Skocz do zawartości
Kyle

Panoramy Lcd 22"

Rekomendowane odpowiedzi

Sam tez szukam jakiegoś monitorka do 2000 tys albo 22 lub 24 calowy LCD kto cos poleci ciekawego już sam tez mam parę wybranych ale musze szybko zmienić monitorek :P jakieś rady propozycje :P

A te 399 euro to cos koło teraz 1300 zł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te Acery ( dokładnie model 2623W ) były i są na IPS. Bardzo fajny monitek, dla niektórych może być troszkę za-duży. Jeszcze pozostaje kwestia, na jaki model się trafi, tzn czy mocno będzie syczeć ( skwierczeć ) czy też nie.

 

Ten Lenovo to ciekawa pozycja. Szkoda że "tylko" 8 bit LUT.

Troche offtop, ale wydawalo mi sie ze w topicu o 26" ktos pisal ze ten Acer moze byc na PVA. Swoja droga ciezko znalezc jakies jego recenzje, a jak sa to niezbyt przychylne... Za ta cene jest "tylko" 24" na xVA, ten Acer bylby lepszym wyborem jesli miejsce na niego pozwala?

Z wad Lenovo znalazlem tylko spory input lag, jako tako radzi sobie w grach i skalowanie mogloby byc lepsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Troche offtop, ale wydawalo mi sie ze w topicu o 26" ktos pisal ze ten Acer moze byc na PVA. Swoja droga ciezko znalezc jakies jego recenzje, a jak sa to niezbyt przychylne... Za ta cene jest "tylko" 24" na xVA, ten Acer bylby lepszym wyborem jesli miejsce na niego pozwala?

Z wad Lenovo znalazlem tylko spory input lag, jako tako radzi sobie w grach i skalowanie mogloby byc lepsze.

Na początku na stronach firmowych ACER'a było napisane że jest na matrycy PVA. Później już sami zamienili że jest IPS.

Jeśli miejsce pozwala to jest to na pewno lepszy wybór niż inne monitory do ceny 2500 zł. Nic innego w podobnej cenie na SIPS nie ma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NEC wprowadza jakiś nowy LCD (sama matryca?) 22,5" o rozdziałce 1920x1080 (więc 16:9) [widzę sprzeczne informacje - wg. materiałów firmowych będzie to 1920x1200 16:10] ... ciekawe jednak jest to że ma to być model 120 Hz i na dodatek z 10 bitowym zapisem barw (na kanał) ... cóż ... może wyjść z tego coś ekstremalnie dobrego a zarazem w ludzkiej cenie (już nawet przeboleję te "przepanoramowane" proporcje [prawdopodobnie nie będą przepanoramowane - jeśli będzie 16:10]). Z jednej strony będzie się doskonale sprawować w grach a z drugiej strony nada się do zastosowań graficznych. Matryca ma mieć nawierzchnię antiglare czyli "mat" (i dobrze) i podświetlana będzie tradycyjnie przez CCFL (ale nowsze bo gamut otrzymany = 97%) ... aha ... coś wspomnieli o UA-SFT ... nowy typ matrycy ?

 

http://www.nordichardware.com/news,7642.html

http://www.gadgetell.com/tech/comment/nec-...inition-format/

http://www.nowetrendy.pl/index.php/news/id/3755

 

 

ps. a tutaj macie dokładne informacje prosto od NEC - miłego czytania :

http://www.nec.co.jp/press/ja/0804/1102.html

B-)

 

ps2. kolejne info : model matrycy NL192120AC25-02 ... co ciekawe widnieje w spec. rozdzielczość 1920x1200 a nie 1920x1080

http://www.eu.necel.com/products/display/c...120AC25-02.html

 

ps3. matryca to SA-SFT bazująca na IPS

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do filmów rewelka, do gier nie bardzo z takim czasem reakcji.

