Skocz do zawartości
Niemiec

Thermaltake Aquabay M4 Cl-w0082

Rekomendowane odpowiedzi

hehe, no jak zwykle trzeba placic za marke ;) a co do tego wynalazku to nie przekonuje mnie, miedziany spod(czy gora) z czego odbiera cieplo? ze spodu dysku? sorry ale tam jest elektronika wiec za bardzo nie ma jak. Z gory dysku? tam jest za to naklejka ktora by trzeba najpierw zerwac co jest jednoznaczne z utrata gwarancji. trocze dziwny pomysl. a za ta cene to powinno byc to juz wygluszone.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cena nie jest najgorsza z porównaniem do cen innych producentów (nie home made)

A co do chłodzenia od spodu, to na ogół na elektronike przykleja się "materiały" termoprzewodzące aby odprowadzać z nich ciepło do zamocowanego bloku na HD.

Jak widać na przykładzie sporo dysków jest chłodzonych tą metodą.

 

Małe porównanie

http://www.performance-pcs.com/catalog/ind...0ad920d5f60595a

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

biorąc pod uwage fakt ze gwinty 1/4" sa u nas dość popularne to średnica rurek nie jest az tak mała... bardziej mnie zastanawia fakt że zamontowany w M4 dysk pracuje w pozycji 'do góry nogami', chyba że recenzent coś źle zamontował...

 

troche tylko mnie zastanawia te 21°C w idlu...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://www.techpowerup.com/reviews/Thermal...ages/apart2.jpg

 

takie cuś to delikatnie mówiąc można, samemu nad kuchenką zrobić :]

a najlepsze w tej recenzji są te gumo-zaciskaczki do wężyków :>

 

to zrob mi cos takiego ;] nie musi sie az tak blyszczec, byleby odbieralo cieplo z bokow bloku i dalo sie wcisnac do obudowy po cedeku ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem to w USA i muszę powiedzieć, że cena na allegro jest dobra, bo mnie razem z przesyłką zza kałuży wyniosło coś koło 132PLN. Na szczęście nie trafiło na cło, ale z drugą paczką już nie miałem tyle szczęścia...

Jednak co do wniosków z chłodzenia... na razie nie mam jeszcze zestawu więc nic powiedzieć nie mogę a szkoda, bo bardzo ciekawe by były wnioski w tych upałach.

Co do ceny i "sam sobie taniej zrobisz". Kupiłem już jeden blok na HDD w Polsce, który odbiera ciepło z boków i widziałem zdjęcia innych, podobnych do tego M4 ale innych producentów i powiem jedno. Jak się ma obudowę w której się przykręca urządzenia 5,25" to jest dobrze, ale jak ja mam Chiefteca i muszę użyć do mocowania śrubek z wieży to już nie jest tak różowo. Okazuje się, że tylko M4 ma standardowo rozmieszczone otwory montażowe do tego na standardowy gwint. Wszyscy inni "producenci" albo dają otwory montażowe na środku, co wyklucza stosowanie w obudowach z różnymi "szynami" i innymi szybkomontażowymi wynalazkami, albo stosują własne śrubki z innym gwintem, co jak wyżej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak sobie patrze na zdjecia tego bloku i sie zastanawiam skąd on właściwie odbiera ciepło? z bocznych scianek dysku nie (a grzeja się chyba najbardziej...) bo na zdjeciach widac ze ta boczne płytki alu nie przylegają do dysku... więc skad? ... z elektroniki? :blink:

 

niech mi to ktos wytlumaczy...

