Skocz do zawartości
MesJasZ

Compaq V2405 Us - Recenzja

Rekomendowane odpowiedzi

Oto recenzja laptopa Compaq Presario V2405 US.

 

Osoby z mobilnymi Sempronami oraz Ati Xpress200 też niech poczytają, może znajdą parę fajnych informacji...

 

Od jakiegoś czasu byłen zdecydowany na jakiś model laptopa gdzie podstawowymi cechami były :

 

- ekran panoramiczny (idealny do ebooków - 2 strony naraz na ekranie no i do najważnieszego programu na świecie :) - Lexa

- nienajgorsza grafika

-jak najmniejszy

-jak najlżejszy

-jak najtańszy :)

 

Wydajność nie byla najwazniejszym priorytetem (mialem swego czasu laptopa z prockiem a64 3000+ oraz grafika mobility 9700 I… byla to suszarka straszna, a chlodzenie skutecznie zagluszalo to co wydawaly z siebie glosniczki. Tamten procek mial TDP 89W…

 

 

Długo myslalem o modelu Optimusa m200u który mial maly ekran ale niestety w znosnej cenie max na co moglem liczyc to procek Celeron M I integra intela 852GM czyli popularnie zwany Intel Extreme Graphics, gdzie ekstremalnego nie ma naprawdę nic. Grafika dobra do biura i netu, ale pograc sie nie pogra a ja niestety lubię sobie zagrać.

 

Po przeglądnięciu wielu recenzji wybór ostateczny padł na produkt firmy HP/Compaq. Jedyny który oferuje tak dużo za małą kasę.

Główne cechy -

wymiary - malutki, niektórzy nazywają go subnotebookiem, niedużo większy od kartki A4

WAGA - 2.4 kg wraz z baterią

matryca panoramiczna w technologii Brightview

wysokiej klasy głośniki Altec Lansing

naprawdę fajny design i wygląd

 

 

tutaj byl 2 opcje albo HP DV1000, na celeronie M/gma900 z czarnym fajnym wyglądem i funkcją quickplay(filmy i mp3 bez wlaczania windowsa z ukrytyj partycji linuksowej) lub jego odpowiednik Compaq seria V2000Z . Są to komputery bardzo podobne, niemal identyczne, hp jest czarny compaq srebrny jedyna różnice to to co siedzi w srodku. hp=intel, compaq=amd

Wybralem Compaq z dwóch powodów:

1. Platforma AMD i grafika ati Xpress200M

2. Cena (W usa podstawowe v2000z oscylują w okolicach 399$)

 

Kupiłem laptopa używaego z 2 albo 3 miesiące od osoby która przywiozła z USA. Wygląd i stan jak nówka, oryginalne opakowanie i wszystko to, co Compaq dodaje do tego kompa., więc:

 

Laptop Compaq Presario V2405US

Zasilacz 65W z przejsciowką na pl gniazdko

MS Windows XP Home SP2

MS Works 8.0

MS Office 2003 jakiś trial 60dni

Adobe Photoshop Elements 2.0

Recovery DVD

i jeszcze jakiś dysk

kabel modemowy

dokumentacja tj.instrukcje gwarancje reklamówki inne [ciach!]ły

 

Cena - 1800pln

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

 

Teraz co nieco o samym laptopie i jego konfiguracji:

Seria v2000z model v2405us (model to po prostu jeden z wielu wariantów wyposażenia i konfiguracji ze strony hpshopping.com)

 

AMD Mobile Sempron 3000+ 1.8Ghz 128kb cache

256mb 333mhz ddr ram

Matryca 14" HD Brightview WXGA (1280x768)

Ati Xpress200M UMA 32-128mb

HDD 40GB 4200obr 2mb cache

DVD/CDRW 24/10/10

WiFi Broadcomm 802b/g

Bateria 6-cell

dodatkowo:

ten model nie ma za dużo złącz wyjsciowych tzn. jest 2xUSB, 1xPCmcia/Express Card, LAN / MODEM/ VGA no i oczywiście S-VIDEO, i tyle:) w bogatszej wersji wyposażenia ma czytnik kart 6in1,trzecie usb, oraz expansion port. No ale ja mam tą biedniejszą:) Ale jak dla mnei wszystko jest co potrzeba - potrzebuję 1xusb i wyjscie vga dla wyswietlania filmów na projektorze. Laptop ma taki układ, że wszystkie złącza rozszerzeń w każdej z wersji są po bokach a nie z tyłu. Z tyłu nie ma absolutnie nic, poza gniazdem na zasilacz.

