Skocz do zawartości
L.Asten

[recenzja]hp Compaq Nx7400

Rekomendowane odpowiedzi

Specyfikacja:

Model: HP Compaq NX7400 EY508ES#AKD

Procesor: Intel Core Duo T2250 1.73 GHz (2MB Cache L2, 533 MHz)

Chipset: i945GM

Pamięć: 1 GB, Dual DDR2 SDRAM 533MHz (2 x 512MB)

Karta graficzna: Intel GMA 950

Dysk twardy: Hitachi, 80 GB, SATA, 5400RPM

Matryca: 15,4" LCD, 1280x800, BrightView (AU Optronics B154EW01)

Napęd optyczny: DVDRAM LG GMA-4082N

Karta dźwiękowa: AD1981HD @ Intel 82801 GBM YCH7-1 High Definition Audio Controller

Komunikacja/porty IO:

- Karta sieciowa: Broadcom 440x 10/100

- Sieć bezprzewodowa: Intel PRO/Wireless 3945ABG

- Bluetooth 2.0 (Broadcom BCM92045NMD)

- Modem V90

- 1x D-Sub(VGA)

- 1 gniazdo PC Card I/II obsługujące 32-bitowe karty CardBus i karty 16-bitowe

- 1 x iEEE1394

- 3 x USB 2.0

- 1 x RJ45

- 1 x RJ11

- MIC-in, HeadPhone-out

- 1x złącze replikatora portów

- 1x złącze baterii podróżnej

Wymiary: 3,0 (z przodu) x 35,6 x 26 cm

Waga: około 2,54 kg

System operacyjny: Microsoft Windows XP Home Edition PL (recovery)

 

Cena: ~3500 zł

 

 

Ponieważ ostatnio zepsuł mi się laptop więc, po bezskutecznych próbach naprawienia go postanowiłem kupić nowy, w cenie około 3500 zł. Kryteria były proste: miał mieć wydajny procesor, z szybkim dyskiem, przynajmniej 512Mb pamięci, nagrywarkę DVD itp. Typ karty graficznej nie grał roli z tego względu że laptop miał być wykorzystywany, głównie do kosztorysowania, i innych obliczeń więc od razu praktycznie zdecydowany byłem na modele ze zintegrowana grafiką.

Ze względu na ciszę, pod uwagę brałem jedynie laptopy z funkcją oszczędzania energii. Początkowo zdecydowany byłem na pewnego Fujitsu-Siemens jednak akurat nie był dostępny... i całe szczęście :D

Przejdźmy więc do meritum sprawy :)

 

Wstęp/Ogólny wygląd

Zawartość standardowego pudła w jakim HP dostarcza swoje laptopy przedstawia się następująco: 1 x laptop HP NX7400 :), zasilacz, kabel telefoniczny + wtyczka, bateria, materiały reklamowe i prosta instrukcja w stylu "jak zacząć". Co zaskakuje, to brak jakichkolwiek płytek. Windowsa wraz z wszystkimi potrzebnymi sterownikami otrzymujemy, wstępnie preinstalowanego na osobnej partycji dysku(recovery). Czy takie rozwiązanie jest dobre? Opis perypetii z tym związanych, w dalszej części tekstu :)

post-38-1154021021_thumb.jpgpost-38-1154021130_thumb.jpgpost-38-1154020933_thumb.jpg

post-38-1154022249_thumb.jpgpost-38-1154022218_thumb.jpg

 

Design nooteboka jest dość ascetyczny. Proste kształty z wszechobecną czernią u niektórych mogą wywoływać awersję jednak mi to odpowiada, po prostu laptop do pracy a nie szpanu ;) Faktura dolnej części laptopa jest nieco chropowata, nie lakierowana co z pewnością uchroni ją przed porysowaniem. Nad klawiaturą znajdują się patrząc od lewej: srebrny włącznik zasilania, włącznik Wi-Fi/Bluetooth, dwie diody sygnalizujące wciśnięty CapsLock i NumLock, oraz trzy przyciski sterujące dźwiękiem: mute, ściszanie oraz podgłaśnianie. Po bokach klawiatury za osłonami są umiejscowione głośniczki.

Klapka z wyświetlaczem natomiast jest koloru ciemno grafitowego o gładkiej fakturze z aluminiowym logo HP pośrodku.

Ogólnie nic nie trzeszczy czy tam brzęczy, i wygląda na bardzo dobrze spasowane. Klapka chodzi z lekkim oporem, pozwala to jednak precyzyjnie sobie ustawić wyświetlacz bez obawy o jego przesunięcie przy gwałtownym ruchu, a sam zatrzask po zamknięciu trzyma bardzo pewnie.

