Skocz do zawartości
xslimakx

poczatkujacy...

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Mam pytanie pewnie takowych bylo tu pelno ale coz wybaczcie mi :roll: powiedzcie mi czy takie historie jak ponizej moga byc prawdziwe:

 

1. kumpel1 twierdzi ze mial [brzydkie określenie na linuksa]a i podobno jest cholernie stabilny na rzywca jak komp byl wlaczony wyciagnal kosc ramu i system podobno wypisal cos tam uppsss.... przeliczyl pamiec i dzialal dalej...

 

2. kumpel2 twierdzi ze dvd mozna skompresowac w ciagu 3 godzin pod [brzydkie określenie na linuksa]em a 6 godzin zajmie to pod winda (ten sam komp)

 

czy to jest prawda??? czy wogole ma sens uzywanie [brzydkie określenie na linuksa]a w domu zamiast windocha??? czy mozna zrobic siec domowa [brzydkie określenie na linuksa] na maszynce powiedzmu P200, 64mb ram itp i P4 2,4, 256mb i win xp ????

 

czy do linuxa sa jakies testy ala windochowy 3dmark lub pcmark???

 

czy wogole da rade zrezygnowac z windocha i przejsc na [brzydkie określenie na linuksa]a??? bo juz mnie szlak z winda trafia zebym nie wiem co robil ciagle sie wiesza a to explorer sie wywala a to outlock pada zamienilem je juz na opere i na the bata czy sa ich odpowiedniki do [brzydkie określenie na linuksa]a???

 

Czy sa programy do obslugi palmtopow pod linuxem???

 

I jeszcze pytanie z zakresu sieci: mam lacze z netem 128kb siedze za sprzetowym firewallem i nie mam stalego ip. Czy moge z zewnatrz uzyskac polaczenie z moim kompem??? chodzi mi o to ze jestem na uczelni i sciagam cos i wrzucam laczek na moj dysk w domciu jak to zrobic??? Bo za uzyskanie stalego ip dojdzie mi dodatkowa oplata okolo 30zl wiec wole to wydac na cos innego. I jesli tak to czy da sie to zrobic pod win xp ??? czy lepiej z linuxem???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Mam pytanie pewnie takowych bylo tu pelno ale coz wybaczcie mi  :roll:  powiedzcie mi czy takie historie jak ponizej moga byc prawdziwe:

 

1. kumpel1 twierdzi ze mial [brzydkie określenie na linuksa]a i podobno jest cholernie stabilny na rzywca jak komp byl wlaczony wyciagnal kosc ramu i system podobno wypisal cos tam uppsss.... przeliczyl pamiec i dzialal dalej...

 

LoL, to dobre jest, podoba mnie sie to...

Mial sporo szczescia albo serwer z modulami pamieci wymienialnymi w locie :-) Nie ma to nic wspolnego ze stabilnoscia systemu, z brakiem rozsadku za to na pewno.

 

2. kumpel2 twierdzi ze dvd mozna skompresowac w ciagu 3 godzin pod [brzydkie określenie na linuksa]em a 6 godzin zajmie to pod winda (ten sam komp) 

 

Wszystko zalezy od ustawien i oprogramowania. Program pod linusiem moze byc lepiej zoptymalizowany, na przyklad poprzez kompilacje, ale nie sadze, zeby przy tych samych ustawieniach wydajnosc byla tak drastycznie rozna.

 

czy to jest prawda??? czy wogole ma sens uzywanie [brzydkie określenie na linuksa]a w domu zamiast windocha??? czy mozna zrobic siec domowa [brzydkie określenie na linuksa] na maszynce powiedzmu P200, 64mb ram itp i P4 2,4, 256mb i win xp ???? 

 

A po co Ci ten [brzydkie określenie na linuksa]? Bo jak na razie to mozna sadzic, ze chcesz go uzywac, bo kumple takie cos maj i fajnie wyglada. Uzywac zas Linuxa mozna na komputerach z minimum i386

i jakimis 8MB RAM (juz nie pamietam, czy 4 starcza).

 

czy do linuxa sa jakies testy ala windochowy 3dmark lub pcmark???

Na szczescie nikt nie wpadl na taki pomysl "genialny". Tego typu benchmarkow nie ma AFAIK. Sa inne, "surowe", bez spektakularnych efektow dzwiekowych i wizualnych.

