Skocz do zawartości
LuKe

Monitor Lcd 20" Nec 20wgx2

Rekomendowane odpowiedzi

(...) sie zastanawiam czy to zdałoby egzamin i czy nie szkoda takiego monitora używać i wypalać go na TV.

Drobna uwaga, co rozumiesz przez wypalanie go jako TV??? Statyczny obraz na monitorze, ok, może i mógłby się wypalać, bo jest statyczny, ale akurat obraz z TV może co najwyżej oceniać jako "ciekawy" wygaszacz :wink: .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja w lapku czyszczę szmatką z mikrofibry. Dostałem do kompletu :)

 

@Kyle

skąd wiesz jaki masz pixel w lapku? Skąd wziąłeś te info bo o moim nie moge znaleźć.

 

Są jakieś programy do testowania LCD'ków? Co one dają? Chodzi o to żeby tylko patrzeć na test i sprawdzać kolorki i ostrość?

 

Drobna uwaga, co rozumiesz przez wypalanie go jako TV??? Statyczny obraz na monitorze, ok, może i mógłby się wypalać, bo jest statyczny, ale akurat obraz z TV może co najwyżej oceniać jako "ciekawy" wygaszacz :wink: .

Słyszałem takie plotki(nie wiem czy to prawda), że monitory LCD wypalają się bardziej niż CRT. Tzn. kolory są słabsze, obraz ciemniejszy. I jak bym takiego monitora używał również jako TV to czy by go nie było szkoda? Bo np. robie coś na kompie, wyłączam kompa i włączam TV. Chodzi o to, że zamiast monitor być włączony np. 4godziny to będzie chodził przez 8 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam mam zamiar kupić monitor NEC 20WGX2 PRO, więc interesuje mnie kilka kwestii z nim związanych. Chodzi o to czy na tym monitorze dobrze się będzie filmy oglądało? Bo takie głównie ma być jego przeznaczenia. Oraz chciałbym jeszcze wiedzieć, jak wyglądają na nim inne rozdzielczości niż natywne?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(...) Są jakieś programy do testowania LCD'ków? Co one dają? Chodzi o to żeby tylko patrzeć na test i sprawdzać kolorki i ostrość? (...)

Każdy, dowolny, pewnie znajdziesz. Ostrość, kolorki? Nie chce cię martwić, ale kolorków tak nie przetestujesz, musiałbyś mieć kalibrator, co do ostrości, LCD to nie CRT, tu tego "pojęcia" nie ma. Tzn. każdy LCDk ma idealną ostrość, co najwyżej na oko można w niektórych ustawić poziom ostrości (tzn. aby obraz był wyraźny, nie rozmazany). A inne testy, to właściwie polega na wyświetleniu białego, czarnego (czy nie ma np. takich "dziurek" jak w moim były), czerwonego, niebieskiego i zielonego - wszystko aby sprawdzić subpiksele (wadliwe piksele piksele wyjdą na białym i czarnym).

 

(...) Słyszałem takie plotki(nie wiem czy to prawda), że monitory LCD wypalają się bardziej niż CRT. Tzn. kolory są słabsze, obraz ciemniejszy. I jak bym takiego monitora używał również jako TV to czy by go nie było szkoda? Bo np. robie coś na kompie, wyłączam kompa i włączam TV. Chodzi o to, że zamiast monitor być włączony np. 4godziny to będzie chodził przez 8 :)

Wiesz, niektórzy wyłączają komputer jak od niego odchodzą i włączają na każdą chwilkę jak używają. Myślą, że tak dobrze, bo się nie zużywa. Powiem tylko tyle to bzdura. Banalny przykład, dysk twardy, każdy wie, że ma taki parametr jak określona liczba godzin bezawaryjnej pracy. Czyli wynika z tego, że im "oszczędnej" będziemy go używać to dłużej nam posłuży - nic bardziej mylnego. Mało kto słyszał, a jeszcze mniej osób wie o innym parametrze: ilość cykli start/stop. On także określa jak długo dysk pociągnie. Kiedyś jak miałem jeszcze dysk Fuji 3.5GB (a to było dawno) wyliczyłem na podstawie tych dwóch parametrów, że optymalnie jest jak dysk się włącza na około 8 godzin (jeśli częściej wyłączamy/wyłączamy to dysk siądzie przez drugi parametr, jeśli rzadziej to przez pierwszy). To oczywiście wartość tylko idealna dla tego dysku, ale tak jest z każdym sprzętem. Do tego jeszcze jeden "haczyk", każdy elektronik wie, że podczas włączania/wyłączania powstają skoki/spadki napięcia które na pewno nie szczególnie "pożądane" i "zdrowe" dla sprzętu. Z innym opowiadań elektronika :wink: , np. kondensatory utrzymują swoje parametry najlepiej pod napięciem, a nie leżąc/stojąc nieużywane :wink: .