Ten czas reakcji nie jest chyba marketingowo naciąganym czasem g-t-g więc prędkościowo może odpowiadać TN 2ms

 

ps. jeśli czas reakcji wynosiłby na prawdę te 12 ms między wszystkimi przejściami to byłaby to jedna z najszybszych matryc na świecie :wink:

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten czas reakcji nie jest chyba marketingowo naciąganym czasem g-t-g więc prędkościowo może odpowiadać TN 2ms

 

ps. jeśli czas reakcji wynosiłby na prawdę te 12 ms między wszystkimi przejściami to byłaby to jedna z najszybszych matryc na świecie :wink:

A to zupełnie lepiej brzmi :) ale za to cena pewnie będzie "ciekawa"?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po udanym w sumie zakupie 2232bw chce tym razem dla siebie kupic jakies telewizorek LCD.

 

niestety cena do + - 1000 zł

 

czy slyszeliscie o jakims fajnym monitorku z tunerem TV w tych granicach ?

 

czy taki monitorek bedzie sobie rownie dobrze z TV jak typowe telewizorki LCD np 26 calowe ?

 

chodzi mi o jakies korekrcje sygnalu TV i inne bajery.

 

PS. Rozważam również kupienie jakiegos w okolicach 850 zl i do tego zewnętrzny tuner TV podlaczany pod VGA .

 

Jakies rady ?

Edytowane przez piotrek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w koncu sie trafił taki co prawde napisał

 

a nie, każdy kupuje krap, widzi ze swieci nie tak jakby sie spodziewał(no chyba ze od razu używał LCD tylko), ale że sie tyle kasy dało to sie zachwyca przed wszystkimi i by uspokoić swoje sumienie...

no chyba ze ktos ma denka zamiast okularów i tęcze od paluchów na szkłach, to mu nic nie przeszkadza...lub zeza rozbieżnego, to mu ładnie obraz sam sie wygładza i nie potrzeba karty grafiki super hiper, bo ma AA od razu...bez urazy proszę...mam kumpla co aa nie uzywa bo ma własnie bałagan w oczach :P

 

mam TN

Widze ze to G, i możecie to negować, ale w kwestii jakości obrazu(odzworowanie kolorów, paleta), jak dla mnie, to LCD jest lata świetlne za CRT.

 

W d mam super kontrasty, jak mi na menu start w super hiper zarąbiaszczym systemie Vista 64 wyświetla sie cała seria belek od przejść tonalnych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w kwestii jakości obrazu(odzworowanie kolorów, paleta), jak dla mnie, to LCD jest lata świetlne za CRT.

Też tak myślałem ... aż zobaczyłem NEC 1990SX S-PVA 12 bit LUT - w obrazie ruchomym daje ciała ale w obrazie statycznym pokazuje więcej niż mój CRT 19" DiamondTron z zakresem odchylania 111 Khz. Widać w cieniach wszystko jak na dłoni i paleta jest 100% nawet po korekcji barw w OSD do np. 7500K-10000K !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli szukasz fajnego monitorka z wejściem video to napewno Lg ma cos takiego w swojej ofercie jak byś napisał cos więcej do czego Ci on można by napisac cos więcej.

Ale Ty jesteś upierdliwy z tym LG ... równie dobrze możesz napisać że każda firma ma na pewno model z "wejściem video" ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesteście w stanie wydedukować ile bit LUT będzie miał ten monitor:

"HP i DreamWorks chcą stworzyć nowy rodzaj wyświetlacza, który będzie oferował miliard kolorów na piksel. HP twierdzi, że technologia wyświetlacza bazuje na dzisiejszych panelach, które oferują 24-bitową paletę i 16.7 miliona kolorów na piksel. Producent planuje podnieść paletę barw do 30-bitowej, z miliardem kolorów na piksel. Za podświetlenie matrycy będą odpowiadały diody LED. Wyświetlacz nazwano "HP DreamColor" i jest efektem dwuletniej współpracy pomiędzy producentem sprzętu, a studiem animacji. Produkt ukaże się dla stacji roboczych, jeszcze tego lata."