 

Osobiscie zdziwiło mnie trochę olanie portu LPT przez HP/Compaq i niezamieszczenie portu w żadnej z konfiguracji.. cóż takie czasy, ostatnio sporo drukarek jest tylko na USB.

 

Od siebie dodam, że 256mb od razu rozbudowałem kosciami 512mb ddr 400mhz cl,2.5, tak więc lapek ma 1024 mb. Tamtą 256mb co była sprzedałem.

 

1.Procesor

 

W laptopie siedzi mobilny Sempron 3000+. Jest to imho najfajniesza wersja semprona a to z racji tego, że jest na nowym rdzeniu Roma, obsługuje SSE3, oraz jako kość projektowana specjalnie do "thin and light" notebooks jej TDP to tylko 25W. (Dla porównania cel-M ma 28w) . W odróżnieniu od celerona-M, mobilne semprony mają tak jak turion płynną regulację częstotliwości i napięcia.

 

Standardowo w laptopie było :

min. 4.0 x 1.075v (800mhz)

max 9.0 x 1.350v (1800mhz)

 

Dzięki programowi RMClock, który w najnowszej wersji 2.1 umożliwia obejscie ograniczen narzuconych przez amd w nowszych rewizjach (E i dalej) sempronów mogłem zjechać z napięciem do 0.975v. Na chwilę obecną prockiem steruje

RMClock 2.1 z ustawionymi wartościami granicznymi

4.0 x 0.975v

5.0 x 0.975v

...

9.0 x 1.125v

 

(widać trochę kurzu :) )

Dołączona grafika

 

To 1.125V to jeszcze nie jest ostatnie slowo jakie powiedzial sempron,będę zjeżdżał dalej z napięciem. Generalnie sprawdzilem w Crystal CPUiD, że procek pracuje na 800mhz przy 0.785w. Niestety program ten nie obslugije profili więc czekam aż nowszy RMClock pozwoli zjechać jeszcze niżej...

Jest jeszcze program NHC,ale nie mogę się do niego przekonać a tym bardziej do tego, że wymaga instalacji syfu o nazwie .NET Framework... RMClock jest prosty,nie wymaga niczego ekstra i dziala ok.

 

Co do testów wydajnościowych, wg programu SiSoft Sandra, mobilny sempron 3000+

 

ma wydajność praktycznie identyczną jak Athlon 64 3000+ z 512kb cache !!!

bardzo podobną do Pentium-M 755 2.0Ghz 2Mb cache !!!

pokonuje Pentium-M 745 1.8Ghz 2mb cache !!! :)

 

jak ktoś nie wierzy proszę zobaczyć wykresy...

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

 

wielka jest potęga AMD, hehe (przypominam, że semp ma tylko 128kb cache). Mozliwe ,że ma w tym udział nowsza rewizja jądra (Roma) gdzie poprawili kontroler pamięci...

 

Przeprowadziłem także test w superPi 1.1e no i Spermon policzył próbkę 8M w 9minut 40 sekund, tak więc jest to czas na poziomie Pentium-M 1.7 - 1.8. Celek-M raczej tu odpada. Całkiem ładnie jak na budżetowy procesor, prawda?

(CPU-Z błędnie wykrywa jądro jako Albany, jest to Roma poprawnie wykrywa CrystalCPUiD oraz CBiD)

Dołączona grafika

 

 

Wszystkie wyniki oczywiscie bez jakiegokolwiek OC, na systemie OS XP HE SP2, podejrzewam że na SP1 byłoby troszkę szybciej. Kiedy się pobawię Clockgenem to ew.uaktualnię wyniki.

 

 

Procek na 796mhz czyli w trybie oszczędzania ma wydajność z grubsza taką jak Pentium III 1.0Ghz. Skręcony na tej częstotliwości bez problemu odtwarza dvd oraz divx przez ffdshow (na pewno pomagają nowe instrukcje SSE3)

 

Jako ciekawostkę podam, że te Mobilne Semprony z serii K8 są 64-bitowe z tym, że 64bity są jakoś przez AMD zablokowane. Tym niemniej jeden Rosjanin prowadzi już prace nad tym aby to odblokować.... :)

cbid

 

 

2. Matryca

 

Trochę się obawiałem szklanej matrycy ale okazało się, że wcale nie przeszkadza a lepsze kąty widzenia,nasycenie i kolorki są po prostu świetne. Filmy DVD czy też divx ogląda się dużo przyjemniej niż na matrycy matowej. Ogólnie pracuję na 2lub 3 stopniu podświetlenia od dołu, matryca jest jasna. Jej pobór mocy to 4W.

 

Na zdjeciach matryca w różnych stopniach jasności. Jak widać ekran panoramiczny idealny do czytania.

