Skocz do zawartości
Krzysztof11

Komputer Do Grafiki 2d, Dtp

Rekomendowane odpowiedzi

Stało się, w październiku będę chciał kupić nowy komputer.

Niestety jest tak wielki wybór podzespołów, że się pogubiłem, dal tego proszę Was o pomoc.

 

Założenia:

Cena ~2500 do 2800 (cena z systemem WinXP), bez monitora ( mam panel LCD NEC 1980FXi)

Komputer przeznaczony będzie głównie do grafiki 2D, DTP (CorelDraw, Photoshop, Indesign)

 

Wymagania:

 

- Stabilna praca ( raczej nie zależy mi na podkręcaniu)

- Procesor - nie mam uprzedzeń, ani do AMD ani do Intela. Możliwie szybki.

- Pamięć min. 1 GB

- Twardziele - myślę, że na początek wystarczy 200 do 300 GB. Może dwa dyski? Osobny na dane i na system (plik wymiany)?

- Karta graficzna - Dobre odwzorowanie kolorów. ( jeżeli to zależy od karty, ale pewnie bardziej od monitora)

- Nagrywarka DVD

- Karta muzyczna - jako osobna karta nie wymagana, może być na płycie głównej.

 

I to chyba tyle, proszę o jakieś propozycje, pewnie do października trochę się to zdezaktualizuje, ale wtedy pewnie komputer będzie tańszy.

Edytowane przez Krzysztof11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Grzechu_1990

Skoro w październiku wróć z tym tematem we wrześniu ;) Napewno będzie conroe i do tego jakaś płyta ;]

Jeżeli chodzi o nagrywarkę to polecę LG, NEC, Benq, Piooner. Kup dwa dyski i zepnij je w raid.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest październik i przyszedł czas na zakup komputera.

Procesor chyba raczej C2D. Reszta, zdaję się na Was.

No to masz pecha, bo od sierpnia ceny pamieci skoczyly tak o jakiej 60%, a Twoj komputer powinien troche tej pamieci posiadac.

 

Napisz, czy masz zamiar podkrecac czy nie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jakiejś dużej ilości ramu nie potrzebuje, tak jak napisał w pierwszym poście - 1gb i tyle mu w zupełności wystarczy, mój kolega pracuje w solid edge'u na laptopie z 1gb ramu (dell m90) i nie narzeka

C2D e6300 ~ 700

1GB g.skill 2x512 ddr2-800 za 499zł

250gb seagate sata2, ncq, zapis prostopadły ~300-330zl

nagrywarka DVD - jakiś BenQ ~ 140 zł

 

ok 1650-1700

 

zostaje 800 zł na mobo i grafę, jeśli nie będziesz kręcił to wystarczy coś za 300 zł i do tego 7600gs od galaxy, a jeśli chodzi o jakość obrazu to najlepszy byłby matrox - wybór dowolny ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czego bys nie wzial bedzie ok. Przeciez i tak profesionalnie nie bedziesz sie tym zajmowal..

 

cena z systemem WinXP

rozumiem ze Photoshop'a, Corel'a i InDesign'a juz masz ;)

 

Dysk wystarczy 80gb - nawet rozbudowany katalog z duza iloscia zdjec (2000) sie zmiesci a raczej nie bedziesz robil 10 projektow jednoczesnie.

 

Co do karty graficznej i kolorow. Przy wspomnianym panelu LCD karta nie ma wiekszego znaczenia . Jednak nie ukrywam, ze na LCD ciezkie bedzie osiagniecie barw bliskich "proof'owym".

 

Co do sprzetu: "Albo Mac G5 Pro albo nic" ;)

 

E6300 + 2x1GB + dysk (pojemnosc wedle potrzeb) + plyta (mozliwosci OC wedle potrzeb)

Edytowane przez Slow

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie będzie komputer dla mojej dziewczyny, która jest zawodowym plastykiem.

Często pracuje dla agencji reklamowych, więc komputer potrzebny jest jej do pracy, a nie do zabawy.

 

 

Komputer nie będzie kręcony i głownie chodzi o stabliną pracę.

Pliki w Photoshopie urastają nieraz do 1GB, więc myślę, że na początek musi być 1GB ramu.

Dysk twardy duży min. 200 GB

 

Procesor, chyba C2D, bo to przysłość.

 

Jąką płytę główną polecacie?

 

Krzysiek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie będzie komputer dla mojej dziewczyny, która jest zawodowym plastykiem.

Często pracuje dla agencji reklamowych, więc komputer potrzebny jest jej do pracy, a nie do zabawy.

Komputer nie będzie kręcony i głownie chodzi o stabliną pracę.

Pliki w Photoshopie urastają nieraz do 1GB, więc myślę, że na początek musi być 1GB ramu.

Dysk twardy duży min. 200 GB

 

Procesor, chyba C2D, bo to przysłość.

