Skocz do zawartości
Kamilek_2006

Kilka Pytań Dotyczących Acer'a 3024 Wlmi

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Mam kilka pytań związanych z obsłużeniem laptopa Acer 3024 WLMi.

 

Kupiłem go 2 dni temu, we wtorek przyjedzie kurier z nim.

 

I mianowicie czytam tak posty i często piszecie, że należy wyłączyć w Windows XP HE (taki system będzie miał mój laptop) tryb DMA, czy coś w tym stylu, ponieważ to przyśpiesza pracę komputera.

 

I mam pytanie gdzie to sprawdzić, czy ten tryb jest włączony i jak go ewentualnie wyłączyć.

 

Drugie pytanie, to czy do laptopa będę musiał przy włączeniu wkładać którąś płytę, aby go uruchomić? (kiedyś czytałem, iż dysk ma ukrytą partycję, na której jest system, i przy 1 uruchomieniu wybieramy sobie tylko język ang/pol i nie potrzebna żadnych płyt).

 

Czy bateria oryginalnie jest naładowana? Czy trzeba Acera podłączyć do zasilania razem z włorzoną baterią i czekać, aż się naładuje?

 

Zadaję te pytania, ponieważ będzie to mój 1 laptop, i zdecydowałem się na Acer'a 3024 WLMi, ponieważ ma najlepszy stosunek cena/wydajność (głównie chodziło mi o karte ATI Radeon X700, która świetnie nadaje się do gier).

 

Proszę o odpowiedź i wskazówki (uwierzcie, jestem totalnym lamerem, to mój 1 notebook ;))

 

Pozdrawiam i z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi

 

EDIT:

I jak to jest ze sterownikami? Same się zainstalują, czy trzeba będzie indywidualnie zainstalować, np te załączone na płycie CD, lub ściągnięte z ftp acera?

Edytowane przez Kamilek_2006

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trybu DMA nie należy wyłączać. On przyspiesza pracę podsystemu dyskowego, dzięki temu, że dane nie idą przez procesor, tylko bezpośrednio do pamięci. Czy ten tryb jest włączony, możesz sprawdzić we właściwościach kontrolerów ATAPI/IDE. Mozesz też skorzystać z Everesta czy Sandry, aby to sprawdzić.

 

W przypadku Acera system jest preinstalowany, i po włączeniu komputera trwa jego przywracanie z ukrytej partycji. Jak będziesz mieć szczęście to dostaniesz płyty z obrazami dysku. Może być tak, że system będzie tylko na ukrytej partycji.

 

Bateria jest w osobnym woreczku (tak było w przypadku Acera TM 2355 WLMi) lub włożona do gniazda. Nie jest naładowana, więc pierwszego uruchomienia laptopa dokonasz na zasilaczu. Nie jest konieczne naładowanie do pełna akumulatora przed uruchomieniem.

 

Sterowniki są już zainstalowane na preinstalowanym systemie. Zazwyczaj są to dość stare wersje. Nowe wersje możesz ściągnąć ze strony Acera. Raczej nie polecam sterowników z innych serwisów, mogą nie działać poprawnie lub w ogóle się dać zainstalować.

Edytowane przez MBX

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aha, czyli podłączam zasilacz i właczam lapka i on sam zainstaluje sobie Windowsa.

 

Fajnie, zaraz ściągne Everesta, odrazu dowiem się, czy będę miał dysk 4200, czy 5400 ;)

 

Może ktoś zna sie i powie jak naładować baterie (a raczej sformatować)?Słyszałem, żeby zostawić na ładowaniu baterii lapka na 24h a potem rozładowywać do końca baterie i ładować do końca, i ładować zawsze na wyłączonym laptopie (nie podczas pracy).

 

Czy dzięki temu bateria dłużej "pożyje"?

 

Mam do niego dostać takie rzeczy:

"W komplecie pełna dokumentacja, sterowniki, oprogramowanie, zasilacz."

 

Laptopa zakupiłem na tej aukcji:

http://allegro.pl/item111047893_nowy_acer_...b_digicomp.html

 

Aha, i czy ten laptop ma wbudowane Bluetooth? Bo to, że ma IrDe to już wiem, jedynie nie moge nigdzie doczytać, aby posiadał Bluetooth.

 

I czy nie będzie problemu z wymianą w nim pamięci RAM?

 

Planuję zakupić takie 2 kości:

http://allegro.pl/item111483122_ddr_1024_m...t_warszawa.html

 

W standardzie są 333Mhz, jak dokupie te 400Mhz to komp będzie szybciej chodził? Czytałem, że najlepiej jak jest 400Mhz, bo ponoć szyna FSB procesora też ma 400Mhz (nie pamiętam dobrze, czy to szyna FSB)

 

Pozdrawiam

 

A i jeszcze jedno pytanko.

 

Mianowicie które sterowniki do karty graficznej zainstalować, tak, aby była najlepsza wydajność karty (najwięcej punktów w 3dmark)

 

Słyszałem, że sterowniki Omega są najlepsze i ponoć wyszła jakaś nowa wersja, dzięki której uzyskuje się dodatkowe 100pkt w 3dmark 03.

 

Czy ta wersja to: DHZer0point 0.8466 (Forceware 84.66), czy Zer0point 0.65 CCC (Catalyst 6.5),

bo ja już się sam pogubiłem w tych nazwach, te sterowniki są na tej stronie:

 

http://www.driverheavendownloads.net/zeropoint.htm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ile osób ma laptopa tyle jest opinii o użytkowaniu baterii. Osobiście mam Toshibę i zauważyłem, że co każde ładowanie baterii zmniejsza się jej pojemność, więc życie baterii zależy od ilości cykli ładowanie-rozładowanie. Im więcej korzystasz z baterii tym krócej służy. Odsyłam też do instrukcji, tam znajdziesz ogólne rady jak postępować z baterią.

