Skocz do zawartości
cyrus_6

Asus P5w Dh Deluxe - Wszystko O Płycie

Rekomendowane odpowiedzi

Update:

Pewien forumowicz z TwojePC mi pomogl, efektem jego pomocy jest stabilne jak skala 3600MHz...

Tak ze przepraszam za klopot :P

Witam.

 

No to podziel sie dokladnymi informacjami jak i co poustawiales ... moze i ja bym sprobowal :)

 

Dzieki z gory.

 

--

@levi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy bawil sie ktos w porownanie wydajnosci max boot fsb i max fsb by clockgen ??

Chyba sie pobawie, bo cos mi nie gra...

24/7 mam 450x8. Ale jak zrobie boot na 400 i polece clockgenem na 450 to komp wisipo 2 minutach....

mial juz ktos tak ?

heh

że tak powiem nic nowego na intelu

odkąd pamiętam zawsze była jakaś delta i ona warunkowała max fsb

Inaczej mówiąc nie ma siły żeby zbootować np na fsb 300 i pociągnąć na 450

Podejżewam że to warunkują timingi chipsetu czy coś w ten deseń ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.jestem posiadaczem P5W DH i mam pytanko.probuje podkrecic proca,ale dochodzi tylko do fsb 370 i restart.Vmch mam na 1.65v,hp3=disab,dram tt=disab reszte napiec na auto.podejrzewam,ze prockowi brakuje voltow,ale nie wiem jak podniesc napiecie na nim,poniewaz jak wchodze w zakladke z napieciem proca to jest tam tylko opcja"auto".czy ktos wie gdzie sie zmienia v-core proca??????????Zalaczam screen z biosu:)

 

Dołączona grafika

 

Zainstalowalem AiBooster z plytki instalacyjnej i zmiany napiecia cpu nic nie daja,w sensie w biosie sie nic nie zmienia.AIBooster pokazuje napiecie na procku 1,5v,ale jak spawdzam napiecie w cpu-z,everest i inne programy to pokazuja,ze napiecie jest niezmienione/domyslne pomidze 1,26v-1,28v.nie wiem co mam robic,czy mam uszkodza plyte,czy co????Jest ktos kto sie zna i pomoze,bo problem wydaje sie powazny.Samoo/c na tej plycie jest rzecza banalna,ale bez mzliwosci podniesienia napiecia to nic sie nie zrobi.

Edytowane przez rafi27

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@rafi27

Musisz zmienic bios na nowszy. Polecam 1401.

Uzyj do flashowania:

afudos (srodowisko dos+fdd

flasha z biosa (fdd lub pendrive wymagany)

windowsowego update od ASUA z plytki...

Sprawdzalem dwa ostatnie i dzialaj super...

Natomiast istnieje wiele przypadkow, ze trzeba uzyc afudos z odpowienimi parametrami. Wszsytko jest opisane wczesniej w tym topicu.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobra z jutra to zrobie i dam zna c,mam nadzieje,ze wszystko pojdzie gladko.

 

 

thx

 

edit;

 

FDD NIE MAM I SPIEPRZYLA MI SIE WLASNIE WYPALARA CZYLI POZOSTAJE TYLKO PENDRIVE,JAK MAM TO ZROBIC, wtym topiku nie jest opisane jak to zrobic przy pomocy pendrivePLEASE????

Edytowane przez rafi27

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrób spod windowsa poprostu. Dopiero co to robiłem i jest oki. Nie poszło mi autoupdate z internetu bo sie wywala (twierdzi, ze jest nowsza wersja samego programu do updejtu, po czym nie moze znalesc jej na serwerze). Wejdz na strone asusa, ściągnij bios na hdd, odpal AsusUpdate i podaj mu aktualizacje z pliku. Minutka i nowy biosik na pokładzie. Bez dyskietek, dosów i pendrivów. Skoro system nie padł, komputer normalnie wstaje.. winda wchodzi.. to po co sie meczyc jak można tak przyjemnie ;>

 

 

Pytanie za 100 punktów. Czy znajde gdzieś jasny i czytelny opis jak podkrecac C2D, o co chodzi z tych ratio, fsb i mnożnikach jeśli idzie o nowe procki?

 

Mój rozwój OC zatrzymał sie na Athlonie gdzie sobie szyne tylko porkrecałem.. a Tutaj jest tego troche za duzo. Nowe pamieci, nie wiem czy lepiej nizsze fsb i lepsze timingi czy odwrotnie. Podkręcać spod windy tym NOSem czy stricto spod biosu...

 

Jak sprawdzić co mnie ograniczy... pamieci, cpu czy płyta...

