Skocz do zawartości
Tony Soprano

[monitor Lcd] Jaka 19" Do Ok 1600 Zł

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Jako że kilka topiców wcześniej jest temat o 19" jednak zdecydowanie droższych dlatego pozwolilem sobie założyć nowy temat!

 

Mam problem z wyborem monitorka, tyle że w innym przedziale cenowym do 1600 zł i kolor czarny lub srebrny:

 

SONY LCD 19'' HX95B (fajny designe, świetna jasność no i X-Black)

 

Fujitsu Siemens P19-2 (Świetne parametry ale ciut drogi za wersje Black)

 

Samsung SM 193P+/970P (parametry podobne co wyżej tylko matryca 6 bitowa i tu mam pytanie czy różnica między 6, a 8 będzie bardzo widoczna? , cena też wysoka , oraz problemy z OSD)

 

Philips 190P7 ES (Bardzo dobre parametry, fajny designe, tylko nie mam cos przekonania do matryc LG-P)

 

LG Flatron L1940B (Świetny designe, MATRYCA S-IPS, tylko martwi mnie duży czas reakcji 25ms, i słaby kontrast Jesli ktoś ma ten monitor niech się wypowie.)

 

Nec 1970 NX (Rowniez MATRYCA S-IPS, co prawda czas reakcji lepszy niż w przypadku LG, ale 18ms to też dużo!)

 

BenQ 19 FP91GP (Cena dobra, ale jakoś do mnie ten BenQ nie przemawia, a może się mylę)

 

No i jeszcze SONY X95KB też fajny designe, tylko że ten czas reakcji mnie martwi, oraz dość wysoka cena, ale to monitor jak określa producent "profesjonalny"

 

 

Ale co wy możecie z tego grona polecić, co odrzucić ? Bo mam naprawdę mętlik w głowie :mur: Może jakieś inne, chociaż wydaje mi się że i tak zrobiłem ogromną selekcję z ogromu postów w sieci oraz różnych testów!

 

Co do przeznaczenia to głównie net i gry, czasem filmy, no i praca na dokumentach tekstowych, arkuszach kalkulacyjnych.

 

 

Pozdrawiam i z góry THX za pomoc!!

Edytowane przez Tony Soprano

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Philips 190P7 nie jest na matrycy LG-P, ale na P-MVA od AUO wedle wszelkiego prawdopodobieństwa. Więc problemy ze srebrzeniem rogów i ogólnie z nienajlepszą charakterystyką kątową. Rzuć okiem do tematu o monitorze na mva.pl oraz tamże do tematu: monitor dla programisty, gdzie rozmawiałem trochę z posiadaczem tego modelu.

BenQ na takiej samej matrycy prawdopodobnie.

A Soniaki - nie wiem też P-MVA czy TN (w temacie o tanich panoramach gdzieś tu obok podawałem link do fajnego obrazkowego porównania P-MVA i TN - można się zdziwić).

Aha, i duża jasność wcale nie jest zaletą (w przeciwieństwie do wyskokiego współczynnika kontrastu). Jak producent nie potrafi osiągnąć kontrastowego obrazu przy standardowej jasnośći, to ją winduje... I tak ją zmniejszysz (O ILE MONITOR UMOŻLIWA ODPOWIEDNIĄ REGULACJĘ JASOŚCI), chyba że masz ochotę oślepnąć.

Przerzucając teksty trafiłem na info, że graficy pracuja zazwyczaj przy jasności ekranu rzędu 120cd/m2.

 

O Nec 1970NX jest spory temat na mva.pl - poczytaj. A tak BTW. on jest właśnie na matrycy LG-P. Problemy z równomiernym podświetlaniem - jak to na tego rodzaju matrycach w moniotorach nie z najwyższej półki. No i konrast mniejszy - jeszcze mniej czarna czerń.

Ale IMHO zasadniczo S-IPS i PVA są warte zdecydowanie większej uwagi niż TN i P-MVA. Miałem kiedyś przez parę dni LG 1730B na TN - obraz się zmienia kiedy się kręcisz przy biurku :(. A to ww. porównanie z P-MVA pokazuje, że na takich matrycach niekiedy może to wyglądać nawet gorzej.

 

Moim zdaniem najlepsze z tych byłyby monitory na PVA. Kupiłbym juz dawno Samsunga, gdyby jakiś idiota nie wpadł na pomysł uszcześliwiania mnie bezprzyciskową regulacją :angry:. Ileż oni tracą klientów przez to - nie można było wsadzić gdzieś z boku nawet paru niweidocznych przycisków...? :mur: I następny P971 też będzie buttonless (ale będzie miał chyba przycisk pozwalający wybrać jeden z profili wyświetlania). No i widać dithering, jeśli komuś to przeszkadza.

FS P19-2 ma za to zbyt duży poziom minimalnej jasności podobno. Tego bym się obawiał (i obawiam się, bo sam chcę do tego również monitor wykorzystywać) przy pracy z tekstem. A poza tym dziwny jest - się wyłącza, nie zapamiętuje ustawień, piszczy. Oczywiscie nie każdy i nie zawsze, ale przy polskich sprzedawcach, kupienie awaryjnego sprzętu, to jak przyczepienie sobie kuli u nogi. Można oczywiście liczyć na szczęście.

 

Aha, dopalacze na PVA powodują podobno sporo większy efekt "ziarnistości" obrazu w filmach. Przy tym zastosowaniu najlepiej są zazwyczaj oceniane monitory na P-MVA.

 

Wybranie dobrego monitora nadającego się i do pracy z tekstem (duża regulacja lamp) i gier, i filmów (kąty, kolory, kontrast - czerń, szybkość), to jest zadanie trudne, żeby nie powiedzieć, że obecnie niewykonalne.

 

----EDIT----

I przypomniała mi się jeszcze jedna kwestia odnośnie do wątpliwości co do czasu reakcji - bez testu w grach trudno tak naprawdę cokolwiek powiedzieć. Bo to, że najszybsze przejście kolorystyczne jest wykonywane w np. 8ms nic nie mówi o czasach pozostałych przejść. A przecież oglądamy obraz kolorowy, gdzie kolory wyjścowe i docelowe są różne...

S-IPS podobno ma bardziej płaską charakterystykę czasów reakcji niż... no właśnie tego nie jestem pewien niż co, ale jesli mnie pamięć nie myli chodzilo o P-MVA.

 

Grałem na Samsungu 173P+ oraz na Eizo S1931 (oba PVA z dopalaczem) - na Samsungu, było O.K., choć po przyjżeniu się smużenie widoczne. Na Eizo (wolniejszy) smużenie widoczne - zwłaszcza na większych bliskich powierzniach np. ścianach - ale wciąz nieuciążliwe. Przynajmniej w MOHAA, na której oba testowałem (choć nie obok siebie więc Samsunga odtwarzałem sobie z pamięci)

Edytowane przez Davero

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...