 

Baterii Li-On generalnie się nie formatuje. Ogniwa Ni-Cd, czy Ni-MH należało formatować, ale przy Li-On nie ma takiej potrzeby,

 

Jeżeli na stronie Acera nie ma wzmianki o wbudowanym Bluetooth, to raczej nie spodziewaj się, że będzie nowym nierozpakowanym laptopie.

 

Pamięci zawsze pracują z częstotliowścią najwolniejszej, więc jeżeli chcesz mieć pamięci taktowane 400 MHz, to musisz wyjąc tą standardową, wkładaną przez Acera. Fizycznie nie powinieneś mieć problemów z wymianą pamięci - odsyłam do instrukcji. Warto sobie zagwarantowac prawo jej wymiany, gdyby gryzła się tymi zainstalowanymi w laptopie.

Edytowane przez MBX

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do systemu. W 5024 była tylko standardowa rejestracja Windowsa (nazwa użytkownika firewall, aktualizacje itd) i windows się odpalał.

Sterowniki instalowały się zaraz po uruchomnienie (coś sobie muliło w tle i potem prosiło o restart)

Bateria była naładowana w 75%

Co do baterii, NIE ROZŁADOWUJ JEJ DO ZERA. Unikaj błędu, który popełniło wielu z nas. Moja żyje 2h podczas gdy powinna prawie 3 (rozładowałem ją około 10 razy do 0)

Bluthooth był w opcji więc wątpie żeby był i sie ktoś tym nie chwalił...

Miłego korzystania!!

Edytowane przez kenfollet

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aha, dzięki za sprostowanie, będę wiedział teraz mniej więcej co i jak.

 

@MBX - oki, dzięki za uświadomienie, będę teraz wiedział, iż nie muszę tej baterii formatować, tylko odrazu po załadowaniu będę mógł pracować (stan naładowania baterii będzie pokazywany jakąś diodą na laptopie?).

 

Co do RAM'u, myślę, iż jak najszybciej wymienie na 2 kości po 1GB, właśnie 400MHz, wiele opini na ten temat czytałem, i wiem, że podzespoły laptopa będą wtedy lepiej współpracowały ze sobą (procesor - ram).

 

@kenfollet - oki, więc wszystkie sterowniki się same zainstalują. Chociaż planuję ściągnąć nowsze wersje wszystkich sterowników (oprócz tych od karty graficznej) z ftp Acera, wydaje mi się, iż wtedy będzie wszystko działało na max wydajności.

 

Dzięki za wskazówkę, co do rozładowania baterii, nigdy bym nie pomyślał, aby nie rozładowywać do końca baterii.

 

Przynajmniej zostawie teraz zawsze na niej z 10% naładowania.

 

Miło mi, iż na tym forum można uzyskać szybkiej pomocy, wyjaśnień i wskazówek, dla takich lamerów w tematach laptopów, jak ja :)

 

Dziękuję i pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będziesz miał diodę informującą o pracy zasilacza, ładowaniu akumulatorów. Konkretnej pojemności ci nie poda, ale będziesz wiedział czy akumulator jest naładowany w pełni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wskazówkę, co do rozładowania baterii, nigdy bym nie pomyślał, aby nie rozładowywać do końca baterii.

 

Przynajmniej zostawie teraz zawsze na niej z 10% naładowania.

nie muszisz sie martwić. w oryginalnych ustawieniach jest opcja hibernacji kiedy bateria osiągnie 3%. według mnie można by to tylko przesunąć do 5 lub 7% i powinno być OK. Ram jak najbardziej poprawia pracę z tym komputerem. jeśli trafisz na dysk 5400 to już w ogole pięknie.

pozostaje mi życzyć ci długiej i bezaaryjnej pracy.

pozdrawiam

 

Będziesz miał diodę informującą o pracy zasilacza, ładowaniu akumulatorów. Konkretnej pojemności ci nie poda, ale będziesz wiedział czy akumulator jest naładowany w pełni.

przecież w standardowej ikonce XP od baterii jest podawany pozostały czas i poziom naładowania baterii. Edytowane przez tomcio_wroc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aha, dzięki za wskazówki, we wtorek jak przyjdzie laptop dam Wam znać, jaki ma dysk i w ogule jakie pierwsze wrażenia :)

 

A dalej nie wiem które sterowniki do karty graficznej zainstalować?

 

Wydaje mi się, że zainstaluje Zer0point 0.65 CCC (Catalyst 6.5) :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Laptop przyszedł dziś rano.

 

Niestety posiada dysk Toshiba 4200 obrotów na minute...

 

A bateria nawet długo trzyma, po pierwszym naładowaniu i właczeniu laptopa na baterii pisało, iż zostało jeszcze 3 godziny i 40 minut pracy na baterii ;)

 

Ale jak zacząłem instalować programy i nowsze sterowniki (korzystałem nonstop z CD-ROM'u), to laptop pracował tak ok 2 godzin, gdy było 15% baterii podładowałem go znów.

 

Co mnie mile zaskoczyło to to, że laptop ma Bluetooth :)

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A w menrgerze urzaden masz BT ?

Ewentualnie w tray'u klikajac na ikonke BT mozesz sie dowiedziec jakie urzadenie masz zaistalowalem o ile masz...

Edytowane przez baxxxio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

najlatwiej sprawdzisz to ... ,czy swieci sie na przodzie przycik na niebiesko--zaraz obok tego od wifi(pomaranczowego) ? --jezeli masz stery bluetooth i BT fizycznie to :) a jak nie ma niebieskiej lampki to :( ---oczywiscie musisz wcisnac ten przycisk...

Edytowane przez Phuong

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...