 

A o plotkach których słyszałeś to pewnie chodziło o świetlówkę, która oczywiście jak każda "żarówka" się zużywa.

 

Witam mam zamiar kupić monitor NEC 20WGX2 PRO, więc interesuje mnie kilka kwestii z nim związanych. Chodzi o to czy na tym monitorze dobrze się będzie filmy oglądało? Bo takie głównie ma być jego przeznaczenia. Oraz chciałbym jeszcze wiedzieć, jak wyglądają na nim inne rozdzielczości niż natywne?

Mnie się filmy ogląda super, chociaż jest jedna wada, najlepiej wyglądają tylko te w HD, pozostałe, cóż..., widać ich wszystkie wady (na CRT tego nie było). Interpolacja innych rozdzielczości też jest ok. Edytowane przez The Dino

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

The Dino---> Rozumiem ale mi chodzi o to czy ten monitor nie odbiega jakością oglądanych filmów od innych LCD. Bo też i takie opinie słyszałem, a pytam się bo ludzie różne bzdury potrafią pisać i chciałbym to zweryfikować.

Ja bym to wytłumaczył prostym faktem: gdy kiepsko skompresowany w DivXie film puścisz przez wyjście TV na zwykły telewizor to będziesz zachwycony obrazem (rozdzielczość z reguły większa lub równa VHS, kompresji, tzn. tych takich "kostek" nie widać bo telewizor ma to do siebie, że wszystko rozmazuje). Gdy to samo puścisz na monitor CRT to już będzie gorzej, widać będzie "kostki" z kompresji, po prostu wszystkie badziewia, ale to i tak będzie jako tako (monitory CRT także rozmazują obraz w pewnym stopniu, nie ma idealnych pikseli jak na LCD, więc i większość szczegółów nie zobaczysz - np. filmy w HD, nie widać pełni ich piękna). A teraz dochodzimy do LCD, one po prostu mają idealną zbieżność, idealną ostrość i każdy "paproch" z kompresji jest widoczny, dlatego ludzie tak biadolą. A dlaczego np. na tym NECu bardziej, bo on ma świetny obraz, świetne kolory, pełną paletę barw. Gdzieś tu na forum były podane linki do obrazków które przedstawiały klatkę filmu z jakieś kreskówki na monitorze TN czy jakiś VA i IPS, różnica kolosalna (na TN ciemne fragmenty są po prostu czarne, żadnych szczegółów, na IPSie widać było wszystko, cudo). Ale wystarczy puścić film w HD i tu dopiero się odczuwa jak ten monitorek się do tego nadaje :) (sam mam jeden film w Full HD, 4DVD, po prostu obłęd).

 

PS. Co do DivXów, np. w ustawieniach ffdshow jest takie cuś jak debloking i naprawa luminacji, zabawa z tymi opcjami znacząco poprawia obraz - ale obciąża procka.

Edytowane przez The Dino

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może jakiś posiadacz tego NEC'a porobić fotki? Bo nie mam okazji go zobaczyć w sklepie a chętnie bym go obejrzał ze wszystkich stron i kątów. Fajnie jakby było coś do porównania (np.zapałki) :) Z góry dziękuję.

 

P.S.

