Skocz do zawartości
koti

Wylane Kondensatory

Rekomendowane odpowiedzi

Jakąś godzinę temu grałem w PES5, gdy nagle naszedł mnie pierwszy od mniej więcej roku reset. Pomyślałem, że temperatury. Od razu wszedłem w bios, a tam jak zawsze. Chipset 32 stopnie, proc 39 stopni. Chciałem wtedy włączyć kompa, ale od razu jak pojawiało się logo windowsa (tam gdzie wczytuje) następowało gaśnięcie monitora i reset. Tryb awaryjny zadziałał. Przy następnym odpaleniu zadziałał również normalny system. Zrobiłem wtedy test na bad sectory i nic nie wykazały. Postanowiłem zmierzyć napięcia. W idle +3,3V wynosiło 3,34V, +5V wynosiło 5.01V, a +12V wynosiło 12,21V. Gdy robiłem zdjęcia odczytów na myśl przyszła mi grafika i kondensatory na płycie. Szczerze się modliłem, żeby to była grafika, bo mam pare kart na wymiane, a ta płyta jest praktycznie nieosiągalna już nigdzie (nawet allegro). Jednak na kondensatorach był nalot, a same kondensatory wybrzuszone.

 

I tutaj moje pytanie. Czy w sklepach elektronicznych podejmują się takich napraw? Większość kondensatorów się wylała, wszystkie przy procesorze i poniżej. Jeżeli tak to jaki jest koszt?

 

Czy te kondensatory padły z gorąca, czy bardziej dlatego, że komp chodzi niemal bez przerwy od mniej więcej marca? (niemalże tylko resetowany)

 

I jeszcze jedno: jak długo ta płyta może jeszcze popracować? Teraz mam zamiar dać jej już spokój i nie zostawiać wiecznie na noc, bo akurat jestem w pracy w Niemczech i za 3 tygodnie najwcześniej coś mogę kupić (wtedy wracam).

 

No cóż, może to pierwszy krok w kierunku 64bit ;)

 

edit: Obstawiam też na tą obskurną grafikę. Z mojej strony wygląda to tak. Nagrzała się, trochę ochłodziła przez te kilka minut i poszło.

Edytowane przez koti

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kondensatory wymieniają, ale raczej nie w sklepach tylko w serwisach (no chyba, że sklep prowadzi również własny serwis). Koszt to ok. 40-50 zł za komplet (tyle płacimy zwykle przy wymianach w firmowych kompach). Wymienia się wszystkie !!!

Kondensatory padają z kilku powodów :

- wiek, 5-7 letnie płyty, naturalne wysychanie i zużycie,

- kiepskiej jakości kondensatory zastosowane przez producenta,

- słaby, niestabilny zasilacz - duże skoki napięć, przekraczanie zakresów standartu ATX ( wszystkie zasilacze typu Codegen i podobne !!! ).

- zbyt wysoka temperatura w budzie.

Pozdr. :D

Edytowane przez Lzep

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wymiana kondensatorów to nie jest duży problem. Ja to robiłem już raz sam w starym kompie, za koszt samych kondensatorów (2zł sztuka) oczywiście przy pomocy lutownicy z igłowym grotem, nie polecam do tego transformatorowej lutownicy z racji na grubość grotu jak i jej moc. Przed wymianą nasłuchałem się wiele ostrzeżeń, że zepsuję płytę, ale nie ma co się martwić. Polecano mi rozcięcie kondensatora od góry i dolutowanie do już wlutowanych nóżek, ale spokojnie można je wylutować. Zabrałem się za to po tym właśnie jak usłyszałem cenę wymiany, w mojej miejscowości liczyli sobie za to 4razy więcej niż kolega wyżej napisał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, mam lutownicę kolbową. Przyjrzałem się płycie i w sumie z tym lutowaniem nie będzie zbyt dużych problemów. Teraz pytanie, czy ten komp wytrzyma jeszcze 3 tygodnie ? I czy to na pewno kondensatory? Coraz bardziej podpada mi grafika, bo przed chwilą jak włączałem kompa to monitor się nie załączył za 1 razem, dopiero po 2 resetach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W moim przypadku to były kondensatory. Do czasu ich wymiany pracowałem tak na kompie ponad pół roku. Przy końcu musiałem robic 30 parę resetów zanim monitor zaskoczył. Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak w ogóle to wywaliło 13 kondensatorów, zaznaczyłem je na obrazku. Wszystkie w okolicy proca.

