Skocz do zawartości
Gość mariush190

Podstawowe Pytania. Ntsf W Ubuntu

Rekomendowane odpowiedzi

Gość mariush190

Witam!

Szukałem w googlach dlatego prosze nie bić.

Mam problem. Nie moge przegladac partycji NTFS w Ubuntu. Prosiłbym o info jak zrobic zeby smigało.

Aha i nie wiem jak zainstalowac KADU. Czytałem instrukcje i tak trzeba korzystac z Midnigsht Commandera, ale jak wpisuje MC to nie odpala mi.

Pozdrawiam i z góry dziekuje za odpowiedzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość mariush190

mam tylko jednego uzytkownika, którego rejstrowałem przy instalacji.

MC tez sie przyda do wielu innych zeczy. Czyt musze go sciągnąc i zainstalować??

Mam UBUNTU 6,06 dla 64bit CPU.

Aha i nie moge ustawic odswierzania dla ekranu innego niz 60HZ, a jak smigał jako livecd to mogłem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja po zainstalowaniu Ubuntu zacząłem od:

 

http://forum.ubuntu.pl/

 

http://easylinux.info/wiki/Ubuntu_dapper_pl

 

Znajdziesz tu pełno informacji m.in jak zainstalować stery, zmienić odświeżanie itp.

 

Aha, jeśli chcesz coś zrobić z poziomu admina przed komendą w terminalu wpisujesz sudo

 

Wiele rzeczy możesz znaleźć w repozytoriach - poczytaj i wszystko stanie się jasne :)

 

PS. Nie polecam wersji 64bit na początek, jest czasmi upierdliwa. Wersja 32bit jest bardziej user-friendly i nie ustępuje widocznie wydajnością.

Edytowane przez Grimlock

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość mariush190

sorry ale dalej nie moge nic znalezc na temat NTFS, jakby ktos pomogł to byłbym wdzięczny/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość mariush190

nikt mi nie pomoze??

A moze istnieje jakas lepsza dystrybucja?? Kurde najbardziej mi zalezy zeby przy kazdym uruchamianiu, bez zadnych zabiegów uzywac partycje NTFS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość mariush190

http://www.google.pl/linux?hl=pl&q=Linux+%2B+NTFS

http://www.google.pl/linux?hl=pl&q=NTFS+partition

masz bana na google?

przeciez nawet bylo na tym forum walkowane wiele razy

Przeglądałem setki razy. Nie chce uzywac jakiegos menagera, chce normalnie kozystac z partycji, tak jak z FAT32!!!

W linuxie jestem zielony i nawet nie potrafie zainstalowac programu tar.gz bo mi wywala zawsze errory.

Najbardziej chciałbym zeby sie zrobiło "samo" :rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość mariush190

A probowales tego co ci napisalem

Jak nie zadzial dodaj z przodu "sudo"

Własnie walcze z tym.

 

PS. Czy ubuntu obsługuje RPMy??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość mariush190

mam trzy partycje, zalezy mi tylko na jednej.

mariusz@mariusz-desktop:~$ mkdir /mnt/linuxmkdir: nie można utworzyć katalogu `/mnt/linux': Brak dostępumariusz@mariusz-desktop:~$ sudo mkdir /mnt/linuxPassword:mariusz@mariusz-desktop:~$ mount /dev/system /mnt/linuxmount: only root can do thatmariusz@mariusz-desktop:~$ mount /dev/hda1 /mnt/linuxmount: only root can do thatmariusz@mariusz-desktop:~$ sudo mount /dev/hda1 /mnt/linuxmount: you must specify the filesystem typemariusz@mariusz-desktop:~$

Sorry za to ze jestem zielony, co zle robie tym razem??

 

 

Jak z tymi rpmami w Ubuntu??

 

Oczywiscie jak chce wejsc w partycje to pokazuje komunikat ze nie mozna jej zamontowac.

Edytowane przez mariush190

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że angielski nie jest Twoją mocną stroną.

MOUNT chce, abyś podał typ systemu plików (tutaj NTFS). Jest do tego przełącznik, ale nie pamiętam, jak to leciało. Użyj:

man mount

A tak w ogóle, to jakiś stary ten systemik (przynajmniej częściowo). W RH 7.3VH miałem taki sam komunikat. Na Gentoo nie przypominam sobie, abym musiał mu podawać typ systemu plików - wykrywa go sam.

Edytowane przez ULLISSES

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość mariush190

to jest najnowszy UBUBTU 6,06 dla kompów 64bitowych.

 

Postanowiłem sibie sciągnąc innego, lepszego linuxa. Tylko nie wiem. Fedora, Auroxx, Czy Suse 10,1.