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

 

 

3. Grafika i pamięć RAM

 

Nie chcąc wydawać dużo kasy na laptopa zmuszony byłem raczej do zintegrowanej grafiki. ATI Xpress 200M to na dzień dzisiejszy najlepsza zintegrowana grafika, jaką można spotkać w laptopach (na dniach wchodzi ATi Xpress1100 oraz GeForce 6150 - one będą jeszcze lepsze). Compaq aby obniżyc koszty zdecydował się na wersję 200M w technologii UMA czyli bez dedykowanych kosci ramu na płycie tzw.SidePort (zd5000 od HP ma bodajże wlasnie 128mb dedicated + 128mb shared).

Garść ogólnych informacji o X200M (To odmiana - mobilna chipsetu X200 produkowanego przez ATi, generalnie różni się brakiem wyjscia dedykowanego portu pci-X, oczywiscie pozostawili zintegrowaną grafikę, zmiejszyli core z 350mhz do 300mhz - co jednak nie przeklada się na wydajnosc - o tym później)

 

X200M posiada:

Sprzętowe T&L - w odróżnieniu od np. Intela GMA 900/950

2 potoki w kazdym 1 TMU co daje ogólnie fillrate na poziomie 300/600 MTexeli na sekundę przy core=300mhz

2 sprzętowe Vertex Shadery i 1 sprzętowy pixel Shader

Pełna zgodność z DirectX 9.0

zintegrowany koder TV (do 1024x768)

 

 

Jako że ta wersja X200M w Compaq bazuje na UMA, grafika jest ogólnie tak szybka, jak szybki ram mamy w laptopie.

Oto garść ciekawych testów:

 

Wyniki w 3D Mark 01SE, bufor ramki 64mb w biosie, pamięć 64bit jednokanałowa - platforma S754 :), drivery Omega 6.5

 

RAM 166mhz, command rate 2T:

3020

 

RAM 183mhz, command rate 1T:

3763

 

RAM 183mhz, command rate 1T:, core O/C na 350mhz

3807

 

RAM 200mhz (efektywnie 400mhz DDR), command rate 1T:

4109

 

 

Jak widzimy wlożenie szybkiego ramu dopala grafikę tak, że działa ona z 136% wydajności standardowej z ramem 166mhz.

36% to, powiedziałbym różnica olbrzymia, szczególnie jeśli mówimy o zintegrowanych grafach.Każdemu posiadaczowi ATi X200M polecam zmianę ramu na szybszy.Różnica jest i to bardzo widoczna. Drugi interesujący fakt, to to , że podkręcenie core do nominalnej wartości 350mhz (specyfikacja ATi) daje znikomy przyrost wydajności więc dla bezpieczeństwa i z powodów termicznych:) kręcić nie ma sensu.

 

Po wyposażeniu lapka w 1 GB DDR 400mhz, CL 2.5 ustawilem bufor ramki na 128mb i zrobilem testy. 3dmark 2001SE spadł do 4043 (dziwne, ale wynik testu nature skoczył w górę z 15 do 15.4 fps) natomiast wynik w 3Dmark 03 wyniósł

1226 punktów, co IMHO jest bardzo dobrym wynikiem jak na zintegrowaną grafikę korzystającą z systemowego ramu.

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

 

X200M jest udaną konstrukcją - 300mhz, tylko 2 potoki,dzielona pamięć 64bit i aż 1227 w 3dmarku... pamiętam że swego czasu mój r9000 128bit miał jakieś 1400 (oczywiscie tracil przez nature ale nadrabiał gdzie indziej) no ale ogólnie pierszy raz chyba zintegrowana grafika dorównuje wydajnością dedykowanym kartom takim jak GF5200, GO420/440,

R9000/R9200... Plus zintegrowanych grafik to mniejszy pobór prądu czyli dłuższa praca na bateriach. Z tego co wiem, GF6100 z płyt asrocka ma generalnie mniejsze wyniki...

 

Aha - jesli chodzi o gry i testy zalecane jest pogonienie proca z pełną częstotliwością. Chodzi o to, że mobilny sempron sam ustala dzielnik ramu zależnie od częstotliwości i przy 800mhz ram działa z częstotliwością ok 159mhz natomiast przy 1800 mhz jedzie już z pełną prędkością 200mhz.

