Skocz do zawartości
cyrus_6

Asus P5w Dh Deluxe - Wszystko O Płycie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Czy mógłby mi ktoś opisać (łopatologicznie ;) ) ja kna tej płycie podkręcić procka ?

Płyte mam z rewizji 1.02G niestety. Bios aktualizowałem do 1407.

W biosie znalazłem fukcjie odpowiedzialne za podkręcanie ale co na ile poustawiać ? I jaka jest zależność w podkręcaniu między prockiem a ramem?

 

Mój sprzęt to e6300, 2GB GoodRam Pro 800MHz, seasonic s12-500

Z góry dzięki za instrukcje. Pozdrwiam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W biosie jak najedziesz na FSB nie wchodzi sie dalej poprzez Enter,tylko wybiera sie z kawiatury cyferki bądz +,-;zatwierdzasz enter'em:ot taka mała niespodzanka. :)

czasami wystarczy trochę poszukać :)

Edytowane przez Jacek-Placek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tal-Rash czy było by możliwe jakieś zbiorowe zamówienie na te płyty w sklepie Gamatronic. Bo strona tego sklepu Gamatronic to poprostu śmiech na sali.

 

Czy ta płyta uruchamia się dwa razy jak to jest p5b deluxe ?

Silan, ta plyta nie bedzie sie uruchamiac dwa razy (tak samo jak i rewizja 1.02g) jesli w BIOS'ie nie beda wlaczone pewne funkcje zwiazane z OC :)

 

Niestety nie potrafie w tej chwili jednoznacznie powiedziec ktore to funkcje, ale zrobilem tak: w BIOS ustawilem niemal wszystko na default, poczym zmienilem tylko taktowanie pamieci z domyslnych dla tego czipsetu na 800Mhz (i975X: http://indigo.intel.com/compare_cpu/showch...p;culture=en-US - obsluguje natywnie (?) pamieci 533 i 667MHz - to chyba problem ICH7, ale moglem cos pokrecic).

Gdzies wyczytalem (byc moze w tym watku), ze 'podwojny-boot' to ASUSa sposob na obchodzenie ograniczen czipsetow Intela.

 

Uzywam windy 2000 i obecnie sprzet pracuje na default'owych ustawieniach i WYLACZYLEM w BIOS'ie ponowny start po zaniku zasilania, przez co u mnie plyta nie startuje dwa razy!!

Sprzet mam podpiety do UPS'a, ktorego wylaczam na noc = odciecie zasilania. Po ponownym wlaczeniu komp nie odpala sie sam (ten pierwszy 'slepy boot'), ale tez nie moge go wlaczyc za pomoca pilota.

Kiedy mialem w BIOSie wlaczona opcje ponownego startu po zaniku zasilania, to po wlaczeniu UPSa plyta bootowala sie sama na jakis czas, poczym wylaczala i dalej trzeba bylo recznie ja odpalac (lub np. pilotem :)).

Wkurzalo mnie to podwojne bootowanie (zywotnosc sprzetu - zwlaszcza HDD) i zrobilem jak napisalem wyzej.

Jestem niemal w 100% pewny, ze jesli nie bedziesz calkowicie odcinal zasilania od kompa, to podwojnego bootowania takze nie bedziesz mial - niezaleznie od rewizji :)

 

Jesli zbyt pokretnie to napisalem - daj znac :) Jakos dzis jeszcze nie zdazylem napic sie kawy ;)

Edytowane przez Master78

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podwójne uruchamianie jest jak aktywowana jest funkcja związana z pilotem. Dokładnie start PC za pomocą pilota. Jak mamy to zaznaczone w windzie w oprogramowaniu ptaszkiem to tak sie dzieje.

W biosie nie da sie nic zmienić by dwa razy startowała.

Moja działa mi na soft O/C na FSB 333 bo wiecej mi nie potrzeba i nic dwa razy się nie uruchamia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podwójne uruchamianie jest jak aktywowana jest funkcja związana z pilotem. Dokładnie start PC za pomocą pilota. Jak mamy to zaznaczone w windzie w oprogramowaniu ptaszkiem to tak sie dzieje.

W biosie nie da sie nic zmienić by dwa razy startowała.

Moja działa mi na soft O/C na FSB 333 bo wiecej mi nie potrzeba i nic dwa razy się nie uruchamia.

