Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Ja się chciałem zapytać jak wygląda kwestia kontroli napięcia (obrotów) na gniazdkach do wentyli. Liczba możliwych do podpięcia wentyli to niewątpliwa zaleta tej NOBO, ale czy da się sterować prędkością wentyli z SpeedFana np? I czy wogóle poza wentylem procka bios jest w stanie dynamicznie sterować jakimś wentylem? Jestem ciekaw jak ta kwestia wygląda :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie.

Ze Speedfana (ostatnia wersja) da się regulować obroty 3 wentylatorów, CPUFAN, CHA1 FAN i CHA2 FAN z czego dwa ostatnie są regulowane jednym parametrem w speedfanie. U mnie te dwa to wyciągający AC 92mm i zamontowałem 70mm QOLTEC żeby wiał na miedziane finy na końcu HEATPIPE'a. Pozostałe złącza wentyli PWR FAN i CHA3 FAN i CHA4 FAN są nieregulowalne (przynajmniej u mnie na biosie 0501). Swoją drogą speedfan pokazuje, że wiatraki kręcą się z niebotycznymi prędkościami czasem 50 tys obrotów.

 

W biosie jest regulacja wentyla CPU i CHA1 FAN z tego co pamiętam - są 3 ustawienia silent optimal i perfomance - różnią się prędkością wiatraka. A czy to jest dynamicznie, chyba nie. Po prostu jak ustawiam SILENT to po 2 sek od startu komputera wiatraki zwalniają.

Edytowane przez malkovich

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daj HT na x3 , pamięci możesz zostawić na 533 , napięcie na pamiątki daj 1.95 V , zobacz czy CR pamiątek masz 1 czy 2 - daj na 2 , zwiększ ciutkę v core i próbuj icon_smile3.gif

hm, a jaki masz bios?

Bo obecnie mam 0402 a może sflashować do 0501 albo 0502?

(oczywiście o ile masz tę płytę :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie a tak z innej beczki - ustawienia pamięci jak macie ?? Tylko 4 podstawowe timingi plus CR1/2 i MHz czy ustawiacie coś jeszcze ?? Bo opcji i ustawień mamy w biosie od groma , tylko co jak ustawić ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Właśnie zakupiłem Athlon'a 64x2-3800 no i zastanawiam sie nad wyborem płyty. W gre wchodzi 3 kandydatów:

1.Asus M2N-E

2.DFI INFINITY NF ULTRAII-M2/G na nForce4 Ultra

3.Abit KN9 Ultra na nForce570

 

Najbardziej pasuje mi Asus ze względu na cenę, HP na mostku no i markę :) ale nie mogę się połapać z tymi problemami dotyczącymi OC pamięci - czy nowy bios rozwiązuje ten problem?

 

Co do DFI to jest to całkiem ok MB ale denerwuje mnie to ,że w sumie na dosyć wiekowym układzie a do tego nie potrzebuje aż 2 kontrolerów IDE.

Abit jako alternatywa dla tych pozostałych choć z recenzji niewiele o niej wiem.

 

No właśnie - czy możecie mi odpowiedzieć na pytanie związane z Asusem?

 

Aha i jeszcze jedna podstawowa sprawa - tymczasowo dysponuje dosyć słabymi pamięciami - 2x 1 GB DDR2 Samsung ECC 400 Mhz - czy płyta odpali się z tym procesorem, który zakupiłem i tak nisko taktowanymi pamięciami?

 

Dzięki za odpowiedź - pozdrowionka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja nareszcie sie pozbylem m2n-e zaladowalem dfi pierwsza proba na starcie pamieci na 1000Mhz 4-4-4-14 bez w ogole zadnych problemow

(na asucie max 760Mhz). Normalnie nie ma o czym rozmawiac dzisiaj bede ciagnal dalej bo wczoraj tylko raz kompa wlasnie odpalilem. I normalnie widze sens zakladania WC, ktore teraz lezy i sie kurzy bo na asusa to mi sie nawet zakladac nie chcialo. Tylko trzeba czekac az kaska na laing'a przyjdzie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja nareszcie sie pozbylem m2n-e zaladowalem dfi pierwsza proba na starcie pamieci na 1000Mhz 4-4-4-14 bez w ogole zadnych problemow