 

Dołączona grafika

 

Czy koszt wymiany tych 13 kondensatorów przekroczy 70zł w serwisie rtv? Wolałbym mieć to zrobione w serwisie, niż wymiane platformy z powodu drgań ręki :P

Edytowane przez koti

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy ten komp wytrzyma jeszcze 3 tygodnie ?

może wytrzymać, jak będziesz miał szczęście ! Ale miałem przypadki w firmie, że zanim płyta poszła do serwisu, to zdążyła jeszcze uwalić zasilacz, dysk i CD .

Pozdr. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No mi w Gorzowie Wlkp. zaśpiewali 200zł, więc wolałem sam się pomęczyć. Ale nie zakład RTV tylko serwisy komputerowe. Żebyś widział jak mi ręka się trzęsła :). Było ciężko złapać kondensator i manewrować płytą by go wylutować. Wiesz, jeśli u Ciebie w miejscowości to koszt 50zł to nie męcz się, a będziesz miał pewność.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem to pod ten socket są tylko 2 płyty pod DDR, obie niedostępne. Reszta jest pod RIMMy, chyba jedna pod SDR. A platformy nie mam zamiaru zmieniać. Zmieniłbym dopiero, gdyby się okazało, że płyta nie do odratowania.

 

Z jakiej firmy poleciacie kondensatory 2200uF/10V ?

Edytowane przez koti

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

japonskie ;] w teme mozna takie znalezc koszt jednego to ok 5-7zl nie pamietam dokladnie ;]

 

http://tme.pl/katalog/index.phtml

RLI135 2200/16 Kondensator elektrolityczny 0,111OHM 2200uF 16V RM7,5mm | INFO

Producent: BC COMPONENTS

Wielo-

krotność:

1 Zobacz stan magazynowy

Ilość: 1+ Cena: 5.49 PLN | Ilość: 10+ Cena: 4.59 PLN | Ilość: 100+ Cena: 3.69 PLN

13x5=65zl +2o przesylka, 85 kondy :D, no i min 50zl przelutowanie :)

do tego obowiazkowa wymiana zasilacza bo to raczej jego wina ;]

 

nie trzeba wymieniac wszystkich tylko te ktore sa padniete ;] potrzeba do tego jest w miare fajna lutownica z regulacja tempy, najgorsze nie jest wlutowanie ale wylutowanie starego zeby pola nie zerwac, drzenie nic nie spaskudzi no chyba ze komus rece lataja po kilka cm na kazda strone, napewno odradzam taka zabawe jak ktos ma lutownice 1 raz w reku ;]

Edytowane przez Linoge

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Linoge

Wybrałeś chyba najdroższą firmę na świecie - jak sobie przejrzałem ich ofertę to mi się niedobrze zrobiło !!! Po za tymi kondensatorami o astronimicznych cenach to są np. kabelki do miernika po 50-100 zł, i zupełne kuriozum -> bezpiecznik do miernika cyfrowego za 49zł , za takie pieniądze to można kupić 2 szt. niezłych mierników - kompletnych z wyposażeniem !!!

Więc lepiej tej firmy już nie polecaj - propunuję zaglądnąć na Allegro, jest tam trochę odpowiednich kondków w przyzwoitych cenach, np. -> http://www.allegro.pl/item115659588_konden...6_3v_448ke.html

Pozdr. :-P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pytal o dobre kondy :)

chyba sobie nie zdajesz sprawy co to znaczy drogie, dobre kable do oscyloskpu kosztuja kilka tysiecy zlotych wiec do miernika za 100 to nic dziwnego jesli prezentuja pewna klase ;]

 

tutaj masz taniego

CE 2200/16P Kondensator elektrolityczny 2200uF 16V 12,5x20 85°C | INFO | RoHS

Producent: SAMWHA

Wielo-

krotność:

1 Zobacz stan magazynowy

Ilość: 10+ Cena: 0.74 PLN | Ilość: 25+ Cena: 0.59 PLN | Ilość: 100+ Cena: 0.43 PLN

Ilość: 500+ Cena: 0.32 PLN

To jest drogi kondensator

 

ALS31A102MF500 Kondensator elektrolityczny 1000uF 500V | INFO | RoHS

Wielo-

krotność:

1 Zobacz stan magazynowy

Ilość: 1+ Cena: 239.00 PLN | Ilość: 5+ Cena: 219.00 PLN

;]

 

TME jest w miare tanie tylko ta wysylka jest masakryczna, do tego jeszcze maja trudno osiagalne rzeczy

 

szkoda ze kond przez Ciebie zaproponowany jest na 6V i jakos nie wyglada na przodownika w dziedzinie jakosci, jak nie wierzysz zapytaj kolesia o note albo parametry i porownaj z tymi na tme ;] zreszta na fotach nigdzie nie ma ze to niskoimpedancyjne kondy wiec szkoda tutaj mowic o jakosci ;]

Edytowane przez Linoge

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Linoge

Wybrałeś chyba najdroższą firmę na świecie - jak sobie przejrzałem ich ofertę to mi się niedobrze zrobiło !!! Po za tymi kondensatorami o astronimicznych cenach to są np. kabelki do miernika po 50-100 zł, i zupełne kuriozum -> bezpiecznik do miernika cyfrowego za 49zł , za takie pieniądze to można kupić 2 szt. niezłych mierników - kompletnych z wyposażeniem !!!