Pozdrówy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesteście w stanie wydedukować ile bit LUT będzie miał ten monitor:

"HP i DreamWorks chcą stworzyć nowy rodzaj wyświetlacza, który będzie oferował miliard kolorów na piksel. HP twierdzi, że technologia wyświetlacza bazuje na dzisiejszych panelach, które oferują 24-bitową paletę i 16.7 miliona kolorów na piksel. Producent planuje podnieść paletę barw do 30-bitowej, z miliardem kolorów na piksel. Za podświetlenie matrycy będą odpowiadały diody LED. Wyświetlacz nazwano "HP DreamColor" i jest efektem dwuletniej współpracy pomiędzy producentem sprzętu, a studiem animacji. Produkt ukaże się dla stacji roboczych, jeszcze tego lata."

Pozdrówy

To będzie 10 bit / kanał ( x RGB = 30 bit / 2^30 = 1073741824 barw ). Czyli tradycyjnie - pełna paleta 8 bit na kanał (16777216) niezależnie czy jest korekcja RGB w OSD czy nie, dzięki zapisowi 10 bit /kanał. Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To będzie 10 bit / kanał ( x RGB = 30 bit / 2^30 = 1073741824 barw ). Czyli tradycyjnie - pełna paleta 8 bit na kanał (16777216) niezależnie czy jest korekcja RGB w OSD czy nie, dzięki zapisowi 10 bit /kanał.

Jaka jest w takim razie korzysc z 12 bit jesli juz 10 daje pelna palete nawet po korekcji?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaka jest w takim razie korzysc z 12 bit jesli juz 10 daje pelna palete nawet po korekcji?

"Pełna paleta" [obecnie popularne ~16,8 mln] to bardzo uproszczone określenie sytuacji w której mamy 256 zróżnicowanych poziomów widocznych na gradiencie od bieli do czerni (bez wyraźnych podbarwień) czyli widoczne 8 bitów kolorów w przypadku czarno/białym.

 

Ponieważ ilość odcieni LUT (10 bit=1024) z których wybieramy wyświetlane barwy (256) jest liczbą skończoną to i tak przy korekcji następuje pewne bardzo niewielkie odchylenie od wartości wymaganej. Wyobraźmy sobie że idealny odcień będzie miał wartość pomiędzy 1021 a 1022 ... i to "odchylenie" to jest właśnie to 0,5 które zostanie zaokrąglone do 1021 lub 1022.

 

Kiedy masz do wyboru 256 barw z zakresu 4096 barw (12 bit) to "odchylenie" podczas wybierania wartości będzie 4x mniejsze (niż przy modelu 10 bit LUT).

 

Jeszcze tylko dodam że kiedy wybierasz 256 barw z zakresu 256 barw (8 bit LUT) i są to wartości "przesunięte" czyli korygujesz składowe RGB na niestandardowe to powstaną ogromne przekłamania widoczne jako dublowanie odcieni, podbarwienie niektórych na żółto (podczas gdy miał być szary) itd.

 

Ktoś może zapytać: "po co w takim razie korygować" ? .... po to by zamierzony szary był szary a nie żółty itd. ... aby biel była biała ... itd.

 

Czyli określenie "pełna paleta" jest takim prymitywnym zwrotem bo jak widzisz problem bezbłędnego wyświetlenia poprawnie całej palety 24 bit (3x8 bit) po korekcji nie jest łatwy do rozwiązania.

 

"Pełna paleta" to powiedzmy możliwość wyświetlenia zróżnicowania między wszystkimi kolorami bez większych anomalii.

 

... czyli ... 10 bit lut już ten dobry poziom pozwala osiągnąć ... ale przy 12 bit da się jeszcze dokładniej.

