Skocz do zawartości
aerial

Passive Wc

Rekomendowane odpowiedzi

No i nadszedł dzień realizacji mojego długo zapowiadanego układu. Miał to być układ ala Reserator - tzn. pasywna chłodnica na zewnątrz obudowy zintegrowana z pompą. Rozwiązanie podyktowane faktem posiadania małej obudowy (Silverstone LC17S dekstop). Priorytetem miała być głownie cisza, bo przez cały czas nie byłem pewien jak wydajnościowo sprawdzi się pasywna chłodnica, szczególnie w obliczu takich upałów, jakie ostatnio panują.

Zabawa zaczęła się od skonstruowania modułu chłodzącego wodę:

 

CHŁODNICA

 

:arrow: grzejnik konwekcyjny

:arrow: pompa CWU

:arrow: węże przyłączeniowe

:arrow: nóżki do grzejnika

:arrow: cały śróbunek

 

konwektor1.jpg pompa.jpg hydraulika.jpg noga001.jpg

waz1.jpg waz2.jpg konwektor2.jpg konwektor3.jpg

No i po kolei - kupno tych elementów nie było trudne, wszystko jest wyszczególnione w tabeli na końcu posta. Są to gotowe elementy, oprócz nóżek do grzejnika, które trzeba było zespawać. 2 pręty + 2 kawałki grubej blachy - efekt widać na zdjęciu. Działa to tak, że pręty wchodzą do środka do grzejnika, na zewnątrz jest to praktycznie niewidoczne, i daje całkiem estetyczny efekt, nie rysując przy tym emalii. Stoi naprawdę stabilnie. W razie konieczności można zdemontować nogi, np na czas transportu. Ogólnie musze powiedzieć, że wymyślenie tego mocowania nie było proste. Początkowo chciałem coś przypomocować na stałe do grzejnika, ale nie bardzo jest jak jeżeli nie chcemy uszkodzić oryginalnego "lakieru", który jest znacznie trwalszy niż farba po ewentualnym malowaniu np spawów.

Do skręcenia elementów standardowo - taśma teflonowa. Wszystko to są gwinty 1/2 cala. Do pompy konieczny był śróbunek żeby dało się ją przykręcić w taki sposób (nie przykręcałem bezpośrednio bo to niedozwolona pozycja pracy). Kogoś pewnie zdziwi czemu użyłem takiego grubego tójnika (3/4 cala). Chodzi o to że na dniach dostane termometr do CO, który ma sondę blokującą przepływ w wypadku trójnika 1/2''. No i ułatwia to napełnianie układu (wlewa się gładko przez lejek zrobiony z butelki z gwintem 1/2 :wink:). Na zdjęciach widać też przejścia na gwint 1/4'' do króćców wprowadzonych do obudowy. Cena tych elementów jest niska, chyba że chcemy mieć wszystko mosiężne czy np miedziane, takie części będą wielkokrotnie droższe. Grzejnik jest ze stali więc nie ma co szaleć kombinując z takimi złączkami :)

 

BLOKI + ŚRODEK

 

:arrow: X2p bez sprayera

:arrow: Abadon PRO

:arrow: Cube DFI

:arrow: Tygon ~12mm

:arrow: Revoltec Ram Freezers Al

 

 

bloki1.jpg bloki2.jpg buda001.jpg buda002.jpg

buda003.jpg buda004.jpg buda005.jpg buda006.jpg

Na kilka słów zasługuje wąż tygon - kupiony tanio na allegro. Jak się dowiedziałem przy zakładaniu bloków ma on więcej szerokości niż 12mm :) - stąd te super estetyczne cybanty na złączce SK na Abadonie... Mimo że to odejście od super-modnych słomek 10mm (które sam polecam). Tygon gnie się lepiej niż innovateki czy cokolwiek innego. Naprawde robi wrażenie, ma dziwne właściwości, jest jakby lepki, kauczkowy (takie tworzywo przypomina) łapiąc się króćców NK że praktycznie te zapinki co dałem są zdbędne - nie ma szans żeby coś poleciało. Szczegółnie zwraacm uwagę na ten łuk z nb na abadona - nic się nie załamuje. Mimo grubości i problemów z dostępnością gorąco polecam Tygon - naprawdę warto.

