Skocz do zawartości
Gość Lemon-Cola

Krótka żywotność Płytek Cd

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Lemon-Cola

Naukowiec z koncernu IBM, Kurt Gerecke przyznał, że dane zapisywane na dostępnych powszechnie czystych płytach CD zachowują integralność średnio przez dwa lata. Okres ten można przedłużyć maksymalnie do pięciu lat, przechowując nośniki w ciemnych i chłodnych miejscach.

 

Jak wyjaśnia Gerecke, dyski tłoczone fabrycznie mają znacznie lepszą jakość niż produkty przeznaczone do samodzielnego nagrywania, które wytwarzane są jak najniższym kosztem, co obniża ich trwałość ale zapewnia atrakcyjną cenę.

 

Zdaniem naukowca, sytuację mogą poprawić nośniki nowej generacji HD-DVD oraz Blu-ray, które powinny zapewnić lepszą trwałość, chociaż w dobie narastającej konkurencji, producenci będą pewnie szukać coraz tańszych metod wytwarzania płytek.

 

Z ostrzeżenia naukowca wynika więc, że poczciwe albumy na zdjęcia są bardziej pewnym sposobem przechowywania ulubionych zdjęć, w porównaniu do płytki CD.

 

Źródło: The Inquirer

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... srednia trwalosc wynosi dwa lata ....

Na szczescie srednia, ja uzywam dobrych nosnikow i nie obawiam sie jeszcze o swoje dane.

Co do stwierdzenia ze sa wykonywane jak najnizszym kosztem z tym niestety musze sie zgodzic.

Miejmy nadzieje, ze wkrotce zywotnosc nosnikow optycznych bedzie jednak dluzsza, stracic dwudziestokilku gigabajtowa kolekcje/baze danych bedzie przygnebiajacym wydarzeniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam tysiace plyt CD i niektore maja wiecej niz 2lata...

Phi moje plyty ze zdjeciami maja duuuzo weiecej niz 2 lata i jakos im sie niec nie stalo ;]

Ale czyms przeciez trzeba uzasadnic przejscie na nowe technologie, na ktorych beda teraz trzepac kase :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość [RONIN]

Troche w tym prawdy. Te najtańsze płytki po dłuższym czasie żółkną a najgorszym przypadku odchodzi od takiej CD folia a to oznacza 100% utrate danych.

 

Niezgadzam się jednak z faktem, że tylko 2 góra 5 lat! Znacznie dłużej! Jesli ktoś potrafi dbać o swoje dane to takie płytki przetrzymają mu znacznie dłużej. Najsmiejszniejsze w tym wszystkim jest to, że moja pierwsza nagrywalna płyta CD-R ma przeszło 3 lata i wygąda i działa jak nówka. Ale używam jej raz na pół roku :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś czytałem, że teoretyczna trwałośc danych na takich zwykłych CD'kach to 50 lat, natomias wojsko używa innego materiału doprodukcji płyt, bodajże szkła i ich trwałość to 300lat. :)

Edytowane przez Piter6576

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To zdeczka pozno do Ciebie ta technologia doszla :P

 

Wlasnie testowalem starego TDK ze zdjeciami w BMP w rozdzialkach na poziomie 6k x 4k czyli kazde zdjecie zajmje kilkadziesiat MB i działa ;] A plytam ma hoho i ciut ciu :P (czyli na oko 10 lat)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

panowie, jesli nie zauwazyliscie pragne przypomniec, ze to jest statystyka i tu wyliczono srednia. To ze plytki wytrzymuja wam dluzej niz podane 5 lat jest bardzo prosto wytlumaczyc; dobra jakosc materialu z ktorych zostaly wykonane (jak to sie mowi, "teraz takich juz nie robia") + niskie predkosci podczas ich nagrywania = dluższa żywotność.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

panowie, jesli nie zauwazyliscie pragne przypomniec, ze to jest statystyka i tu wyliczono srednia.

...dokładnie, niestety temat newsa to żadna nowość, o tym było wiadomo już od dawna. Rekordzistą u mnie była płytka SONY, która utleniła się w miesiąc :?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość [RONIN]

To zdeczka pozno do Ciebie ta technologia doszla :P

Do mnie? No wiesz, kiedyś mi wisiało co jest na rynku bo sie cieszyłem Celefonem 533Mhz i VooDoo3 aż do momentu gdy jakaś gra mi niechciała odpalić (GTA3 bodajrze) i wówczas zaczeło się "ładowanie" w kompa.