Edytowane przez y0ghurt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dysk nie grzeje sie najbardziej na bokach ;x z bokow najlatwiej odebrac cieplo - nie ma naklejek / elektroniki. Ten blok odbiera cieplo z miejsca gdzie standardowo sa nalepki producenta. Mysle ze jest to dosc dobre rozwiazanie, moze skusze sie na to ;o ho ho

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten blok odbiera cieplo z miejsca gdzie standardowo sa nalepki producenta. Mysle ze jest to dosc dobre rozwiazanie, moze skusze sie na to ;o ho ho

przyjrzyj się zdjęciom - miedziana płytka dokręcana jest do 'spodu' dysku czyli tam gdzie właśnie jest elektronika... :-| i do tego hdd pracuje do góry nogami... tym bardziej mnie dziwi to że chłodzi tak dobrze przy tak małej powierzchni odbierania ciepła z dysku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może wyjdę na idiotę, ale niech mnie ktoś oświeci - po co w ogóle chłodzić dysk? Oczywiście jeśli się nie przegrzewa i działa. Szybciej chodzi czy co? A może jak go ktoś walnie do jakiejś krypty, żeby zamilkł, to żeby się nie przegrzewał?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak masz WC i maly przewiew w budzie to hdd sie grzeje, je u siebie mam teraz ~40-42st w porownaniu z 30-33st na AC a w koszyku na hdd nie mialem wentyla. konstrukcja dysku jest taka, ze hdd najbardziej oddaje cieplo na boki a nie na przykrecana pokrywke z naklejka czy elektronike. troche nei przemyslany ten dysk no i cena jak zawsze w przypadku TT przegieta. za ta forse to wole kupic quiet drive czy jak sie to teraz od scythe nazywa, temp pewnie beda podobne a przynajmniej wygluszy jego prace.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dysk nie grzeje sie najbardziej na bokach ;x z bokow najlatwiej odebrac cieplo

Dysk się grzeje najbardziej po bokach. Tak jest skonstruowany. Temat był wałkowany tysiące razy :angry: Boki są częscią aluminiowego chassis dysku. Od góry jest tylko przykrywka, w dodatku przykręcona przez uszczelkę. Nagrzewa się właściwie od powietrza w środku, a to - jak wiadomo - nie jest najlepszym przewodnikiem ciepła. Proszę nie wprowadzać w błąd.

Po co chłodzić dysk? Bo dzisiejsze napędy grzeją się dość znacznie. Nie przykręcony do niczego dysk podczas formatowania potrafi się nagrzać do ponad 60 stopni. Gdzieś czytałem, że już powyżej 50 mogą się zacząć problemy z kalibracją głowic. Skutek - najpierw gorsze parametry odczytu (szybkość), potem awaria. Fakt faktem, że do schłodzenia dysku z reguły wystarczy puszczony na 5V 8cm wentyl. Ale niektórzy wentyli nie lubią ;)

Edytowane przez Subvoice

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do tego 21* w idle - To jest na Maxtorze, u mnie teraz z wentylem 80 na 5V jest 24* - około 1-2* więcej niż temp otoczenia.

 

Jak ktoś nie lubi wentylka to wystarczy kupić odpowiednio duże radiatory na boki dysku i efekt bedzie też zauważalny. I taniej będzie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

' date=' 2 sie 2006, 09:11' post='2254414']

Co do tego 21* w idle - To jest na Maxtorze, u mnie teraz z wentylem 80 na 5V jest 24* - około 1-2* więcej niż temp otoczenia.

 

Jak ktoś nie lubi wentylka to wystarczy kupić odpowiednio duże radiatory na boki dysku i efekt bedzie też zauważalny. I taniej będzie...

ale jak chcesz wygluszyc dysk to nie za bardzo Ci dadza radiatory O_o tak dajesz blok, obklejasz caly dysk matami i jest git.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość hakervip

Miło widzieć, że pojawia sie coraz więcej nowych bloczków na dyski. Myślę, że za jakiś czas zobaczymy coś naprawdę wydajnego i w dobrej cenie. Co do tej drugiej to nie jestem pewny, ponieważ wiemy jak to jest z bloczkami znanych firm (płacimy za markę nie za sprzęt :P). Osobiście czekam na jakiś masowo produkowany bloczek hommade.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...