Skocz do zawartości
stranded

Pomocy - Chcę Zostać Grafikiem Komputerowym

Rekomendowane odpowiedzi

OK, tak jak w temacie tylko nie wiem jak zacząć i gdzie.

 

Czy są jakieś szkoły specjalizujące się np. tylko we Flashu, Photoshopie etc?? Bardzo mnie rajcują takie zabawy :wink: Może jest ktoś kto jest w trakcie takiego skzolenia/studiów itd.

 

Dodam, że trochę się już na tym znam (śmiem twierdzić), stworzyłem co nieco.

 

Aha jeszcze jedno, o ile w Polsce w ogóle istnieją takie szkoły - czy jest to droga zabawa na takiej szkoleniu/uczelni? (chodzi mi o prywatne kierunki)

 

Z góry dzięki B-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego, co się orientuję, to są 2 drogi:

 

1. Wybierasz ogólnie kierunek "informatyka", masz tam semestr grafiki i to starczy. Mając tytuł mgr/inż. możesz startować do firmy reklamowej (lub innej), gdzie wykorzystasz swoje zdolności artystyczne, których nauczyłeś się sam (bez pomocy uczelni).

 

2. Wybierasz kierunek "informatyka", po paru semestrach wybierasz specjalność "grafik" i uczysz się dokładnie tego, co powinieneś umieć. Niestety nie wiem, ile uczelni posiada taką specjalność - zapewnie niewiele.

 

Możnaby jeszcze jakąś akademię sztuk pięknych zaliczyć, ale oni raczej farbami po papierze i płótnie malują. :]

 

Edit:

Generalnie pierwsza droga jest pewna i bezpieczna. Kończąc politechnikę dostajesz tytuł inżyniera. Następnie możesz sobie "dorobić" magistra. Mając oba tytułu, możesz pracować praktycznie na każdym stanowisku z komputerem. Od kasy w sklepie, przez sekretarkę w biurze do administratora sieci, grafika czy programistę w dużej firmie. Dostajesz papierek na "informatykę", lecz to co będziesz umiał w 95% zależy od tego, czego nauczysz się sam w domu. Uczelnia może tylko oświecić - uczysz się sam dla siebie. Wiem to z doświadczenia.

Edytowane przez ULLISSES

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Idz do studium grafiki komputerowej itp. , znajomy chodzil do czegos podobnego i wtedy uczysz sie tylko obslugi wybranych programow, masz potem tytul technika. Innej drogi aby ominac te wszystkie wymienione przez Ciebie rzeczy chyba nie ma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to by było dobre :D a co do szukania szkoły to już na to nie mam wpływu, niestety nie zdałem z polaka 3 punktami i czekam na maturę "giertychową" także jak już ją dostanę (nie wcześniej jak koniec sierpnia) to muszę się gdzieś załapać na prywatne (dzienne).

 

dzięki ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro twierdzisz, ze trochę się już na tym znasz oraz stworzyłes co nieco radze poszukac sobie pracy. Jakas mala agencja reklamowa bylaby idealna na poczatek. Troche szczescia, checi i powinno sie cos znalezc. Zrob porzadne CV + portfolio (cos wiecej niz dokument tekstowy). Pochodz po miescie, roznies je gdzie sie da. Moze uda sie gdzies zahaczyc a doswiadczenie oraz portfolio w takim zawodzie jest moim zdaniem najwazniejsze - nawet zgromadzone w gownianej firemce.

 

Sam jestem w podobnej sytuacji, chociaz szukanie pracy mam juz daleko za soba ;) Jednak nie bylo latwo: brak doswiadczenia, brak prawa jazdy, srednie wyksztalcenie, dwukrotnie karany. Jednym slowem koszmar pracodawcy nie liczac znajomosci 3 jezykow, bieglej obslugi produktow adobe'a, pracowitosci oraz kreatywnosci (przez skromnosc powinienem pominac to zdanie ;) ), ktore sprawily ze po paru dniach wskoczylem z okresu probnego na etat.

 

Nie ma co sie spodziewac kokos na poczatku ale na szczesliwe zycie z lepsza polowka wystarcza ;) Faktem jest tez, ze dopiero zaczalem (pracuje od listopada) jednak z miesiaca na miesiac jest lepiej - zwieksza sie doswiadczenie, zwiekszaja sie zarobki.

 

Mysle, ze praca zawodowa bedzie najlepsza szkola. Problemem jest tylko rekrutacja - nie da sie po prostu zdac egzamin, wplacic wpisowe i zapisac..