Mam troche czasu do OC zeby teorii przyswoić.. bo czekam na troche gadzetów do WC.. wiec na razie bym sobie na boxowym popatrzył jak to wygląda.. zeby pozniej jak wszystko przyjdzie wiedzieć co i jak.

 

Czy pamięci PSD PS22G 667KH firmy Patriot 2x1gb to był rozsądny zakup? Kosztowały coś ponad 620zł z przesyłką....

 

No i ostatnia w tym momencie sprawa. Czy mozecie mi napisać na ile wam e6300 idzie na tej płycie? Bedie to jakiś wyznacznik..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie mam "male" pytanko.

Raid0 lepiej postawic na intelu czy na tym "gotowym" EZ Asusa?

Probowalem znalezc cos na forum,ale jakos nie trafilem.

Mam w tej chwili Raid0 na intelu,ale mam oprocz tego jeszcze dwa dyski na sata.

Jeden podlaczylem do wolnego sata od intela,ale drugi za chiny ludowe nie chce byc widoczny w biosie,a tym bardziej w Winxp gdy go podlaczam do wejsc sata ktore sa pomaranczowe(czyli EZ Asusa).

A jak podlaczam do wejscia sata,ktore jest tuz przy coolerze to znowu Winxp znacznie dluzej sie uruchamia.

Mam nadzieje,ze wyjasnilem o co mi chodzi w miare "po ludzku".

Jesli ktos jest mi w stanie podpowiedziec jak najlepiej rozwiazac to moje zagadnienie to bede b.wdzieczny.

Mam dwa dyski western digital 250GB 16MB sata II ustawione na raid0 dodatkowo western digital 320GB 16MB sata II i Maxtora 160GB sata

 

Pozdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@pablo.k

Ja podłaczałem raid0 do EZ Asusa.

Możesz tam podłączyć pojedyńczy dysk ale musisz zdjąć obie zworki z płyty za złącza raid. Sprawdź transfer HD Tachem i daj znać na forum.

 

@Misyo,

Też przeszedłem z AMD. Wystarczy trochę przeczytać na forum i XtremeSystems.

Ładujesz na płytę najnowszy bios i masz odblokowany mnożnik. Przy małym mnożniku i rozluźnionych pamięciach badasz fsb i ustalasz graniczną dla płyty.

Później dalej na niskim mnożniku proca zacieśniasz timingi pamięci i skokowo częstotliwość pracy pamięci zmieniasz dzielnikami a płynnie za pomocą fsb. Wyznaczsz graniczne ustawienia pamięci dla różnych timingów.

A na końcu podnosisz mnożnik operujesz fsb (nie przekraczając granicznej) i napięciem core pamiętając o dostosowaniu pamięci (poniżej granicznych dla danych timingów). Stabilność testujesz orthosem.

Edytowane przez atomel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.jestem posiadaczem P5W DH i mam pytanko.probuje podkrecic proca,ale dochodzi tylko do fsb 370 i restart.Vmch mam na 1.65v,hp3=disab,dram tt=disab reszte napiec na auto.podejrzewam,ze prockowi brakuje voltow,ale nie wiem jak podniesc napiecie na nim,poniewaz jak wchodze w zakladke z napieciem proca to jest tam tylko opcja"auto".czy ktos wie gdzie sie zmienia v-core proca??????????Zalaczam screen z biosu:)

 

Dołączona grafika

 

Zainstalowalem AiBooster z plytki instalacyjnej i zmiany napiecia cpu nic nie daja,w sensie w biosie sie nic nie zmienia.AIBooster pokazuje napiecie na procku 1,5v,ale jak spawdzam napiecie w cpu-z,everest i inne programy to pokazuja,ze napiecie jest niezmienione/domyslne pomidze 1,26v-1,28v.nie wiem co mam robic,czy mam uszkodza plyte,czy co????Jest ktos kto sie zna i pomoze,bo problem wydaje sie powazny.Samoo/c na tej plycie jest rzecza banalna,ale bez mzliwosci podniesienia napiecia to nic sie nie zrobi.

Owego czasu mialem ten sam problem, aby napiecie z Auto zmienic musisz przestawic jedna opcje. Nie pamietam jak sie ona zwie ale jest ona w zakladce gdzie monitorujesz napiecia, temperatury itp. Jest ona na samej gorze, pewnie ja przestawiles aby pokazywalo mniej danych o wiatrakach, napieciach itp., ja tez tak zrobilem i za kazdym razem ja przestawialem po flashowaniu biosa hehe i za kazdym razem mialem Auto. Mam nadzieje ze rozumiesz o jaka opcje mi chodzi, nie chce mi sie teraz restartowac kompa bo sie dane ssaja :P.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@pablo.k

Ja podłaczałem raid0 do EZ Asusa.

