Skocz do zawartości
welyk

Dwie Grafiki W Notebooku?

Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli nie ma pomyłki to laptop ma kartę zintegrowaną GMA950 w chipsecie i pewnie drugą grafikę instalowaną w slocie. Jeśli użyjesz 7400 to GMA jest pewnie wyłączana.

Edytowane przez Grimlock

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bylo juz o tym. 2 grafiki ma bo na zintegrowanej leci podczas pracy w Windowsie (cichszy, dluzsza praca bez zasilania) a na dedykowany uklad przelacza sie w czasie gdy chcemy pograc. Ot cala filozofia, generalnie fajny pomysl tylko szkoda ze taka nedze jak GF7400 montuja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedynym mankamentem jest to ze tzeba resetowac kompa po przelaczeniu switcha.

no narazie tak, ale juz pracuja nad rozwiazaniem przelaczania miedzy grafami bez resetu; takze to kwestia czasu - a samo rozwiazanie jest genialne w swojej prostocie i szkoda ze dopoero teraz :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no narazie tak, ale juz pracuja nad rozwiazaniem przelaczania miedzy grafami bez resetu; takze to kwestia czasu - a samo rozwiazanie jest genialne w swojej prostocie i szkoda ze dopoero teraz :D

ale to sie jakos wybiera która grafe chcemy uzywac, reset kompa i juz jestesmy przełaczeni na GF, pozniej zmieniamy w ustawieniah wyswietlania na Intela, restart i znowu jedziemy na Intelu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość majkel84

ale to sie jakos wybiera która grafe chcemy uzywac, reset kompa i juz jestesmy przełaczeni na GF, pozniej zmieniamy w ustawieniah wyswietlania na Intela, restart i znowu jedziemy na Intelu?

bez sensu

 

Właśnie NVidia nad tym pracowała - nie wiem czy to to, czy coś innego - w każdym razie nazywało się to SLI POWER

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam takiego optimusa z 2 kartami graficznymi(pisze juz recenzje/opinie). Generalnie rozwiazanie polega na zastosowaniu specjalnej płyty głównej z opcją montazu drugiejkarty graficznej ( ale bez niego również działa ).Przycisk z przodu obudowy powoduje włączenie "mostka" i pominiecie zintegrowanego układu graficznego. Super sprawa w laptopach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Pigmej

Bez sensu rozwiązanie. Lepiej jak jest jeden silny układ graficzny, a do prostych zastosowań jest "skręcany". Wtedy też pobiera mniej prądu itd, a nie ma zabawy z przełączaniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Pigmej

ale chodzi o to ze zintegrowana grafa pobiera pradu od takiego skreconego wiec to ma sens.

Sorry ale mógłbyś sformułować jakoś to całym zdaniem bo nie czaje o co Ci chodzi.

Nie widze żadnego powodu, żeby nie można było skręcać jednej silnej karty tylko przełączanie między dwoma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polknalem "mniej" ale widze ze kolega nie potrafi sie domyslec o so chodzi...

:mur:

Chodzi o to ze uklad zintegrowany bedzie mniej pradu pobieral niz karta tzn "zewnetrzna" ze swoja pamiecia itd itp ... kapisz ?

Tutaj jest pies pochowany ... oni tego naprawde nie wymyslili zeby ludzia zycie utrudniac :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Pigmej

Domyślilem sie o co Ci chodzi. :mur:

"Chodzi o to że układ zintegrowany bedzie mniej pradu pobieral niz karta tzn "zewnetrzna" ze swoja pamiecia itd itp ... kapisz ?"

A czy jednej mocnej karty nie da się skręcić żeby pobierała mało energi? Kapisz?

 

Oni naprawdę to wymyślili po to, żeby sprzedać kartę "zewnetrzną" których mieli nadmiar. Kapisz?

 

:lol2: :lol2:

 

Oj ludzik. Nie przyjmuj tak wszystkiego co wymyslą. Po co instalować dwa jeśli można jedno, które będzie miało zalety obu. Przemyśl co napisałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj ludzik. Nie przyjmuj tak wszystkiego co wymyslą. Po co instalować dwa jeśli można jedno, które będzie miało zalety obu. Przemyśl co napisałem.

:blink: :blink:

a gdzie takie cos masz??

Edytowane przez Doctor_25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Pigmej

:blink: :blink:

a gdzie takie cos masz??