 

Zycze powodzenia i mam nadzieje, ze jakies z podanych przeze mnie informacji sie przydadza!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat dla mnie, no jak znalazł :)

 

Tylko ja w porównaniu do AAF dopiero teraz będę konczył gimnazjum i przede mną za rok wybór liceum i profilu

I tu prosze o rady. Tak samo jak AAF - jestem słaby z matematyki itp (tzn nie wiem jak on ale napisał że woli ominąć ;) ), bardzo mnie pociąga grafika i webdesign, wiem że to pewnie "lipa" ale może ktoś coś powie na ten temat - przed godziną skonczyłem top na nowy serwis KLIK. Jestem czegoś wart ?

 

Ja mam wybór duży, moge wybrać za równo odpowiedni kierunek w liceum jak i przedmiot na maturze dlatego proszę o rady bo rok to bardzo mało czasu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat dla mnie, no jak znalazł :)

 

Tylko ja w porównaniu do AAF dopiero teraz będę konczył gimnazjum i przede mną za rok wybór liceum i profilu

I tu prosze o rady. Tak samo jak AAF - jestem słaby z matematyki itp (tzn nie wiem jak on ale napisał że woli ominąć ;) ), bardzo mnie pociąga grafika i webdesign, wiem że to pewnie "lipa" ale może ktoś coś powie na ten temat - przed godziną skonczyłem top na nowy serwis KLIK. Jestem czegoś wart ?

 

Ja mam wybór duży, moge wybrać za równo odpowiedni kierunek w liceum jak i przedmiot na maturze dlatego proszę o rady bo rok to bardzo mało czasu :)

W tym momencie (szczerze) niewiele. Musisz jeszcze dużo posiedzieć nad grafiką, i to nie tylko komputerową, ale zwykłą. Czasem się słyszy (czyta) opinie, że grafik komputerowy to osoba która może się nie znać na rysowaniu, ale musi umieć obsługiwać dany program.

IMO g..no prawda. Jeżeli nie umiesz rysować, to możesz się ograniczyć jedynie do strzelania gradientów w napisy. Nic więcej nie zrobisz, bo braknie Ci wyobraźni i umiejętności. Wtedy nawet ten gradient schrzanisz ;]

 

Jaką drogę wybrać? Hmm... dowolną, która okaże się słuszna. W praktyce- na pewno coś związane z informatyką, ale nie "sucha" grafika. Trzeba się zabezpieczyć, więc dobrze przy okazji umieć jakiś program napisać, sieć skonfigurować, zadanie obliczyć, etc. Nie wiadomo co się w życiu przyda, jeżeli pracę w wybranej specjalności diabli wezmą.

Tak samo pewnie na ASP- nie tylko grafika komputerowa, ale i (na przykład) wzornictwo jakieś... nie wiem, nie zastanawiałem się jakie tam są kierunki.

 

Sam się bawię grafiką, kończę IT (systemy multimedialne, matematyka była przez dwa lata :P, w LO byłem na mat-fizie), a ciągle mi się wydaje że mało umiem. Zrobiłem do tej pory może dwie- trzy poważniejsze prace, a cała reszta to szlifowanie tego co się umie i uczenie się nowych tricków. W dodatku wybrałem trudniejszą drogę, bo uczę się Corela. To, jak się okazuje złym wyjściem nie było, bo parę dni temu przeczytałem dwie oferty pracy z tym pakietem związanych. Z Flashem i PS jakoś jeszcze nic nie widziałem.

Próbkę moich możliwości widzicie tutaj na forum w Darkness (buttony). A z czegoś innego- może to:

Dołączona grafika

Naklejka na skuter. Tak, wiem, lamerstwo.

Wrodzona skromność nie pozwala mi się chwalić ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MareCeK sam to narysowałeś ?

Hmm jeśli chodzi o zdolności plastyczne to racja, u mnie z nimi cięko i z wyobraźnią z kolei dobrze ale nigdy nie mam pojęcia jak to przełożyć na monitor... w szkole na plastyce byłeś dobry ?

