 2 i , żeby wszystkie funkcje były po polsku

Według tego opisu też robiłeś: http://forum.ubuntu.pl/viewtopic.php?t=1494&highlight=sagem (3 post), ten na pewno działa :wink: Edytowane przez lukas8

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aurox czy suse

Widzę, że Ty koniecznie chcesz od razu na głęboką wodę. O ile mi wiadomo, to nie są to distra dla początkujących - na pewno nie SuSE.

 

Jak chcesz się jednak bawić i dobrze poznać Linuxa w brutalny sposób i za wszelką cenę, to może Gentoo??

Ręczna instalacja, kompilacja kernela i wszystkich pozostałych składników. Za pierwszym razem pewnie się nie uda. Konfiguracja kernela nie jest prosta - zapomnisz coś, uznasz za zbędne i już po kwiatkach (powstaje Linux sprawny inaczej). Jednak po 2 kolejnych konfiguracjach/instalacjach będziesz trzaskał linijki poleceń z głowy. ;)

A potem w konsoli odzyskiwania XP będziesz się zastanawiał, dlaczego jak używasz CP albo LS, to nie działa :wink:

Edytowane przez ULLISSES

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no według tego,może coś żle robiłem no niewiem,ale już mi się niechce chyba go zara wywale

Przypomniała mi się jedna rzecz: najprawdopodobniej masz w ubuntu jądro 2.6.15-25 właśnie na nim miałem problemy z zaistalowaniem neostrady moduł ueagle-atm ładował się, ale modem się nie synchronizował, sam dalej nie drążyłem tego problemu bo i tak do codziennej pracy wykorzystuje gentoo :wink: . Neostrada na pewno działa na jądzrze 2.6.15-23-powinno być jeszcze w Synapticu, więc po jego instalacji nie powinieneś mieć problemów z instalacją neo tym sposobem: 2193556[/snapback]

...Jak chcesz się jednak bawić i dobrze poznać Linuxa w brutalny sposób i za wszelką cenę, to może Gentoo??...

Tylko żeby wtedy jeszcze bardziej się nie zniechęcił :-P

Edytowane przez lukas8

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To może spróbuj jeszcze zainstalować Archa (polskie forum), jak narazie mój ulubiony (a używałem juz Red Hata, Mandrivy, SuSE, Debiana, Slackware, Ubutu i Gentoo), co prawda trzeba się trochę pobawić w ręczną konfigurację, ale naprawdę warto ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...