Skocz do zawartości
Michrz

Lato Z Laptopami...

Rekomendowane odpowiedzi

Mamy śliczną pogodę i coraz węcej użytkowników na forum zaczyna narzekać na grzejące się laptopy. Proponuję, żebyśmy w tym topicu zebrali dane dotyczące temperatur dla poszczególnych platform w formie :

-Model laptopa

-Procesor -> temperatura stres/norma

-dysk (podać szybkość) ->temperatura stres/norma

-subiektywne odczucie

 

 

Zaczynam zatem :

Compaq Presario v2300CTO

AMD Sempron 2800+ -> 85 (tak, zdarzyło się... raz, ale zdarzyło)/55

Samsung MP0402H 5400rpm 8MB cache ->56/53

 

Laptop zaczął się strasznie nagrzewać z przyjściem upałów, wcześniej nawet się nie zbliżał do tych temperatur.

Zastanawiam się, czy takie temperatury nie są groźna dla dysku, może zna ktoś sposób na wychłodzenie tegoż?

 

pozdrawiam

Edytowane przez Michrz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

trzeba miec jeszcze nozki w notebooku,a nie wszyscy maja takie wypasy ;)

Tempratura skoczyla mi o jakies 5stC z 45 do 50 przy normalnej pracy (p4m).

Dysk tez sie ocieplil z 42 do 45stC.

 

Compaq evo n800v[temp letnie]

Mobile Pentium 4M 1600 ->max 70/norm 50

Hitachi Travelstar 4200 30GB -> max52/norm45

Edytowane przez baxxxio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja sobie kiedys zmajstrowałem taką fajną podstawke, przy wykorzystaniu jakiejs tandetnej podstawki z allegro za ok 50zł + dwa Fandery 92 z tyłu + plexi i troche taśmy i jest OK :) Zdaje to egzamin. Dla sprawdzenia zostawiłem kompa na noc (bez włączonego dod. chłodzenia), w tle Azureus + eMule + NHC i obniżone napięcie. Rano wstaje i procek ma temp 53*C, dysk 40*C. Z włączonymi wentylatorkami procek ma temp. ok 40*C, dysk 34.

 

Aktualne temperatury (odczyt z NHC, obniżone napięcie + wł. chłodzenie)

Toshiba Satellite L10-194

Pentium M 1,7 -> max 60 (więcej się nie da :) )/norma 40-44 (winamp, p2p, internet)

Seagate Momentus 80GB 5400 -> max 37/ norma 33

 

Dziś moze będe miec aparat, to zrobie fotki tej podstawki.

Edytowane przez studenc1k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój sprzęt również osatnio intensywniej się nagrzewa. Wiadomo upał biurko mam przy oknie i przez wiekszość dnia świeci na lapka słonko.

 

Aktualnie po całym dniu (chodził non stop, troche pograłem reszta internet itd.):

Acer Aspire 3613WLMi

Celeron M 1.5GHz -> 47stopni (normalnie to tak max do 42 wyciagał) ale wczoraj to wycisnął prawie 60!!

IBM Travelstar 60GB 4200rpm -> 46 (norma to do 40) ale wczoraj dawał czadu do 55!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Amilo 1645

 

Procek: 3300+ (2ghz) - temperatura nie zmienila sie...jedyny mankament to ze schlodzeniem....trudniej jest szybciej go schlodzic....

Dysk: Samsung 80gb 5400 obr: bez zmian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a u mnie cisza była i cisza jest, komfort pracy jest wspaniały, nie to co w acerze 1694 wcześniej, tam wiatrak włączał się co chwile

kucyk, działa Ci jakoś downvolting ? bo ja na swojej Toshibie zauważyłem że mało daje w kwestii temperatury procka i czestotliwosci wlaczania sie wentyla

 

a co do tematu: Toshiba M100 (patrz: sygnaturka) temperatura w normie: 46-51C na procku, dysk tez bez zmian, czyli nadal za cieplo (charakterystyczne podobno dla tej serii) - 46-50C :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiesz co, w centrino duo są chyba dwa tryby pracy i jakoś miech temu mi to działało, a od jakiegoś czasu nie zaglądam w temp itp. przeszło mi to, z laptopa poprostu korzystam, wydaje mi się, że asus ma na tyle wydajny system chłodzenia, że wentyl załącza się tylko podczas 3d i chwała mu za to B)

 

a co do temp - 50 stopni to za ciepło dla centrino duo? żartujesz sobie?

Edytowane przez kucyk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie proc ma temperaturę 41 - 42 stopnie - przy tracy w trybie dynamic switching...