 

Oczywiscie chipset i laptop umozliwia włożenie pamięci 266mhz i działa bez problemów. Testowane:)

 

Parę słów o wydajności RAM: 2xPC3200 CL.2.5 , wg Sandry:

Int Buffered iSSE2 = 2794 MB/s

Float Buffered iSSE2 = 2791 MB/s

to wyniki bardzo bliskie (50mbs niższe ) od Pentium-M 2ML2 na intelu 915PM 2xPC2-3200U CL3 DDR2,

wyższe od Pentium-M z pamięcami ddr 2700 na intelu 915, znacznie wyższe od pamięci 2700 na intelu 855. Więc ogólnie nie jest źle. Trochę szkoda że s754 nie ma dual channel... ;)

Dołączona grafika

 

 

Do zmiany ustawień pamięci używam programu A64CLK, pozwala podkręcić ram itd, ustawić command rate, wszystko to czego nie ma w biosie a dzięki temu że procek AMD K8 ma kontroler ramu zintegrowany w procku.:) Nowsze rewizje - E i F pozwalają właśnie na działanie dwóch kości 200mhz z pełną prędkością przy command rate 1T.

 

Do podkręcania grafiki - ATiTool (nowsza wersja wykrywa X200M i dziala core, oczywiscie pamięci z wiadomych powodów w atitoolu nie podkręcimy)

 

Teraz parę słów o tym, jak chodzą gierki. Priorytetem dla mnie było aby laptop odpalił kilka moich ulubionych pozycji w które gram: i tak:

 

1. Command Conquer Generals ZH - chwila pogrzebania w konfigu gry i działa w 1280x768 umożliwia płynną grę, wyłączone kilka opcji jak cienie 3D ale powtarzam gra jest płynna i komfortowa (oczywiscie nie tak jak w stacjonarce - ale naprawdę jestem zadowolony, spokojnie mozna grać na mapach na 8 osób gdzie 7 steruje komputer. Bez zacięć :)

(tutaj mały multiplayer w CC&G, mozna porównać wielkość lapka z monitorem Mitsubischi Diamondtron 22" )

Dołączona grafika

 

2. Rome TotalWar - no tutaj szok:) X200 ciągnie rome na detalach medium, jednostki large, bez cieni w 1280x768 nie liczylem klatek na sekundę ale jest to płynne i można komfortowo grać. Trochę gorzej na mapie strategicznej, ale po wrzuceniu tam 1280x768 16bitów i wyłączeniu cieni już b.mało przycina. Ogólnie to przyklad na super optymalizację engine Rome albo super wydajności X200 :)))

 

3. EnemyTerritory - moja ukochana giera, zaraz po Rome:) jeszcze nie zdążyłem, czekam na router wifi aby sieć zrobić i poszaleć na necie ale wrzuciłem RTCW i działała ok, bez większych zastrzeżeń.

 

4. Battlefield 1942 - wszystko na high i full detale, bez zająknięcia. Niestety nie mogłem jej zmusić do odpalenia w natywnej rozdzielczości matrycy - szła w 1024x768.

 

5. Steel Panthers World at War, CiV 3 - nie ma prawa nie chodzić:)

 

więcej nie będę wrzucał, no może jeszcze CiV 4 potestuję. Laptop z tego co widzę powinien bez problemu pociągnąć ePsxe na wtyczce Pete OpenGL (czasem gram w gry z psxa)

 

UPDATE:

 

Civilization 4 - Chodzi w 1280x768, wszystkie detale na high i jest bardzo poprawnie, dość płynnie, spokojnie można komfortowo grać. Jak na zintegrowaną grafę gra chodzi cudownie.

 

Ogólnie wrażenia jak najbardziej pozytywne - coś w tym dziadzie musi być:) 2 potoki 64bit ale mozna w to i tamto pograć. Jak na zintegrowaną grafę full wypas, Oczywiscie operacje 2D działają super, jak na ATI przystało filmy, dvd, divx itd. bez problemu. Jakości VGA out jeszcze nie oceniłem bo nie podłączałem lapka do projektora no ale niedługo to zrobię.

 

UPDATE2:

 

Wolfenstein Enamy Territory - Gram w 1280x768, ale w 16 bitach i wszystkim na low. Gra osiąga w open i zadymie od okolo 18fps do 100+ w interiorach. Ogólne wrażenie jest OK gram ostatnio wlasnie na laptopie,choć o zblokowaniu chociażby 43fps dla trickjumpów nie ma co pomarzyć nawet. Jakkolwiek X200M jest dość wydajny w Direct3D to w OpenGL do demonów wydajności zdecydowanie nie należy. A przynajmniej w tej gierce.