Może nie wybiore grafiki, może coś innego... ale ciężko mi będzie z moimi umiejętnościami matematycznymi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie ma w polsce zadnej uczelni ktora by uczyla tylko grafiki komputerowej. Jest tylko informatyka ogolna ze specjalizacja grafika komputerowa. A i jeszcze jest mozliwosc wyboru studiów plastycznych i tam tez jest grafika komputerowa flash corel i takie rzeczy ale tez jest rzezba malarstwo historia sztuki itp. ale lepsze to niz rozniczkowanie i rachunek prawdopodobienstwa ;p

 

I oczywiscie jeszcze sa prywatne kursy takie jak chocby na stronie Lynda.com goraco polecam :D

 

 

Bo jakies takie kursy wieczorowe czy cos to jakos nie trafilem nigdzie ;/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmmm zatrudnić to ja bym się chciał jak ktoś tam wspomniał wyżej - myślę, że jakbym pochodził i pokazał co już zrobiłem to może by mnie ktoś wziął ;)

 

ale problem to będzie w tym przypadku z WKU :lol: najlepiej jakoś na studiach to odbębnić i już..dzięki za pomoc, może coś znajdę ;)

 

PS

to moje

 

KLIK1

KLIK2

KLIK3

KLIK4

KLIK5

moje zdjęcia itd.

 

@Fox13

 

matma = nie ;)

Edytowane przez AAF

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie zawsze rajcowala grafika komp., ale jakos nie znalazlem zadnego takiego kierunku. No to poszedlem do ogolniaka, o prof. mat-fiz-inf, i jak skonczylem nie dostalem sie na studia, i akurat fartem jestem w szkole policealnej o kierunku technik informatyk, specjalizacja graf.komp, i wlasnie znalazlem prace u fotografa :>. Jest wysmienicie bo moge polaczyc zdolnosci/hobby/pasje z praca. I przedewszystkim robie to co lubie...

Edytowane przez st1ch

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MareCeK sam to narysowałeś ?

Hmm jeśli chodzi o zdolności plastyczne to racja, u mnie z nimi cięko i z wyobraźnią z kolei dobrze ale nigdy nie mam pojęcia jak to przełożyć na monitor... w szkole na plastyce byłeś dobry ?

Może nie wybiore grafiki, może coś innego... ale ciężko mi będzie z moimi umiejętnościami matematycznymi

Litery znalazłem na dafont.com- nie miałem czasu ani chęci robić własnych. Bike to rysunek ołówkowy, zeskanowany i przerobiony na wektory.

 

AAF- u Ciebie jakoś widzę przyszłość graficzną ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie zawsze rajcowala grafika komp., ale jakos nie znalazlem zadnego takiego kierunku. No to poszedlem do ogolniaka, o prof. mat-fiz-inf, i jak skonczylem nie dostalem sie na studia, i akurat fartem jestem w szkole policealnej o kierunku technik informatyk, specjalizacja graf.komp, i wlasnie znalazlem prace u fotografa :>. Jest wysmienicie bo moge polaczyc zdolnosci/hobby/pasje z praca. I przedewszystkim robie to co lubie...

 

też się zastanawiam nad technik-informatyk, ba nawet w mieście takie coś mam z tego co się dowiedziałem. może pójdę na to hmm..studia zawsze można zrobić kiedy indziej. :unsure:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AAF nieźle Ci to idzie :)

Jako że z tego co widze żadnej specjalnej szkoły nie ukończyłeś - z czego się uczyłeś takie rzeczy robić ? Takie, tzn ogólnie - grafika, i czym się posługujesz ? PS czy Corel ?

A studia są imo bardzo ważne, dlatego chyba warto tam iść...

AAF - jeśli matma nie, to w liceum jaki profil miałeś ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś chce się czegoś naprawdę porządnie nauczyć, to niech to robi samemu - w internecie jest masa tutoriali, przykładów, książek, for, na których można znaleźć wszystko co się chce, wyjaśnione często całkiem przystępnie, a też zawsze jest się w miarę na bierząco.

 

Studia dają tylko podstawy i nic ponadto - w ogóle po 4 latach studiów mogę stwierdzić, że gbybym sam nie starał się robić coś więcej, uczyć się dodatkowo, a projekty robić ponad to co jest wymagane, to niewiele bym umiał. Oczywiście miałbym szeroką wiedzę, ale z każdego tematu za mało, żeby coś to dawało.

 

Wszelkie kursy są robione pod papierek - i to nieważne ile się zapłaci, naogół jest tak, że tego samego się samemu znacznie szybciej nauczy - chyba, że ktoś nie potrafi się zmobilizować.

 

Jak się coś umie, to praca będzie - tylko trzeba mieć kilka projektów zrobionych, żeby było co zaprezentować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie ma w polsce zadnej uczelni ktora by uczyla tylko grafiki komputerowej. Jest tylko informatyka ogolna ze specjalizacja grafika komputerowa.

