Skocz do zawartości
luk1401

Energooszczędny Komp...

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!!!

Postanowiłem zbudować kompa, który ciągnie znikome ilości prądu.

W zasadzie to będzie serwerek do dzilenia łącza i ciągnięcia P2P.

Jakie części proponujecie??

VIA C3 pasywnie 256 ramu sdr dysk 10 gb i jakis debian ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fundeusze raczej małe. Wydajność niewielka. Aktualnie mam Cyrix 500 256 SDRAM jakies mobo z zintegrowaną grafiką, dwie sieciówki, kontroler sata i dysk Seagate Barracuda IV. On może byc głównym zjadaczem energii. W przyszłym tygodniu będę miał licznik to sprawdzę ile ciągnie. Czy zainstalowany system wpływa na zużycie energii?? Czy zmieniając zasilacz na słabszy obniże zużycie energii?? Aktualnie mam Feela 300W.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmmm. system nic nie robi ;)

zasilacz tez chyba nie. :) a wlasnie ja sie tu spytam czy do takiiej plyty z procesorem. takiej jak podalem na allegro naprzyklad, starczy zasilacz od laptopa? o.O i gdzie dostawc taki zasilacz? ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zacznijmy od podstaw:

Zasilacz nie ciągnie tyle mocy, ile ma na naklejce, tylko tyle, ile potrzebuje komputer. Jeśli kupisz za słaby zasilacz, to komp będzie chodził niestabilnie - żadnych zysków z tego nie będzie, tylko nerwica.

 

Stare procki miały dość wysokie napięcia - ogólnie stare komponenty. Dość mało prądu może ciągnąc w miarę nowy procek, z obniżonym napięciem i szybkością. Do tego maksymalna indegracja podzespołów (zintegrowana grafika, sieciówka, ew. dźwięk jeśli w ogóle jest potrzebny).

 

Ironicznie jednak takie części są droższe od starych i to, co zaoszczędzisz na energi, będziesz wcześniej musiał wydać na ich zakup.

 

W skrajnym wypadku oszczędzać energię można obcinając maksymalnie system - mniejsze użycie procesora = mniejsze użycie prądu. Różnice jednak będą dość małe nawet w skali roku.

Edytowane przez ULLISSES

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak się chce to pójdzie pasywnie... na coolerze Scythe Ninja

mi chodził na boxie passive przez godznne bez obciążania z zanizonym taktowaniem do 1 ghz, ale osiągnał coś koło 45*C. Wszystko dlatego że kabelka od wentylan ie podpiałem a alarm był off ;]]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w tej chwili taki semp 2500 jest dość tani , bo można za 120zl wyrwać jak sie wie gdzie , na allegro jest jakiś szajs z wbudowaną grafiką itp , razem może być cudo do serwerka , proc jak mówił ktoś na nawet 700mhz można puścić i będzie stykać :P ddr 256mb to 30zl nawet :P razem będzie nie więcej niż 250zl , a styknie , 90nm więc mało będzie ciepła wydzielał i mało prądu pobierał będzie git , dysk jakiś 5400rpm też styknoł by :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co wy mu polecacie :/

 

chlopak zbankrutuje

 

ja mam obecnei w domu takie cos :

http://allegro.pl/item117699059_komputer_i..._cd_okazja.html

 

zamiast proca 667 mam 733 , dziala pasywnie jedyny obieg czy cokolwiek to zasilacz , jest max cichutko , grafa jest jakis stary badziew tnt2 pro ( pasywna ) i juz

 

masz cichego kompa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z pierwszych bardzo wstępnych pomiarów licznikiem przy instalacji NND mój serwerek w konfiguracji:

-cyrix 500 (standardowe ustawienia)

-256MB SDRAM

-mobo (nie mam pojęcia jakie) chyba coś ze star :D

-sieciówka na R8139

-sieciówka na R8169

-kontroler SATA Unitec (niewykorzystywany)

-dysk Seagate 4,3GB

-DVD-ROM LG

Pobiera przez ok. 20 godzin 1kW. Czyli miesięcznie wychodzi jakieś 20zł bez nocnej taryfy. Jestem mile zaskoczony, ale musze zrobić bardziej dokładne testy, ponieważ teraz liczyłem tylko czas jednego pełnego obrotu licznika, który wynosi 3 minuty 30 sekund. Porobie jeszcze więcej testów jak wyjdzie, że dysk dużo ciągnie (a w ostatecznej wersji serwera mają być dwa) to dam zamiast jednego dysku dwu gigowego pendrive.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...