 

Na przednie części laptopa po lewej stronie znajdziemy diody informujące kolejno o: włączeniu Wi-Fi, zasilania, ładowaniu baterii, pracy dysku twardego.

post-38-1154021359_thumb.jpg

 

Prawa strona zawiera: wyjście słuchawkowe, wejście na mikrofon, dwa porty USB, napęd DVDRAM.

post-38-1154021405_thumb.jpg

 

Z tyłu: baterię, złącze zasilania, gniazdo D-Sub(VGA)

post-38-1154021314_thumb.jpg

 

Lewa strona: Kensington Lock, gniazdo sieciowe RJ45, gniazdo telefoniczne RJ11, złącze IEEE 1394, jeden port USB(łącznie są trzy) i gniazdo PC Card.

post-38-1154021262_thumb.jpg

 

Generalnie nie podoba mi się umiejscowienie dwóch portów USB po prawej stronie, mogłyby być po prostu przesunięte bardziej do tyłu za nagrywarkę, a poza tym to szkoda że są tylko trzy.

 

Spodnia strona zawiera: miejsce na wizytówkę, klapkę z dostępem do dysku twardego, klapkę z dostępem do gniazda pamięci, złącze dodatkowej baterii, oraz złącze stacji dokującej. Podoba mi się to iż wszystkie śrubki/zatrzaski są opisane piktogramami, więc jeśli chcemy na przykład odkręcić klawiaturę to szukamy po prostu symbolu klawiatury obok śrubek. Szybki dostęp do dysku, oraz gniazda pamięci(drugie jest pod klawiaturą) również należy pochwalić.

post-38-1154022042_thumb.jpgpost-38-1154022025_thumb.jpgpost-38-1154022083_thumb.jpg

 

Nieco razi brak gniazda S-Video, a i niektórym mogła by się przydać Irda. Oczywiście wszystko rozwiązuje zakupienie replikatora jednak są to dodatkowe koszty...

 

Procesor/Pamięci

Laptop oparty jest na najnowszej platformie Napa z dwurdzeniowym procesorem Intel Core Duo T2250 o częstotliwości taktowania wynoszącej 1.73 GHz Co ciekawe próżno szukać jakichkolwiek informacji na temat tego modelu procesora na stronie Intela. Można by rzec iż wg firmy wogóle on nie istnieje ;)

Cechą odróżniającą go od "pełnoprawnej" rodziny dwurdzeniowych, mobilnych procesorów Intela jest obniżona częstotliwość taktowania szyny do 533MHz. Reszta czyli dwa rdzenie(kodowo Yonah), 2MB L2 i zaimplementowane funkcje wygląda na to iż są identyczne jak w procesorach z szyną 667 MHz.

Pamięci o łącznej wielkości 1GB(2x512MB), są kośćmi opartymi na układach Nanya 4-4-4-12(dla 533MHz) i mogą pracować z maksymalną prędkością 667MHz(PC5300) Oczywiście pamięci są typu DDR2 i pracują w trybie DUAL.

Podsumowując, jak należało przypuszczać wydajność procesora kształtuje się nieco powyżej T2300 a poniżej T2400. Obcięcie szyny nie zrobiło raczej na nim większego wrażenia :) Ciekawe gdzie tkwi chaczyk? :D

post-38-1154022503_thumb.jpgpost-38-1154022557_thumb.jpg

 

Ekran/Karta graficzna

Jak już wcześniej pisałem karta graficzna nie była priorytetem, więc laptop zawiera zintegrowany w chipsecie i945GM układ Intel GMA950. Ma on do dyspozycji max 224MB pamięci, współdzielonej z pamięcią RAM komputera. Nie będę się rozpisywał nad jego możliwościami, parę starszych gier zapewne uciągnie. Zresztą, o ile dobrze pamiętam na forum istnieje temat o tym w co można grac na GMA, więc zapraszam do odszukania go :)

Co się natomiast tyczy ekranu, jest to 15,4 calowa matryca typu BrightView czyli ze "szklaną" powłoką o natywnej rozdzielczości 1280x800. BrightView powoduje efekt tzw. lustra co wymaga przyzwyczajenia, w zamian otrzymujemy m.in. bardziej soczyste kolory. Czy jest to rozwiązanie dobre? Właściwie to kwestia indywidualnych preferencji, co kto woli. Ja już się przyzwyczaiłem :) Jeśli chodzi o obraz, to po pierwsze wpierw wyłączyłem funkcję wygładzania czcionek ekranowych ClearType. Nie wiem po co to wogóle jest? Niby w założeniu ma to poprawiać widoczność czcionek w Windowsie, ale dla mnie to to je tylko rozmazuje. Po wyłączeniu, obraz jest ostry a czcionki bardzo wyraźne. Jeśli chodzi o kąty widzenia, to w poziomie są bardzo przyzwoite, owszem, obraz leciutko ciemnieje, jednak bez trudu można przeczytać np. tekst na ekranie. Z kolei kąty pionowe już są gorsze, mianowicie, patrząc od góry obraz się "wybiela", natomiast od dołu dość szybko ciemnieje. Generalnie, przy optymalnie ustawionym wyświetlaczu obraz jest bardzo dobry i ostry a kolory żywe i soczyste.