 

4. Audio.

 

Compaq ma zintegrowaną kartę dźwiękową wg. SiSoftware Sandra

 

General Information

Device Name : Conexant AMC Audio

Manufacturer : Microsoft

Version : 5.10

Product ID : 101 / 1

 

Specific Wave Information

Maximum Standard Sampling Bits : 16-bit

Maximum Standard Sampling Rate : 96kHz

Channels : 65535

 

Zauważyć należy, że audio nie ma akceleracji 3D - 3Dmark 03 nawet nei daje zrobić testów sound. Po podłącz eniu słuchawek slychać że ma się do czynienia z zintegrowanym audio - jest dużo lepiej niż np. w zintegrownaych intelach 855 ale gorzej niż np w sb live czy audigy. Karta ma też wejscie na mikrofon.Ogólnie jest ok, choć w niektórych laptopach instalują już karty 6 kanałowe z wyjsciem SPDIF (medion) czy też HD Audio w intelach. Oczywiście to 65535 kanałów od Sandry to ściema nie wiem ma pewnie max 16-24 kanały.

 

Za to jeśli chodzi o głośniki to cieszyć musi, że ten - było nie było - budżetowy laptop wyposażony jest w głośniki wysokiej klasy. Altec Lansing (wcześniej compaq wrzucał JBP Pro Performance ale Altec choć ciut gorsze grają naprawdę wyśmienicie). Spokojnie można pooglądać film na DVD, posłuchać muzyki a ich umiejscowienie z przodu obudowy umożliwia np. zamknięcie klapy laptopa i słuchanie w ten sposób. Naprawdę bardzo przyjemnie się słucha muzyki, jest dobry efekt separacji kanałów, dźwięk czysty - oczywiscie wszystko w kategoriach laptopowych. Mam porównanie do głośników firmy PolkAudio (klasy JBL czy Harman Kardon) w moim drugim laptopie - HP ZT1172 i powiem szczerze że Compaq im dorównuje a nie wiem czy lekko nie przewyższa... Jednym słowem, grają pięknie - głośno i czysto.

 

Dołączona grafika

 

 

5. Dysk

 

W obecnej konfiguracji dysk twardy wydaje się być jedynym tzw. wąskim gardłem. Jest to model firmy nie wiem jakiej (podejrzewam IBM/Hitachi) 40GB, 4200obrotów, 2mb cache. Zmierzone parametry programem HD Tach 3.0 to:

 

Burst: 86.7 MB/s

Access: 18.9 ms

Read Avg. 22.2MB/s

Dołączona grafika

 

Dysk jest b.cichy - trzeba się wsłuchiwać aby go usłyszeć, nei skrzypi, nie zgrzybi trochę się grzeje pracuje w okolicach 44-48 stopni. Teraz gdy to pisze ma 45. no ale mamy obecnie falę upałów:)

 

W najbliższym czasie planuję zmianę dysku na jakiś 60/80 GB 5400obrotów koniecznie 8mb cache.

 

UPDATE2:

Kupiłem Fujitsu 80GB, 5400obr 8mb cache, ogólnie system nieco odżył, nowy dysk ciągnie mniej prądu (0.6A) niż stary który okazał się być Hitachi Travelstarem (1A). Jak porobię testy to zamieszczę screena.

 

6. Design, ergonomia, wykonanie.

 

Design laptopa jest naprawdę fajny, mały lekki, szeroki ekran, srebrna kolorystyka w środku, wszystkie diody poza wifi w jednym kolorze, Wszystkim osobom którym pokazywałem laptopa bardzo się on spodobał:). Waga 2400gramów i rozmiar niewiele większy od kartki A4 na dłuższą metę są bardzo wygodne.

Słowa uznania należą się też klawiaturze. Jest ona szara, literki ładnie widoczne (i tak piszę bezwzrokowo), nadgarstki spoczywają na obudowie i wygodnie się pisze. Mimo małych rozmiarów laptopa klawiatura jest pełnowymiarowa (poza blokiem numerycznym). Klawisze mają wyczuwalny skok, klawiatura jest pod tym względem identyczna jak w HP Pavillon ZT1172.

Touchpad ma fajną cechę a mianowicie paski do przewijania w pionie i w poziomie, jest gładki mozna go wyłączyć ogólnie OK ale jakoś tak lepiej mi się użytkowało touchpada w starym hp.

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

Duzy plus nalezy się dla Compaq za to, że laptop jest praktycznie niesłyszalny. wiatrak włącza się tylko kiedy proc przekroczy 56 stopni oraz podczas intensywnego grania czy benchmarków . Włacza się na kilkanascie sekund i wyłacza ale nawet jak chodzi jest bardzo cichy.