Więc lepiej tej firmy już nie polecaj - propunuję zaglądnąć na Allegro, jest tam trochę odpowiednich kondków w przyzwoitych cenach, np. -> http://www.allegro.pl/item115659588_konden...6_3v_448ke.html

Pozdr. :-P

 

Ja mam 10V

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 10V

na płycie nie są potrzebne kondensatory na 10V, bo są w gałęzi 3.3V lub 5V i te na 6.3V w zupełności wystarczą - te w gałezi 12V są na 12/15V.

Przecież dla mojej firmy serwis wymieniał po 12-15 kondensatorów - tak jak pisałem za 40-50zł łącznie z robocizną + VAT, więc same kondensatory nie mogły kosztować więcej niż 20zł ! - a wstawiają porządne japońskie niskorezystancyjne na 105 st.C - sprawdzałem !!!

Poszukaj dobrego serwisu - oni kupują hurtowo większe ilości takich kondensatorów, więc napewno wychodzi to w sumie taniej niż samemu zamawiać, płacić za przesyłkę i pocić się w nerwach przy lutowaniu - lepiej jak to zrobią goście, którzy robią już 50 czy 100-tną płytę !!!

Pozdr. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do tego obowiazkowa wymiana zasilacza bo to raczej jego wina ;]

Jeśli zajrzałeś w jego sygnaturkę i tak twierdzisz, to chyba żartujesz, albo nie wiesz co mówisz. :) Enermax robi jedne z najlepszych zasilaczy. (choć P-VE mogłyby być cichsze) ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Benito, który zna się na rzeczy mówi, że te enermaxy są poniemieckie i do pupy ;) Jednak napięcia niby ok. Czy fortrony nadają się na socket 423?

 

Znalazłem na panoramie firm jakiś serwis agd rtv z mojego miasta. Połączenia z Polską mam tanie, więc zadzwoniłem. 150zł z łaską, bo powiedzieli 200zł to ich wyśmiałem.

 

Jak tylko zlokalizuję jakiś sklep elektroniczny w Norymberdze to tato podejmie się wymiany.

 

A teraz dwa pytania z ciekawości, bo i tak się tym nie zajmę, ale na przyszłość ;)

1. Nóżki w tych kondensatorach są długie, można je wlutować głębiej i uciąć z tyłu płyty?

2. Jak rozpoznać + a jak - ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

minus jest oznaczo minusem i takim paskiem, do przycinania innej mozliwosci nie ma

@Lzep

po czym rozpoznajesz ze kond jest niskoimedacyjny oraz japonski :) ?

Edytowane przez Linoge

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Lzep

po czym rozpoznajesz ze kond jest niskoimedacyjny oraz japonski ?

@Linoge - nie zadawaj mi więcej takich "podchwytliwych" pytań, bo nie masz do czynienia z 12-letnim gimnazjalistą tylko z inżynierem elektonikiem - jasne !!!

Jak coś piszę to wiem co i jak - mówi Ci coś : LOW ESR i Matsushita lub Rubycon ???

Za dużo postów na dzień piszesz - już nie masz czasu na myślenie !

Pozdr. :angry:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wow:!:

co za uniesienie ... przepraszam ze targnalem sie na wiedzie wielkiego Pana Inz pamietaj jednak ze sa ludzie wiedza i stopniem wyzsi od Ciebie :)

Rubycomy kiedys mozna bylo dostac w tme ;] bardzo bylem ciekaw Twojej wiedzy potym jak podales linka do kondow idealnych do mobo na ktory nawet low esr nie bylo napisane

peace ;)

Edytowane przez Linoge

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co za uniesienie ... przepraszam ze targnalem sie na wiedzie wielkiego Pana Inz pamietaj jednak ze sa ludzie wiedza i stopniem wyzsi od Ciebie

a Ty pamiętaj, że tu nie pisza same lamy (chociaż jest tego sporo) i możesz się kiedyś naciąć !!! - a co do tego że są mądrzejsi ode mnie to zgoda - bywa - ale swoje wiem - lata praktyki. No i trochę teorii też nie zaszkodzi.