 

czy wogole da rade zrezygnowac z windocha i przejsc na [brzydkie określenie na linuksa]a??? bo juz mnie szlak z winda trafia zebym nie wiem co robil ciagle sie wiesza a to explorer sie wywala a to outlock pada zamienilem je juz na opere i na the bata czy sa ich odpowiedniki do [brzydkie określenie na linuksa]a???

 

Windows dziala poprawnie, jak sie ma dobrze skonfigurowany sprzet i umie administrowac systemem. Przejscie na Linuxa na zasadzie kaprysu to troche glupie rozwiazanie. Na Twoim miejscu poczytalbym troche o Windows i pouczyl sie o nim a Linusia zainstalowal na innej partycji do testow. Za jakis czas (x lat?) sam zobaczysz, co Ci bedzie lepiej pasowac.

Przegladarek i programow do obslugi poczty jest pod Linusiem sporo.

 

Czy sa programy do obslugi palmtopow pod linuxem???

 

A jaki palmtop i jakiego rodzaju obsluga?

 

I jeszcze pytanie z zakresu sieci: mam lacze z netem 128kb siedze za sprzetowym firewallem i nie mam stalego ip. Czy moge z zewnatrz uzyskac polaczenie z moim kompem??? chodzi mi o to ze jestem na uczelni i sciagam cos i wrzucam laczek na moj dysk w domciu jak to zrobic??? Bo za uzyskanie stalego ip dojdzie mi dodatkowa oplata okolo 30zl wiec wole to wydac na cos innego. I jesli tak to czy da sie to zrobic pod win xp ??? czy lepiej z linuxem???

Nie znam sie na firewallach sprzetowych tego rodzaju, jesli firewall ten puszcza ruch z zewnatrz z dowolnego adresu na porty typu 21, 22 i tak dalej, to daloby sie cos zgrywac z zewnatrz, musialbys tylko znac IP swojego komputera w danym momencie. Moj kolega w tym celu ma GG uruchomione caly czas i tam sobie sprawdza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. kumpel1 twierdzi ze mial [brzydkie określenie na linuksa]a i podobno jest cholernie stabilny na rzywca jak komp byl wlaczony wyciagnal kosc ramu i system podobno wypisal cos tam uppsss.... przeliczyl pamiec i dzialal dalej...

Na normalnym pc zapomnij o hotswapowaniu pamięci :)

 

2. kumpel2 twierdzi ze dvd mozna skompresowac w ciagu 3 godzin pod [brzydkie określenie na linuksa]em a 6 godzin zajmie to pod winda (ten sam komp) 

Jeżeli w tym czasie grał w Quaka pod Windowsem, albo używał innych kodeków to tak :)

 

czy to jest prawda???

Prawdopodobnie nie.

 

czy wogole ma sens uzywanie [brzydkie określenie na linuksa]a w domu zamiast windocha??? 

Do czego chcesz tego używać? Grasz w gry? :)

 

czy mozna zrobic siec domowa [brzydkie określenie na linuksa] na maszynce powiedzmu P200, 64mb ram itp i P4 2,4, 256mb i win xp ???? 

tak

 

czy do linuxa sa jakies testy ala windochowy 3dmark lub pcmark???

UT2003,Quake :)

 

opere i na the bata czy sa ich odpowiedniki do [brzydkie określenie na linuksa]a???

Opera 6.11 dla Linuksa, Mozilla, Konqueror, links i masa innych

The Bat! przez emulator, albo kilkanaście(dziesiąt) innych programów pocztowych

 

Czy sa programy do obslugi palmtopow pod linuxem???

Jakiś konkretny model masz na myśli?

 

I jeszcze pytanie z zakresu sieci: mam lacze z netem 128kb siedze za sprzetowym firewallem i nie mam stalego ip. Czy moge z zewnatrz uzyskac polaczenie z moim kompem???

Za mało danych. Co to za firewall? Czy adresy są "maskaradowne", czy tylko zmieniają się raz na jakiś czas?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

boze czlowieku naucz sie cytowac - zapraszam na forum testowe

Naucz się pisanie do kogo się zwracasz, albo najlepiej korzystaj z wysłania na priva, bo innych naprwadę nie obchodzi co chcesz mu powiedzieć :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gg: chodzi o palma zire, kompa uzywam generalnie do netu, gier, dvd-divx, odtwarzania divx, troche pisze w delphi itp. winda zaczyna mnie wkurzac i zastanawiam sie czy nie przejsc na [brzydkie określenie na linuksa]a na stale. A co do tego hotswapu to piszesz ze na normalnym pc to odpada?? a na jakim jest to mozliwe??? To UT2003 i Quake sa pod [brzydkie określenie na linuksa]a??? A inne programy testujace??? Cos zebym mogl porownac wyniki pod winda i pod [brzydkie określenie na linuksa]em???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gg: chodzi o palma zire, kompa uzywam generalnie do netu, gier, dvd-divx, odtwarzania divx, troche pisze w delphi itp. winda zaczyna mnie wkurzac i zastanawiam sie czy nie przejsc na [brzydkie określenie na linuksa]a na stale. .....Cos zebym mogl porownac wyniki pod winda i pod [brzydkie określenie na linuksa]em???