Zerknij na mojego 14 posta z tego topicu. Stwierdzam w nim, że jeżeli mają być w lapku dwie karty jedna słaba do prostych zastosowań i druga mocna do wymagających to lepiej żeby była jedna mocna, którą w zastosowaniach prostych skręca się tak żeby pobierała tyle energi co ta słaba. Czy to jest aż tak mało jasne? Po kiego... grzyba, dwa układy jak można jeden. Zwłaszcza w lapku. Efekt jest ten sam (oszczędność energii gdy nie potrzeba dużej wydajności), a oszczędzamy miejsce. Czy teraz jest wystarczająco jasno? :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zerknij na mojego 14 posta z tego topicu. Stwierdzam w nim, że jeżeli mają być w lapku dwie karty jedna słaba do prostych zastosowań i druga mocna do wymagających to lepiej żeby była jedna mocna, którą w zastosowaniach prostych skręca się tak żeby pobierała tyle energi co ta słaba. Czy to jest aż tak mało jasne? Po kiego... grzyba, dwa układy jak można jeden. Zwłaszcza w lapku. Efekt jest ten sam (oszczędność energii gdy nie potrzeba dużej wydajności), a oszczędzamy miejsce. Czy teraz jest wystarczająco jasno? :wink:

 

ale nigdy tej MOCNEJ nie skrecis tak zeby brala tyle pradu co ta SLABA!!

raz ze sam uklad bierze, dwa wlasne pamieci i inne [ciach!]ly;)

 

dla mnie bajer wypas, tylko mogli by zrobic plynne przelaczanie kart i byla by bajka:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Pigmej

:lol: :lol: Napewno :lol: :lol:

Ja juz dalej nie tlumacze bo to nie ma sensu,nieuleczalny przypadek ;)

No nieuleczalny. Skupiłeś się na epizodycznym wątku mojej wypowiedzi i lolujesz. Przeczytaj resztę, przeanalizuj i dopiero. Masz swój punkt widzenia i ślepo Ci się wydaje że masz rację. OK. Wg. Ciebie rozwiązanie wypas. Coś przepięknego. Zadowolony? :wink:

 

Doctor_25- Możesz mi podać choć jeden powód dlaczego mocnej nie skręcisz?

Można skęcać zarówno układ jak i pamięci. Ba co stoi na przeszkodzie żeby np. taki sterownik wyłączał pamięć karty i nakazywał karcie korzystać z części RAMu przy zastosowaniach nie wymagających wydajności? Czym są bajery? Konkret. Wszelkie elementy zbędne (które nie występują w karcie słabej onboardowej) również można wyłączyć. Taka technika jest stosowana (a w każdym razie będzie niedługo) stosowana w mobilnych procesorach Intela. Kolesie potrafią w niej sterować ilością cache procesora i odłączać go np. w połowie jeżeli nie ma takiej potrzeby. Nie widzę powodu aby nie można wykonać dedykowanego układu graficznego (o ile w tej chwili takich nie ma) który będzie w pełni zarządzalny. To już jest technologicznie wykonalne od jakiegoś czasu.

Zaś rozwiązanie które tu mamy jest beznadziejne. W laptopie który z zasady ma być możliwie namniejszy implementuje się dwie karty graficzne czyli dwa podzespoły służące temu samemu. Dodatkowo obarcza się użytkownika koniecznością "przełączania" tego sprzętu. To tak jak by montować w laptopie dwa napędy: nagrywarkę dvd do wypalania płyt dvd i nagrywarkę cd do nagrywania płyt cd. Mam nadzieje że jasno się wyraziłem. Wg. mnie to bez sensu. Miejsce można zagospodarować inaczej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Doctor_25- Możesz mi podać choć jeden powód dlaczego mocnej nie skręcisz?

Można skęcać zarówno układ jak i pamięci. Ba co stoi na przeszkodzie żeby np. taki sterownik wyłączał pamięć karty i nakazywał karcie korzystać z części RAMu przy zastosowaniach nie wymagających wydajności?

Żeby coś takiego konstruktorom udało sie zrobić trzeba by jeszcze czekac z 2 lata (wg mnie :)). I karta w takim przypadku musiałaby być zintegrowana z plytą główną czyli już jej nie zmienimy, a teraz chyba producenci ida w strone laptopów które mozna z czasem rozbudować. Nie jest to takie proste jak mówisz. Tu nie chodzi przecież tylko o sterowniki ale o całą płyte główną.