(na asucie max 760Mhz). Normalnie nie ma o czym rozmawiac dzisiaj bede ciagnal dalej bo wczoraj tylko raz kompa wlasnie odpalilem. I normalnie widze sens zakladania WC, ktore teraz lezy i sie kurzy bo na asusa to mi sie nawet zakladac nie chcialo. Tylko trzeba czekac az kaska na laing'a przyjdzie :)

czyli radzisz DFI? Tylko zależy mi głownie na stabilności a nie podkręcaniu. Zakupiłem taki sam procek jak twój (z opisu) i może w przypadku troche starszego chipsetu jeśli chodzi o DFI w porównaniu z ASUS'em większe będzie prawdopodobieństwo bezproblemowej współpracy z tymi pamięciami?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a na jakim napieciu chodza twoje pamieci? jezeli w granicach 1.8V to nie bedziesz mial zadnych problemow. Co do nowego chipsetu to te nforcy z serii 5 nie sa za bardzo udane a ta plyta i tak nie wykorzystuje jego mozliwosci (np brak 2 kart scieciowych podczas gdy chipset obsluguje dwie)

tutaj sa dobre testy:

m2n-e: http://www.egielda.com.pl/?str=art&id=1700-4

ultra m2: http://www.egielda.com.pl/?str=art&id=1700-7

Edytowane przez sedzia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a na jakim napieciu chodza twoje pamieci? jezeli w granicach 1.8V to nie bedziesz mial zadnych problemow.

Boje się ,że nie napięcie będzie przeszkodą a niskie domyślne taktowanie tych pamięci... nie wiem - nie mam ich ze sobą ale

raczej 1,8 V tak jak te http://sklep.komputronik.pl/pelny.php?id=26156

 

testy czytałem - generalnie na korzyść DFI ale nic tam nie ma o obsłudze tego typu memorek :)

 

aha i może zmieniałeś to chłodzenie z chipsetu z wiatrakiem - u mnie leży w szafce zalmanik http://www.cooling.pl/product_info.php?cPa...products_id=168 i zastanawiam się czy wystarczy aby schłodzić tą płyte?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wlasnie dzisiaj bede zakladal tego zalmana bo wiatraczek z dfi jest nie do wytrzymanie dam na niego jeszcze 80mm jakiegos artctica i bedzie mam krotka karte graficzna wiec sie powinno wszytko zmiescic :) a co do dfi to w temacie o dfi poszukaj tam jest duzo o tym wiatraczku i czym go chlodzic :) http://forum.purepc.pl/index.php?showtopic=208702

Edytowane przez sedzia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie może dla niektórych naiwne - czy po dokonaniu upgrade'u biosu za pomocą programu Asus Update wszystkie ustawienia z poprzedniej wersji biosu będę miał zachowane, czy muszę je ręcznie na nowo ustawiać?

Ja zawsze musiałem ustawiać na nowo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie może dla niektórych naiwne - czy po dokonaniu upgrade'u biosu za pomocą programu Asus Update wszystkie ustawienia z poprzedniej wersji biosu będę miał zachowane, czy muszę je ręcznie na nowo ustawiać?

 

Wiesz, jak ja nie aktualizuje przez windowsa to tez ppierwszy raz ta opcje widze ;) ale domyslalem sie ze pewnie tam bedzie :)

Pytanie dotyczyło Asus Update - czytanie ze zrozumieniem się kłania

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy próbowaliście edytować bios, żeby oferował wyższe napięcie dla RAMu? Czy takie coś jest zbyt ryzykowne i sobie odpuścić raczej? Bo to zmiana tylko jednego parametru, więc nie wiem. Gdyby dało sie ustawić Vmem tak na 2,3 to ta plyta miala by wszystko pod sobą :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wgrałem i nie widzę różnicy co do poprzedniego. Mam nadzieje ze te drobne poprawki dadzą 100% stabilności, bo na tym powinni się skupić inżynierowie ASUSa.

Na XS wgrywali już bios od SLI-Deluxe, ale pamięci i tak nie chodziły na 2.5V. Pozostaje tylko fizyczny vmod

Edytowane przez SU8Z3R0

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...