Skocz do zawartości
Antek_pl

Jaka Dystrybucja Na Początek, Na Stary Sprzęt

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Z pełną świadomością faktu, iż podobny temat był wałkowany wiele razy, ośmielam się pisać kolejny topic na ten temat. Oczywiście szukałem informacji i porad na wszelakich forach i stronach. Jednak nie jest łatwo znaleźć konkretne informacje z uwzględnieniem wszystkich szczegółów przy takim ogromie wyszukanych postów/stron. Tym bardziej, że czytając dany temat kilka osób uwarza tak, kilka się z nimi nie zgadza, a jeszcze inne osoby piszą inaczej (chociaż to w sumie normalka, ale jak tu się zdecydować? :unsure: ). Azatem proszę o to aby nie bić mnie za założenie kolejnego topica.

Niemniej jednak przechodząc do konkretów, na wstępie muszę uwzględnić fakt, iż z Linux'em nie miałem do tej pory do czynienia.

Linux'a mam zamiar zainstalować na komputerku, który z założenia ma działać 24h/d. Ma on służyć za router pod dwa komputery, a na nim ma być na stałe odpalony (no powiedzmy) coś ala eMule. Konfig owego PC: Pentium II 350MHz, 128mb RAM, słabiutka zintegrowana karta graficzna, oraz inne.

Z tego co udało mi się wyczytać, lepiej byłoby zainstalować Linux'a na starszym jądrze. Co prawda nie szukałem jeszcze konkretnych linków do zassania z sieci (głównie z powodu wielu dystrybucji do wyboru, oraz mego niezdecydowania spowodowanego dużym wyborem), ale obawiam się że może być problem ze znalezieniem czegoś na starszym jądrze.

W każdym bądź razie, jak już napomniałem z Linux'em nie miałem do czynienia. Obawiam się problemów z konfiguracją, komend nie znam.... Dlatego mile widziane byłoby jakieś mało wymagające środowisko graficzne.

Ogólnie to czego oczekuję od przyszłego (jak dobrze pójdzie ;) ) systemu to:

- stabilność (z tego co wyczytałem to no problemo ;) )

- bezpieczeństwo (j.w.)

- prostota instalacji i konfiguracji

- również prostota w osłudze systemu, jak i programów

- mało obciążające i za razem proste środowisko graficzne

- język polski, najlepiej ale nie koniecznie

- konkretny podział łącza (chciałbym "przyblokować" prędkość na jeden komputer (tu raczej kwestia doboru odpowiedniego programu), da rade?

- wyczytałem, że są odpowiednie programiki, służace do tego aby uruchomić programy spod Winy na Linux'ie (w tej chwili nie pamiętam fachowego określenia), czy jest to w 100% skuteczne? chciałbym mieć od czasu do czasu możliwość uruchomienia kilku aplikacji, do których jestem przyzwyczajony z Windowsa (a nie chciałbym się przestawiać na nowy wygląd, funkcje itp. a szukanie odpowiedników nie jest chyba najłatwiejsze...

Awięc, wracając do głównego wątku mego zapytania, którą dystrybucję (konkretną wersję najlepiej ;) ) byście mi polecili? Zważywszy na fakt mej praktycznie zerowej znajomości Linux'a?

Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi.

 

PS. jeszcze raz sorki za wałkowanie poraz enty tematu, ale "musiałem" :(

 

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[...]

- mało obciążające i za razem proste środowisko graficzne

[...]

- wyczytałem, że są odpowiednie programiki, służace do tego aby uruchomić programy spod Winy na Linux'ie (w tej chwili nie pamiętam fachowego określenia), czy jest to w 100% skuteczne? chciałbym mieć od czasu do czasu możliwość uruchomienia kilku aplikacji, do których jestem przyzwyczajony z Windowsa (a nie chciałbym się przestawiać na nowy wygląd, funkcje itp. a szukanie odpowiedników nie jest chyba najłatwiejsze...