Wadą matrycy jest jednak jej podświetlenie. Zawiera ona jedną lampę podświetlającą od dołu, co m.in. powoduje iż na dolnej linii ekranu jest widoczna poświata. Widać to zwłaszcza w zaciemnionym pomieszczeniu na czarnym tle. Sama moc lampy też nie jest bez znaczenia. Kiedy go uruchomiłem pierwszy raz to pomyślałem, ależ on daje po gałach ;)

Podsumowując dobry ekran z paroma wadami ;)

post-38-1154022683_thumb.jpgpost-38-1154022665_thumb.jpgpost-38-1154022640_thumb.jpgpost-38-1154022619_thumb.jpg

 

Dysk twardy/ Napędy optyczne

Mózgiem notebooka jest dysk twardy firmy Hitachi, o pojemności 80Gb. Wyposażony jest on w interfejs S-ATA a jego dwa talerze kręcą się z prędkością 5400 obr/min. Niewątpliwie jest to bardzo dobry dysk z dość krótkim czasem wyszukiwania, i dużą szybkością transferu. Podczas pracy, jeśli się nachylić to można usłyszeć delikatny szum oznajmiający jego pracę.

Szczegółowe dane można obejrzeć na poniższych zdjęciach:

post-38-1154022757_thumb.jpgpost-38-1154022731_thumb.jpgpost-38-1154022899_thumb.jpg

 

Napęd optyczny typu DVDRAM, jest produkcji LG, model GMA-4082N. Niewątpliwie do zbyt cichych nie należy jednak jak już ustabilizuje swą prędkość to da się wytrzymać ;) Do nagrywania wykorzystywany jest program firmy Sonic, Digital Media Plus v7. Jest on bardzo prosty i intuicyjny, tak że nawet laik powinien zorientować się w tym jak nagrać płytkę.

Obsługiwane tryby nagrywania/odczytu:

Write Speed (DVD-R) : 2xCLV, 4x ZCLV, 8x ZCLV

Write Speed (DVD-RW) : 1xCLV, 2xCLV, 4xZCLV

Write Speed (DVD-RAM) : 2x, 3x (Ver.2.1)

Write Speed (DVD+R) : 2.4x, 4x ZCLV, 8x ZCLV

Write Speed (DVD+R DL) : 2.4x CLV

Write Speed (DVD+RW) : 2.4x, 4x ZCLV

Write Speed (CD-R) : 10x,16xZCLV, 24x ZCLV

Write Speed (CD-RW) : 4x, 10x, 16x ZCLV

(High Speed: 10x, Ultra Speed: 16x)

Read Speed (DVD-R/RW/ROM) : 8x / 6x / 8x max

Read Speed (DVD-RAM (Ver.1.0/2.1)) : 3x / 2x

Read Speed (DVD-Video(CSS Compliant Disc)) : 4x max. (Single/Dual layer)

DVD+R/+R DL/+RW : 8x / 4x / 6xmax.

CD-R/RW/ROM : 24x / 24x / 24x max

CD-DA (DAE) : 20x max

Sustained Transfer rate : CD-ROM 3,600 kB/s ( 24x ). Max, DVD-ROM 11.08 Mbytes/s ( 8x) Max

Burst Transfer rate : Ultra DMA Mode2, DMA MW Mode2, PIO Mode 4

Support CD-TEXT read/write

post-38-1154023096_thumb.jpg

 

Komunikacja:

Komunikację z otoczeniem możemy zrealizować za pomocą: karty sieciowej o przepustowości 10/100Mbit/s, interfejsu Bluetooth, modemu lub karty bezprzewodowej. Karta bezprzewodowa może pracować w standardzie A, B bądź G. Obsługuje również standard szyfrowania WPA2, jednak aby z niego skorzystać pod XP, musimy ściągnąć sobie łatkę ze strony Microsoftu: http://support.microsoft.com/?id=893357

Wbudowana antena bardzo ładnie łapie sygnał i bez problemu utrzymuje go mimo niskiego poziomu, na granicy zasięgu.

O standardowej karcie sieciowej nie będę się rozpisywał, po prostu jest i działa. Może jedynie mogła by obsługiwać przepustowość 1000Mbit/s do kompletu :) Modem? Chyba działa :) nie próbowałem, bo nie było i jak sądzę nie będzie takiej potrzeby, ale skoro jest...

Bluetooth działa bez problemu, natychmiast znajduje i łączy się ze znalezionym urządzeniem.

 

Klawiatura/Touchpad

Laptop posiada standardową klawiaturę QWERTY, o dość "sztywnym" acz zdecydowanie wyczuwalnym skoku. Kliknięcie klawisza jest dość wyraźne a sama klawiatura nie ugina się pod naciskiem. Klawisze alfanumeryczne i inne dodatkowe funkcje takie jak rozjaśnianie matrycy, Pause, Scroll itp. dostępne są po uaktywnieniu "alternatywnego" trybu znajdującego się pod klawiszem "FN"

Touchpada, zwykle nie używam, jedynie w sytuacjach awaryjnych gdyż wole podłączyć sobie myszkę. Niemniej jego powierzchnia jest przyjemna w dotyku, nieco jakby chropowata, z zaznaczonym obszarem scrool'a po prawej stronie. Klawisze imitujące przyciski myszy(lewy i prawy) wykonane są z gumopodobnego materiału w kształcie progu. Moim zdaniem taki kształt jest lepszy od płaskich przycisków gdyż przesuwając palce bez problemu zatrzymujemy się na nich.

