Skocz do zawartości
Kyle

Panoramy Lcd 22"

Rekomendowane odpowiedzi

nie jest to takie oczywiste, bo "2ms" LG nie musi sie rownac "2ms" Eizo, Nec czy innych producentow.

 

ale nie w tym rzecz. chodzilo mi o to, ze jesli piksel odswiezany jest 60 razy na sekunde, to co nam po 2ms skoro i tak zostanie odswiezony po 1/60s czyli po 16ms?

 

poza tym jak wspomnialem efekt smuzenia zalezy tez od rodzaju matrycy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dużo czytałem o dsubie i dyżych lcd 22". jest w ogóle sens żeby kupił 22" SAMSUNG SM223BW (16:9, 5ms, 3000:1, 300cd/m2, 170/160) DVI i podłączył go do kompa a dokładnie do GF 2MX czyli przez dsuba i uzywał jako tv (niekiedy do lapa też przez dsuba)? czy mija się to z celem i kupić lepiej TV np: http://www.komputronik.pl/TV_/_Hi_Fi/Telew...elny,id,44996/# i miec tylko tv? jest opcja podłaczenia go przed sdub do kompa, jak to będzie wyglądało?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie jest to takie oczywiste, bo "2ms" LG nie musi sie rownac "2ms" Eizo, Nec czy innych producentow.

 

ale nie w tym rzecz. chodzilo mi o to, ze jesli piksel odswiezany jest 60 razy na sekunde, to co nam po 2ms skoro i tak zostanie odswiezony po 1/60s czyli po 16ms?

 

poza tym jak wspomnialem efekt smuzenia zalezy tez od rodzaju matrycy.

Zaraz zaraz pojawiaja sie monitory LCD 100 Hz to co 100 Hz da mi jeszcze wiekszy czas reakcji?

co do modelu samsunga 2232WB nie czuje sie zadnego smuzenia, obraz prawie wyglada tak jak na CRT, natomiast miaem do czynienia z matrycami TN w Asusie i Hyundaiu - tam niby 5 ms mialo byc a bylo pewnie okolo 25 ms albo wiecej i czulo sie w typowej pracy smuzenie... marketing robi swoje a wartosci wyssane sa z palca,... majac przed soba samsunga 2232WB i gatewaya 2185 to ten model na S-PVA smuzy w wielu sytuacjach, TN pod tym wzgledem jest lepszy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie jest to takie oczywiste, bo "2ms" LG nie musi sie rownac "2ms" Eizo, Nec czy innych producentow.

różnice są niewielkie w implementacji dopalacza (nie mylić z efektem zbyt mocnego dopalacza / przepalenia itp)

 

ale nie w tym rzecz. chodzilo mi o to, ze jesli piksel odswiezany jest 60 razy na sekunde, to co nam po 2ms skoro i tak zostanie odswiezony po 1/60s czyli po 16ms?

myślisz ze przy odświeżaniu 5Hz i czasie reakcji realnym 199ms nie widział byś smużenia ?

 

poza tym jak wspomnialem efekt smuzenia zalezy tez od rodzaju matrycy.

zgadzam się, "8ms" PVA to nie to samo co "8ms" na SIPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przy odswiezaniu 5Hz widzialbym pokaz mrugajacych slajdow.

 

nie wiem czy dobrze rozumuje, ale imho czas reakcji 2ms nie jest mozliwy (tzn. moze i jest, ale nie bedzie widocznej roznicy) do uzyskania przy odswiezaniu 60Hz, bo przeciez kazdy piksel 'aktualizowany' jest co 16ms.

chyba, ze jest cos co pomijam albo w ogole jedno nie ma nic do drugiego? :P

 

w takim wypadku monitor o odswiezaniu 100Hz moglby miec 10ms.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przy odswiezaniu 5Hz widzialbym pokaz mrugajacych slajdow.

 

nie wiem czy dobrze rozumuje, ale imho czas reakcji 2ms nie jest mozliwy (tzn. moze i jest, ale nie bedzie widocznej roznicy) do uzyskania przy odswiezaniu 60Hz, bo przeciez kazdy piksel 'aktualizowany' jest co 16ms.

chyba, ze jest cos co pomijam albo w ogole jedno nie ma nic do drugiego? :P

Po to stosuje sie roznego typu elektroniczne dopalacze, szczegolnie w Samsungu i LG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie popadajcie w przesade, widzę że magia liczba działa, nie ma żadnej różnicy międy 2 a 5, mój były monitor miał 16ms i nic nie smużyło. Ludzie nie dajcie się zwariować producentom sprzętu.