Jest taka uczelnia, actually. W Rzeszowie. Kierunek 'Grafika Komputerowa w Mediach' na wydziale Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej. Odrębna ścieżka kształcenia od pierwszego semestru. I chociaż sama mieszkam w Krakowie, to w tym roku wybrałam się na tę uczelnię zaocznie (ludzie się na mnie dziwnie patrzyli, że będę dojeżdzać do Rzeszowa z Krakowa na studia, ale nic to, zazwyczaj się na mnie dziwnie patrzą ;)), z czystego zamiłowania do grafiki, w Krakowie jestem na dziennej Amerykanistyce. Mam nadzieję, że jakoś to będzie. @_o

 

Link do strony szkoły:

http://www.wsiz.rzeszow.pl/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AAF nieźle Ci to idzie :)

Jako że z tego co widze żadnej specjalnej szkoły nie ukończyłeś - z czego się uczyłeś takie rzeczy robić ? Takie, tzn ogólnie - grafika, i czym się posługujesz ? PS czy Corel ?

A studia są imo bardzo ważne, dlatego chyba warto tam iść...

AAF - jeśli matma nie, to w liceum jaki profil miałeś ?

bawie się Photoshopem i softem z Macromedii - niestety triale :/ po prostu nie stać mnie na oryginały po 1500zł minimum. profil w LO miałem angielski-geografia i wf. planowałem iść na turystykę ale szczerze mówiąc przemyślałem to i nie widze siebie tam ;)

studia są ważne ale myślę, że przy obecnym stanie w kraju studia za dużo nie dają :/ - ale wiadomo papier to papier

 

co do kolegów powyżej..to prawda tutoriale w sieci są i to świetne, wiadomo, że sam się więcej nauczysz niż jakby ktoś ci to wykładał, ale chodzi o to, że ja umiem już coś ale chcę mieś jakiś tam świstek dla przyszłych pracodawców.

 

co do kursu Photoshop...z ogromną chęcią takowy ukończe tylko gdzie? no i problem w tym, że muszę najpierw załatwić jakoś te zasrane wojsko bo jak sobie pójdę na kurs tylko i wyłącznie to nie dostanę zaświadczenia, że się uczę. :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AAF szkoła masażu ? Mój brat tam poszedł i uniknał wojska :P

Z tym profilem mnie ucieszyłes. Bo widać, że mało istotne jest to, na jaki profil do liceum pójdziesz, ważniejsze jest to, gdzie pójdziesz potem

 

AAF czyli uczyłeś się tylko z tutoriali ? jakieś książki, czy coś ? Bo tutoriale sa, ale np. jak zrobic taki i taki napis... a ja chce np. zrobic logo na ktorym namaluje fajne kształty etc, nie umiem tego, i nie wiem właśnie jak do tego podejść...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest taka uczelnia, actually. W Rzeszowie. Kierunek 'Grafika Komputerowa w Mediach' na wydziale Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej. Odrębna ścieżka kształcenia od pierwszego semestru. I chociaż sama mieszkam w Krakowie, to w tym roku wybrałam się na tę uczelnię zaocznie (ludzie się na mnie dziwnie patrzyli, że będę dojeżdzać do Rzeszowa z Krakowa na studia, ale nic to, zazwyczaj się na mnie dziwnie patrzą ;)), z czystego zamiłowania do grafiki, w Krakowie jestem na dziennej Amerykanistyce. Mam nadzieję, że jakoś to będzie. @_o

 

Link do strony szkoły:

2271467[/snapback]

(...)

co do kolegów powyżej..to prawda tutoriale w sieci są i to świetne, wiadomo, że sam się więcej nauczysz niż jakby ktoś ci to wykładał, ale chodzi o to, że ja umiem już coś ale chcę mieś jakiś tam świstek dla przyszłych pracodawców.

(...)

Tu bym polemizował. Dobry wykładowca potrafi przekazać wiedzę z kilku tutoriali w ciągu kilkunastu minut. Sprawdzone w praktyce. Photoshopa nauczyłem się w pieć tygodni ćwiczeń, i to w takim stopniu, w jakim niemożliwe jest poznanie go z tutoriali (sztuczki i kruczki- skróty kbd i te opcje programu, których domorosły- tutorialowy grafik praktycznie nie rusza)

(...)

 

AAF czyli uczyłeś się tylko z tutoriali ? jakieś książki, czy coś ? Bo tutoriale sa, ale np. jak zrobic taki i taki napis... a ja chce np. zrobic logo na ktorym namaluje fajne kształty etc, nie umiem tego, i nie wiem właśnie jak do tego podejść...

Tutoriale uczą tylko stosowania danej opcji, albo konkretnej techniki. Jeżeli chcesz zrobić coś od zera, musisz mieć wyobraźnię. Program to tylko narzędzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

szczerze mówiąc to tutorial może jeden w życiu obejrzałem (w całości) o jakimś naprawianiu porwanych zdjęć.

