Skocz do zawartości
seboxxl

Podkręcanie Ati Radeon X200m

Rekomendowane odpowiedzi

Czy jest ktoś kto podkręca tą kartę?? Standardowo jest taktowana 300 MHz, można podkręcać praktycznie do około 600 MHz, a właściwie do momentu aż na wyświetlaczu pojawią się same paski :D (przy 450 MHz widać znaczny wzorst wydajności karty)

Niestety karta nie ma układu chłodzenia (tylko miedziana blaszka), ani kontroli temp., więc prawdopodobnie można ją spalić. Chciałem się dowiedzieć czy przypadkiem karta nie ma jakiegoś ograniczenia, że się wyłączy w razie przegrzania i chciałem spytać jaka jest bezpieczna granica podkręcania tej karty.

Z góry dzięki za odpowiedź :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coprawda nie mam modelu tej karty (mam X700), za to wiem, że jak swoją podkręce za mocno (tzn za wysoka temperatura będzie), to po np 15, lub 30 minutach grania wyskakują pionowe kolorowe pasy i laptop się zawiesza i trzeba go zrestartować.

 

Myślę, że u Ciebie będzie tak samo, więc testuj częstotliwości, ustaw takie jakie byś chciał i włącz 3DMark'a w pętli na dłuższy czas lub pograj pare godzin i jak nie wyskoczą żadne artefakty, to znaczy, że karta ma się dobrze ;)

 

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coprawda nie mam modelu tej karty (mam X700), za to wiem, że jak swoją podkręce za mocno (tzn za wysoka temperatura będzie), to po np 15, lub 30 minutach grania wyskakują pionowe kolorowe pasy i laptop się zawiesza i trzeba go zrestartować.

 

Myślę, że u Ciebie będzie tak samo, więc testuj częstotliwości, ustaw takie jakie byś chciał i włącz 3DMark'a w pętli na dłuższy czas lub pograj pare godzin i jak nie wyskoczą żadne artefakty, to znaczy, że karta ma się dobrze ;)

 

Pozdro

a x700 też jest zintegrowana, nie ma radiatora i kontroli temp.??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

x200m bym raczej nie podkręcał. Dlaczego? Dlatego, że wzrost wydajności z core jest wg. mnie znikomy (testowalem 300 vs. 350mhz.) natomiast ta grafa jest częścią chipsetu i jak tam coś przegrzejesz czy przepalisz to masz w zasadzie po laptopie. nie jest to moduł który mozna wymienić.

 

zobacz do mojej recenzji v2405US - z testów wynika znikomy przyrost mocy tego układu z kręcenia core natomiast ogromny przyrost mocy z kręcenia pamięci oraz ustawienia zmiennej command rate na 1. (Mowa o okolo 30-40 procent).

 

U mnei wyniki:

3dmark 2001SE : 4107

3dmark 2003 : 1227

 

BTW, U mnie idzie nawet znośnie pograć w WolfET, 1280x768 z tym że reszta wszystko na low fps ext w okolicach 16-30 int 30-100. Jak na integrę bardzo ładnie.

Tym niemniej należy się zgodzić że x200m jakkolwiek jest dobry pod direct3d pod openGL demonem wydajności nie jest.

 

napisz jakie masz wyniki w 3dm01 i 3dm03 na 300mhz i 450mhz oraz jak masz ustawioną pamięć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzalem takimi programami jak :

- Centrino Hardware Control

- Notebook Hardware Control ( 1.1 oraz 2.0 )

- SpeedFan ( najnowszy oraz starsze )

- Everest (Ultimate chyba)

- NotebookControl ( czy jakos tak )

Zaden z nich nie pokazywal temp GPU ani chipsetu :| Tylko 2 temp. Dysku oraz CPU...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

x200m bym raczej nie podkręcał. Dlaczego? Dlatego, że wzrost wydajności z core jest wg. mnie znikomy (testowalem 300 vs. 350mhz.) natomiast ta grafa jest częścią chipsetu i jak tam coś przegrzejesz czy przepalisz to masz w zasadzie po laptopie. nie jest to moduł który mozna wymienić.