Możesz rzucić jakimś linkiem do strony producenta tego palmtopa? Jakoś czarno to widzę :(

Co gier to jest niewiele (Q1-3,UT2003) oraz część odpala się przez winex (www.transgaming.com o ile sie nie myle).

Do netu to jest po prostu stworzony :)

DVD, DivX - no tutaj wymiata - mplayer odpala chyba wszystko (nawet qt, mov, rm) więc nie ściągasz iluśtam programów do każdego filmu inny :)

Co do delphi to Borland wypuścił coś co się nazywa kylix i jest mniej więcej kompatybilne z Dephi 6 (o ile dobrze pamiętam). Wersja OE do ściągnięcia za friko.

Na hotswap Cię nie stać, a tak na serio to nie wiem :)

Inne benchmarki o jakich słyszałem to bazodanowe więc chyba niewiele Ci pomogą. Oszałamiającego skoku wydajności mieć nie będziesz. Gry odpalane przez winex działają jakieś 2 razy wolniej (na THG kiedyś robili porównanie), Q1-3, UT2003 dedykowane pod linuxa podobno nieznacznie szybciej.

Przejście będzie bardzo bolesne (bo trzeba troche poczytać :)), póki polecam knoppixa (odpala się z cd i nie trzeba instalować na dysku).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co do tego hotswapu to piszesz ze na normalnym pc to odpada?? a na jakim jest to mozliwe??? quote]

 

Taka mozliwosc pojawia sie na "nieco" drozszych maszynach z segmentu profesjonalnego. Nie widzialem co prawda czegos takiego nigdy jeszcze. Podejrzewam, ze jest to jakas plytka z kontrolerem pamieci, na ktorej jest RAM i ktora sie wklada w specjalne zlacze na plycie. Kiedys obcowalem z SUN Fire 4800, tam sa w standardzie dwie plyty glowne z CPU i RAM, z ktorych jedna na przyklad mozna wyjac w czasie pracy i wymienic cos na niej, a na drugiej w tym czasie bedzie dzialal system. Cena czegos takiego kreci sie w okolicach 100000$ (piec zer). Nie widzialem rozwiazan tego typu (oprocz dyskow hot swap) w serwerach intelowych takich w okolicach 10000pln.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

naciskasz guzik cytuj wciskasz enter aby zaczac nowy wiersz i piszesz swoje - proste nie :)

Jakos nie bardzo mi to dziala. Nie umiem chyba dobrze kliknac tego przycisku :-) Efekt jak powyzej...

Mam wlaczone BBCode i wylaczony HTML.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przejście będzie bardzo bolesne (bo trzeba troche poczytać :)), póki polecam knoppixa (odpala się z cd i nie trzeba instalować na dysku).

podaj prosze jakis link skad moge sciagnac ta dystrybucje knoppixa... bolesne mowisz??? hmm czlowiek uczy sie cale zycie wiec zle nie bedzie kilka zarwanych noocek i bedzie dobrze :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podaj prosze jakis link skad moge sciagnac ta dystrybucje knoppixa... bolesne mowisz??? hmm czlowiek uczy sie cale zycie wiec zle nie bedzie kilka zarwanych noocek i bedzie dobrze  :D

Są 2 szkoły ściągania programów:

1. Bierzesz nazwę programu i na końcu dodajesz .com - knoppix.com

2. Wklepujesz http://www.jestem-leniem.tk/ i w okienku piszesz knoppix.

8)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gg: hehe leniem to ja troche jestem ale juz sciagam knoppixa sciagam jeden plik iso tak??? to jest na 1 cd??? Powiedz mi wogole czy zabawa z knoppixem ma sens??? No bo skoro to dziala tylko z cd??? W jaki sposob on uzywa dysku??? no bo przeciez pliki konfiguracyjne musi gdzies zapisywac a przeciez chyba nie robi nowego konfiga i nie przechowuje go w ramie??? choc moze sie myle???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...