 

w każdym razie ja się uczyłem metoda "click & go" od przynajmniej roku 1997. tak też sam nauczyłem się podstaw windows, format bla bla itd. potem bawiłem się suse (informatyk na lekcji mi dał do domu :P), następnie uczyłem się gdzieś od 2002 obsługi Dreamweaver'a, no a teraz od niedawna (2005 początek) bawie się Photoshop'em i Flash'em. Po prostu sobie klikam i jakoś mi wychodzi, bo zepsuć to się raczej nic nie da. Plus te wsystkie dodatki w sieci do Photoshop'ów sprawiają, że wszystko "samo" się robi ;)

 

Znalazłem dla siebie takie coś: http://www.apedukacja.pl/

 

to JEDYNA strona ze szkołą, która jest naprawdę BARDZO dobrze wykonana, na większości nic nie widać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Wintereq

bawie się Photoshopem i softem z Macromedii - niestety triale :/ po prostu nie stać mnie na oryginały po 1500zł minimum. profil w LO miałem angielski-geografia i wf. planowałem iść na turystykę ale szczerze mówiąc przemyślałem to i nie widze siebie tam ;)

studia są ważne ale myślę, że przy obecnym stanie w kraju studia za dużo nie dają :/ - ale wiadomo papier to papier

 

co do kolegów powyżej..to prawda tutoriale w sieci są i to świetne, wiadomo, że sam się więcej nauczysz niż jakby ktoś ci to wykładał, ale chodzi o to, że ja umiem już coś ale chcę mieś jakiś tam świstek dla przyszłych pracodawców.

 

co do kursu Photoshop...z ogromną chęcią takowy ukończe tylko gdzie? no i problem w tym, że muszę najpierw załatwić jakoś te zasrane wojsko bo jak sobie pójdę na kurs tylko i wyłącznie to nie dostanę zaświadczenia, że się uczę. :wink:

Studia za dużo nie dają, ale co chcesz robić, bo na pewno nie pracować, musisz odsłużyć wojo najpierw...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

grafika komputerowa jest zwiazana z informatyka, wiec trzeba isc na studia na informatyke... ja ide dopiero do 3 gim ale chce byc informatykiem. ostatnio (na stypie) rozmiawialem z kuzynem ktory jest na drugim roku informatyki. powiedzial ze najtrudniejszym przedmiotem jest... MATEMETYKA, wiec informatyk musi byc dobry z matmy. dla mlodszych informatykow droga mniej wiecej wyglada tak: liceum klasa mat-inf ->studia informatyka, tam uczymy sie wszystkiego a potem wybieramy jakas specjalizacje. ew potem jakies kursy, certyfikaty. tak wyglada moja droga do zostania informatykiem. sam nie wiem co chce robic, moze administracja siecia, bazy danych, programowanie ewentualnie www. marze zeby sie dostac na uniwerek lub politechnike warszawska, no coz trzeba sie uczyc.....

 

pozdro 600

Edytowane przez pawelekmal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest też grafika jako specjalność na zwykłej informatyce, ale wtedy nie unika się całkowania, różniczek, statystyki, W-F i masy innych przedmotów ;]

No i trzeba mieć odpowiednią liczbę chętnych, żeby utworzyli taką specjalność.

Plusem jest to, że się, oprócz odrobiny grafiki, umie zacisnąć skrętkę, przeliczyć podsieć i zrobić jeszcze parę innych drobiazgów ;]

Jakieś 'żaluzje' masz do mnie MareCeK? ;) Wiem jak wyglądają studia informatyka/specjalność grafika. W większości wypadków jest to w 3/4 programowanie + 'okołobzdety', a grafiki będzie 60-80 godzin na jednym semestrze, to jest nic dla 'artystów z zamiłowania'. Jeszcze matematykę można przetrawić, czasami nawet interesująca jest, ale programowanie, niebardzo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jezeli chodzi o ilosc grafiki komputerowej na informatyce na politechnice to mozna sie mocno rozczarowac - jest bardzo malo w stosunku do calych 5 lat studiowania. Glownie mamy programowanie, kilkadziesiat w sumie jezykow, najgorsze te niskich poziomow (asembler, chociaz juz wycofywany) no i na poczatku duzo matmy i fizyka (! :)). Tak wiec jesli sie jest artysta z talentem i zamilowaniem do grafiki to lepiej sobie odrazu odpusc bo bedzie sie okropn meka na tych studiach i mocne rozczarowanie. Jedyny + to dosc dobry dyplom (miazdzacy np ten z univerku), tylko mowie to droga przez meke :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...