post-38-1154022980_thumb.jpgpost-38-1154022966_thumb.jpg

 

Bateria/Zasilacz

Bateria Li-Ion 6 Cell. Czas pracy na w pełni naładowanej baterii, przy włączonym Wi-Fi i standardowo ustawionym poziomie jasności ekranu, przy przeglądaniu stron i jednoczesnym pobieraniu przez Wi-Fi i instalacji uaktualnień Xp/Office, oraz kolejno: słuchaniu muzyki z płyty, oglądaniu teledysków oraz defragmentacji dysku wyniósł dokładnie 2:55 minut. Wynik jak dla mnie bardzo dobry. Pomijając ustawione w Windowsie alerty, dioda od baterii na laptopie w momencie "siadania" baterii ostrzega nas miganiem iż wkrótce stracimy zasilanie. Jednocześnie jeśli laptop się wyłączył a będziemy chcieli go włączyć ponownie, mimo wyczerpania akumulatorka, wyżej wymieniona dioda poinformuje nas mignięciem iż akumulator jest na tyle wyczerpany iż niemożliwe jest włączenie laptopa - przydatne bo wiadomo od razu o co chodzi. Naładowanie baterii do pełna zajmuje niecałe dwie godziny. Jest jednak jeden mały zgrzyt co do mocowania baterii. Otóż po prawej stronie troszkę ona lata :-/, tak o 1mm. Mała pierdułka ale niestety występuje :(

Zasilacz jest dość mały, z odpinanym kablem z jednej strony. Niestety podczas ładowania nagrzewa się on dosyć mocno, co mimo wszystko może być przydatne w zimie :D Podczas normalnej pracy na naładowanym już akumulatorze jest jedynie lekko ciepły.

 

Karta dźwiękowa

Cóż, po prostu jest. Trudno oczekiwać po wbudowanych układach z malutkimi głośniczkami jakiejś spektakularnej jakości dźwięku. Grać gra, choć moim zdaniem dźwięk jest trochę jakby "łazienkowy" ;) Wyjście na słuchawki spisuje się bez zarzutu, w momencie podłączenia słuchawek przenosząc sygnał z wbudowanych głośników na słuchawki. Wejście mikrofonowe też działa dobrze. Brak SPDIF.

 

Chłodzenie/Hałas

Cisza jest jedną z ogromnych zalet tego laptopa. Podczas normalnej pracy jest po prostu cicho, dosłownie, jedynie jak się nachylić, to delikatnie słychać pracujący dysk twardy. W momencie większego wysiłku cichutko podkręca się wentylator poczym po chwili się wyłącza, bądź pracuje dalej, jednak bardzo cicho. Jestem po prostu zachwycony :D

Powietrze jest zasysane otworami ze spodniej strony laptopa, co może nieco utrudniać właściwe chłodzenie laptopa w przypadku położenia go na powierzchni uniemożliwiającej swobodny przepływ powietrza pod spodem, natomiast wylot znajduje się po lewej stronie. Dla praworęcznych rozwiązanie idealne, dla leworęcznych już mniej(w zimie może być na odwrót ;)) Powierzchnia na której opierają się nadgarstki przy intensywnym użyciu nieco się nagrzewa, więcej po prawej stronie gdzie mieści się dysk. Spodnia strona z kolei jest cieplejsza po lewej stronie - okolice procesora.

 

 

System operacyjny/Oprogramowanie

Jak wspomniałem na wstępie laptop posiada system Windows XP Home Edition umieszczony na osobnej partycji, tzw. recovery. Oczywiście jest on wstępnie preinstalowany tak że po pierwszym uruchomieniu i poświęceniu około 15 minut na wstępną konfigurację, możemy działać na w pełni sprawnym systemie. Nie otrzymujemy jakichkolwiek płytek, wszystko jest na dysku. Oczywiście, jak to bywa wraz z systemem producent dorzuca nam garściami soft, który jak dla mnie to w większości jest bezużyteczny, z zamulaczem w postaci 60-dniowego triala Norton Internet Security na czele. Wporządku zawsze można zbędne rzeczy wywalić, no ale jak ktoś chce mieć czysty zupełnie system to o rozwiązaniach typu recovery może zapomnieć. Ponieważ jednak doszedłem do wnoisku iż partycja recovery zajmuje trochę za dużo miejsca postanowiłem ją usunąć. W tym celu zgodnie z instrukcją wykonałem najpierw kopie fabryczną partycji na płytce, ups płytkach.... tak! Aby dało się zainstalować system w postaci fabrycznej potrzeba do tego aż dwóch 4.7GB płytek DVD a jeśli by ktoś chciał na zwykłych CD to potrzebuje ich około 12! LOL Zwykły Xp mieści się na jednej CD! Fakt XP trzeba konfigurować po instalacji a tu mamy już "gotowy" system.