Ten port USB z boku wygląda tak pokracznie czy mi sie wydaje? :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jutro przyjdzie moj wgx2 pro .. to zdam relacje .. mieszkam z kilkoma osobami na stancji z czego 2 osoby maja WGX2 (bez pro) i bardzo mi sie podobaja ..

zobacze monitor obok monitora roznice jesli bedzie ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

monitor nie rozni sie niczym z wygladu od wersji bez pro .. poza tym ze ma w rogu napisane PRO ;]

te same opcje w menu tyl przod itp ...

fot zwyklego WGX2 mozna znalezc od groma wiec mysle ze nie ma sensu

 

Dołączona grafika

 

w calosci:

Dołączona grafika

Edytowane przez Chaos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpowiem za niego: tak :)

Jestem jedna z tych dwoch osob z wersja bez pro... na focie prawie zalapalo sie moje stanowisko :P

Siedzial na moim przed kupnem, wiec nie bylo tutaj mowy o kocie w worku. Bardziej szczegolowa opinia zawita do Was pewnie jak wroci z pracy ;)

 

Ja moge ocenic monitor z dluzszej perspektywy - bedzie rok niedlugo jakos.

Generalnie wszystko jest in plus, jedyne do czego mozna sie doczepic to:

  • mam jednego suba, ale bardzo malo widocznego (zaleta malej plamki) - widzialem u kolegi na 22" suby i nie chcial bym miec takich
  • przyciski po jakims czasie sie troche rozjechaly i czasem trzeba mocniej docisnac, zeby zalapal (mam tak tylko z powerem, bo tylko jego w zasadzie uzywam)
  • podobno statyczny obraz sie "wypala" na ekranie.. prawde mowiac nie stwierdzilem jeszcze tego u siebie, ale ja od poczatku dbam o to, zeby monitor nie pozostawal wlaczony na dluzej niz kilka minut nieuzywany (pomijajac sceny dynamiczne, np. film), przyjrze sie temu problemowi blizej, aczkolwiek na sile nie bede probowal sobie czegos wypalac :)
  • gradienty, szczegolnie szare sa dalekie od idealnych, chociaz chyba najlepsze jakie widzialem do tej pory na LCD (Samsung 226WB sie chowa)
  • srebrzenie (w zasadzie "fioletowienie" ;]) ekranu, gdy wyswietla sie cos ciemnego (np. czarne tlo - pasy w filmach itp), gdy patrzy sie z innego kata niz powinno, da sie z tym zyc... przy jasnych obrazach katy sa imponujaco dobre
  • minimalnie widoczne nierowne podswietlenie, ale to tez widuje tylko przy filmach, wiec da sie z tym zyc
  • szyba.. w sumie to albo wada, albo zaleta.. kwestia gustu. Kolorki przez to sa ladniejsze. Odbicia owszem widac (nie przy kazdym swietle), ale jak sie skupia na obrazie wyswietlanym a nie na monitorze ogolnie to nie powinno w niczym przeszkadzac. Czasem uzywam tego ficzera, zeby zobaczyc czy ktos za mna stoi ;)
To chyba tyle.. jak mi sie cos jeszcze przypomni to dopisze.

A propos jeszcze widocznosci niektorych rzeczy przy filmach to mam na mysli filmy w formatach innych niz 16:9. Panoramiczne dopasowuja sie prawie idealnie do monitora, wiec pasy sa zbyt male, zeby zauwazac te wady. O filmach HD nawet nie wspomne, bo to jest diametralnie inne przezycie niz ogladanie "zwyklego" filmu. Nawet ogladanie filmow, ktore juz sie widzialo wczesniej to nie to samo.

 

Boczne USB to genialny pomysl.. tak mi to przypadlo do gustu, ze jak bede zmienial kiedys monitor i nowy nie bedzie tego mial to prawdopodobnie kupie sobie huba, zeby miec szybki dostep.

2 USB z tylu monitora tez sie przydaja.. ja mam tam podpieta klawiature i myszke, wiec jak by bylo trzeba to moge sie odsunac od komputera na dosc duza odleglosc (kabel DVI + krotszy z kabli klawa/myszka), co moze sie czasem przydac (vide benchowanie na balkonie :))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, podobno zastosowali tam materialy z NASA i przez to jest taki gruby :)

Siedzisz z boku czy z przodu monitora ? ;]

Ja z przodu i kompletnie mi to nie przeszkadza. Nie zwieksza to miejsca zajmowanego na biurku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Szybka... wiadomo, odbłyski, refleksy i takie tam. Jakie powinny być spełnione warunki w stosunku do oświetlenia, zarówno naturalnego jak i sztucznego, żeby używanie tego monitora nie było uciążliwe przez szybę właśnie? Czy np okno w tyłu robi różnice? Inwestować w rolety? (żaluzje zwykłe już mam)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi.