 

zobacz do mojej recenzji v2405US - z testów wynika znikomy przyrost mocy tego układu z kręcenia core natomiast ogromny przyrost mocy z kręcenia pamięci oraz ustawienia zmiennej command rate na 1. (Mowa o okolo 30-40 procent).

 

U mnei wyniki:

3dmark 2001SE : 4107

3dmark 2003 : 1227

 

BTW, U mnie idzie nawet znośnie pograć w WolfET, 1280x768 z tym że reszta wszystko na low fps ext w okolicach 16-30 int 30-100. Jak na integrę bardzo ładnie.

Tym niemniej należy się zgodzić że x200m jakkolwiek jest dobry pod direct3d pod openGL demonem wydajności nie jest.

 

napisz jakie masz wyniki w 3dm01 i 3dm03 na 300mhz i 450mhz oraz jak masz ustawioną pamięć

1) 3DM01 nie mam, zaraz zrobię testa na 3DM03 i 05 przy standardowych częstotliwościach wszystkiego

2) U mnie znośnie idzie grać w GTA SA przy 1024x768@32bit i min detalach (grafika i tak jest wyjebista), i w swat4 800x600@32b na max detalach.

3)Powiedz czym podkręcić pamięć

4)przy 350 MHz wzrostu praktycznie nia ma, ale przy 450 jest już znaczny - przynajmniej w grach :D

5)o co chodzi z command rate??

 

EDIT:

doszedłem do wniosku że 3DM05 to wogóle nie ma sensu na tym sprzęcie :D

a w 3DM03 mam 974 punkty. Teraz spróbuje wyciągnąć maxa ze swojego sprzętu (fsb, karta, sterwoniki karty) i napisze ile jest.

 

EDIT2:

Procek 1,846 GHz, karta 350 Mhz, sterki karty na max wydajność - 3DM03 1006 pkt :D

 

Lepiej powiedz jak podkręcić pamięć i o co z tym command ratem chodzi :D

Edytowane przez seboxxl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aaa widzę że masz niestety intela...hmm wiec tak:

 

1. nie wiem gdzie pod intelem ale pod amd64 jest program amd64tweaker gdzie ustawia sie wszystkie bajery odnoszącie się do pamięci:

tu masz przykladowy screen:

 

http://www.members.shaw.ca/carlos_p/A64tweaker.JPG

 

ustawienie to 2T timing ma byc na disabled czyli wylaczone. wtedy wchodzi 1T. Tym programem mozesz zrobic z pamięcią to co w normalnym kompie robisz w biosie. Nie od dzis wiadomo ze biosy lapkow nie mają opcji overclockerskich.

 

I tutaj powtórzę raz jeszcze rozbija się wydajność x200M: ram ram i jeszcze raz ram. Pamiętaj mamy grafę z wspoldzielona pamięcią i ona dostaje kopa takiego jak szybki jest ram. dlatego najszybszy ram da kopa.

 

1T z grubsza powoduje krótszy czas oczekiwania przy wymianie danych miedzy procem a pamięcią. czasem sie to gryzie dlatego domyslnie jest opcja 2T - stabilna.

 

druga ważna rzecz to CL - (czyli CAS Latency)im mniejsze tym lepiej. Mi chodzą na 2.5 choć na 2.0 już nie wstaną.

 

z tego co masz w sigu masz DDR 2. Teoretycznie powinno to dopalic x200m bo ram jest szybszy 533mhz (666)vs.400, ale z drugiej strony zdarza się (niedawno czytalem) ze pamięci ddr2 często nie są wydajniejsze niz dobre ddr1 a to z powodu iż mają większe opóźnienie CL (na poziomie ok.4)

 

parametry pamięci sprawdzis CPUZ w zakladce memory. A czym podkręcić w intelu? Nie wiem - dlatego piszę że niestety intel. ale wydaje mi się że jakieś programy do tego są, musisz poszukac.

 

Polecam zainstalowac stery omega 6.5 i jak mozesz zrob test w 3dm01.

 

pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aaa widzę że masz niestety intela...hmm wiec tak:

 

1. nie wiem gdzie pod intelem ale pod amd64 jest program amd64tweaker gdzie ustawia sie wszystkie bajery odnoszącie się do pamięci:

tu masz przykladowy screen:

 

http://www.members.shaw.ca/carlos_p/A64tweaker.JPG

 

ustawienie to 2T timing ma byc na disabled czyli wylaczone. wtedy wchodzi 1T. Tym programem mozesz zrobic z pamięcią to co w normalnym kompie robisz w biosie. Nie od dzis wiadomo ze biosy lapkow nie mają opcji overclockerskich.