 

Teraz kwestia ciepła. Laptop do najchłodniejszych nie należy. Procesor pracuje normalnie w przedziale ok. 52-55 stopni. z lewej strony robi się ciepło na co sklada się procek, dysk. Także podgrzewany touchpad jest tu rzeczą normalną. Jednak jest to wyraźne ciepło, ale nic nie parzy. Ja się już przyzwyczaiłem. Na pewno zimą będzie to miły plus :P Na pewno i tak jest lepiej niż na początku gdyż undervolting proca pomógł obniżyć temperaturę.

 

 

Wykonanie - ogólnie ok, obudowa jest z plastiku - jakiegoś tytanu czy magnezu tutaj nie ma - to nie IBM albo Toughbook :) .Minus za to, że zamknięta klapa nie przylega dokładnie do spodu laptopa jest tam jakiś luz.. drugi minus za zle zaprojektowanie panelu na DVD tzn jego osłonka jest taka ze jak bierzemy laptop z boku z prawej strony to ciężar opiera się nie na obudowie a właśnie na tym panelu gdyż on nieco wystaje no źle zaprojektowali...

Jest jeszcze jedan rzecz - zaślepka na pcmcia (jest taka plastikowa imitacja karty która siedzi w slocie - ale problem dotyczy przyciska do wyciągania kart PCMCIA - bardzo, bardzo ciężko go schować tzn tak aby zaklikało i zablokował się w pozycji wciśniętej. Coś tam w środku nie chwyta. Mała rzecz, ale minusik.

 

UPDATE:

Karoseria laptopa ma to do siebie jednak,że mogla by być dokladniej wykonana. Moim punktem odniesienia jest starszy hp pavilion, którego mając w rękach czuć taką hmm solidność i dopasowanie części obudowy. W Compaq jakkolwiek bardzo mi się podoba i obecnei nie zamienil bym go na nic innego - nie czuję tej solidnosci. Ciężko to inaczej ubrać w słowa..

 

 

Pamiętajmy że te laptopy można w usa kupić za ok 400 USD. Porównując po raz kolejny z HP Pavillonem stary HP miał obudowę wyższej jakości i tak jakby z lepszego plastiku. No cóż wiadomo że dziś nie robią tak dobrych rzeczy jak kiedyś ;) Compaq,jak na model "budżetowy" jest ok, choć mam go krótko i mam małe obawy przed trwałością obudowy itd przez kilka lat użytkowania - no ale to wyjdzie w praniu gdyż zostawiam go sobie na stałe i będzie to mój mobilny sprzęt.

 

Należy nadmienić iż na wielu forach w usa ludzie narzekają na hp/compaq na jakość wykonania itd ale to mniej dziwi kiedy się porówna sprzedaż i popularność HP/COMPAQ w USA a innych marek. To, co się sprzedaje w większej ilości siłą rzeczy stosunkowo częściej się psuje - vide Acer w Polsce. Mój poza jednym badpixelem na matrycy do którego się w zasadzie już przywyczaiłem nie ma żadnych usterek i oby - odpukać - nie miał więcej.

 

7. Bateria

 

Na koniec parę słów o baterii. W moim jest 6-cell, pojemność wg RightMarka to 59674 mWh, wear 32.8% gdzie 30% jest wartością nowej baterii. Nie robilem dokladniejszych testów ale w trybie power saving, czytanie pdf, doc drugi stopien jasności od dołu przez 30min winamp bataria pociągnęła 3h 30 min. Podejrzewam, że podczas grania pociągnie ok 1h 30 min. Zasilacz jest malutki, 65W AC wtyk typowy dla HP.

 

UPDATE:

 

Bateria trzyma dobrze, czytanie pdf plus obejrzenei jednego godzinnego rmvb (wszystko na max oszczędności) 3h20min, więc jest ok.

 

Pokombinuję jeszcze z dalszym obniżaniem napięcia oraz z obniżeniem core na grafie poprzez ATiTool i zobaczymy o ile wtedy spadnie.

Do tych modeli jest jeszcze bateria 12cell ,która ciągnie laptopa do 8 godzin albo np 6h oglądanie dvd. więc coś jak centrino;) Może kiedyś jak się uda to sobie taką sprawię.

 

 

8. Last but not least:

 

Podsumowując - jestem bardzo zadowolony z tego laptopa, jest nawet lepszy niż myślałem że będzie:) Każdemu polecam rozglądniecie się za tym Compaq, na Allegro jak dobrze poszukać są do wyrwania za ok 1800-3000pln. ogólnie w okolicach 2000pln.