Zgadza sie - napewno chodzi o wstawanie po zaniku zasilania :) W BIOSie mozna zmienic jedna opcje z zasilaniem zwiazana - dotyczy wlasnie wstawania lub nie wstawania po zaniku (odcieciu calkowitego) zasialania. U mnie w Win2k nie ma jednej zakladki zwiazanej z tym w ustwieniach System dla HUB (costam). W WinXP taka zakladka jest :) Kiedy podzialalem w BIOSie moglem wlaczac kompa pilotem po odcieciu zasilania ale komp wstawal sam (podwojny boot), a kiedy to w BIOSie wylaczylem - nie moglem z pilota, ale za to podwojnego bootowania nie bylo :)

 

Ale co do boot'owania wiecej niz raz to temat ten wystepuje tez w innych (niektorych - napewno P5B) plytach ASUSa.

Czytalem o tym bodaj na forum ASUS'a ale nie mam linku do watku pod reka.

 

Rozwiazania sa 2 - wylaczyc to :D albo nie odlaczac zasilania od kompa :)

Edytowane przez Master78

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie Everest pokazuje temp. plyty glownej tak okolo 49-50 stopni.

I jeszcze jedno, ta temperatura to jest temperatura mostka polnocnego czy poludniowego ?

Hie hie - mialem ten sam problem wczesniej - w obudowie Midi-Tower Codegena z jednym 80mm wentylem wyrzucajacym powietrze z obudowy.

Temp. mobo (mostka polnocnego) wynosila na dzien dobry w idle'u 55-60'C :)

Po zmianie obudowy (Chieftec Big Tower BA-costam) temp. spadly o ok 10-12'C :)

 

Kurcze w windzie mam razem z tym [ciach!]ianym wentylatorkiem na chipie 48*C. Czy Wy też tak macie?

Troszke mnie nie pokoi ta temperatura.

A jakie masz chlodzenie na procku?

Jesli nie uzywasz chlodzenia wodnego ani innego pasywnego, i mowisz o wentylu na radiatorze na mosfetach kolo gniazda CPU, to zdejmij ten wentylek ASUSa.

Niestety w duecie - wentyl na procku + wentyl na radiatorze - powoduja wiecej zawirowan powietrza i w efekcie przeplyw powietrza w obudowie zostaje powaznie zaklocony. Skutek tego taki, ze temp. nie spadaja, albo spadna o 2-3'C, albo jeszcze wzrosna (zalezy od obudowy) :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie wszystko zależy od obudowy.

Dla przykładu, mam Chieftec-a Big Tawer, wcześniej na C2D siedziała Ninja, chłodziłem mostek północny wentylem 40x40, niestety mofsetów nie mogłem oryginalnym chłodzeniem potraktować, bo Ninja przeszkadzała, po zmianie na WC i dołożenia chłodzenia na mofsety, temperatury na mostku prawie wcale się nie zmieniły.

3.6GHz- 1.6 Vcpu, 1.65 MCH – stress Orthos –

Ninja, temp mostka 33stopnie.

WC na CPU, wentyl 40x40 na mostku północnym, oraz oryginalne chłodzenie na mofsetach nic nie zmienia. Temperatury na mostku oscylują w granicy 29~37 stopni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jakie masz chlodzenie na procku?

Jesli nie uzywasz chlodzenia wodnego ani innego pasywnego, i mowisz o wentylu na radiatorze na mosfetach kolo gniazda CPU, to zdejmij ten wentylek ASUSa.

Niestety w duecie - wentyl na procku + wentyl na radiatorze - powoduja wiecej zawirowan powietrza i w efekcie przeplyw powietrza w obudowie zostaje powaznie zaklocony. Skutek tego taki, ze temp. nie spadaja, albo spadna o 2-3'C, albo jeszcze wzrosna (zalezy od obudowy) :)

Mam WC. Także nie ma mowy o zawirowaniach. Zdjąłem i tak ten wentylek bo tylko robi hałas :angry:

 

Musze chyba przesmarować to wszystko dobrą pastą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam WC. Także nie ma mowy o zawirowaniach. Zdjąłem i tak ten wentylek bo tylko robi hałas :angry:

 

Musze chyba przesmarować to wszystko dobrą pastą.

:) Jak masz WC to w tym ukladzie wentyl jest zalecay - wg. instrukcji ASUS'a :D

Ale jak sam napisales - jest to badziewie wyjcem strasznym i malo skutecznym.

 

Ja obecnie mam wentyl boxowy na procku wiec troche wieje.

Poza tym mam Fandera 120mm tuz obok, ktory wyciaga powietrze z obudowy.

Mysle ze mix Fandera i duzej budy dal taka roznice w temp. u mnie - o 10-12'C w dol.

Jesli masz miejsce, to sprobuj zamontowac 120mm wyciag wlasnie w okolicach gniazd mobo - standardowo z tylu obudowy.