 

I tutaj powtórzę raz jeszcze rozbija się wydajność x200M: ram ram i jeszcze raz ram. Pamiętaj mamy grafę z wspoldzielona pamięcią i ona dostaje kopa takiego jak szybki jest ram. dlatego najszybszy ram da kopa.

 

1T z grubsza powoduje krótszy czas oczekiwania przy wymianie danych miedzy procem a pamięcią. czasem sie to gryzie dlatego domyslnie jest opcja 2T - stabilna.

 

druga ważna rzecz to CL - (czyli CAS Latency)im mniejsze tym lepiej. Mi chodzą na 2.5 choć na 2.0 już nie wstaną.

 

z tego co masz w sigu masz DDR 2. Teoretycznie powinno to dopalic x200m bo ram jest szybszy 533mhz (666)vs.400, ale z drugiej strony zdarza się (niedawno czytalem) ze pamięci ddr2 często nie są wydajniejsze niz dobre ddr1 a to z powodu iż mają większe opóźnienie CL (na poziomie ok.4)

 

parametry pamięci sprawdzis CPUZ w zakladce memory. A czym podkręcić w intelu? Nie wiem - dlatego piszę że niestety intel. ale wydaje mi się że jakieś programy do tego są, musisz poszukac.

 

Polecam zainstalowac stery omega 6.5 i jak mozesz zrob test w 3dm01.

 

pozdro

dobra zrobie na 3DM01 tylko muszę ściągnąć.

A co do tej zabawy z pamięcią: jeśli uda mi się znaleźć odpowiedni program (w co wątpię), to czy nie uszkodze (spalę) tym ramu/chipsetu/"płyty głównej"?

 

 

EDIT:

W 3DM01SE mam 3535 pkt

 

EDIT2: Niestety nie znalazłem takiego programu jak amd64tweaker pod Intel'a...

 

EDIT3:

 

Odinsatlowałem wszystkie oryginalne stery do grafy, zainstalowałem Omegę, ustawiłem wszystko na max wydajność, procka puściłem na 1855 MHz a kartę na 350 MHz i w 3DM01 mam 3895 pkt!! :D

(przyrost=360 pkt!!)

Edytowane przez seboxxl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobra zrobie na 3DM01 tylko muszę ściągnąć.

A co do tej zabawy z pamięcią: jeśli uda mi się znaleźć odpowiedni program (w co wątpię), to czy nie uszkodze (spalę) tym ramu/chipsetu/"płyty głównej"?

EDIT:

W 3DM01SE mam 3535 pkt

 

EDIT2: Niestety nie znalazłem takiego programu jak amd64tweaker pod Intel'a...

 

EDIT3:

 

Odinsatlowałem wszystkie oryginalne stery do grafy, zainstalowałem Omegę, ustawiłem wszystko na max wydajność, procka puściłem na 1855 MHz a kartę na 350 MHz i w 3DM01 mam 3895 pkt!! :D

(przyrost=360 pkt!!)

 

Ja mam nx 6125 na sempronie 3100+ i 512mb ramu 333mhz. W 2001SE mam 3985, w 2003 około 1050 i w 2005 550 marków-to wszystko bez jakiegokolwiek krecenia i na sterownikach graficznych ze stronu hp. Miałem w planie zakup 1024 mb ramu 400mhz w nadzieji ze to poprawi wydajnośc 3d ale w opinii forumowiczów przyrost wydajności miał być znikomy-teraz piszecie że przyrost może wynosic od 30 do 40% i juz sam nie wiem czy kupować ram z 333mhz czy z 400mhz??

Edytowane przez xsawery

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

teraz piszecie że przyrost może wynosic od 30 do 40% i juz sam nie wiem czy kupować ram z 333mhz czy z 400mhz??

przyłączam sie do pytania bo mam TurboCache i zastanawia mnie czy na DDR 400 będzie lepszy wynik niż na DDR 333Mhz.Obecnie mam kość 333Mhz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...