 

Jąką płytę główną polecacie?

 

Krzysiek

Plyta bierz ta:

http://www.asrock.com/product/ConRoeXFire-eSATA2.htm

 

Tania (300zl) i zbiera dobre recenzje, przy tym dobrze wyposarzona.

 

Pamiec wez 1Gb w jednej kosci - dual niewiel Ci da (2-5% w zaleznosci od zastosowania), a bedzie taniej i latwie pozniej odrzucic kolejna kosc. Pamiec bierz 667Mhz (nie daj sie namowic na 800, stata kasy, zero roznicy wydajnosci jak nie krecisz; poza tym podana plyta ich nie obsluzy tzn zredukuje taktowanie do 667Mhz). Nie patrz na timingi, radiatory i inne bajery, bierz tanie.

 

Dysk faktycznie musi byc duzy, podany wyzej przyklad ze zdjeciami jest kiepski, bo nie slyszalem, zeby jakis grafik pracowal na jpegach. A 80GB to miesiac posiadania lustrzanki cyforwej, dla niektorych 2 tygodnie. Bierz Samsunga 250Gb lub Segate. Oba dobre, Samsung cichszy. Wez tanszy z nich, nie zawiedziesz sie.

 

Karta grafiki - to Ty powienienes wiedziec najlepiej (albo Twoja dziewczyna). Szybkosc nie ma zadnego znaczenia, bo to grafika 2d czyli wszytsko liczy procesor. Jakas tania, dobrego producenta (zeby mial dobra jakosc obrazu). Moze byc radeon 1300xt czy gf7300gs ze 128MB ramu. Mozesz tez wziac matroxa 400 lub 450 z allegro - tani, obraz swietny. Warto sprobowac, tyle, ze wstedy nie zagrasz.

 

Jak juz wszytsko uzbierasz, rozgladnij sie za procesorem. Ja polecam E6400. Sporo szybszy od E6300 (przejrzyj recenzje, sam zobaczysz), a niewiele drozszy. E6300 jest ok, ale bez podkrecania nie rozwija skrzydel. E6400 ma te 300Mhz wiecej co przeklada sie na ok 15-20% wydajnosc, a to juz jest warte tych 150zl.

 

Teraz poszukaj tych wszytskich rzeczy i wkeljaj nastepnego posta juz z linkami do konkretnych produktow, zeby mozna bylo zaopiniowac ostateczny zestaw.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dysk faktycznie musi byc duzy, podany wyzej przyklad ze zdjeciami jest kiepski, bo nie slyszalem, zeby jakis grafik pracowal na jpegach. A 80GB to miesiac posiadania lustrzanki cyforwej, dla niektorych 2 tygodnie. Bierz Samsunga 250Gb lub Segate. Oba dobre, Samsung cichszy. Wez tanszy z nich, nie zawiedziesz sie.

Nie bede oponowal w wyborze wiekszego dysku gdyz faktycznie 3x wieksza pojemnosc przy cenie jedynie 100zl wiekszej moze sie przydac. Jednak przyklad zapelniania 80 gigabajtow zdjeciami w 2 tygodnie jest kiepski. Biorac pod uwage, ze wysokiej rozdzielczosci TIF zajmuje ~30-40MB to na 80GB dysku zmiesci sie takich zdjec ponad 2k. Nie spotkalem sie, zeby grafik / plastyk robil w dwa tygodnie 2000 zdjec, wszystkie zgrywal, zapisywal, i trzymal w TIF'ACH. W pelni natomiast przekonany jestem, ze przydaloby sie 2GB pamieci.

 

ps. Quadro da niezlego kopa w 2D ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Biorac pod uwage, ze wysokiej rozdzielczosci TIF zajmuje ~30-40MB to na 80GB dysku zmiesci sie takich zdjec ponad 2k. Nie spotkalem sie, zeby grafik / plastyk robil w dwa tygodnie 2000 zdjec, wszystkie zgrywal, zapisywal, i trzymal w TIF'ACH. W pelni natomiast przekonany jestem, ze przydaloby sie 2GB pamieci.

 

ps. Quadro da niezlego kopa w 2D ;)

Nie w Tiffach a w RAWach, ktore zreszta zajmuja zwykle mniej (przyjmijmy ze 20MB/zdjecie z lepszej lustrzanki). 80GB (czyli 75GB pojemnosci rzeczywistej, czyli mniej niz 70 po zainstalowaniku kilku rzeczy) zapelni w miesiac pierwszy lepszy fotograf weselny. A przeciez dziewczyna nie jest fotografem a grafikiem, nie wiadomo jakie rozdzielczosci i formaty wchodza w gre, potrzebne jest miejsce na rozne fazy projektu, nie wszystkie stare prace sie od razu nagrywa, niektore trzyma kilka miesiecy...W kazdym razie jak slusznie zauwazyles kupno 80GB to wyrzucenie pieniedzy w bloto.