 

Jeżeli "złoty" czy "zielony" Datex za 0,50zł jest płytkąś wykonaną ze średniej klasy materiałów do super. Ale u mnie niektóre te płytki wytrzymują do dziś, czyli ~2, 2.5 roku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawda jest taka, że jak się kupuje kijowe płytki po 30gr za sztuke to nie potrzymają danych przez rok.

A jeśli kupuje się ot chociażby już troszkę droższe Esperanze, czy nie mówię już o burżujskich TDk to dane pochowają się dłużej :) Dużo dłużej :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tylko panowie nie bierzecie jednej rzeczy pod uwage ze jak wypalalismy plytki jakies 10 lat temu to te plytki byly 100x lepszej jakosci niz teraz bo z biegeim czasu producenci sie nauczylu jak shodzic w dol z cena a takze z jakoscia ja mam plytke verbatima kotrra ma juz 9 latek porysowana pozolkla i smiga a plytka verbatima ktora nagealem 2 lata temu juz ne we wszystkich napedach chce sie odczytac ;/

 

Ktos jeszcze pamieta plytki ze ciemno zlotym spodem najlepsza jakosc ale tez najdrozsza. juz takich teraz nie robia bo sie nie oplaca bo kto by dal za plytke cd 5 zeta??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mow mi o TDK bo kupilem szpule i moja nagrywarka ma z nimi problemy [; Ide pogrzebac w dziale dyski twarde, miekkie...

Wlasnie cos sobie skojazylem :lol:

Ja teraz sobie przypomniałem jak kiedyś w sklepie widziałem TDK Cyclone - palarke.

One tylko ładnie wyglądały.

Jednak sądziłem, że płyty mają pierwsza klasa. No cóż... Esperazna rulz kox rox pr0 ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Lemon-Cola

Mam TDK Cyclona (40/12/48B) od nowosci i nie tylko ladnie wyglada;)... to jedna z lepszych nagrywarek jakie mialem a mialem ich duzo:) kiedys nawet rozpiep*zylo mi cd w srodku na kawaleczki i zero problemow:) plyt tez malo nie wypalam:)

 

Firmowe plyty wcale nie sa takie drogie np Benq Gold - Data Guard kosztuje w Tesco 69 gr a Manta Frog 79gr...

 

(100 Benq w hurcie kosztuje ok. 52zl)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja tam używam płytek tj. Esperanza/TDK/Sony/Verbatim a o innym shice nie ma mowy. Jak kolega przynosi mi jakieś wybryki typu Monarch, VAKOSS czy inne krzaki to odsyłam go z kwitkiem. Teras się nauczyli i dali sobie, przetłumaczyć, żeby nie kupować ścierwa, bo krótko trzyma. Mam gierkę na psx nagrywaną na Verbatimie (takim ładnym niebieskim) w 1999 r i hula do dziś, nawet się nie zająknie.

 

Imo - jak masz kupować dużo taniego shita, to sobie daruj...

 

Mam TDK Cyclona (40/12/48B) od nowosci i nie tylko ladnie wyglada;)... to jedna z lepszych nagrywarek jakie mialem a mialem ich duzo:)

TDK Cyclone to były wypas wypalary, kumpel też ma do dziś i zachwala. A hula wyśmienicie :)

Edytowane przez Spylon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Specjalnie dla tego "newsa" poszukałem starych płyt brata -z czasów kiedy CD dopiero wchodziły na powrzechny rynek (BTW w tym samym pudełku jest masa tych dużych, cienkich dyskietek ;) ) i znalazłem. Płytki są bez opakowania, rzucone luzem , nawet trochę porysowane i myślę, że leżą dobre 13-14 lat ... Odczytałem wszystko z tych płyt. :> Dziwna historia ten news.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

trwałość danych na płytach tloczonych jest dużo trwalsza niż na nagrywanych shitach cd-r...a ZUS podobno zaczyna przechowywać wszystkie informacje na cd-r :mur: wyobrazcie sobie jaki będzie burdel jak szlag trafi te nośniki :lol2: .trzymajcie wszystkie papiery zusowskie...warto

Edytowane przez talib666

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fakt, kiedyś te płyty były o wiele lepsze