Możesz tam podłączyć pojedyńczy dysk ale musisz zdjąć obie zworki z płyty za złącza raid. Sprawdź transfer HD Tachem i daj znać na forum.

 

@Misyo,

Też przeszedłem z AMD. Wystarczy trochę przeczytać na forum i XtremeSystems.

Ładujesz na płytę najnowszy bios i masz odblokowany mnożnik. Przy małym mnożniku i rozluźnionych pamięciach badasz fsb i ustalasz graniczną dla płyty.

Później dalej na niskim mnożniku proca zacieśniasz timingi pamięci i skokowo częstotliwość pracy pamięci zmieniasz dzielnikami a płynnie za pomocą fsb. Wyznaczsz graniczne ustawienia pamięci dla różnych timingów.

A na końcu podnosisz mnożnik operujesz fsb (nie przekraczając granicznej) i napięciem core pamiętając o dostosowaniu pamięci (poniżej granicznych dla danych timingów). Stabilność testujesz orthosem.

 

Niestety po usunieciu zworki(zworek) i podlaczeniu do EZ sata nie wykrywa mi dysku :(

Widocznie bede musial przejsc na EZ raid,bo w tej chwili jest kiepski odczyt z HdTach'a dysku podlaczonego do sata przy coolerze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może mi ktoś powiedzieć jak tego pilota uruchomić ? :/ Cały czas jest napisane, że pilot jest niepołączony :| Podłączyłem czujnik do USB, włozyłem baterie do pilotai zainstalowałem tamto z płyty (DH rem...)

 

Napisz prosze, czy podpiales odbiornik IRDA od pilota do wlasciwego portu USB!

Na plycie glownej byla taka zielona nalepka informujaca, gdzie trzeba go podpiac - do jednego z dolnych portow USB (ale nie tych na sledziu).

Poza tym w BIOSie musisz miec ustawione wlaczanie kompa po utracie zasilania (sorki, ale nie mam maszyny w biurze - 'na pamiec' lece).

 

Napisz takze jakiego systemu uzywasz - w W2k u mnie nie dziala poprawnie funkcja wlaczania kompa po wylaczeniu zasilania (uzywam UPSa i wylaczam zasilanie calkowicie gdy wylaczam kompa), a w ustawieniach systemu brak jednek zakladki dla urzadzen oznaczonych jako HID[...].

W przypadku WXP i Vista x64 build 5728 dzialalo to natomiast bez zarzutu. Nie wiem jak sie ma sprawa w W98/WME.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może mi ktoś powiedzieć jak tego pilota uruchomić ? :/ Cały czas jest napisane, że pilot jest niepołączony :| Podłączyłem czujnik do USB, włozyłem baterie do pilotai zainstalowałem tamto z płyty (DH rem...)

Na tej wersji z CD do plyty nie zawsze dziala pilot - zainstaluj najnowszy. Byl link w tym topicu gdzies z poczatku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kto użytkowników tej płyty ma MCH 1.85 , niech poda gdzie kupował i jakie ma oznaczenia na płycie (znaczy na pudełku od płyty )

Kupowałem w Gralu i mam:

Serial No.:68MOAG147843

Part No.:90-MBB2XO-GOEAY

Najprawdopodobniej Nr serii od 68..... są z MCH 1,85V ale nie mam pewności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i stało się Panowie.

Mam w domu wersję mobo 1.03G

Zrobię zdjęcia porównawsze z wersją 1.02G i umieszczę dziś wieczorem.

Jakieś różnice już są może znane i mam nie odwalać syzyfowej pracy? Czy nie?

 

Szczerze mowiac, to juz gdzies, ktos o tej rewizji (1.03G) wspominal, ale zrob fotki - osobiscie jestem ciekaw roznic.

Zwlaszcza w BIOSie i w zasilaniu (VMCH).

Edytowane przez Master78

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i stało się Panowie.

Mam w domu wersję mobo 1.03G

Zrobię zdjęcia porównawsze z wersją 1.02G i umieszczę dziś wieczorem.

Jakieś różnice już są może znane i mam nie odwalać syzyfowej pracy? Czy nie?

Gdzie ją kupiłeś i ile dałeś ?

Musze zamówic mobo do końca tygodnia. Wczoraj dowiedziałem sie, że kolega przywiózł jedną sztuke z wakacji z Francji i chce sprzedać za 600zł. Nie wiem tylko czy to 1.65V czy 1.85V , ale pewnie 1.65V. I tutaj jeszcze pytanie, czy te 0.2V to duża różnica w OC ??