Pozdr. :?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

12-letnim gimnazjalistą

nie ma 12 letnich gimnazjalistów, chyba że ktoś poszedł rok wcześniej do szkoły ;)

 

wracając do tematu:

Prosząc o dobre kondensatory nie chodziło mi o takie, których wartość stanowi 3/4 wartości płyty. Zapewne w mobo fabrycznie nie instalują również tak drogich kondensatorów, a działają dobrze przez mniej więcej 5 lat w tym wypadku. Przez 5 lat pewnie 2 razy wymienię platformę. Dzieki Lzep za pomoc, doceniam ją, ale pomagać też trzeba mądrze.

 

I pytanie bez odpowiedzi: czy fortrony są dobre na s423?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Lzep za pomoc, doceniam ją, ale pomagać też trzeba mądrze.

- to znaczy co ??? - wiesz więcej to nie zawracaj głowy - Google i szukaj sobie co ci potrzebne - w sieci jest wszystko !

:angry:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Swojego czasu kupiłem zwykłe, tanie Jackcony, oporówkę za 8 zł i cynę 1mm. Nie wymieniałem wszystkich a płyta śmiga po naprawie już 3 rok bez zarzutu.

Postresujesz się przy lutowaniu pierwszego, a potem pójdzie już z dyni. Popróbuj sobie najpierw na czymś uszkodzonym, "wyczuj" lutownicę i zobaczysz, że to nie jest żadna metafizyka.

 

Z drugiej strony to chyba rzadko do kompa zaglądasz, że nie zauważyłeś wcześniej 13 wylanych/wybrzuszonych ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musiały paść naraz, bo 2 tygodnie temu dokładnie czyściłem kompa i na pewno bym widział.

 

Tutaj znalazłem fajny art, w którym kondensatory nalezy wyrwać. Widzę, ze to nie jest trudna robota jednak. 2 dzień szukam sklepu elektronicznego i lipa. Znalazłem jeden, ale nie mieli kondensatorów. Chyba zamówię je na ebayu.

 

http://elportal.pl/index.php?module=Conten...ay&ceid=151

Edytowane przez koti

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musiały paść naraz, bo 2 tygodnie temu dokładnie czyściłem kompa i na pewno bym widział.

 

Tutaj znalazłem fajny art, w którym kondensatory nalezy wyrwać. Widzę, ze to nie jest trudna robota jednak. 2 dzień szukam sklepu elektronicznego i lipa. Znalazłem jeden, ale nie mieli kondensatorów. Chyba zamówię je na ebayu.

 

http://elportal.pl/index.php?module=Conten...ay&ceid=151

naprawde mnie zaskakujecie i to malo pozytywnie pytales o dobre kondy ktore mozna polecic to Ci przedstawilem ( dla mnie nawet wymiana na jakiekolwiek kondy na tym mobo jest malo oplacalna wiec sie nie dziw ze Ci takie przedstawielem ) , wspomniany art jest raczej do bani bo przy takim podejsciu z latwoscia moze kond wylac a elektrolit nie dziala pozytywnie na mobo i oraz palce ;] czy nie jest trudne ? przekonasz sie jesli urwiesz pole lutownicze i trzeba bedzie kombinowac albo strzelisz gdzies zimnego luta ;) , nie mowie ze nie jest do nie do zrobienia ale trzeba jakies min doswiadczenie z lutownica posiadac ;]

tak czy siak powodzenia

Ponieważ płyty główne są produkowane jako wielowarstwowe, praktycznie nie da się go wylutować w całości

wylutowalem tak dziesiatki kondow totalne glupoty ten znawca tam pisze ;] no i lutowanie z temperatura ok >400 bez skilla konczy sie odejsciem pola od pcb Edytowane przez Linoge

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Linoge

Wymiana jest mało opłacalna? Ja na płytę nie narzekam. Poza cs 1.6, pes5 i age of empires 3 nie gram w nic. Jest to najlepsza płyta na ten socket, a juz jej nigdzie nie dostanę. Racja, bardziej mi się opłaca zmienić platformę i wydać 550zł, niż wymienić kondy za 20zł. Pytałem o dobre kondy, ale nie najlepsze (czytaj za 6zł). Pomimo wszystko dzisiaj znalazłem elektroniczny z kondami za 2 euro sztuka, także ceny są super.

 

mastertoudi

Toś się popisał. W panoramie mają spis firm z Norymbergi, racja!

 

 

Czy można wstawić tutaj tymczasowo używane (niewybulone, niewylane) kondensatory? Na stacji recyclingu lezy pełno płyt głównych do zabrania za darmo, mogę wylutować z nich kondensatory.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...