 

 

 

 

Zaś rozwiązanie które tu mamy jest beznadziejne. W laptopie który z zasady ma być możliwie namniejszy implementuje się dwie karty graficzne czyli dwa podzespoły służące temu samemu. Dodatkowo obarcza się użytkownika koniecznością "przełączania" tego sprzętu. To tak jak by montować w laptopie dwa napędy: nagrywarkę dvd do wypalania płyt dvd i nagrywarkę cd do nagrywania płyt cd. Mam nadzieje że jasno się wyraziłem. Wg. mnie to bez sensu. Miejsce można zagospodarować inaczej.

Twoje porównanie jest niezbyt trafne bo nie ma sensu montowanie 2 napędów a kart graficznych ma. No bo nie istnieje jak narazie cudowna karta którą można przykręcić.

Posiadam takiego laptopa z 2 kartami i wcale nie jest to "obarczanie" koniecznością przełanczania. U mnie jest to mały przełoncznik z przodu i jak wiem że ide sobie na łąke popracowac i chce żeby bateria trzymala jak najdlużej to sobie własnie owy pstryczek przełanczam. Jutro może skończy juz recenzje to podam o ile wydłuża sie czas pracy na baterii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żeby coś takiego konstruktorom udało sie zrobić trzeba by jeszcze czekac z 2 lata (wg mnie :)). I karta w takim przypadku musiałaby być zintegrowana z plytą główną czyli już jej nie zmienimy, a teraz chyba producenci ida w strone laptopów które mozna z czasem rozbudować. Nie jest to takie proste jak mówisz. Tu nie chodzi przecież tylko o sterowniki ale o całą płyte główną.

imo to juz bylo i wystepowalo przy voodoo. miales slaba karte 2d i voodoo do 3d. teraz "tylko wystarczy" opracowac uklad i sterowniki zarzadzajace wydzielonym ukladem 3d w grafie ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Pigmej

1. Nie jest to takie proste jak mówisz. Tu nie chodzi przecież tylko o sterowniki ale o całą płyte główną.

2. Twoje porównanie jest niezbyt trafne bo nie ma sensu montowanie 2 napędów a kart graficznych ma. No bo nie istnieje jak narazie cudowna karta którą można przykręcić.

3. Posiadam takiego laptopa z 2 kartami i wcale nie jest to "obarczanie" koniecznością przełanczania. U mnie jest to mały przełoncznik z przodu i jak wiem że ide sobie na łąke popracowac i chce żeby bateria trzymala jak najdlużej to sobie własnie owy pstryczek przełanczam. Jutro może skończy juz recenzje to podam o ile wydłuża sie czas pracy na baterii.

Ad.1- Chodziło mi o sterownik hardware-owy. O elektroniczny układ sterujący. Nie o sterowniki programowe. Tutaj źle się wyraziłem może (choć napisałem sterownik a nie sterowniki).

Ad.2- Porównanie miało na celu zobrazować mój punkt widzenia. Natomiast co do sensu. Sens montowania dwóch kart jest, jak sam napisałeś do czasu zastosowania układu o którym ja mówię. Dlatego nie apeluje o "wymontowywanie" takich "tandemów", tylko stwierdzam że to nie jest najlepsze rozwiązanie. Tak jak wspomniałem, myślę że wytworzenie takiego czegoś to kwestia max roku, jednak zobaczymy to pewnie dopiero później (polityka handlowa wielkich korporacji- trzeba najpierw wysprzedać to co już jest).

Ad.3- Rozumię że dla Ciebie to nie problem. Dla mnie też nie. Ale jednak dla niektórych to może być kłopotliwe (albo nawet dla większości). "Ach zapuściłem sobie grę i zapomniałem przełączyć i mi muliło 15min nim się spostrzegłem". Takie coś powinno się odbywać automatycznie aby minimalnie angażować użytkownika. Taka wydaje mi się powinna być tendencja. Poza tym w ten sposób komp oszczędzałby energię zawsze, a nie tylko gdy jest na baterii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chlopie ale ty teoretyzujesz bo mowisz o rzeczach ktorych jeszcze nie ma ... to tak jakbym mowil ze wiatraczki w notebookach sa zbedne bo powinni montowac procesory ktore zamiast ciepla wytwarzaly by zimno :lol: I w lecie mozna byloby na nich piwo chlodzic :D

 

 

 

"Ach zapuściłem sobie grę i zapomniałem przełączyć i mi muliło 15min nim się spostrzegłem".

To musialby by miec refleks szachisty :lol: CZyli takie roziwazanie odpada jesli jestes szachista :D

 

Wzasadzie to wszystkie technologie w nowych lapka sa do d... bo za 2 lata wejda nowe lepsze we wszystkim ;) Tym milym akcentem koncze(mam nadzieje) udzial w tym watku :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...