Coniektórzy mogą zaciekawić się czym napełniłem układ. Odpowiadam - KULER roztwór 1:1 z wodą. Stal w konwektorze niemiłosiernie koroduje z czystą wodą, juz po 2 dniach testów na szczelność (ale uprzednim wypłukaniu grzejnika) woda była wyraźnie brązowa. Teraz wydaje się być lepiej - ale odpowie dopiero dłuższe użytkowanie.

Bloki - hmm no co można o nich powiedzieć. Kierowałem się głownie ceną. Fajne solidne bloki robione na CNC na allegro są dziś naprawdę tanie. X2p na procesor z czapką nie jest wcale taki cienki - różnice między królami wydajności rekompensuje mi pasta Coolaboratory liquid pro, która dodatkowo starcza na wiele razy i na wszystkie bloki. Abadon na gpu siedzi z powodu możliwości dania wysokich radiatorów a i tak nie blokuje mi żadnego PCI. Na DFI blok od Misia, z braku wyboru czegoś tańszego (bloki na nb na allegro też są, ale już DFI to ciężka sprawa). Monopol wygrał :wink:

Aha no jeśli chodzi o np burdel w kablach (o ile jest :) ) to buda jest zamknięta to raz, a dwa spróbujcie upchać kable z tagana u01 w tym desktopiku :) - naprawde to wyzwanie.

 

CAŁOŚĆ

 

Porównanie gabarytów, połączenie z budą i ogólne wrażenia :wink:

 

buda007.jpg buda019.jpg buda015.jpg buda016.jpg

buda009.jpg buda010.jpg buda011.jpg buda012.jpg

buda014.jpg buda008.jpg buda017.jpg buda023.jpg

buda020.jpg buda021.jpg buda022.jpg buda018.jpg

Ostatnie zdjecie (prawy dolny rog) niszczy :lol:

No i teraz czas powiedziec o tym jak ukladzik działa. Ze wztępnych testów przeprowadzanych w temperaturze pokojowej ~28 C muszę powiedzieć że rewelacyjnie. Nie mam jeszcze termometru do wody (w drodze), ale różnice idle - stress są bardzo małe (w porównaniu do AC, ale też w porównaniu do np poprzedniej rev wc, tylko że na innej platformie). Grzejnik w stresie robi się lekko ciepły (letni), wygląda jakby temp podnosiła się o kilka stopni i na tym koniec. Temperatura ustala się dopiero po około 20 minutach, mimo że układ ma tylko jakieś 2.3 litra wody (!). Same odczyty z DFI w zasadzie niewiele mówią, ale teraz przy 27.3 C otoczenia mam idle 29 C, stress 38 C. (~2900mhz 1.45V) Co będzie kiedy warunki znormalnieją i będzie temp otoczenia ~22C ? :wink:

Smiało mogę powiedzieć że można zastosować jednopłytowy grzejnik przeczepiony do boku obudowy i w supełności wystarczy. Wydajność jest bardzo duża. Hałasu też brak, bo zarówno pompa jest całkowicie niesłyszalna (rozpoznaje się czy chodzi poprzed zapaloną diodę albo dotyk - nie słychać jej nawet z 10cm..), a grzejnik oczywiście też milczy :wink:

W planie na najbliższe tygodnie jest wyciszenie dysków (narazie standardowy koszyk, ciągle pracuję nad rozwiązaniem) i zasilacz, tutaj kilka opcji, wodowanie tagana, wymiana na gotowca chłodzonego wodą / pasywa. Tylko to dość trudna zabawa i ciągle w planach. Sam tagan jest naprawdę cichy, ale jeśli ma nie być wentylatorów (nawet dla zasady) to trzeba się nim zająć :wink:

Mały kosztorys z wysyłkami i informacjami na temat części:

cen.jpg

Myślałem też nad małym oknem i pokazaniem środka, ale zrezygnowałem jak narazie. Za dużo różnych kolorów jest, zielone karty, czarne mobo, złóte dodatki UV - cyrk. A samo świecenie w UV płynu chłodniczego też mnie nie zadowala - troche słabo w porównaniu z np wężami UV. Jak narazie układ pełni rolę czysto funkcjonalną. Grzejnik jest płaski, można go wcisnąć w różne szczeliny, za biurko itp. W końcowym ustawieniau właściwie nie widać że z komputerem jest "coś nie tak" :)

A btw kota, to część zdjęć wybierałem specjalnie takich, ale w żaden sposób nie nakłaniałem do "pozowania" ect. To instynkt w czystej postaci :)

 

update:

Kolejne zdjecia -> post 58 , post 74, post 121

Edytowane przez aerial
  • Upvote 5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak rozwiązałeś sprawe przejścia węży przez obudowy? jak wygląda to przy rozłanczaniu do np. transportu.