 

Mam kolejne pytanie:

http://www.widescreengamingforum.com/forum...&start=1275

 

et us know how it goes man, I love the color and everything about this screen...but that image retention is starting to annoy me to the point I'm disliking it.

Czy macie efekt "pamięci"/ "wypalania" stałego obrazu wyświetlanego przez kilkadziesiąt minut ?

Jeśli chodzi o bad pixele, to mam ich 2. Pojawiły się w połowie kwietnia, monitor posiadam od października 2006.

Co do drugiego pytania, nie wiem czy dobrze rozumiem, lecz jeśli chodzi Ci o prześwitywanie poprzedniego obrazu, przy np. minimalizowaniu okna, to mam cos takiego max przez parę minut.

Za dwa miesiące minie rok, a ja nawet w 0% nie żałuję zakupu, widze że Ty nadal się wahasz. Według mnie nie pożałujesz. :) Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nieeee nie waham się ;) Ale zaraz puszczę atomowego grzyba bo monitor zamówiłem w czwartek w tamtym tygodniu a mamy teraz ... nie chcę się denerwować. Dziś miał być na 100%. Poprzednią przesyłkę uszkodził kurier między hurtownią a sklepem.

 

Jeśli chodzi o "ducha poprzedniego obrazu" - jeśli znika po kilku minutach to całkiem dobrze ... obawiałem się znacznie dłuższego okresu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(...)

[*]srebrzenie (w zasadzie "fioletowienie" ;]) ekranu, gdy wyswietla sie cos ciemnego (np. czarne tlo - pasy w filmach itp), gdy patrzy sie z innego kata niz powinno, da sie z tym zyc... przy jasnych obrazach katy sa imponujaco dobre

(...)

Fajnie, że macie wersję Pro i bez, pewnie będziecie porównywać, ja mam prośbę właśnie o ten punkt. Fakt, że pewnie to na podstawie plotek i to te same matryce, ale ponoć jedną z różnic było poprawienie właśnie "fioletowania" przy większych kątach. Moglibyście podczas "przyglądania" się im zwrócić na to uwagę? :wink: .

 

1. Ja też juz jestem zdecydowany ale nie wiem w jakim sklepie kupić. Jaki polecacie?

 

2. Jak jest z gwarancją? Prosto do NEC'a? Czy przez sklep? Gwara jest door2door? Jest w Polsce serwis NEC'a?

Na te dwa punkty odpisze ci razem. Tzn. ja kupowałem w sklepie Sirius (http://www.sirius.pl/) i na prawdę jest w nim super obsługa. Tzn. dość konkretne odpowiadają na pytania (tzn. pytałem przed zakupem o różnice pomiędzy Pro i bez Pro i odpowiedzieli konkretnie, że nie bardzo wiedzą i wątpią czy jest jakakolwiek - wiem, odpowiedź może nie wyjaśnia wszystkiego, ale wolę prawdę niż wciskanie kitu w innych sklepach :) ).

 

Po drugie ja musiałem swój monitor oddać do serwisu (zakładałem tu nawet wątek - widoczne drobne białe punkciki, przebicia podświetlania na czarnej powierzchni), kontaktowałem się najpierw ze sklepem, sami zaproponowali (o wymianie nie bardzo "chcieli" słyszeć, bo raz było po 10 dniach, cóż długo się zbierałem czy wymieniać, a do wymiany nie bardzo się to nadawało, bo nikt nie wiedział, czy to wada czy co - takie dziwne paskudztwo) i sami załatwili serwis, tzn. skontaktowali się z serwisem, obgadali sprawę, załatwili odbiór monitora (co jest wprawdzie "wliczone" w gwarancję, która jest door to door, ale ja właściwie nic oprócz spakowania nie musiałem robić, nigdzie dzwonić). Sami się ze mną kontaktowali telefoniczne.