Mam obniżone napięcia do 1.052 V na najwyższym mnożniku - przy niższych napięciach były zwiechy...

Twardziel ma temp około 42 stopni (Hitachi - 4200 rpm).

Wentyl od czasu do czasu się zakręci - nie jest to jednak denerwujące...

 

Procek w ASUSIE A6VA - Q039 to oczywiście Pentium M 1,86 GHz...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie razem z upałami dysk zaczął się pocić. Ostatnio nawet do 63st jak jest mocno obciążony, karta graf w grze doszła do 90 a procek do 75.

Przy normalnej pracy temp proca stabilizuje się na ok 51st a dysku na 52-53. grafa i chipset podobnie do procka.

Do gry chyba bede potrzebowal podstawki.

pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cicho i chłodno: (Porcesor Intel Pentium M 1.73 Ghz)

-Temp pokojowa 29-30 stopni

-w Biosie włączony wiatrak na sztywno

-temp CPU max 47-48 stopni

-temp dysku max 50 stopni

 

Wentyl chodzi na najniższym biegu ale tylko wtedy gdy programem NHC włączę "baterry optimized". Wówczas częstotliwość spada do 800MHz. Wydajność w zupełności wystarcza do zadań biurowych a wentylator jest tak cichy, że przy otwartym oknie nie słychać go wcale.

 

Proc spokojnie chodzi nawet na zasilaniu 0.7 V i nie uświadczyłem ani jednej zwiechy.

Edytowane przez lgolebio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nx8220 (LATEM)

 

Dysk po wielogodzinnym graniu ma 40-44C (5400rpm)-normalnie ma 37C, procek(celeron m 1.5@2.0ghz) po wielu godzinach grania ma max 60C-65C --oczywiscie po wyjsciu z gry w pare secund wraca do 50C-53C (taka tez jest normalna temp procka 2.0ghz) karta grafiki (x600) normalnie ma 38-39C a po wielu godzinach grania 60-65C. Chipset plyty glownej ma 40-47C-normalnie a po wielu godzinach gry do 55C

 

Wentyl nawet gdy jest max obciazony to jest prawie nieslyszalny a podczaas normalnej pracy wentyla nie slychac--jedynie lekki szumek talerzy dysku...(gdy sie ucho don zblizy)

 

Gdy szukalem info na temat NX8220 ,wszedzie pisali ,ze glosny ! --zaryzykowalem i sie ciesze bo Ci wszyscy ludzie nie mieli racji :) --przyczynil sie do tego najnowszy bios.

 

 

Z acerem sprawa wyglada inaczej--tzn dysk tak samo mimo,ze ma 4200rpm. Procek pentium m 1,73 z napieciem obnizonym ma 53C-55C(audigy 2 zs dodaje prockowi z 3C bo jest zaraz kolo niego a grzeje sie!) ... AlE na chlodzeniu PASYWNYM!!--bez jakiejkolwiek pomocy wiatraka!--jako,ze producent ustawil moment wlaczenia wiatraka od 67C !!! :) zla strona takiego rozwiazania jest ,ze wspolny wiatrak nie chlodzi grafiki ,ktora ma w spoczynku 60C-62C.

 

Podczas grania wymuszam prace wiatraka NONSTOP i temp procka =67C a grafiki do 70C

Jednym slowem gdy nie gram to ACER milczy jak zaklety caly dzien -HP podobnie jednak w nim wiatrak dziala na minimalnych obrotach(nieslyszalnych)

 

 

ps. HP mam od 3 miesiecy a ACERA(mojej GIRL) od 1 roku.

Edytowane przez Phuong

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z acerem sprawa wyglada inaczej--tzn dysk tak samo mimo,ze ma 4200rpm. Procek pentium m 1,73 z napieciem obnizonym ma 53C-55C AlE na chlodzeniu PASYWNYM!!--bez jakiejkolwiek pomocy wiatraka!--jako,ze producent ustawil moment wlaczenia wiatraka od 67C !!! :) zla strona takiego rozwiazania jest ,ze wspolny wiatrak nie chlodzi grafiki ,ktora ma w spoczynku 60C-62C.

Czekam na nową wersję NHC, w której będzie możliwe ustawienie od jakiej temperatury ma włączać się wentylatorek w moim HP nx6110. Mam nadzieję, że twórca programu uwzględni te lapki :D

Edytowane przez lgolebio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja takze mialem problem zwiazany z upalem wczoraj...

Po prowrocie z pracy do domu, w miedzyczasie musialem kilka rzecz zalatwic po drodze... Sila rzeczy sie musialem przejsc po protstu po tym upale...