Ewentualnie walnal bym jeszcze gdzies na dole budy wentyl zasysajaca zimne (zalozmy) powietrze do kompa - ja mam Fandera 92mm wiejacego na dysk :D

He, he - nie jest to reklama Fandera, ale jestem fanem ciszy i te wentyle sa naprawde ciche - pracuja u mnie na 700obr/min. i jest cicho i chlodno.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hie hie - mialem ten sam problem wczesniej - w obudowie Midi-Tower Codegena z jednym 80mm wentylem wyrzucajacym powietrze z obudowy.

Temp. mobo (mostka polnocnego) wynosila na dzien dobry w idle'u 55-60'C :)

Po zmianie obudowy (Chieftec Big Tower BA-costam) temp. spadly o ok 10-12'C :)

Bude mam spora, nad Infinity mam ze 4-5 cm do zasilacza. Z tylu wydmuciach!e mi 120x120. Myslisz, ze dobrym rozwiazaniem jest sciagniecie oryginalnego chlodzenia i przesmarowanie pasta ? Czy moze dodanie wiatraczka 40x40 obnizy mi temp powiedzmy o 7-10 stopni ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam WC. Także nie ma mowy o zawirowaniach. Zdjąłem i tak ten wentylek bo tylko robi hałas :angry:

 

Musze chyba przesmarować to wszystko dobrą pastą.

W przypadku WC wentyl na mosfety jest zalecany - wg Asusa :D

Proponuje wrzucic (jak masz miejsce) jakiegos Fandera (mam i jest naprawde cicho na 700RPM) 120mm do wyciagania powietrza z obudowy - wlasnie z okolic procka i mosfetow.

Dorzuc tez drugiego do zasysania powietrza do obudowy - polepszy to obieg powietrza.

Mysle ze jak masz pompke w obudowie, to i tak fanderow nie uslyszysz :)

U mnie najglosniejsza jest grafa i dysk kiedy odczytuje/zapisuje dane :D

I zasilacz i procka wentyl (boxowy) i fandery pracuja naprawde cicho :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wrzuce. Bo nagrzewnice mam pod napędami a z tyłu w dragonie nie da zamontowac się 120`stki :|

 

Ale coś będe musiał pomysleć.

Komprendo :)

Moj Big-T to ten model:

http://www.chieftec.pl/index.php?content=2&case=129

Otworow w nim jest nawet wiecej niz potrzeba (wlasciwie na serwer to obudowa :D)

 

Nie wiem ktorego Dragona masz Ty, ale w Big'u (http://www.chieftec.pl/index.php?content=2&case=2) nie brak miejsc - walnal bym 2x80mm Fandera na tyl, jesli masz sporo otworow na przodzie, to dal bym 80mm na koszyk z dyskiem (lub dwa jesli masz dwa koszyki na dysk i wiecej niz jeden dysk), albo 92mm na drzwiach bocznych - wlasnie na wysokosci procka.

Jesli masz Medium Tower (http://www.chieftec.pl/index.php?content=2&case=3) to dal bym 120mm na tyl, a na przod 1-2 fandery 80mm na HDD lub jak wyzej - 92mm na drzwiczki boczne.

Jesli masz Midi-Tower (http://www.chieftec.pl/index.php?content=2&case=4), to koniecznie 92mm na tyl, a na dyski koniecznie 80mm. Nie wiem czy wentyl wdmuchajacy powietrze (na drzwiczkach) na wysokosci procka by pomogl.

 

Bardzo wazne pytanie - czy nagrzewnica na dole w obudowie wydmuciach!e powietrze na zewnatrz obudowy, czy je zasysa?

Jesli wydmuciach!e, to raczej bez sensu bedzie montowanie wentyla na koszyku z dyskami, bo beda one zasysac cieple powietrze z nagrzewnicy (czy raczej chlodnicy ;)).

Takze musisz sprawdzic jak sie beda temp. zmienialy, jesli zamontujesz wentyl zasysajacy powietrze na drzwiach na wysokosci procka - moze sie okazac, ze to nic nie daje, bo wentyle beda za blisko siebie.

 

W razie pytan/watpliwosci pisz - moze wygodniej bedzie na priv.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Mam taki oto problem. Podłączyłem dyski SataI do Ez Backup RAID0 (na nich zainstalowałem system), dwa inne do kontrolera Inel (bez raidu). Wszystko niby gra ale tak:

po uruchomieniu post z logo trwa ok 15sek, później czarny ekran z migającym kursorkiem następne 30 sek i dopiero zaczyna się uruchamianie systemu

czy to normalne? czy coś mam źle poustawiane.

acha nie wiem czy to ma znaczenie ale nagrywarki dvd mam podłaczone jedną do kontrolera JMicron drugą do intel

dzięki za wszystkie sugestie

Edytowane przez zbyszek.ks

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...