 

w środku też nie bedziesz miał ani jednego wentylatora? nawet na pamięci ? :wink:

 

cieżkie to? :>

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Yacho - pompa wystarcza w zupełności. Max wysoko postawiona buda, max nisko pompa - woda lata w wezach az milo :wink:

 

@Oskarro - weze mozna odkrecic w 10s kluczem :wink: Bardzo ciezko dostac takie zlaczki obustronnie odcinajace z dobrym przeswitem. Ciagle to rozwazam, ale nie wiem czy zastosuje. Klade grzejnik, stawiam na niego obududowe i otrzymuje cos co ma grubosc 1.5 samej obudowy i niose :) Wszystko jest wykonalne. Mozna tez rozkrecic weze przy budzie odpowiednio ja trzymajac tracac max pol szklanki plynu. Na to korki i po sprawie. Ale najlepiej w ogole tego nei rozlaczac - mobilnosc zostala.

Masa? Hmm - lekkie nie jest. Sama woda wazy malo (2l), ale grzejnik swoje ma. Gdzies mialem tabele z masami ale nie moge znalesc. Ma z miedzy 10 a 15kg.

Edytowane przez aerial

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wow.

Kotek oczywiście musiał być, zdjęcie z nim na grzejniku rządzi.

1-> Ciekawy pomysł ułożenia zdjęć.

2-> Cy myślisz że całkowicie pozbędziesz się problemu krozji?

3-> Nic tylko pogratulować i zazdrościć.

Ciagle to rozwazam, ale nie wiem czy zastosuje. Klade grzejnik, stawiam na niego obududowe i otrzymuje cos co ma grubosc 1.5 samej obudowy i niose Wszystko jest wykonalne

Cy aby nie wpłynie to na prawidłową konwekcję? Edytowane przez J.O.H.N.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy aby nie wpłynie to na prawidłową konwekcję?

Tylko ze to zdanie z kontekstu - chodzi mi o przenoszenie obudowy. Robie taka kanapke i 1 osoba moze niesc calosc. Normalnie grzejnik stoi jak na fotach :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kawal przemyslanego planu i solidnej roboty! Prezentuje naprawde super. Mialbym jednak obawy jak bedzie za kilka/kilkanascie miesiecy - czy nie bedzie zadnych korozji itp. Czas pokaze.

 

Pozdrawiam

 

PS. Ach jak zazdroszcze tej pompy... ;(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PS. Ach jak zazdroszcze tej pompy... ;(

Kupwoalem w lokalnym sklepie z kaloryferami te kolanka i widze na polce taka pompeczke. Zolte leszno. Pytam z ciekawosci ile chca - odp 350zl :) I jeszcze koles mowil to z dumą jakby to bylo tanio.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robota pierwsza klasa, ale tak jak mowisz jeszcze sporo wody w Wisle (i w ukladzie ;)) uplynie zanim stanie sie to w pelni bezglosne. Szkoda, ze nie zrobiles tak jak Rzeznik - obudowa zintegrowana z grzejnikiem. Czekam na dalasze losy.

 

btw. Zauwazylem, ze z wuce jest podobna sytuacja jak z audio. Niektorzy wola dobre glosniczki komputerowe mimo, ze w podobnej cenie mozna poskladac porzadne stereo. Ale nic nie mowie a sentyment do wc powoli zaczyna wracac :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piękny kibelek. Wykonanie pierwszorzędne!

Ja bym sie trochę bał tych węży na złączkach SK. To takie niedociągnięcie co sprawia, że kibel nie jest idealny :)

Pokazałbyś jeszcze fotkę ze wszystkimi wnętrznościami budy (żeby było widać dyski i napędy)

Edytowane przez Miazga82

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość 21 11 1991

Pieknie pieknie :D chciałbym to zobaczy na realu, heh chyba fajnie wyglada komp z grzejnikiem na tle pokoju :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma jak bezkompromisowe podejście.

Podoba mi się, że przemyślnie wydałeś kasę.