Jest różnica pomiędzy 2ms na dopalaczu i 5ms bez dopalacza, sprawdzone na modelach 223 i 226 - ten sam monitor z i bez dopalacza.

Jest też różnica pomiędzy 5ms 223BW a 16ms Acerem 2416Was, jest, ale nie taka duża jaka wynikałaby z liczb, 16ms i mniejsze smużenie nie przeszkadza wcale w grach i filmach, ale jesli się chce mozna je zobaczyć w odpowiednich testach, tylko po co?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, wreszcie doczekałem sie mojego 22" monitora. Jest nim Samsung 223BW. Monitorek super :D Po przejściu z 15" CRT to naprawde sporo :)

Jest wiele pytan jak działa monitor 22" pod D-sub, ja mam własnie podłaczony pod D-sub (dokładniej do karty GF 2MX) i odziwo działa nawet nieźle. Poczatkowo obawiałem sie ze bedzie kompletna klama, ale jest OK. W gry nie gram praktycznie w ogóle, wiec narazie pożyje na obecnej karcie, ale kolejnym zakupem bedzie karta graficzna.

Wszystko działa bez zarzutu, jest to mój pierwszy LCD ale działając na innych LCD u kolegów itp. inne w porównaniu do samsunga wysiadają :-P

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wiem czy dobrze rozumuje, ale imho czas reakcji 2ms nie jest mozliwy (tzn. moze i jest, ale nie bedzie widocznej roznicy) do uzyskania przy odswiezaniu 60Hz, bo przeciez kazdy piksel 'aktualizowany' jest co 16ms.

     Patrzysz na to czysto matematycznym spojrzeniem. 60Hz=16ms - zachodzi równość, więc będzie identycznie. Ale nie do końca... Porównujesz wartości, ale nie bierzesz pod uwagę przebiegów, przesunięcia. Zauważ, że czas odświeżania nie musi a wręcz zapewne nie pokrywa się z czasem reakcji matrycy. Są to niezależne czasy, nie zsynchronizowane ze sobą. Może więc się stać, że w skrajnych przypadkach przy matrycy 16ms i odświeżaniu 60Hz (16ms) oba "liczniki" się nie zazębiają i efektywnie wychodzi odświeżanie co 32ms. Nawet przy 10ms istnieje taka możliwość. Przypuszczam, że przy 8ms również zdarzałyby się takie "wpadki". Dopiero przy 5ms, 2ms możemy być pewni, że w/w historie nie będą miały miejsca, ale (2x16ms), ale i tak przy przejściach będą momenty, że 2ms efektywnie zamienią się w 4ms, a 5ms w 10ms.

 

     Dodatkowo trzeba brać pod uwagę fakt, iż podawana liczba 2ms, to defakto najniższy osiągalny czas a nie najwyższy. Oznacza to, że skrajnie może to być rozrzut na poziomie 2-30ms! A w przypadku matryc 16ms nawet do 50-60ms! Dlatego też nawet przy matrycy z czasem reakcji 2ms dla wprawnego oka smużenie może być dostrzegalne...

 

Pozdrawiam

..::GofNet::..

Edytowane przez GofNet

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawa jest prosta - "czas reakcji" to innymi słowy "czas trwania" zmiany położenia molekuł w komórce po przyłożeniu napięcia. Nawet gdyby było 10 HZ ( obrazów z karty wysyłanych / sek = 100 ms wyświetlania pojedynczej klatki .... wyświetlania powtarzam a nie przejścia z jednej w drugą) to chyba logiczne że najlepiej by zmiana była w czasie zmierzającym do zera [idealnie byłoby gdyby czas=0]. A to że modele z napisem w instrukcji: "2ms" nie osiągają tego czasu przed rozpadem [złoma] to swoją drogą.

 

->GofNet .... "zazębianie" o którym myślisz w praktyce po co miało by w ogóle zaistnieć skoro czas przemiany to co innego niż czas wyświetlania ?

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

     Dobrze więc rozumuję, iż w świetle powyższych faktów matryca ma xms na wyświetlenie obrazu zmienionego w/g określonej częstotliwości sygnału wejściowego? Wedle tego więc (w najbliższym czasie) bez względu na to, jaki czas reakcji matrycy będzie, to i tak będzie on zmierzalny i faktycznie istotny oraz ściścle powiązany z wielkością InputLagu. Zwłaszcza, że najniższy czas nie pokrywa się z czasem najwyższym, a nawet nie jest do niego zbliżony.