Moja pierwsza wypalona płyta (z 2001) działa do dziś, mimo iż jest okropnie porysowana i na rogach ma dziury powypalane :D

 

A odnośnie aktualnych płyt:

Esperanza jakoś ujdzie, moja nagrywarka nie lubi Hawków i Vakossów, pozatym jak już gdzie indziej się je wypali to wystarczy jedna mała ryska i się nie da odczytać, a markowe płyty znoszą nawet rysowanie o chodnik

Edytowane przez AragornPL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja tam używam płytek tj. Esperanza/TDK/Sony/Verbatim a o innym shice nie ma mowy. Jak kolega przynosi mi jakieś wybryki typu Monarch, VAKOSS czy inne krzaki to odsyłam go z kwitkiem.

A Esperanza lepsza od Vakoss i innych? :>

Bo ja zaliczam Esperanze do najgorszych i nie kupuje, podobnie jak Hawk...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość [RONIN]

Moja nagrywarka nie ma problemów z żadna płytą cd-r. I jeszcze nie spotkałem się z taką, której by nie chciała wypalić albo która nie chodziła po nagraniu.

 

Staram się wypalać na płytkach tej samej firmy ale na dzień dzisiejszy to trudne gdyż za każdym razem gdy przychodze do sklepu po płytki to albo juz nie ma tych które wcześniej kupowałem albo zostały dwie sztuki i jestem zmuszony do zakupu z innego spindla. A sami przyznacie że wchodząc do sklepu komputerowego czuje się jak w warzyniaku - płytek w ciort i każda w innych kolorze i innego producenta.

 

Ostatnio nawet pojawiły się cd-r'ki z nadrukiem piłki do nogi <_<

Edytowane przez [RONIN]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam TDK Cyclona (40/12/48B) od nowosci .......

Ja mam 2 nagrywarki TDK (DVD) 440N i 880N i musze powiedziec, że sprawują sie wysmienicie. LG, LitOne, Plexor, Samsung moga sie schowac.

Wiele razy miałem sytuacje, w które LG nie chciał czytać danej plyty a TDK lykal ja bez problemu :) zreszta TDK jest cichsze od ww. nagrywarek.

 

Nagrywam, prywatnie jak i sluzbowo na burżujskich plytkach TDK i nie miałem jeszcze z nimi problemow.

 

Co do samych plyt.

Kupiłem ostatnio caka plyt Kopiera (taki sklep tylko z plytami na WGE) i niby 700-setki.....

Wkladam do nagrywarki a nero pokazuje dostepna ilosc miejsca 79min 29sek, TDK tez 700-setka ma pojemnosc 81min 40sek.

Plyta plycie nie rowna <_<

 

BTW: Plytki Media Store utlenily mi sie w mniej niz rok, Hawki lepiej sie trzymaja ale znowu nie az tak dobrze ;) a TDK wiecznie zywe.

Edytowane przez Buu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedna z moich starszych płytek jakie posiadam ma ok. ~3,5 lat (nagrywana przez znajomego, bo nie miałem nagrywarki wtedy) jest to płytka AKOSS ( :wink: ) Silver 16x, nadal działa, używam raz na jakiś czas. A jak ładnie zżółkła! :) ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten news to jakaś lipa, dwa lata?? Litości :lol:, mam zbiór kilku płyt, które od 5 lat leża na garażu, obojętnie zima - lato, do tego kurz a rowków mają więcej niż winyle i jakoś śmigają po dziś dzień, a są to jakieś badziewia, gdyż dla mnie nagrywania np. na TDK to strata kasy y

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm

Czy ja wiem czy taka lipa, Miałem kiedyś nośniki Dvd-R firmy Multidisc, nagrałem na nie parę filmów i wszystkie szlag trafił po około 3 miesiącach :mur: niby ulotnił się jakiś składnik;

 

Teraz oglądając na stacjonarnym odtwarzaczu dvd filmy nagrane około 3 lata temu na Dvd-R Intenso wszystkie są walnięte :angry: (po godzinie oglądania klatki, zwisy itp), da się jeszcze je zgrać na kompa ale oglądać na stacjonarce już nie;

Vakoss i Esperanza Dvd-R nagrane tak samo ponad 3 lata temu chodzą idealnie :lol:

I bądź tu mądry;

pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...