Skocz do zawartości
aerial

Passive Wc

Rekomendowane odpowiedzi

Gość neevsky

Super robota! Ten miernik temeratury to super sprawa. nie blokuje op przepływu za bardzo?

 

Ten kaloryfer to bym sprejem jakims czarnym pomalowal. Fajny kicius :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na cieple slowa zawsze jest miejsce :)

Co do termometru, to jest on w grubym trojniku - nie ma ta wplywu na przeplyw.

Uklad dziala juz 1.5 roku, praktycznie bez wylaczania pompy - i nic niedobrego sie nie dzieje. Z rok nie dolewalem wody, szczelnosc tym razem idealna. Troche config juz sie robi prechistoryczny, wiec prawdopodobnie za jakis czas przesiadka na cos innej firmy i sila rzeczy cieplejszego.

Mam tez pare koncepcji na zupelnie inny system, z tych panelowych grzejnikow aluminiowych - przy odrobinie wyobrazni moza z tego zmontowac obudowe bedaca za razem aluminiowa chlodnica.

 

Ale nieodkopywanie tego tematu jezeli nic sie tu nie pojawia tez bedzie dobrym pomyslem ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:wink:

Nie zrobilem updatea, bo (jak mozna bylo zauwazyc w paru innych tematach) mam problem z moim quadem - prawdopodobnie docisk rdzenie-ihs.

Ale na dniach bedzie nowy q6600 juz pozbawiony tej wady (mam nadzieje..) i bedzie mozna cos sie wypowiedziec.

Puki co ten Q co mam chodzil na default, woda zimna, nie zauwazylem wiekszej roznicy miedzy poprzednim ukladem z Venice. (jakies pojedyncze stopnie w stresie na wodzie pewnie, ale z 1-2 max..)

Jeszcze ze zmian to nie oplacalo sie mi sprzedawac Masterfreezera z cpu, bo jako dobry bloczek na single core poszedlby pewnie za 40zl na alledrogo, wiec pochlastalem zapinke szlifierka i wstawilem go na NB w dfi blood iron. Nie jest to mistrzostwo estetyki - ale dziala, ukryte gleboko w gabkach mojej budy :)

Na cpu byl najpierw apogee gtx, ale teraz sie sprzedaje i zmienilem na f3d, ktory oczywiscie jest mniej wydajny ale nie na tyle zeby placic 100zl za gtxa (wg mnie).

 

Planuje jeszcze jakas mala reorganizacje montowania dysku, plyta jest mniejsza niz lanparty i sporo miejsca sie zwolnilo w budzie. Za fajnie to wizualnie nie wyglada, mobo czerwone, grafa zielona, weze brazowo-zielone :), gole kable od psu, i siwa gabka.

 

Przy wymianie uzylem tego samego 1.5 rocznego tygonu, z grafy nawet bez odczepiania. Plyn wymieniony na borygo zielone. Bloczek masterfreezer byl w srodku w bardzo ladnym stanie (w przeciwienstwie do x2p z tego tematu ktory po paru miechach byl czarny). Weze sa pokryte brazowym osadem od srodka, ale woda przeplywa :) (ten osad powstal dawno, jakos na poczatku dzialania ukladu jak zasyfil sie ten x2p, pozniej juz bez mian). Dzialalo 1.5roku bez odkrecania odpowietrznika, i dzialaloby drugie tyle zapewne. Generalnie calosc sie trzyma. Jakies konkretne testy z temperaturami podam jak dojdzie nowe q6600.

 

No i fajnie dziala seasonic s12 330W ktory ciagnie tego quada, napiecia jak skala i jest zimny. Oczywiscie co bedzie jak sie da 1.5v, zobaczymy, ale obstawiam ze utrzymalby to jeszcze z 8800gt w ukladzie. Moze taka role gra fakt ze ciagnie zimne powietrze z poza budy. W kazdym razie nie rozumiem po co ludzie do 1 karty graficznej kupuja nawet 500w zasilacze. Male, sprawne, z mocna linia 12v moze naprawde sporo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Planuje jeszcze jakas mala reorganizacje montowania dysku, plyta jest mniejsza niz lanparty i sporo miejsca sie zwolnilo w budzie. Za fajnie to wizualnie nie wyglada, mobo czerwone, grafa zielona, weze brazowo-zielone :), gole kable od psu, i siwa gabka.