 

     Od czego więc zależy rozbieżność czasu reakcji matrycy w konkretnym egzemparzu? Wyłącznie od wielkości różnicy między kolorem źródłowym a docelowym? Czy może również uzależniona jest od elektroniki sterującej? Pomijając typ matrycy, gdyż w tym konkretnym przypadku nie rozpatrywany jest zbiór matryc, lecz konkretnie wybrana "statystyczna matryca".

 

Pozdrawiam

..::GofNet::..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze więc rozumuję, iż w świetle powyższych faktów matryca ma xms na wyświetlenie obrazu zmienionego w/g określonej częstotliwości sygnału wejściowego?

Staraj się nie używać słów które nie są potrzebne i tak na prawdę burzą logikę wypowiedzi. Pisz przejrzyście i tak aby można było szybciej zrozumieć co masz na myśli - wiem że to nie łatwe ale nie prościej napisać : "Dobrze więc rozumuję, że matryca ma 10ms na wyświetlanie pojedynczej ramki obrazu przy 100 fps/100Hz? ?

Odp. ... TAK

 

Wedle tego więc (w najbliższym czasie) bez względu na to, jaki czas reakcji matrycy będzie, to i tak będzie on zmierzalny i faktycznie istotny

Tak

 

oraz ściścle powiązany z wielkością InputLagu.

Nie

 

Zwłaszcza, że najniższy czas nie pokrywa się z czasem najwyższym, a nawet nie jest do niego zbliżony.

Chyba że się pokrywa i jest mu równy :>

 

Od czego więc zależy rozbieżność czasu reakcji matrycy w konkretnym egzemparzu?

Od określonych przejść lub jak kto woli wielkości kąta o jaką musi się obrócić molekuła wewnątrz komórki

 

 

Wyłącznie od wielkości różnicy między kolorem źródłowym a docelowym?

Jeśli "źródłowy" to ten z którego zmieniamy.

 

Czy może również uzależniona jest od elektroniki sterującej?

No powiedzmy. A dokładniej od wielkości pola elektrycznego w jakim znajduje się molekuła. Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oraz ściścle powiązany z wielkością InputLagu

Nie
     No może nie ściśle (dochodzi czynnik elektroniki i ew. inne mniej znaczące), ale jest powiązany?

Zwłaszcza, że najniższy czas nie pokrywa się z czasem najwyższym, a nawet nie jest do niego zbliżony.

Chyba że się pokrywa i jest mu równy ;)
     A jest to spotykane w którymś z obecnych modeli monitorów LCD ogólnie dostępnych dla "ludu"?

Od czego więc zależy rozbieżność czasu reakcji matrycy w konkretnym egzemparzu?

Od określonych przejść lub jak kto woli wielkości kąta o jaką musi się obrócić molekuła wewnątrz komórki
     W sumie to miałem na myśli.

Wyłącznie od wielkości różnicy między kolorem źródłowym a docelowym?

Niekoniecznie. Raczej od koloru jaki zastaniemy po wybraniu koloru "docelowego".
     Masło maślane ;) Rozumiem.

 

     Czyli w/g opisów matryc, najbardziej uniwersalne (postrzegany czas reakcji, kolory, biel, jakość, katy - poza niestety czernią) matryce, to S-IPS, AS-IPS? Rozumiem, że są drogie, lecz czemu się jakoś nie przyjęły. W 20" w rozsądnych pieniądzach tylko NEC i Dell wypuściły po modelu na AS-IPS/S-IPS. Dziwi mnie, że przy omawianych 22" taka matryca nie występuje chociażby w jednej, czy dwóch pozycjach w wyższych, choć rozsądnych cenach - powiedzmy o wartości taniego LCD 24" (mowa wyłącznie o WideScreen)...

 

     @Kyle: Dziękuję ;)

 

Pozdrawiam

..::GofNet::..

Edytowane przez GofNet

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie No może nie ściśle (dochodzi czynnik elektroniki i ew. inne mniej znaczące), ale jest powiązany?

Input Lag to po prostu przesunięcie w czasie (jakby "bufor"). Później widzimy to co "wychodzi" z karty graf. ... Input Lag nie jest powiązany w żaden sposób z czasem obrotu molekuły ciekłego kryształu wewnątrz komórki wyświetlacza (czasem reakcji).

 

A jest to spotykane w którymś z obecnych modeli monitorów LCD ogólnie dostępnych dla "ludu"?