 

Co do serwisu NECa, jest w bielsku, sami załatwiają kuriera do odbioru monitora, sami odsyłają monitor po naprawie/wymianie (mnie wymieniono na nowy egzemplarz). Pomijając fakt pewnego "niesmaku" jak to zawsze bywa w sytuacji konieczności skorzystania z gwarancji (brak monitora, konieczność powrotu do CRT), jak dla mnie po prostu ekstra. Nic tylko posiadać taki serwis na każdy sprzęt, chociaż oczywiście nie chce z niego już nigdy korzystać, ale to chyba akurat jest oczywiste :) .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może źle sie wyraziłem. Okno mam za monitorem. Biurko stoi pod oknem, monitor stałby tyłem do okna. Będzie lepiej? :)

Dużego problemu nie powinno być. ale z gładkimi matrycami(błyszczącymi) jest tak, że wcale nie musi być dużo światła, żeby odbijał. Tyle, że przy nie dużym świetle po włączeniu monitora to nie przeszkadza bo monitor świeci jaśniej. A jak masz za duże światło to monitor będzie odbijał i wydawał sie ciemny. Pamiętaj, że swiatło sie zawsze odbije. Z okna pójdzie w ściane za Tobą a od ściany za Tobą pójdzie w monitor :] Ale bez przesady chyba nie ma co sie tak tym przejmować. I tak większość na kompie siedzi wieczorkiem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, że macie wersję Pro i bez, pewnie będziecie porównywać, ja mam prośbę właśnie o ten punkt. Fakt, że pewnie to na podstawie plotek i to te same matryce, ale ponoć jedną z różnic było poprawienie właśnie "fioletowania" przy większych kątach. Moglibyście podczas "przyglądania" się im zwrócić na to uwagę? :wink: .

 

Na te dwa punkty odpisze ci razem. Tzn. ja kupowałem w sklepie Sirius (http://www.sirius.pl/) i na prawdę jest w nim super obsługa. Tzn. dość konkretne odpowiadają na pytania (tzn. pytałem przed zakupem o różnice pomiędzy Pro i bez Pro i odpowiedzieli konkretnie, że nie bardzo wiedzą i wątpią czy jest jakakolwiek - wiem, odpowiedź może nie wyjaśnia wszystkiego, ale wolę prawdę niż wciskanie kitu w innych sklepach :) ).

 

Po drugie ja musiałem swój monitor oddać do serwisu (zakładałem tu nawet wątek - widoczne drobne białe punkciki, przebicia podświetlania na czarnej powierzchni), kontaktowałem się najpierw ze sklepem, sami zaproponowali (o wymianie nie bardzo "chcieli" słyszeć, bo raz było po 10 dniach, cóż długo się zbierałem czy wymieniać, a do wymiany nie bardzo się to nadawało, bo nikt nie wiedział, czy to wada czy co - takie dziwne paskudztwo) i sami załatwili serwis, tzn. skontaktowali się z serwisem, obgadali sprawę, załatwili odbiór monitora (co jest wprawdzie "wliczone" w gwarancję, która jest door to door, ale ja właściwie nic oprócz spakowania nie musiałem robić, nigdzie dzwonić). Sami się ze mną kontaktowali telefoniczne.

 

Co do serwisu NECa, jest w bielsku, sami załatwiają kuriera do odbioru monitora, sami odsyłają monitor po naprawie/wymianie (mnie wymieniono na nowy egzemplarz). Pomijając fakt pewnego "niesmaku" jak to zawsze bywa w sytuacji konieczności skorzystania z gwarancji (brak monitora, konieczność powrotu do CRT), jak dla mnie po prostu ekstra. Nic tylko posiadać taki serwis na każdy sprzęt, chociaż oczywiście nie chce z niego już nigdy korzystać, ale to chyba akurat jest oczywiste :) .

Nie wiem jak w wersji Pro, lecz u mnie, fioletowa czerń jest widoczna wieczorem i tylko wtedy, jak patrzę na ekran pod kątem. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak w wersji Pro, lecz u mnie, fioletowa czerń jest widoczna wieczorem i tylko wtedy, jak patrzę na ekran pod kątem. Pozdrawiam.

U mnie to samo (wersja Pro), pod większym kątem i tylko na czarnym, to norma w IPSe. Ale chodziło mi właśnie o próbę porównania tego stawiając obie wersje obok siebie :) .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołączona grafika

 

generalnie jesli chodzi o srebrzenie to u fida rzeczywiscie szybciej troche zaczyna .. u mnie troche z tym lepiej ...

innych roznic nie zauwazam generalnie ..

jestem zadowolony.

Jak macie jakies propozycje testow to mozemy w wolnej chwili zrobic ...

ale chyba nie ma sensu bo raczej sie nie roznia ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...