Do Blood Iron pasuje tylko GF MSI albo Radeon, czas na zmiany ;)

 

No i fajnie dziala seasonic s12 330W ktory ciagnie tego quada, napiecia jak skala i jest zimny. Oczywiscie co bedzie jak sie da 1.5v, zobaczymy, ale obstawiam ze utrzymalby to jeszcze z 8800gt w ukladzie. Moze taka role gra fakt ze ciagnie zimne powietrze z poza budy. W kazdym razie nie rozumiem po co ludzie do 1 karty graficznej kupuja nawet 500w zasilacze. Male, sprawne, z mocna linia 12v moze naprawde sporo.

Bo cała sytuacja jest nakręcana przez producentów zasilaczy, którzy wmawiają ludziom, że 1kW w obudowie jest potrzebny. Gdyby nie mocno okazyjna cena, to nawet bym nie spojrzał na mojego S12-500...

 

Sprawdź PW.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejna? Uklad nieruszany od czasu wymiany x2p na masterfreezera (a to dawno bylo).

 

Bloczek na cpu zmienilem bo trafil mi sie okazyjnie gtx, a bloki dedykowane pod 1 jajowce potrafia byc dosc kiepskie na c2d (px) a tym bardziej na quady. Chociaz w sumie jak tak teraz patrze to moglem zostawic tego masterfreezera na cpu. Z tym ze wtedy bym go wymienial bo bym myslal ze jest sprawca wysokich temp na quadzie z krzywa czapa.. :] (a ze tego nie zrobilem wymianie ulegl gtx bo myslalem ze jest cos nie tak ze spodem/mocowaniem).

Ale generalnie frosty sa idealne do ukladow na cwu. Maja bardzo male opory, woda hasa zwawo, do tego nawet gdyby z grzejnika odrywaly sie wielkie kawaly zardzewialej stali nic sie nie zapcha :) (nic takiego sie co prawda nie dzieje).

Teraz jestem w fazie testow. Moge powiedziec ze prime potrafi ladnie podgrzac wode, na wyzszych napieciach (~34 stopnie). Venice przy obecnych temperaturach otoczenia siegal max 31-32 stopnie wody. Ale nadal jest to akceptowalna temperatura, na rdzeniach jest w stresie po 60-65 stopni co jest w normie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się nad kupnem leszna lub grundfosa C.W.U przy Aquacomputer cuplex XT , EK 9800gtx full cover i termochill 120.3 .

wybór jest taki ponieważ po pierwsze zamierzam mocno rozbudować w przyszłości układ i zwykła pompa będzie za słaba, a po drugie pompa grundfosa CWU ma 25 W na najniższym biegu przy 23 W Laing D5 12V Vario co jest zaletą przy różnicy wydajności. Po trzecie liczą się koszty i pompy dedykowane są droższe niż pompa którą mogę mieć bardzo tanio ale C.W.U. Ostatnią zaletą jest to, że nie obciąża dodatkowo zasilacza. Zależy mi na wyglądzie i zastanawiam się czy przepływ nie będzie za silny i przy złączkach choinkowych z wężem tylko naciągniętym przez podgrzanie lub szybkozłączką skręcaną cały Feser nie wyleje się do kompa ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy sugerujesz, że na 3 biegu nie będzie w stanie pociągnąć jeszcze 3 bloków i 2 chłodnic ?

Pociagnie, ale flow to nie to samo co cisnienie/podnoszenie slupa wody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pożyjemy, zobaczymy ale jak na razie jestem za zakupem C.W.U . Nie wiem może się mylę, piszcie jeżeli wydaje się wam , że lepszyw tym przypadku jest Swiftech MCP655 12V bo nad nim się też zastanawiałem

Niektóre pompy CWU mają 3 biegi

Edytowane przez jonek_PDG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ktoś tu myli pompę CO z CWU?