 

Chyba postawie na FC5.

W necie widziałęm instrukcje jakies jak zrobic czytanie i zapisywanie do NTFS. Te ubuntu jakies tempe i wybrakowne jest jak dla mnie.

 

EDIT: i chciałbył zeby miał prostą instalacje pakietów RPM.

Edytowane przez mariush190

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te ubuntu jakies tempe i wybrakowne jest jak dla mnie.

1) tępe*

2) ludzie mowia ze to uzytkownicy sa tępi i wybrakowani, a systemy są tylko narzędziem w ich rękach

3) kolega wyzej podpowiedzial ci o 'man mount', pewnie nawet tego nie czytales

4) NTFS do odczytu ok,ale zapis jest ryzykowny (grozi utrata danych)

5) Zaloze sie, ze z FC5 tez bediesz mial problem.. Wina nie lezy po stronie distro, to ty nie chcesz przyswajac wiedzy i czekasz na gotowe polecenia, ktore mozna skopiowac do konsoli

Edytowane przez lofix

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ubuntu ma sliczna wikipedie.

Ja w linuxach jestem zielony ale jakos sobie z czescia problemow poradzilem, z kolejnymi pomogl mi kumpel.

 

Jezeli zamontowanie partycji ntfs do odczytu jest dla Ciebie takim problemem to moze sobie daruj ten system. Ubuntu wydaje mi sie jednym z prostrzych distro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość mariush190

pojawił mi sie jakis manual, dalej nie wiem o co chodzi.

 

Czy ktos wie jak przekonwertowac partycje z winXP z NTFS na FAT32?? Bez utratu danych i zeby xp dalej bootował.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pojawił mi sie jakis manual, dalej nie wiem o co chodzi.

My pewnie tez..tzn czesc sie moze domyslic..nie umiesz czytac?

Czy ktos wie jak przekonwertowac partycje z winXP z NTFS na FAT32?? Bez utratu danych i zeby xp dalej bootował.

zajmij sie moze zbieraniem znaczkow? mniejsze problemy czaja sie na czlowieka

 

przeciez mozesz przekonwertowac partycje spod windowsa np za pomoca partition magic... :mur:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pojawił mi sie jakis manual, dalej nie wiem o co chodzi...

Jak go nie przeczytasz to dalej nie będziesz wiedział :mur:

 

Przecież Grimlock podał Ci linka do poradnika Ubuntu tam jest naprawde wszystko pewnie tego też nie czytałeś: http://easylinux.info/wiki/Ubuntu_dapper_p...o_do_odczytu.3F

Edytowane przez lukas8

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że chcesz iść po najniższej linii oporu. Może nie instaluj Linuxa. Opdal sobie Knoppix 4.0 z CD i tam będzie wszystko zrobione i ustawione. Ewentualnie Zainstaluj WinLinux (instalacja pod Windowsem).

Jak konieczenie chcesz normalnego Linuxa, to wymienione przez Ciebie distra odradzam. Wybierz Gentoo. Ma znośny poradnik instalacji (po polsku) i nie potrzebuje obsługi RPM. Wszystko instalujesz 1 poleceniem EMERGE. Np: "EMERGE KADU". Mija kilka minut i KADU jest zainstalowane i śmiga jak rakieta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do NTFS w Ubuntu to tutaj jest jak ja rozwiązałem problem LINK.

 

Ale mam też pytanie , a nawet dwa pytania. Pierwsze to czy komuś udało się poprawnie zainstalować modem Thomson USB SpeedTouch (Netia) ? Robiłem tak jak piszą ale nic z tego ...... Drugie to czy jest możliwość żebu Ubuntu (Grub) działał na dyskach podpiętych przez kartę SCSI ? Miałem tak podpięte i na starcie wywala sie Grub pisząc : "Grub Error 5" i tyle. Musiałem dyski przepiąć na IDE i niestety zrezygnować z nagrywarki :sad:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość mariush190

Jak konieczenie chcesz normalnego Linuxa, to wymienione przez Ciebie distra odradzam. Wybierz Gentoo. Ma znośny poradnik instalacji (po polsku) i nie potrzebuje obsługi RPM. Wszystko instalujesz 1 poleceniem EMERGE. Np: "EMERGE KADU". Mija kilka minut i KADU jest zainstalowane i śmiga jak rakieta.

Zainteresowałem się tą dystrybucją.