Koszt mojego wraz z dokupionym ramem (1GB) zamknął się ostatecznie w kwocie 2050PLN, co uważam za bardzo korzystną cenę

 

PLUSY: (+)

Laptop mały, zgrabny,ergonomiczny, cichy ,świetna matryca Brightview, mocny procesor (wydajność Pentium-M za dużo mniejszą kasę), oszczędzanie baterii, grafika ATI najlepsza chyba zintegrowana grafa, świetne głośniki, dobra klawiatura, legalny Windows Home oraz MS Works w cenie (co prawda angielski ale dla niektórych to nie problem:)

 

Minusy: (-)

wyraźnie cieply z lewej strony (dla niektórych), małe błedy designerskie (panel dvd),brak portu LPT.

 

 

Ja w swoim zmienię jeszcze dysk na szybszy 5400/8mb cache i wtedy przeinstaluję windows na zwykły (SP1) tzn bez SP2 (SP2 niepotrzebnie muli komputer więc i wyniki powinny być jeszcze lepsze.

 

Naprawdę polecam, fajny mały sprzęt z klasą ładny, wygodny, ergonomiczny, no i jak na tą klasę cenową - bardzo wydajny i pograć w miarę nowe gierki można.

Edytowane przez MesJasZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

troszke niescislosci... ja na pentium m 1,73 w probie 8m mam 8:50 a na celeron m 1,5 po drutmodzie(2.0ghz) 9:06 --drutmoda na sempronie nie zrobisz...

 

a tak wogole to gratuluje zkupu :)

Edytowane przez Phuong

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po Wearlevelu baterii widać, że poprzedni właściciel intensywnie korzystał z baterii przez 2 - 3 miesiące od zakupu laptopa. :D

 

 

 

Dobry zakup.

 

Tylko czemu polscy dystrybutorzy nie dają tylu akcesoriów co w US :mur:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem w pewnym momencie takiego (V2000) laptopa z procesorem Turion i z większością opinii bym się zgodził choć kilka rzeczy mnie razi:

1. Matryca szklana świeciła bardzo ładnie ale kont patrzenia w pionie był beznadziejnie słaby.

2. bateria miała 30% zużycia (laptopa kupiłem dwu miesięcznego) i nigdy nie utrzymał się na niej ponad 2h…

3. Sempron jest dość wydajny ale porównywanie go do P M 1.7/2GHz to przesada. Turion 1.8GHz był w moim odczuciu wolniejszy od Celerona 1.99GHz (FSB 533)

Ogólnie recenzja fajna ale za mało obiektywna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć:)

 

co do wear level podtrzymuję, że 30% to wartość nowej, bo programy pokazują: designed capacity 88.800 a naladowana 59706 czyli jest to wlasnie okolo 32.8% mniej. a te 30% na starcie stąd że program liczy pojemnosc rzeczywistą w stosunku do designed capacity (nie ma bata zeby w 6 komorach zmiescic 88.800 więc takie dane wrzuca kontroler z baterii). Dlatego przyjmuję ze 30% to byla wartosc nowej a 2.5% nabił poprzedni właściciel.

Te 59674 mWh odpowiada z grubsza 4400mAh czyli katalogowo, bateria 12cell ma 8800mAh. Szukam jakiegoś programu to kalibracji baterii może by coś poprawiło.

 

Co do procesora Turion - bardzo prawdopodobne , że bierze on więcej prądu, bo Turiony mają TDP 35W Turion-ML dopiero od niedawna pakują tam Turiony z serii MT-25W. Poza tym tak jak piszę - mój ma undervolting (ale tu turion jest lepszy, bo nie ma ograniczenia min.napięcia jak sempron tzn mozna swobodnie bardziej zjeżdżać w dół). Pobawię się jeszcze baterią i wrzucę screeny z BatteryMon.

 

Co do drutmodów Celerona-M to jak napisałem, wynik jest BEZ OC (nawet na syfiastym SP2). Ty zrobisz drutmoda, ja mogę się clockgenem pobawić. Ale pokaż mi wynik z Celerona BEZ OC, bo taki ja podałem.

 

CeleronM nie jest złym prockiem (wydajny jak P-M) ale w kwestii mobilnej wg. mnie dyskwalifikuje go stały mnożnik i brak oszczędzania energii. Tutaj tani Spermon rozkłada go na łopatki...

 

Co do Pentium-M owszem trafią się lepsze egzemplarze, ale to co napisalem bazuję na Sandrze a także na tabeli czasu najlepszych wyników SuperPi dla lapków patrząc na te trochę lepsze i trochę gorsze od tego 09:40 :) - były to właśnie pentiumy - M.

Wiesz, już nawet wolałbym w lapku Pentiuma-M na pewno byłoby chłodniej i lepiej na baterii troszkę... ale wszystko kosztuje i musi mi wystarczyć ( i z powodzeniem wystarcza :) ) Sempron, który ma to wszystko co P-M, podobną wydajność, oszczędzanie baterii tylko jest cieplejszy i nieco gorzej niż P-M oszczędza.