 

CWU nie maja biegów z tego co sie orientuje

CO maja 3 biegi i jest to bardzo mocna pompa ale ma jeden wielki minus ma przyłącza 1" a CWU 1/2"

Moja stara pompa ma :) dokładnie 3 i wyglada jak CO. Różni się tylko korpusem z brązu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak myślicie takie wc dało by rade schłodzić 4870,podkręcony e8400 , płytę ,dysk?Tylko że mam 2 razy większy kaloryfer ;] (mam w pokoju ale nie używam więc myślę że może do tego w końcu się przyda :D) i jakie bloki brać? Bo kompletnie się na tym nie znam... a widzę że tanie nie są.+ u mnie jest to że kaloryfer (dokładnie jego spód czyli tam gdzie pompka będzie ) jest na tej samej wysokości co komputer więc zbyt dużo roboty pompka mieć nie będzie:))

Edytowane przez trollek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ty chcesz podłączyć LC do kaloryfera grzejącego pokój? :blink: .

On chce po prostu grzać sobie pokój ... czytanie ze zrozumieniem boli jak widać :blink:

 

Tak w ogóle to myślę że da spokojnie rade. Oczywiście temperatury nie będą takie jak na wc chłodzonym aktywnie, ale w normie w zupełności będą się utrzymywać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm w normie ? Jak myślisz będą dużo gorsze ? Taki kaloryfer niby dość szybko ciepło oddaje a samym komputer to go i tak nie rozgrzeję zbyt mocno. Mam jeszcze pytanie - Chciał bym zrobić tak(jeżeli się da ; p) że kupił bym (jeżeli są xD ) taki rezerwuar w którym zbierał by się cały płyn chłodzący i z niego rodzielana by była ciesz osobnymi wężykami i 1 na procek , 1 na grafike i np 1 na płyte a z niej jeszcze do dysku . Potem wszystkie by wchodził do następnego rezerwuaru i ciecz by z tamtąd zasuwała do chłodnicy(kaloryfera). Myślę że tak by było najlepiej bo np taka karta graficzna czy procek nie podgrzewał by innych elementów .Co o tym myślcie?Da się co takiego zrobić i kupić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm w normie ? Jak myślisz będą dużo gorsze ? Taki kaloryfer niby dość szybko ciepło oddaje a samym komputer to go i tak nie rozgrzeję zbyt mocno. Mam jeszcze pytanie - Chciał bym zrobić tak(jeżeli się da ; p) że kupił bym (jeżeli są xD ) taki rezerwuar w którym zbierał by się cały płyn chłodzący i z niego rodzielana by była ciesz osobnymi wężykami i 1 na procek , 1 na grafike i np 1 na płyte a z niej jeszcze do dysku . Potem wszystkie by wchodził do następnego rezerwuaru i ciecz by z tamtąd zasuwała do chłodnicy(kaloryfera). Myślę że tak by było najlepiej bo np taka karta graficzna czy procek nie podgrzewał by innych elementów .Co o tym myślcie?Da się co takiego zrobić i kupić?

Pomysł nietrafiony i to mocno. Musiałbyś mieć pompę na każdy z tych obiegów. Na dobrą sprawę o czym było już wiele razy to woda w układzie ma mniej wiecej taką samą temperaturę.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć Aerial :) Chyle czoła. Twoje WC jest świetne. No i ten kotek :D Przyznam się że mam identycznego syjama orientalnego niebieskiego :D Tylko, że moj ma juz 10 lat :P

A co do kompa i chłodzenia. Od pewnego czasu myśle nad WC. Pól roku temu złożyłem nowego kompa. Mam w nim w sumie 7 wiatraków i teraz coraz bardziej ten szum zaczyna mnie drażnić. Dlatego niedawno założyłem sobie cel zmodernizowania i wyciszenia go do wakacji :)

Będe bazował na twoim pomyśle ;) Już nawet zacząłem robic kosztorys :P

Wiec zakładowo:

1. Blok na CPU E5200 2500@3333Ghz ---> MNP Prison Pro V3 CPU

2. Blok na NB ---> MNP Channel Pro V3

3. Blok na GPU HD4850 ---> MNP Prison Pro V2 GPU (Zastanawiam się czy zainwestować dodatkowe 240zł czyli 3 razy tyle na blok full cover Aquacomputer AquagratiX - HD 4850 - Hmmm - Wtedy nie musiałbym kombinować z zapewnieniem chłodzenia pamięciom, mosferom i sekcjom zasilania)

4. Chłodnica - Grzejnik Regulus R5/40 [50cm/40cm] (Jak myslisz czy ten grzejnik miedziano-aluminiowy będzie wydajny? np wydajniejszy od zwykłych grzejników np tego, ktory ty zastosowałeś?)