Raz widziałem praktycznie poziomą kreskę na wykresie reakcji jednego z monitorów - to był jakiś stary model.

 

Czyli w/g opisów matryc, najbardziej uniwersalne (postrzegany czas reakcji, kolory, biel, jakość, katy - poza niestety czernią) matryce, to S-IPS, AS-IPS? Rozumiem, że są drogie, lecz czemu się jakoś nie przyjęły. W 20" w rozsądnych pieniądzach tylko NEC i Dell wypuściły po modelu na AS-IPS/S-IPS. Dziwi mnie, że przy omawianych 22" taka matryca nie występuje chociażby w jednej, czy dwóch pozycjach w wyższych, choć rozsądnych cenach - powiedzmy o wartości taniego LCD 24" (mowa wyłącznie o WideScreen)...

To dosyć złożone pytanie i można odpowiadając między innymi gdybać dlaczego tak a nie inaczej. Ale 22" S-IPS byłoby na prawdę drogie. Tylko dodam że obecnie cenowo 20" S-IPS wychodzi drożej niż 22" TN

 

@Kyle: Dziękuję ;)

 

Pozdrawiam

..::GofNet::..

Nie ma za co ;) Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli tylko szyba, nie wydaje mi sie aby byla to zaleta... obecnie posiadam 2232BW nie wyobrazam sobie zadnej szyby na matrycy... dlatego taki popularny tutaj HPek zupelnie mi nie lezal, natomiast kontrast 1:10000 to juz czysty w nieczystej formie marketing... a prawdziwy kontrast bedzie jaki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli tylko szyba, nie wydaje mi sie aby byla to zaleta... obecnie posiadam 2232BW nie wyobrazam sobie zadnej szyby na matrycy... dlatego taki popularny tutaj HPek zupelnie mi nie lezal, natomiast kontrast 1:10000 to juz czysty w nieczystej formie marketing... a prawdziwy kontrast bedzie jaki?

szyba mimo odblasków daje lepszą czern, nie wiem jaki tam numer dodatkowo zrobili, jeżeli po staremu: większe przyciemnienie lamp=zwiększenie kontrastu dynamicznego to będzie tylko polepszenie czerni na min ustawieniu jasności

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

szyba mimo odblasków daje lepszą czern, nie wiem jaki tam numer dodatkowo zrobili, jeżeli po staremu: większe przyciemnienie lamp=zwiększenie kontrastu dynamicznego to będzie tylko polepszenie czerni na min ustawieniu jasności

Jeśli szyba poprawia czerń to w HP2207 wyglądałaby jeszcze koszmarniej gdyby tej szyby nie miał. Porównywałem ostatnio tego HP-ka z kilkoma innymi 22-kami i czerń wypada w nim blado.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli szyba poprawia czerń to w HP2207 wyglądałaby jeszcze koszmarniej gdyby tej szyby nie miał. Porównywałem ostatnio tego HP-ka z kilkoma innymi 22-kami i czerń wypada w nim blado.

czerń zależy od nastawy jasności lamp, zakładam ze porównywałeś czerń na JASNOŚĆ=0 lub 100%

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czerń zależy od nastawy jasności lamp, zakładam ze porównywałeś czerń na JASNOŚĆ=0 lub 100%

100%, pewnie dla dobrego porównania trzeba by jeszcze wziąć pod uwagę że 100% w jednym modelu daje inne podświetlenie lamp niż 100% w innym. HP-ek naprawde kiepsko wyglądał zwłaszcza przy LG-kach L226 wtq-sf oraz 226 wa-wn, widać to było na pierwszy rzut oka, do tego nierówne podświetlenie matrycy widoczne zwłaszcza na dole i do góry. Może to był jakiś kiepski egzemplarz ale po tym co widziałem nie kupiłbym go z pewnością.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

100%, pewnie dla dobrego porównania trzeba by jeszcze wziąć pod uwagę że 100% w jednym modelu daje inne podświetlenie lamp niż 100% w innym. HP-ek naprawde kiepsko wyglądał zwłaszcza przy LG-kach L226 wtq-sf oraz 226 wa-wn, widać to było na pierwszy rzut oka, do tego nierówne podświetlenie matrycy widoczne zwłaszcza na dole i do góry. Może to był jakiś kiepski egzemplarz ale po tym co widziałem nie kupiłbym go z pewnością.

to coś nie tak z ustawieniami, oglądałem niedawno w MM hpka w2007 i wyróżniał się czernią spośród innych LCD

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...