Skocz do zawartości
jorda88

Vmware

Rekomendowane odpowiedzi

Ze wzgledu ze dopiero zaczynam przygode z linuxem zdecydowałem sie zainstalowac na virtualnym PC (narazie). Tylko po googlowaniu i szukaniu na forum nie zrozumiałem jasno wszystkiego. A wiec:

1. Tworzy on sobie virtualanypc na wydzielonym przezemnie obszarze dysku-moze to byc ostatnia partycja na drugim dysku ?

2. Dostep do linuxa bedzie tylko i wyłacznie z VMware nie bede mógł go załadowac przy starcie (z boot loadera) ?

3. Ktos pisał ze ma problem ze znalezieniem windowsa na partycji NTFS i rozwala mu mbr- to jednak grzebe w plikach startowych, jeśli tak stanie to standardowo jak trzeba uruchomic konsole odzyskiwan o FIXMBR później FIXBOOT i samemu bedzie znowu startował XP (jeszcze nigdy nie miałem problemu ze sektorami rozruchowymi, wiem tylko z teori ze tak to sie odzyskuje ?)

 

Instaluje KUBUNTA - stworzy on sobie odpowiedni SWAP i reszte na wydzielonym obszarze dysku, pytam tak skurpulatnie bo mam bardzo wazne rzeczy na pozostałych partycja i dyskach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ad1) Tworzy on wirualny napęd, ale całość jest widziana w systemie jako zwykły folder...

 

Ad2) Tak, dostęp będzie tylko poprzez VMware...

 

Ad3) Tak się to odzyskuje...

 

Jak instalujesz jakikolwiek system na VMware\VirtualPC, to nie tworzy on oddzielnej partycji na dysku, tylko zwykłe foldery... tak więc nie masz się co martwić o pozostałe dyski i partycje...

Edytowane przez Wreq

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W VMware tworzysz sobie wirtualny dysk w pliku. Gdy pyta o nowy dysk, to nie dajesz fizycznego dysku, lecz wybierasz utworzenie dysku " w pliku". Przydzielenie 5GB powinno spokojnie starczyć. Instalator sam to sobie jakoś sensownie podzieli na partycje.

 

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, to Linux nie ma dostępu do partycji Windowsa, ani MBR. Nie można więc z poziomu Linuxa uszkodzić w jakikolwiek sposób systemu Windows lub jego partycji. Jedyny kontakt, jaki możesz sobie zapewnić pomiędzy systemami, to wirtualna sieć LAN. Do tego jednak potrzebne będzie uruchomienie Samby na Kubuntu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to bardzo fajnie :), bede bezpiecznie bawił sie linuxem. Jak uda mi sie to wszystko połapać to spróbuje normlanie zainstalować. 15gb miejsca na drugim dysku nie podzielonego na partycje i linux sam sobie podzieli odpowiednio partycje ? Dobra to rozpoczynam zabawe, na początek wirtualnie ale zawsze cos :)

Edytowane przez jorda88

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie zrozumiałeś... VMware nie wykorzysta wolnego miejsca niepodzielonego na partycje, ani żaden system jaki będziesz instalował przez ten program, też nie "skorzysta" z tego wolnego miejsca...

 

Wirtualny dysk z systemem jest przechowywany jako plik w (zazwyczaj) głównym katalogu programu i korzysta jedynie z wolnego miejsca, jakie przydzieliłeś mu podczas tworzenia wirtualnego dysku...

Edytowane przez Wreq

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie zrozumiałeś... VMware nie wykorzysta wolnego miejsca niepodzielonego na partycje, ani żaden system jaki będziesz instalował przez ten program, też nie "skorzysta" z tego wolnego miejsca...

 

Wirtualny dysk z systemem jest przechowywany jako plik w (zazwyczaj) głównym katalogu programu i korzysta jedynie z wolnego miejsca, jakie przydzieliłeś mu podczas tworzenia wirtualnego dysku...

Wiem namieszałem teraz choziło mi o normlaną instalke nie na virtualnym PC - z którym mam problem uzywacie VMware workstation czy serwer jesli serwer to który ?

http://register.vmware.com/content/download.html

 

EDIT:

Może lepiej skorzystac z VIrtual PC 2004 ?

Edytowane przez jorda88

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm... używałem kiedyś VMware, poszukaj sobie VirtualPC 2004 z Microsoftu, od pewnego czasu jest do ściągnięcia za free...

 

Jaki masz problem z tym VMware... ?

Z licencją i nie startuje mi linux, pokazduje ze sprawdza chyba karte graficzną i wisi. Zainstaluje Virtual PC może bedzie lepiej

 

EDIT

VIRTUAL Pc ma 18 mb za chwilke bedzie, VMware uninstal.

Mam nazieje ze działa podobnie ?

 

EDIT 2

Działa i jest oki - kubuntu runing :) Tylko on sie chyba włacza zamiast instalowac :/ Zaraz cos pokombinuje :)

 

Dzieki za pomoc i polecam VirtualPc naprawde obry programik i za free :)

Edytowane przez jorda88

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...Tylko on sie chyba włacza zamiast instalowac :/ Zaraz cos pokombinuje :)...

Bo najprawdopodobniej masz livecd z możliwością instalacji, w menu KDE albo na pulpicie masz ikonkę "Kubuntu install" która uruchamia instalator :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo najprawdopodobniej masz livecd z możliwością instalacji, w menu KDE albo na pulpicie masz ikonkę "Kubuntu install" która uruchamia instalator :wink:

No własnie zauwazyłem i instaluje system spod KDE, trochu źle chciałem sie nauczyc normlanej instalki, ale zapewne wyglada podobnie tylko bez ładnych okienek :)

 

EDIT

No i zaczeły sie problemy KUBUNTU nie startuje z normlanego trybu graficznego, zaczołem instalke jak wszedłem w live cd z "zapasowego" trybu pod koniec wywaliło błedem ze nie mógł ukatualnic zabezpieczeń i instalka przerwana, próbuje 2 raz moze teraz bedzie oki.

 

EDIT 2

Po 3 próbach ciagle sie zawiesza albo wywala błedem. Ehh trace siły zwłszcza ze to strszanie wolno wszystko trwa. Może to wina ze tworzy partycje ponad 4gb na FAT32, teraz zmieszyłem na max 3,9gb. Może sie uda, ale checi zaczynaja odchodzic spedziłem nad tym z 8h i nic :/. Nie ma róży bez kolców a na live cd to nie zamiaru przed VIRTAL PC sie bawic...

 

EDIT 3

Po wielu próbach wkońcu sie UDAŁO :) Tyklo teraz mam problem z internetem, w ustawieniach VIrtual PC dałem SHARE NET dla eth 1 i dałęm tylko jedna karte sieciową ta która uzywam pod windowsem, jednak jesli zostwie na DHCP to wywala komunikatem sieciowym od mojego providera ze nie poprawny adres ip, jesli natomiast wpisze taki jak pod winde to wogóle nie działa. Chłopaki jak sie do tego zabrac ?

 

EDIT 4

Internet działa rozwiazanie problemu = trasa ruteringu przez windowsa XP (ip z windowsa :P)

 

Polecam wszystkim zabawe z VIrtual Pc naprawde warto sie czegos nauczyc :)

Edytowane przez jorda88

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...