5. Rezerwuar ---> Jeszcze nie wiem ale to najmnij ważny element

6. Pompka ---> Tu sie zastanawiam bardzo bo nie wiem jaką wybrać a mi zalezy najbardziej na ciszy. Czytałem troche o twojej pompce Leszno, także o pompce Grundfos (z podobnego tematu http://www.frazpc.pl/b/217849) i też o Laing DDC. Przydałaby mi się pomoc w wyborze pompki, ktora z tych lub inna będzie najcichsza i uniesie wszystko :)

7. Maty butamiczne i obudowy cd/dvd - Mam zamiar skonstruować skrzynke bitumiczną na moje oba dyski Seagate ST3500320AS spięte w Raid (na przykładzie artykułu http://forum.dzikie.net/index.php?action=s...t&id=17759)

8. Bloki na HDD - 2x Blok wodny dysku Hydrox - Mam zamiar ulepszyć mysl domowej roboty skrzynki bitumicznej i dodać do niej chłodzenie wodne. Wg w/w artykułu dysk w skrzynce bedzie miał średnio 35 stopni (może więcej jak będzie w zatokach a taki mam zamiar bo nie chce ich trzymać na podłodze obudowy, bo z doświadczenia wiem, że czesto wyjmuję bude z pod biurka w niej coś robię, sprawdzam, czyszczę itp) (Jeżeli ten pomysł WC na HDD to zły pomysł to chętnie usłysze jakies komentarze :))

 

Po dodaniu wszyskiego w/w bez pompki wyszło mi 812zł. Wszystkie częsci to zakładowo nowe kupione w cooling.pl (w moim mieście więc odpada koszt przesyłki :P)

Wg założeń po skompletowaniu w/w WC usunę 6 wiatraków(5x12cm w obudowie i chyba 90tka lub 80tka z grafy) i pozostanie mi jedynie wiatrak 14cm z zasilacza OCZ ModXStream 500W. Wczoraj w środku nocy dla sprawdzenia odłączyłem wszystkie wiatraki, wyjąłem karte graficzną i odłączyłem dyski. Pozostał sam zasilacz z mobo i stwierdzam, że jak tylko będzie słychać zasilacz to już będzie wielka poprawa :) Potem pomyślę o wyciszeniu reszty jezeli bedzie trzeba :P

 

Na wszelki wypadek lata i dużych temperatur myślałem nad zakupieniem promocyjnie dodatkowo chłodnicy 1x12cm i zamontowania jej z tyłu obudowy pod zasilaczem wraz z wiatrakiem i połączenia go z obiegiem np przed GPU. Jeżeli chodzi o schemat w tym przypadku to by było Pompka>Regulus>CPU>NB>HDD>HDD>Rezerwuar>chłodnica 1x12>GPU :P

 

Na koniec prosze o jakies komentarze odnoście blokow i innych punktow, rady, spostrzeżenia.... Pomoc mile widziana :)

Dodam, ze to będzie moje pierwsze WC :D

Edytowane przez Precello

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na poczatek moze lepiej cos prostszego?

Generalnie zalecalbym maksymalne uproszczenie ukladu, jak najmniej blokow (dyski/mostki, rezerwuar tez zbedny), wybrac bloki o swobodnym przeplywie, nawet kosztem wydajnosci. To jest uklad ktory bedzie dzialal jak ci sie znudzi wc, jak bedzie potrzebowal bezglosnego dzialajacego kompa do pracy i nie bedzie ci sie chcialo nic przy tym robic. Wydajnosc jest kwestia drugoplanowa. Pozwala na bezglosne utrzymanie podkreconego w jakis rozsadny sposob sprzetu i utrzymanie tego efektu przez dlugi czas bezobslugowo. Przynajmniej taka byla idea u mnie.

 

Grzejnik dobrze zeby mial niezbyt gesto ulozone finy. Zasada jest taka ze sa grzejniki o bardzo wysokiej podawanej wydajnosci, ale to dziala kiedy masz miedz i wode 90 stopni. Jezeli chcesz pasywnie chlodzic wode np 30-35 stopni to lepiej sprawdza sie grzejnik o duzym przeswicie. Podobna zasada jak w pasywnych coolerach, gdziete dedykowane do pracy w pelnym pasywie sa znacznie mniej geste.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...