Zainwestowałeś w to, co jest ważne, czyli dobry radiator, dobra cicha pompka, a zaoszczędziłeś na szybkozłączkach, katodach, płynach i wężach UV, które są dobre, ale nie podnoszą wydajności.

A mimo to: Mi osobiście bardzo podobają się takie "przemysłowe" układy. :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piękny kibelek. Wykonanie pierwszorzędne!

Ja bym sie trochę bał tych węży na złączkach SK. To takie niedociągnięcie co sprawia, że kibel nie jest idealny :)

Pokazałbyś jeszcze fotkę ze wszystkimi wnętrznościami budy (żeby było widać dyski i napędy)

Co do zlaczek. Bez pary kombinerek i dwoch silnych mezczyzn mozna miec problem ze zdjeciem weza z krocca :) Dlatego wlasnie ludzie na xs majacy tygony czesto maja je zalozone na gole NK - nic wiecej nie trzeba - trzyma BARDZO mocno. Wiadomo ze ladniej wygladaja SK, ale to jest niewidoczne i nie pasuje pod waz tygon (jest grubszy).

Fotka calosci, hmm sa tam 2 koszyki na 5.25 i na dyski - nic szczegolnego, jak zrobie wyciszenie hdd to bedzie to dokladniej pokazane.

 

@Orgiusz - jezeli chodzi o pompe to mozna bylo ja jeszcze umiescic z tym samym ustawieniem wylotow ale o 90 stopni przekrecona, czyli bokiem do grzejnika. Skrociloby to calosc, ale za to wystawalaby poza szerokosc gdzejnika i uniemozliwialaby wcisniecie go np za biorko ect - dlatego mam ja w ustawieniu na dlugosc. A siedzi tam bardzo mocno, mozna zlapac za nia i podniesc caly grzejnik.

Edytowane przez aerial

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

FAjne wc podoba mi sie pomysł z grzejnikiem ;]. Wykonane super. W porównaniu do mojego nowego wc to nieba a piekło. ;]

 

 

PS. fajny kot ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piękny "sierściuch" ;) Lubię koty, dużo bardziej niż psy :)

 

Mógłbyś zrobić test temperatur z maksymalnym i długotrwałym (parę godzin) OC wszytkich komponentów jednocześnie? Grafa, proc ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piękny "sierściuch" ;) Lubię koty, dużo bardziej niż psy :)

Mógłbyś zrobić test temperatur z maksymalnym i długotrwałym (parę godzin) OC wszytkich komponentów jednocześnie? Grafa, proc ...

Moge, ale poczekam na termometr do wody - bo szkoda mierzyc 2x to samo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość mariush190

mWc bardzo fajne, co najważniejsze bezgłośne.

Edytowane przez mariush190

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piękny "sierściuch" ;) Lubię koty, dużo bardziej niż psy :)

Fakt ładny też mam takiego czarnego i białoczarnych trochę.

A ja ich tak nie lubię, bo porównując koty do psów to tak jak blondynkę do Alberta Einsteina

Pokazałbyś jeszcze fotkę ze wszystkimi wnętrznościami budy (żeby było widać dyski i napędy)

Coś czuję że byłby tam jeden mankament do którego się niektórzy lubią przyczepiać, mały burdelek??

 

A nie było obawy o te węże łazienkowe, z tego co mi wiadomo to przekrój tej rurki w środku ro jakieś 5mm/6mm??

Edytowane przez J.O.H.N.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fakt ładny też mam takiego czarnego i białoczarnych trochę.

A ja ich tak nie lubię, bo porównując koty do psów to tak jak blondynkę do Alberta Einsteina(...)

Masz rację, "blondynka" do psa jak najbardziej pasuje .... ;)

 

To co, zakładać na Oślej temat: Co jest lepsze: pies czy kot?" ;) :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fakt ładny też mam takiego czarnego i białoczarnych trochę.

A ja ich tak nie lubię, bo porównując koty do psów to tak jak blondynkę do Alberta Einsteina

 

Coś czuję że byłby tam jeden mankament do którego się niektórzy lubią przyczepiać, mały burdelek??

 

A nie było obawy o te węże łazienkowe, z tego co mi wiadomo to przekrój tej rurki w środku ro jakieś 5mm/6mm??

dobrze powiedziane!

 

eot.

 

aerial: wystawiasz moda na ocmoders? B)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...