Dobra lecimy dalej, jako iż fabrycznie były na dysku dwie partycje, jedna NTFS zajmująca około 70 GB i druga recovery, postanowiłem sformatować dysk i poustawiać sobie wszystko Partition Magic'kiem. Tak też zrobiłem. Ustawiłem sobie trzy partycje, sformatowałem i zacząłem procedurę odzyskiwania systemu. Ekran startowy jest oczywiście bardzo ubogi, możemy wybrać: odtwarzanie systemu bez formatowania dysków, z formatowaniem, i wyjść bez robienia niczego. Wybrałem pierwszą opcje i zaczęły się kłopoty. Wystąpiły problemy z odczytem z napędu - pomyślałem może się źle nagrało, więc wziąłem zwykłą płytkę instalacyjną z XP i postanowiłem wgrać sobie czysty system wykorzystując jedynie klucz z Recovery. I tu kolejny zonk, instalator nie widzi wogóle dysku! Okazuje się że nie obsługuje on kontrolera i trzeba w trakcie inicjalizacji instalacji wybrać opcję doinstalowania go za pomocą dyskietki. Heh, ale tu nie ma stacji dyskietek :-/ Mam wprawdzie przenośną stacje dyskietek na USB, ale akurat nie miałem na miejscu, więc odpada. Dobra, darowałem sobie, i wróciłem do prób odtworzenia systemu z recovery. Jakoś poszło i po przeszło 2 godzinach zrestartowałem komputer w nadziei ujrzenia znajomego logo... a gdzie tam! System wogóle nie wstawał. Pomyślałem może nie uaktywniłem partycji? Sprawdzam, jest. No więc co jest grane? Środek nocy, więc darowałem sobie ślęczenie i poszedłem spać. Rano po przemyśleniu postanowiłem spróbować odzyskać system poprzez opcję drugą czyli: instalator formatuje sobie sam dysk po swojemu, tak jak z fabryki. Poszło bez problemu. Po zainstalowaniu, wydzieliłem sobie PM z jednej głównej partycji pozostałe. Ale jeśli ktoś nie ma PM to jak ma sobie to zrobić? Instalator odzyskiwania wogóle nie daje możliwości wyboru podczas odzyskiwania jak ma wyglądać podział na partycje, wali tak jak fabryka dała :(, a próba instalacji na sformatowanym przeze mnie dysku u mnie skończyła się fiaskiem. I tu się zawiodłem na takim sposobie dystrybucji Windowsa. Oprócz tego że nie możesz sobie ustalić podczas reinstalacji jak ma wyglądać struktura dysku to jeszcze dostajesz gratis tonę zamulającego softu po każdym odzyskiwaniu. Owszem, możesz sobie wyczyścić system i utworzyć punkt odzyskiwania, ale w przypadku odzyskiwania do stanu fabrycznego dostajesz wszystko to co fabryka dała :> plus co najmniej dwie płytki na głowie :-/

Miał ktoś jeszcze takie problemy? Może u mnie tylko takie coś wystąpiło? :)

post-38-1154023066_thumb.jpgpost-38-1154023051_thumb.jpg

 

Podsumowanie

Podsumowując uważam iż za tę cenę jest to bardzo przyzwoity laptop. Posiada szybki, dwurdzeniowy procesor na platformie Napa, dużo pamięci, wydajny dysk twardy, całkiem niezłą matrycę i jest przede wszystkim bardzo cichy :) Wprawdzie w nowsze gry na nim raczej nie pogra, ale jest on raczej przeznaczony do innych celów. Polecam

 

 

Najważniejsze +/-

 

+ plusy

szybki dwurdzeniowy procesor

1GB szybkiej pamięci

wydajny dysk twardy

dobre kolory i ostrość matrycy

ciche działanie

stosunkowo długo trzyma na baterii

 

- minusy

poświata na dolnej krawędzi

kąty patrzenia w pionie

tylko 3 porty USB

brak wyjścia S-Video

recovery

 

To by było narazie na tyle, jeśli ktoś by miał jakieś pytania - służę pomocą.

Edytowane przez L.Asten

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gratuluje zakupu. Calkiem fajny ten laptop.

Sam wlasnie szukam podobnego i wczesniej bralem tylko pod uwage drozsza wersje z prockiem 1.83GHz i 100GB dyskiem ale ze to sa chyba tylko jedyne roznice a w cenie ponad 1300 zeta (ciekawe za co sie tyle doplaca) to bardzo mozliwe ze kiedys tez takiego laptopa sobie sprawie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość 05_03_1992

hmm ja za 3500kupilem nowego nx7400 idento ale z celkiem m420 i 512 ram.... czy kupiles to w polsce, sklepie??

lapek fajny

 

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajna rezenzcja i sprzęt.

Miesiąc temu też kupiłem nx7400 tylko, że z Celeronem M420 (1.6 GHz) oraz 512MB RAM.

Matryca jest matowa - moje spostrzeżenia co do niej są identyczne jak Twoje (z wyjątkiem tego, że nia ma szyby).