Wrocilem do domu i ku mojemu zdziwieniu laptop sie nie uruchamia. Zpalila sie dioda power i tyle...

Dysk i naped slychac, ze pracuja, zero obrazu na matrycy...

No to sobie mysle ostro... bedzie po lapku chyba.

Posprawdzalem pamieci, dysk...

Zmienilem paste na cpu i gpu na arctic silver ceramique... :D

Dalo rezultat w postaci spadku temperatury. Teraz mam na przyklad 51C na CPU z wylaczonym wentylatorem.

HDD ma temperature 46C i wiecej nie widzialem...

Probowalem laptopa odpalac bez poszczegolnych komponentow, ale bez rezultatow.

Po konsultacji z kumplem z serwisu jedenj z zarzyjaznionych firm, rozebralem laptopa do ostatniej srubki...

obejrzalem mobo, ale nic nie znalazlem...

tzn. znalazlem baterie od biosu, pomyslalem, ze moze ja odepne, jak pomyslalem, tak zrobilem...

Podplem matryce i klawiature oraz zasilanie do plyty, odpalam laptopa i dziala!!!

Poskladalem wszystko i nadal w sumie nie wiem co ma upal do dziwnej zawieszki biosu :D

Edytowane przez SpiderMAN

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niedługo trzeba będzie Acery w lodówkach przenosić. :lol:

 

Najgorsze jest to, że większość toreb na notebooki są koloru czarnego i wczoraj jak zawoziłem swojego lapka na uczelnię to moja torba po 15 minutowym spacerku potwornie się nagrzała. Szczerze mówiąć to nie wiem jak zachowuje się np. matryca w takich warunkach. <_<

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sami jesteście sobie winni kupując Semprona z X700.

Kupując mobilne procki Intela macie ciszę i spokój a i dysk odpocznie. :wink:

:) Sempron owszem, bardziej się grzeje od intela, ale X700 nie mam, tylko X200M :P. Ale muszę ci szczerze powiedzieć, że wcale nie żal mi dokonanego wyboru, bo z moimi funduszami to raczej byłbym skazany na Celerona, który ma podobne temperaturki. Dane które podałem były na standartowym taktowaniu, jak i ciepło przeszkadza to obniżam sobie prędkość procka do 800MHz i temperaturka znacznie spada :) i cisza dzięki pasywnemu chłodzeniu :)

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A propo wakacji i duzych temp : na Allegro znalazlem takie cos, mysle ze cena bardzo rozsadna (wczesniej widzialem tylko takie pady w okolicach 130-150 PLN). Ja juz sie rzucilem na to, jak dojdzie i potestuje to zdam relacje.

 

http://www.allegro.pl/item111193730_podsta...vantec_usa.html

Edytowane przez maSTHa212

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A propo wakacji i duzych temp : na Allegro znalazlem takie cos, mysle ze cena bardzo rozsadna (wczesniej widzialem tylko takie pady w okolicach 130-150 PLN). Ja juz sie rzucilem na to, jak dojdzie i potestuje to zdam relacje.

 

http://www.allegro.pl/item111193730_podsta...vantec_usa.html

Mam nadzieję, że za głośne to to nie będzie :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kompletnie ciche to to nie bedzie ale za taki cash to jestem w stanie zniesc pewien szum. Poza tym to i tak raczej przy grach tylko, a wtedy i tak nic nie slysze bo glosniki rycza.

No chyba, że tak. Całe szczęście mam bardzo słabego laptopa do gier więc wogóle nie gram, choć przydałoby się czasem kill'nąć :lol: jakiegoś potwora. Jeśli chodzi o upały to jestem spokojny, lapek zdał egzamin.

 

Wracając do podstawki to szkoda, że w moim notebooku nie ma nóżek. Przydałoby się trochę przestrzeni między podłożem a wlotem wentylatora, bo obecne położenie nie jest optymalne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja kiedyś kupiłem taką podstawke (choć wtedy była ok 10zł tańsza) http://www.allegro.pl/item110721386_wentyl...notebooka_.html

Ku mojemu zdziwieniu sprawowało się całkiem dobrze. Temperatura lapka spadła, ale było jak na moje gusta troche za głośne.

Miałem dużo wolnego czasu i przerobiłem sobie to na coś takiego:

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

Teraz mam prawie całkowitą cisze, a wydajność chłodzenia jest niezła. Wiem, że nie wygląda to estetycznie i nie jest mobilne, aczkolwiek to nie są dla mnie priorytety.

Edytowane przez studenc1k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...