Mobo pod E6600 selekt 28 week.

Edytowane przez FanEk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok siedze juz na nowej MOBO.

1.03G

Ma VMCH do 1.85

 

Aha. Innego koloru są te puszki od sekcji napięcia CPU.

 

No więc tak.

Mobo tak samo się kręci. No może nieznacznie lepiej.

1.02G przy 430FSB nie wstawała.

1.03G przy 430 wstaje ale system sie nie botuje. Max wstaje przy 448FSB

Czyli 1.03G wzrost działania FSB: 18

I jeszcze jedno chyba ważne: Na 1.02G aby właczyć speed step trzeba było ustawić napięcie CPU na AUTO. Teraz na 1.03G nie trzeba. Można mieć speed step i napięcie 1.7v :)

Wyglada też na to że ma o wiele mniejsze vdropy. Nawet w CPU-Z napięcie skacze o mniejsze wartości niż na 1.02G.

Bedę jeszcze próbował z o/c.

Mobo potrzebuje niższego napięcia...

1.02G przy FSB 333 na MCH potrzebowała 1.60v

1.03G ma 1.50v i nie ma problemu :)

Poza tym w EVERESCIE na 1.02G miałem temperaturę CPU i Rdzeni a na 1.03G widzę tylko temperaturę rdzeni.

A teraz różnice:

Pudełka (już wiadomo po czym poznać gdzie siedzi 1.03G ;-):

Dołączona grafika

Mobo: 1.02G & 1.03G

Dołączona grafika

Sekcja zasilania 1.02G:

Dołączona grafika

Sekcja zasilania 1.03G:

Dołączona grafika

Rewizja 1.03G:

Dołączona grafika

FSB max 550 i ustawienia RAMU:

Dołączona grafika

V Memorków:

Dołączona grafika

V FSB:

Dołączona grafika

V MCH: (Hehe)

Dołączona grafika

V ICH:

Dołączona grafika

I na koniec najważniejsze co odkryłem:

MOBO 1.03G ma temperaturę niższą o 4 stopnie bez wentylatora na chipsecie niż 1.02G z wentylatorem 40x40 pracującym 3500obr/min!!!

Edytowane przez Tal-Rash

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy to jest na 100% pewne, ale po pudełkach można by było rozpoznać nową rev.1.03G po tym:

rev.1.03G

post-8799-1161114984_thumb.jpg

a w starszej jest tego brak:

rev.1.02G

post-8799-1161115069_thumb.jpg

 

jak wam się wydaje, mozna po tym tak wnioskować?

Edytowane przez .:Max:.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy to jest na 100% pewne, ale po pudełkach można by było rozpoznać nową rev.1.03G po tym:

rev.1.03G

post-8799-1161114984_thumb.jpg

a w starszej jest tego brak:

rev.1.02G

post-8799-1161115069_thumb.jpg

 

jak wam się wydaje, mozna po tym tak wnioskować?

 

Byc moze, ale raczej nie bral bym tego za pewnik przy szukaniu tej mobo w rev. 1.03G.

Pudelko, to pudelko - drukarnia dostarcza jakies tam wersje i niekoniecznie musza byc wszystkie nowe tylko dla rev. 1.03G.

 

Jak pewnie zauwazyliscie, SN (numer seryjny) mobo jest naklejany na pudelko, stad moze sie zdarzyc, ze nowe pudelka beda mialy nalepke z SN zaczynajacym sie od 67M (na 99% bedzie 1.02G z VMCH 1.65V), albo 68M (tez 1.02G ale z VMCH prawd. juz 1.85V).

Gwarancji nie daje, ale najlepiej sprawdzac po SN - czili widzisz pudlo, sprawdzasz naklejke pod katem SN i bierzesz lub nie :D

 

 

eeee tam

czyli dużej różnicy w kręceniu nie ma

spadło mi ciśnienie na 1.03

pewnie, jak sie trafi na dobrą starą sztukę, to może być lepsza

tylko trzeba mieć szczęście

Zgadzas sie :D

Najwidoczeniej powtarzalnosc w produkcji nie jest az tak bardzo istotnym tematem, jak my - uzytkownicy - bysmy sobie tego zyczyli.

 

Widac to - moim zdaniem - takze po tym, ze temp. w rev. 1.03G sa nizsze o 4'C.

Obstawiam, ze inne (a przynajmniej niektore) mobo w tej rev. moga miec temp. zupelnie inna - wyzsza.