Czy mam rozumiec ze standardowo jak go zianstaluje to bedzie tylko tryb tekstowy, bez okienek?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po 1: Odradzam Ci Gentoo. Masz problemy z obsługą Linuksa jakim jest Ubuntu a się na Gentoo porywasz. Jak z motyką na księżyc czy jakoś tak. Musisz "pożyć" troche w Linuksie żeby wiedzieć co gdzie i jak. Bo w Gentoo standardowo nie ma "okienek". A co lepsze nawet jak masz okienka to nie masz graficznych konfiguratorów Gentoo ;]

 

Po 2: Ile razy mówiłeś o mc pisałeś to z dużej litery. Przypominam, że w *niksach jest rozróżniana wielkość liter. A program mc uruchamia się mc a nie MC ;]

 

Po 3: Jak używasz konta roota ciągle, żeby nie wklepywać "sudo" ciągle to przełącz się na konto roota za pomocą polecenia "su".

 

Po 4: Jak ktoś napisał: troszkę słabo z angielskim. Zazwyczaj wszystko pisze co robisz nie tak ;) Tam musisz podać typ systemu plików. Służy do tego opcja "-t".Spróbuj:

mariusz@mariusz-desktop:~$ sudo mount -t ntfs /dev/hda1 /mnt/linux
Nie pamiętam jak się linuksowy typ nazywał ale chyba "ntfs".

 

Po 5. Linuksowy moduł obsługi NTFS obsługuje tylko tryb ra (read append - czytanie i NADpisywanie, ale nie tworzenie nowych plików). Istnieje Linux-captive z "pełną" obsługą NTFS, wykorzystuje on stery z Windowsa(sam je sobie ściąga). Transfery rzędu 300kB/s. I czasami kopiujesz jakiś plik 700MB na taką partycje a na Windzie już go nie ma ;)

 

To chyba tyle ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość mariush190

Po 1: Odradzam Ci Gentoo. Masz problemy z obsługą Linuksa jakim jest Ubuntu a się na Gentoo porywasz. Jak z motyką na księżyc czy jakoś tak. Musisz "pożyć" troche w Linuksie żeby wiedzieć co gdzie i jak. Bo w Gentoo standardowo nie ma "okienek". A co lepsze nawet jak masz okienka to nie masz graficznych konfiguratorów Gentoo ;]

Dobra, zainstalowałem teraz Suse10, troche lepiej mi idzie.

Po 2: Ile razy mówiłeś o mc pisałeś to z dużej litery. Przypominam, że w *niksach jest rozróżniana wielkość liter. A program mc uruchamia się mc a nie MC ;]

Ubuntu nie ma mc, wpisywałem mc, MC i nie odpalało, na suse mi odpala :D

Po 4: Jak ktoś napisał: troszkę słabo z angielskim. Zazwyczaj wszystko pisze co robisz nie tak ;) Tam musisz podać typ systemu plików. Służy do tego opcja "-t".Spróbuj:

mariusz@mariusz-desktop:~$ sudo mount -t ntfs /dev/hda1 /mnt/linux
Nie pamiętam jak się linuksowy typ nazywał ale chyba "ntfs".
Dzieki. Edytowane przez mariush190

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[ciach!]....aaaaaaaaa koles, wez zmadrzej, bo mi sie noz w kieszeni otwiera.

 

Ubuntu zj.ebane, bo nie ma mc? A nie mogles wpisac

sudo apt-get install mc

??

 

az tak w raczki gryzie? Jeszcze dodatkowo ten synaptic, to jest tak proste narzedzie, ze tylko sie cieszyc.

 

Wez zrezygnuj z linuksa, tam trzeba myslec.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:mur:

SuSE jest prostsze od Gentoo? Jak ostatnio widziałem SuSE, to rewelacji pod tym względem nie zauważyłem.

A autorowi tematu szczerze na początek polecam Knoppixa lub WinLinux. W sumie Lycoris też byłby dobrym pomysłem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Albo wersję Ubuntu bootowalną CD :lol2: Dystrybucja Ubuntu standardowo instaluje się bez większości podstawowych pakietów i trzeba je manualnie doinstalować. Pozatym nie obsługuje kart SCSI (przynajmniej wersja 5.10). Plus to darmowa wysyłka do domu ale niestety reszty plusów ciężko się doszukać. Sam zaczynałem od Mandrake'a i niedługo zamienię moje Ubuntu na Mandrivę 10.1 i tyle.

 

A tak do autora drażliwego pytania to jeśli pobierasz jakiegoś Linuxa to zawsze bierz również wersję wraz z płytką bootowalną ("CD" , "Move" ... różnie to się nazywa) żeby przed instalacją zobaczyć czy jesteś gotów na takie oprogramowanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmmm

wzywam obecnych

 

"nie karmcie go informacjami"

zaraz przez was zmieni distro i zada kolejne "pare" pytan...

dajcie mu ...ochlonac...

niech pojmie problem, ktory zadal wszesniej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...