Plusy to cisza, cisza, cisza, wygodna klawiatura z lewym klawiszem ctrl na swoim miejscu, długi czas pracy na baterii (ok. 3 godzin).

Minusy to brak tv out.

 

Z recovery poradziłem sobie w inny sposób. Też na początku zgrałem obraz na 2 płyty DVD, następnie pozbyłem się wszytskich zbędnych zamulaczy, aby system działał jak nowy, a następnie za pomocą Partition Magica usunąłem partycję Recovery i zrobiłem własny podział na dysku 60 GB (2 partycje - 10 i 50 GB), bez usuwania i nowej instalacji systemu. Wszystko działa OK.

 

Laptopy z tej serii są na prawdę fajne i także polecam. Zapłaciłem za niego 3000 zł brutto.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość 05_03_1992

ja kupilem jakis tydzien temu -> vobis... drogi ten sklep ;)

pozdr

ps

jakies 300zl chyba przeplacilem z teo co widze na allegro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajny laptop jak za taką cenę. Przyznam, że jest zadziwiająco niska w stosunku do procka, ramu i oczywiście samej marki.

A jeśli chodzi o dystrybucję Windowsa- nie jesteś jedny, którego irytuje to wszystko. Mając płytkę Recovery też można stracić sporo nerwów, ale to tak tylko na pocieszenie piszę ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość 05_03_1992

taki twoj proc jest duzo wydajniejszy od celka m420??

swoja drogo bede musial pomyslec nad rozszerzeniem pamieci do 1gb.....

(pod zatyczka na gniazda jest tylko jeden slot, czy zeby wyienic memki na 2x1024 mb trzeba rozkrecac lapa zeby sie dostac do drugiego gniazda??

Edytowane przez 05_03_1992

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

taki twoj proc jest duzo wydajniejszy od celka m420??

swoja drogo bede musial pomyslec nad rozszerzeniem pamieci do 1gb.....

(pod zatyczka na gniazda jest tylko jeden slot, czy zeby wyienic memki na 2x1024 mb trzeba rozkrecac lapa zeby sie dostac do drugiego gniazda??

jako ze konstrukcja zblizona do nx6110 to pewnie druga pamiec jest pod klawiatura

ale taka zmiana nie powduje utraty gwarancji

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

taki twoj proc jest duzo wydajniejszy od celka m420??

swoja drogo bede musial pomyslec nad rozszerzeniem pamieci do 1gb.....

(pod zatyczka na gniazda jest tylko jeden slot, czy zeby wyienic memki na 2x1024 mb trzeba rozkrecac lapa zeby sie dostac do drugiego gniazda??

Coś tam zawsze jest wydajniejszy :wink: , a pamięci nigdy za wiele B-) Są dwa gniazda, jedno pod klawiaturą a drugie dostępne właśnie od spodu. Jeśli masz pamięć w jednej kości to zapewne jest ona włożona do gniazda pod klawiaturą po to aby łatwo można było sobie samemu do drugiego gniazda włożyć dodatkową pamięć. Najprościej odkręcić klapke i sprawdzić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do innych uzytkownikow - jak jest z tym podswietleniem matrycy? bo slyszalem, ze jest kiepsko u dolu przy czarnym tle...

 

no i jak z tym czasem pracy na baterii? wytrzymuje 3 godzinki przy dosc znacznym obciazeniu?

 

a takze jak z dzwiekiem? bo harman kardon to to chyba nie jest?:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Mam jedno pytanko natury organizacyjnej odnoscie lapka z tej serii, poniewaz jutro planuje kupic model EY461ES chcialbym sie Was zapytac jak zrobic kopie partycji recovery? Kolega L.Asten pisze, ze wykonal ja zgodnie z instrukcja, tylko czy ona jest zalaczona do laptopa czy trzeba jej szukac w necie? Jak ktos ma gdzies pod reka link do tej instrukcji to bylbym wdzieczny za wklejenie go :rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Mam jedno pytanko natury organizacyjnej odnoscie lapka z tej serii, poniewaz jutro planuje kupic model EY461ES chcialbym sie Was zapytac jak zrobic kopie partycji recovery? Kolega L.Asten pisze, ze wykonal ja zgodnie z instrukcja, tylko czy ona jest zalaczona do laptopa czy trzeba jej szukac w necie? Jak ktos ma gdzies pod reka link do tej instrukcji to bylbym wdzieczny za wklejenie go :rolleyes:

Do laptopa jest dołączona instrukcja w formie książeczki w stylu "Co i jak", tak że nie powinieneś mieć problemów ze zrobieniem kopii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Od wczoraj mam takoego laptopa, kupiłem po cenie hurtowej za 3200 zł (okazja) z gwarancją HP.

Ogólnie wyglada nieźle, ale w porównaniu do mojego poprzedniego, którego pozbyłem się 2 dni temu za 2500 zł, NX7000 na plus zasługuje tylko wydajność CPU i dysku.

Matryca tragiczna, w pionie bardzo słabe kąty w porówniu z poprzednią w nx7000 (WSXGA+ 15,4)

Laptop jes żle spasowany, przy klawiszach głośności jest wypukły, trzeszczy pod prawa stroną klawiatury, gdzie jest dysk twardy.