 

 

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do Pentium-M owszem trafią się lepsze egzemplarze, ale to co napisalem bazuję na Sandrze a także na tabeli czasu najlepszych wyników SuperPi dla lapków patrząc na te trochę lepsze i trochę gorsze od tego 09:40 :) - były to właśnie pentiumy - M.

 

... Sempron, który ma to wszystko co P-M, podobną wydajność, oszczędzanie baterii tylko jest cieplejszy i nieco gorzej niż P-M oszczędza.

pozdrawiam

 

 

daleko nie trzeba szukac:

 

pentium m 1,73:

2226233[/snapback]

...

CeleronM nie jest złym prockiem (wydajny jak P-M) ...

 

gdy podkrecilem celron m 1,5 (370)-fsb400 na 2.0ghz-fsb533 to wydajnosciowo odpowiada pentium m 1,73(740) fsb533 ,wiec ta wydajnosc nie jest taka sama ...

Edytowane przez Phuong

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm widzę że dyskusja przeradza nam się w spór o super PI :/

 

No ale OK.

 

tu masz wynik z listy: 09:40 dokladnie tyle co mój a procek to Pentium M 1.8

http://forum.purepc.pl/index.php?act=Attac...ost&id=6783

 

Tutaj Turion 1.8Ghz - 09:51

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/...5xcq9phjjt.html

 

Tutaj Pentium-M 1.6 : 10:01

http://belinea14.webpark.pl/superpi.jpg

 

Tu Athlon 64 3000+ = 10:20

http://img72.imageshack.us/img72/5982/image0021id.jpg

 

Pentium-M 1.5, = 10:38

http://www.statyxeo.republika.pl/tos.gif

 

Tutaj mobilny sempron, też 3000+ 2 sek.lepszy od mojego wynik:

http://strony.aster.pl/marioking/SUPERPI.jpg

 

Tu Pentium M 1.7, wynik 9:32 jak widać p-M trzymają w tych okolicach podobny poziom.

http://lukas-comp.9o.pl/kompik/laptop/nc6000/superpi.jpg

 

Jak widzisz wszystko to kwestia znalezienia takiego albo innego linku. Ty możesz znaleźć super wynik który zada kłam moim porównywaniom Semprona do PentiumM natomiast ja równie dobrze mogę znaleźć garść wyników Pentium M w drugą stronę - gorszych od Sempronka....

 

Są laptopy z lepszymi i gorszymi wynikami, z listy wynika że są pentium-m 1.6 które liczą szybciej super pi od takich np. 1.7 czy 1.8. Z tego co piszesz masz dobry wynik i gratulacje. Pisząc recenzję wziąłem kilka przykladowych wyników z listy najbliżej mojego wyniku. Na pewno takiego wyniku jak Twój na P-M mój Sempron nie wykręci.

Niemniej jednak, podtrzymuję twierdzenie że bazując na średniej wyników Pentium-M oraz tego co pisze Sandra mogę umiejscowić nieszczęsnego semprona na poziomie Pentium M 1.7 1.8.

 

PS. No ogólnie się chwali co się ma:) Jakoś od czasów 386SX-40 :D wolałem AMD (małe wyjątki w epoce Pentium1 i w drugim laptopie)

 

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PS. No ogólnie się chwali co się ma:) Jakoś od czasów 386SX-40 :D wolałem AMD (małe wyjątki w epoce Pentium1 i w drugim laptopie)

Pozdrawiam

I na tym zakończmy. Laptop jest bardzo fajny a recenzja obszernie napisana.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok. juz koncze dyskusje tylko wtrace jedno zdanie-ostatnie :)

 

Wszystkie linki ,ktore podales do PM dotycza prockow poprzedniej generacji z FSB 100Mhz ,czyli 400mhz bus speed.

 

Ja pisalem o "nowszej" generacji -dothan II ( wchodzace w sklad tech. sonoma) z FSB 133Mhz i 533Mhz bus speed ,dla ktorych wyniki sa takie jak podalem wyzej... Obecnie bardzo trudno dostac lapka w sklepie na PM z FSB100Mhz (400)--.

 

Pozdrawiam! i Zycze udanej pracy/zabawy :)

Edytowane przez Phuong

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aaa:) No to jak tak to tak:) Takie linki mialem w forum superpi szczerze nie zwrocilem uwagi dokładnie na szynę..

Można zatem powiedzieć że Sempron jest jak Pentium-M "poprzedniej generacji" 400mhz bus speed? :)

 

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...