 

2Gb pamieci oczywiscie sie przyda, tyle, ze budzet jest napiety. 2GB + procesor + plyta + dysk i juz jest cienko. A gdzie grafika, obudowa, zasilacz, i przede wszytskim winxp. Szczerze mowiac ja bym bral 2GB nawet 533Mhz, ale pewnie i tak nie da rady sie zmiescic w budzecie.

 

A z tym Quadro to rozumiem, ze to ironia;) Zeby ktos nie wzial tego na powaznie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A oto mój wstępny zestaw:

 

- Procesor INTEL CORE 2 DUO E6400 http://www.arest.pl/index.php?inc=produkt&...897&katid=1

 

- Płyta główna ASROCK ConRoeXFire-eSATA2 http://www.arest.pl/index.php?inc=produkt&...23&katid=60

 

- Pamięć GOODRAM DDR2 1024 MB / 667, CL 5 http://www.arest.pl/index.php?inc=produkt&...014&katid=3

 

- Karta graficzna GALAXY GF 7300GT 128MB DDR3 http://www.arest.pl/index.php?inc=produkt&...910&katid=5

 

- Dysk SAMSUNG 250 GB, 8 MB, SATA II, NCQ - SP2504C http://www.arest.pl/index.php?inc=produkt&...524&katid=4

 

- Nagrywarka SAMSUNG SH-S183A - 16x DVDRW DL, SATA http://www.arest.pl/index.php?inc=produkt&...96&katid=11

 

- Obudowa TRACER SPHINX TRO-717 - 400 W, PFC, Prescott http://www.arest.pl/index.php?inc=produkt&...12&katid=13

 

- - - - - - - - - - -

Razem 2515 zł

 

Systemu na razie nie wliczam, komp ma być do 2500 zł

Ceny są z Arest i pewnie gdzie indziej może być taniej, ale jestem z Wrocka i chciałbym kupić wszystko w jednym miejscu.

W razie awarii bliżej mi podejść osobiście do sklepu niż wysyłać pocztą.

 

Czy coś zmienić w tym zestawie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Procek: wystarczy E6300

Płyta: lepiej zainwestować w coś stabilniejszego, ten asrock nie jest najlepszy.

Dysk: Seagate z prostopadlym zapisem

ZASILACZ! Koniecznie coś markowego typu chieftec. Nie ma stabilnego komputera z zasilaczem razem z obudowa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dysk zmien na Seagete 250 7200.10 zapis prostopadly

obudowe bez zasilacza i zasilacz

ten zasilacz moim zdaniem jest super http://allegro.pl/item137300350_zasilacz_a...ctive_pfc_.html i jeszcze koles z Wrocka a zasilacz przebija Modecomy i jest mega cichy i wydajny wiem bo uzywalem z reszta robot ciagnie na nim opka 3ghz 1gb ramu 7800gtx i cos tam jeszcze kup moze poza allegro taniej bedzie bo koles prowizji nie zaplaci moze kupisz za 130zl

 

nagrywaarke hmm tej nie znam ale moge ci polecic pioneera 111l czy 111d ta ktora sie modzi na label flasha albo neca

 

grafika zastanow sie czy np taki matrox z przed 7lat nie bedzie lepszy do 2d koszt 15zl spytaj sie laski czy pracowala na czyms takimm bo jakosc 2d jest powalajaca

 

asrock fajny ale mozesz sie tez zastanowic nad twinsem albo gigabyte s3 wedle uznania

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ceny są z Arest i pewnie gdzie indziej może być taniej, ale jestem z Wrocka i chciałbym kupić wszystko w jednym miejscu.

W razie awarii bliżej mi podejść osobiście do sklepu niż wysyłać pocztą.

dlatego kup wszystkie części w prolinie CLICK mają centrale we Wrocku, ostatnio składałem skrzynkę koledze i na każdym podzespole było od 10-50 zł taniej niż w areście

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A oto wersja po wprowadzeniu poprawek:

 

Procesor - INTEL CORE 2 DUO E6300 - 699 zł

Płyta główna - ASROCK ConRoeXFire-eSATA2 - 305 zł

Pamięć RAM - GOODRAM DDR2 1024 MB / 667, CL 5 - 419 zł

Karta graficzna - ALAXY GF 7300GT 128MB DDR3 - 325 zł

Dysk twardy - EAGATE ST3250820AS 250GB sATA II 8MB - 279 zł

Nagrywarka - DVD PIONEER DVR-111D - 16x DVDRW D - 149 zł

Obudowa - MODECOM STEP 407 - 130 zł

Zasilacz - CHIEFTEC GPS-450AA-101A - 450 W - 189 zł

 

Razem: 2 495 zł

 

Do tego jeszcze jakiś wiatraczek na procesor i wiatrak na bok obudowy.

 

Czy jeszcze warto nad czymś pomyśleć w tym zestawie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...