Bateria trzyma mi ok. 5 godzin, przy przegladaniu stron na wifi (zainstalowałem najnowsze stery ze strony intela).

Kupiłem go, bo pozbyłem sie stacjonarnego i laptopa.

Kodowałem na próbe film z kamery cyfrowej w pinnacle10, 4 minitowy kodował 3,5 min. Procek jest naprawde wydajny!!!

Nie ma porównania do mojego Athlona 64 3000+ (@3500+).

Ogólnie, do matrycy trzeba sie przyzwyczaić, wydajnosć b.dobra, nagrywarka dobrze nagrywa.

Od razu pozbyłem się partycji recovery, zinstalowałem windę po swojemu, bez zbędnego sofu HP.

Trzeba tylko przerobić oryginalną płytę instalacyjną windowsa (dodać stery do dysku).

Edytowane przez RobertB

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hejka,

ciekawa recenzja, gratuluje zapalu i checi do pracy!

 

wlasnie jestem na etapie szukania lapciaka do 3,5k. Bede go uzywal do neta i pisania magisterki glownie, ale tez jakas gierke chcialbym sobie odpalic>mam na mysli hl2:dm. czy na tym lapku jest to mozliwe w rozdzialce 800x600 chociaz?

 

pytanie drugie: czy jest jakas rozsadna alternatywa dla tego modelu, czy modele z serii 6110 i chyba 6125(te z turionem) to jest cos podobnego?

 

pyt 3:jaka jest roznica miedzy win xp home, a prof? jakos nigdy sie nie zastanawialem nad tym i zawsze instalowalem pro, ale wkoncu chcialbym miec oryginalny system, wiec pytam jak to z tym jest?

 

pyt4: czy nagrywarka ta to dual layer?

 

pyt5: czy prawa strone lapka trzeszczy, jak to mialo miejsce w 6110?

 

pyt6: czy to cos mozna podkrecic, choc troszke?pytam tylko informacyjnie

 

pozdrawiam i dziekuje za odpowiedz

tolokan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bateria trzyma mi ok. 5 godzin, przy przegladaniu stron na wifi (zainstalowałem najnowsze stery ze strony intela).

moge wiedziec jak to zrobiles?? moze masz jakis akumulator od stara do niego podpiety :lol: albo miales wylaczona matryce a lapek byl podpiety do monitora... bo zmiana sterow to chyba az tyle nie daje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ Tolokan_PL:
Bede go uzywal do neta i pisania magisterki glownie, ale tez jakas gierke chcialbym sobie odpalic>mam na mysli hl2:dm. czy na tym lapku jest to mozliwe w rozdzialce 800x600 chociaz?

Nie mam aktualnie płytek z hl2 więc nie sprawdzałem jak chodzi, ale tutaj masz test m.in z gma950.

pytanie drugie: czy jest jakas rozsadna alternatywa dla tego modelu, czy modele z serii 6110 i chyba 6125(te z turionem) to jest cos podobnego?

Niestety nie orientuje się. Nie macałem :wink:

pyt 3:jaka jest roznica miedzy win xp home, a prof? jakos nigdy sie nie zastanawialem nad tym i zawsze instalowalem pro, ale wkoncu chcialbym miec oryginalny system, wiec pytam jak to z tym jest?

Porównanie tutaj

pyt4: czy nagrywarka ta to dual layer?

Tak.

pyt5: czy prawa strone lapka trzeszczy, jak to mialo miejsce w 6110?

U mnie nic nie trzeszczy, ale z kolei kolega RobertB napisał że mu trzeszczy po prawej stronie :?

pyt6: czy to cos mozna podkrecic, choc troszke?pytam tylko informacyjnie

Bios hp nie udostępnia takiej możliwości, mamy dostęp jedynie do podstawowych funkcji...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moge wiedziec jak to zrobiles?? moze masz jakis akumulator od stara do niego podpiety :lol: albo miales wylaczona matryce a lapek byl podpiety do monitora... bo zmiana sterow to chyba az tyle nie daje.

Dokładnny czas pracy na baterii (tylko internet przez wifi) 4 godz. 42 min (od 100% do 5% i automatyczna hibernacja).

Wszystko zależy od prawidłowego sformatowania baterii. Pierwsze ładowanie 24 godziny. Później pełne wyładowanie do wyłaczenia sie laptopa i ładowanie do 100% i tak 3 razy i to wszystko. Wywaliłem też niepotrzebny soft HP tzn. zrobiłem system od nowa i wgrałem tylko sterowniki ze strony hp http://h18007.www1.hp.com/support/files/hp...te/64_6268.html i soft którego uzywam. Nie Hp tylko WiFI (ze strony Intela) i toutchpad (ze strony Synaptic - najnowszy). Podświetlenie ustawiłem na 2.

Edytowane przez RobertB

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnny czas pracy na baterii (tylko internet przez wifi) 4 godz. 42 min (od 100% do 5% i automatyczna hibernacja).