Skoro ten komp ma być routerem odpuściłbym sobie środowisko graficzne i emulację windowsa, bo demonem szybkości to on nie jest ;). Polecam NND, dość łatwy na początek, spełnia twoje wymagania bez powyższych dwóch punktów.

Jeśli koniecznie chcesz mieć "okienka" każda inna odpowiednio skonfigurowana dystrybucja z jakimś lekkim środowiskiem (np. fluxbox, IceWM) powinna działać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie opcje to tylko na pelnym serverze a nie dyskietkowym, polecam ci slackware stabulny, bezpieczny latwa konfiguracja i wszystko dotyczace konfiguracji znajdziesz w sieci. Ale jak to ma być server to niech to zostanie serverem a nie maszyną do wszystkiego. Na serverze się nie pracuje on sobie stoi i robi co do niego należy a od pracy to masz swoją maszynę.

Edytowane przez Keel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Hipoll

niechce mi sie czytac calego watku(wsumie to wogole juz mi sie czytac niechce)

 

ale na start to polecam dystrybucje bez zadnych x'ow sama konsola

 

w ten sposob za 6 miechow bedziesz dobrze obeznany na linuxie i nakladka graficzna bedzie ci potrzebna jedynie do ogladania stron, filmow i grania w gry

 

zawsze zaczyna sie od konsoli !!!!!!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No okej, nie mówie że nie zapoznałbym oraz zaprzyjaźnił się z konsolą po jakimś czasie.

Do tej pory spróbowałem tego NND. Muszę powiedziec że nawet nieźle mi szło, do pewnego momentu :/ Miałem problem, którego nie mogłem przejść... Przy konfiguracji sieci, a dokładniej wyborze kart sieciowych, zaznaczyłem jako eth0 kartę 3Com'a, i wracało mi do poprzedniego menu :| późneij nie było możliwości wyboru karty eth1. Chociaż zapewne źle patrzyłem ;] a i nie miałem zbytnio czasu i chęcie buszowania po internecia w poszukiwaniu komendy. Zajrzałem tylko na stronę NND i znalazłem tam kilka wskazówek ;) Dodatkowo kumpel wpadł do mnie z Mepis'em, sam go nigdy nie instalował więc nie pomógł mi wcale. Na testowaniu z LIVECD wygląda to nieźle, ale KDE szybko spowalnie prace PC. Zainstalowałem Mepis'a jednak nie doszukałem się jeszcze moliwości zmiany/wyłączenia KDE. Ogólnie rzecz biorą jestem ściśle ograniczony czasowo. Muszę latać z kąta w kąt z ojcem przestawiając meble, podtrzymując kaloryfer, trzymając miarkę itp. A jak nie pomoc ojcu przy "remoncie" to kumple ;) Jak tylko znajdę trochę więcej czasu to będę dalej próbował :) Zresztą na filmach i grach to mi nie zależy. Zależy mi jedynie na prostej konfiguracji, "solidnym" podziale łącza, oraz na możliwości korzystania z aMul'a/mlDonkey'a etc. :)

Jak tylko będą jakieś postępy dam znać, póki co mam kilka innych spraw na głowie, znowu formacik na moim srzęcie, heh ciężkie życie.

No nic, pozdrawiam.

PS. dzięki za dotychczasowe odpowiedzi :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osła możesz z konsoli mieć vide mlDonkey (ma nawet interfejs webowy i możesz na nim z przeglądarki na innych kompach obsługiwać), jeżeli ma sprawnie i szybko chodzić polecam freebsd, na starszych komputerach bardzo ladnie smiga.

Możesz mieć troche problemów z konfiguracja ale w sieci jak i na stronie freebsd jest pełno porad i manuali.

 

Ewentualnie ubuntu, trzeba tylko wybrać opcje przy instalacji serwer, nie będzie wtedy X'ów i window managera.

 

Jeszcze jedna rzecz. Jeżeli chodzi o podział łącza to mi freebsd bardziej przypadło, choć i linux ze swoim patch-o-matic ma swoje zalety :)

 

EDIT *patch-o-matic-ng

Edytowane przez daleth

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...