Jak juz niektorzy sprawdzali - na mostkach czasami pasty pod radiatorami niemal nie ma, czasami jest tyle ile powinno, czasami sa na ich krawedziach, albo sam radiator jest slabo docisniety.

 

W moim przypadku zmienilem obudowe na Chieftec'a jak w sygnaturze, wrzucilem zamiast wczesniej 1 wentyla 80mm, 120mm Fandera do wydmuchu z okolic CPU/NB, dodatkowo wrzucilem 92mm Fandera do chlodzenia HDD i temp. na NB i CPU spadly o 10-12'C.

Zaznaczam, ze Fandery ustawilem na min. RPM - bodajze 700, bo nie lubie halasu, a blaszek z NB i SB nie zdejmowalem!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak juz niektorzy sprawdzali - na mostkach czasami pasty pod radiatorami niemal nie ma, czasami jest tyle ile powinno, czasami sa na ich krawedziach, albo sam radiator jest slabo docisniety.

Masz racje, sam zdjalem radiatory z NB oraz Chipset'u, ale niestety nie zrobilem zdjec, trwoga mnie dopadla jak to jest poprzyklejane. Zmienilem paste na Arctic Silver 5 ale temperatury jeszcze nie sprawdzalem, domniemuje, ze spadla. Jak bede mial czym to zmierze i powiem.

 

na NB i CPU spadly o 10-12'C.

Prosze powiedz jakie masz temperatury obecnie na CPU oraz na Core i na NB ?

 

dzieki

 

--

@levi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli chodzi ilosc Vcore potrzebna....

podjzewam ze sekcja zasilania jest zrobiona na modle P5Wdg2/P5W64 WS PRO, a tam Vcore jest zawyzane w przedziale od niskiego do 1.6 i faktycznie jest mniejszy drop...

Widac mobo pod wieksze oc sie zrobilo...

 

@Tal-Rash

masz miernik, to do dziela....zmierz ile Vcore naprawde potrzebuje procek, a najlepiej zrob tabelke ile daje na poszczegolnych stopniach Vcore.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz racje, sam zdjalem radiatory z NB oraz Chipset'u, ale niestety nie zrobilem zdjec, trwoga mnie dopadla jak to jest poprzyklejane. Zmienilem paste na Arctic Silver 5 ale temperatury jeszcze nie sprawdzalem, domniemuje, ze spadla. Jak bede mial czym to zmierze i powiem.

Prosze powiedz jakie masz temperatury obecnie na CPU oraz na Core i na NB ?

 

dzieki

 

--

@levi

 

Nie mierzylem temp. termometrem zewnetrznym :)

Temp. zczytalem z Everest'a i bodajze CPU-z (moglem przekrecic nazwe).

 

Przed zmiana budy i wrzuceniem Fanderow temp. w IDLE'u (po 2-3h) byly:

CPU: 37-40'C

Core1: 55-60'C

Core1: 55-58'C

NB: 55-60'C

HDD: 47-55'C

 

Po zmianie (takze w IDLE'u - po 2-3h):

CPU: 30-37'C

Core1: 40-45'C

Core1: 40-45'C

NB: 43-47'C

HDD: 30-35'C

 

Temp. w pomieszczeniu to ok 25'C.

Temp. oczywiscie na sprzecie na default'owych ustawieniach - jedynie RAM recznie w BIOS'ie ustawiony na 800MHz (bo takie mam kosci).

 

Pogralem 2-4h m. in. w Spellforce 2 Demo EN (1024x768 i wszystkie detale na max.), NFSU2 (1280x1024, wszystkie detale na max.) i temp. podniosly sie o ok. 5'C (srednio - czasami jedynie 3'C, czasami 8'C). Nie mam innego softu do obciazania sprzetu i czasu brak :) Mam SuperPi ktoras wersje, ale zostawianie kompa na pare h z tym softem to strata energii ;)

 

Caly czas mysle o chlodzeniu wodnym i szukam kasiorki - chce chlodzic CPU, NB, GPU i zostawic wentyle Fandera na min. obr. (bodajza 700RPM). Po tym zabiegu probowac OC :) Obecnie jest przyjemnie cicho poza GPU, ktory ma zawsze w idle 63-65'C i wiecej pod obciazeniem :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może jakiś kurs jak mam zmierzyć :)

Miernik jakiś znajdę :P

 

A co do temperatury to na 1.02G miałem przesmarowany chipset Arctic ceramique i na 1.03G to samo zrobiłem. Więc płyta się poprostu mniej grzeje a nie inny przypadek losowy typu źle dociśnięty radiator.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...