 

Moim zdaniem monitory domowe wystarczy że będą miały 10 bit LUT / kanał bo to zapewnia "dobry efekt" nawet po korekcji barw ... 12 bit LUT jest sens stosować raczej do profesjonalnych konstrukcji.

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wyjaśnienie. Jak to wygląda w CRT? Tak samo czy czyms sie rozni?

Wiekszosc ludzi nie zauwaza roznicy miedzy 6+2bit a 8 bit, wiec 10 w domu i tak bedzie chyba tylko dla najbardziej wymagających.

Edytowane przez Daamain

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wyjaśnienie. Jak to wygląda w CRT? Tak samo czy czyms sie rozni?

Wiekszosc ludzi nie zauwaza roznicy miedzy 6+2bit a 8 bit, wiec 10 w domu i tak bedzie chyba tylko dla najbardziej wymagających.

Na CRT reguluje się natężenie każdej składowej RGB analogowo (najwyżej sterowanie może być cyfrowe [typowe OSD] w stylu 100 różnych stopni )

 

10 bit LUT faktycznie będzie raczej dla bardziej wymagających użytkowników domowych ... większość społeczeństwa po prostu ignoruje takie rzeczy ... tak samo można ignorować dyskomfort podczas podróżowania maluchem lub niską jakość dźwięku z telefonu komórkowego (ostatnio widuję "pseudo dyskoteki" przy akompaniamencie paskudnie brzęczącej jednej komórki).

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Myślę że na monitorach z szerszym color gamut anomalie wywołane niedokładnym zapisem barw przez el. monitora będą bardziej uwydatnione (paleta jest bardziej "rozciągnięta" a ilość barw/przejść tonalnych jest nadal stała). Tym samym nie wykluczone jest że może to zacząć doskwierać nawet tym którzy te sprawy obecnie ignorują ;)

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odnośnie kolorów na TN

siedze sobie w pokoju.. po lewej TV Samsung 21" przede mną IIYAMA 2201W-B2 i komp z tunerem TV..

właśnie na obu oglądam sobie ten sam program.. (przed chwilą mecz)

poustawiałem kolory, barwę, gammę, kontrast itp i powiem wam.. nie widze prawie żadnej różnicy.. jest ok.. naprawdę TN nie jest totalnym g.ó.wnem jak chcą niektórzy

da się żyć z tymi kolorami :)

Edytowane przez maro110

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... czyli ... 10 bit lut już ten dobry poziom pozwala osiągnąć ... ale przy 12 bit da się jeszcze dokładniej.

 

Moim zdaniem monitory domowe wystarczy że będą miały 10 bit LUT / kanał bo to zapewnia "dobry efekt" nawet po korekcji barw ... 12 bit LUT jest sens stosować raczej do profesjonalnych konstrukcji.

Widzę, że mam to samo zdanie co nasz szanowny ekspert :wink:

Podsumowując - monitor:

- 10 bit LUT/kanał

- podświetlenie LED

- odświeżanie 120 Hz

I wreszcie będzie można, po dwóch latach marazmu, powiedzieć iż nastąpił znaczący postęp. A jeśli jeszcze cena nie będzie zaporowa, to będzie można z radością takie cudo sobie kupić. Czego sobie i wszystkim Forumowiczom życzę :rolleyes:

Pozdrówy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

yyy nie wiem czy moge sie podpiac ale potrzebuje wlasnie panoramy 22" do gier (miedzy innymi) nie na matrycy TN tylko na czyms lepszym. co polecicie? dostaje juz oczoplasu od ilosci modeli, ich wad i zalet :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

yyy nie wiem czy moge sie podpiac ale potrzebuje wlasnie panoramy 22" do gier (miedzy innymi) nie na matrycy TN tylko na czyms lepszym. co polecicie? dostaje juz oczoplasu od ilosci modeli, ich wad i zalet :)

w tym przypadku oczopląsu nie dostaniesz, są tylko 2 modele NIE TN i 22": lenovo L220x oraz Eizo S2231W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...