Wszystko zależy od prawidłowego sformatowania baterii. Pierwsze ładowanie 24 godziny. Później pełne wyładowanie do wyłaczenia sie laptopa i ładowanie do 100% i tak 3 razy i to wszystko. Wywaliłem też niepotrzebny soft HP tzn. zrobiłem system od nowa i wgrałem tylko sterowniki ze strony hp http://h18007.www1.hp.com/support/files/hp...te/64_6268.html i soft którego uzywam. Nie Hp tylko WiFI (ze strony Intela) i toutchpad (ze strony Synaptic - najnowszy). Podświetlenie ustawiłem na 2.

Jak dokladnie to zrobiles, bo jutro bede go miec, i tez chcialbym sie pozbyc tej partycji, czy mozna sobie zrobic np 2 kopie windowsa, czy juz przy pierwszym i ostatnim wypalaniu plytek recovery trzeba wszystko wywalic, bo chcialbym zrobic tak zeby nie miec tej partycji, ale miec cale oprogramowanie w tym z windowsem, a nie tak ze robiac recovery zostanie mi sam windows ze sterownikami do hdd ;/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dokladnie to zrobiles, bo jutro bede go miec, i tez chcialbym sie pozbyc tej partycji, czy mozna sobie zrobic np 2 kopie windowsa, czy juz przy pierwszym i ostatnim wypalaniu plytek recovery trzeba wszystko wywalic, bo chcialbym zrobic tak zeby nie miec tej partycji, ale miec cale oprogramowanie w tym z windowsem, a nie tak ze robiac recovery zostanie mi sam windows ze sterownikami do hdd ;/

Odpalasz komputer i czekasz, wybierasz wersję językową (polski lub angielski)... Windows sie uruchomi i można wypalić 2 płytki DVD (program sam to zaproponuje utworzenie recovery ). Ja oprócz tego zgrałem jeszcze sobie na dysk USB katalog c:\SwSetup - są tam wszystkie stery i soft HP. Trzeba też przerobić oryginalego windowsa, tzn. dodać stery do HDD SATA (\SwSetup\Hdd\...). Ja zrobiłem to programem Windows Unattended CD Creator ( http://www.vitaligraf.de/ ). Potem usuniecie wszystkich partycji, podział dysku wg upodobań i instalka. W SwSetup\Appinstl jest setup.exe - instaluje wszelki soft HP, oczywiśćie jest możliwość wyboru, co zainstalować a co nie, wg. upodobań. :-|

Edytowane przez RobertB

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpalasz komputer i czekasz, wybierasz wersję językową (polski lub angielski)... Windows sie uruchomi i można wypalić 2 płytki DVD (program sam to zaproponuje utworzenie recovery ). Ja oprócz tego zgrałem jeszcze sobie na dysk USB katalog c:\SwSetup - są tam wszystkie stery i soft HP. Trzeba też przerobić oryginalego windowsa, tzn. dodać stery do HDD SATA (\SwSetup\Hdd\...). Ja zrobiłem to programem Windows Unattended CD Creator ( http://www.vitaligraf.de/ ). Potem usuniecie wszystkich partycji, podział dysku wg upodobań i instalka. W SwSetup\Appinstl jest setup.exe - instaluje wszelki soft HP, oczywiśćie jest możliwość wyboru, co zainstalować a co nie, wg. upodobań. :-|

Czyli chodzi jedynie o to zeby do sterownikow windowsa dodac sterowniki dysku Sata? W zwyklym kompie tez mam dysk sata i mi sie nie chce zainstalowac bez sterownikow, ale mam na dyskietce ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli chodzi jedynie o to zeby do sterownikow windowsa dodac sterowniki dysku Sata? W zwyklym kompie tez mam dysk sata i mi sie nie chce zainstalowac bez sterownikow, ale mam na dyskietce ;)

Ja tak zrobiłem, może ktoś zrobił inaczej, prościej, tego nie wiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tak zrobiłem, może ktoś zrobił inaczej, prościej, tego nie wiem.

Ok, w kazdym razie dzieki ;) Troche martwilo mnie to ze 7GB bedzie sie marnowac ;) Hm, moze mozna sobie nagrac sterowniki do dysku na naped USB, ale nie wiem czy instalator winXP wykrywa takie urzadzenia.

 

Co do oprogramowania, to jest tam też jakiś office?

Edytowane przez Stnkk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, w kazdym razie dzieki ;) Troche martwilo mnie to ze 7GB bedzie sie marnowac ;) Hm, moze mozna sobie nagrac sterowniki do dysku na naped USB, ale nie wiem czy instalator winXP wykrywa takie urzadzenia.

 

Co do oprogramowania, to jest tam też jakiś office?

Nie ma Offica (na stronie HP pisze- opcja).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

RobertB: Mam jeszcze jedno pytanie, czyli najpierw zrobiles sobie kopie zapasowa tej partycji odzyskiwania i potem do niej juz po zrobieniu dograles sterowniki windowsa, a potem instalujac windowsa od nowa, po prostu dales bootowanie z tego CD recovery?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...