Skocz do zawartości
teraw

Koprocesor Do 386

Rekomendowane odpowiedzi

witam

reanimowalem ostatnio taki maly komputerek

z prosesorem 386

niestety jest to 386 sx (procek zintegrowany z mobo)

na plycie glownej jest 1 wolne zlacze na uklad scalony

a w biosie opcja poszukiwanie koprocesora przy starcie

wiec domyslam sie, ze jest to wlasnie zlacze na koprocesor.

wchodza tam uklady tego ksztaltu

Dołączona grafika

majace po 17 stykow na kazdym boku

mam w miescie taki fajny sklepik z uzywanymi komputerami

gdzie w kartonach leza zabytkowe czesci typu 386, 486, karty isa itp.

mozna sobie pogrzebac i cos wybrac, sprzedaja to po ok 1pln,

wiec postanowilem sie tam wybrac i poszukac sobie koprocesora (a przy okazji krotkich simow)

nie wiem tylko jak takowy koprocesor rozpoznac wsrod sterty zlomu.

czy moglby mi ktos co poradzic na ten temat?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ktrory z zaprezentowanych tam koprocesorow bedzie pasowal do 386sx 33 mhz?

a i jescze takie pytanie

czy windows95 pojdzie na 386sx?

a jesli nie, to czy dolozenie koprocesora pozwoli uruchomic ten system?

Edytowane przez teraw

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ktrory z zaprezentowanych tam koprocesorow bedzie pasowal do 386sx 33 mhz?

a i jescze takie pytanie

czy windows95 pojdzie na 386sx?

a jesli nie, to czy dolozenie koprocesora pozwoli uruchomic ten system?

Do SX zapewne niewiele. Te opisane jako SX (zobacz uwagi na górze strony którą Ci podałem) ;> Trzeba pamiętać, że 386 SX to był kastrat z szyną 16 bitową jak w 286.

 

Windows 95 pójdzie na wszystkim pytanie po co ;>

Na 386 DX/40 4 MB RAMu udało mi się wprawdzie swego czasu odpalić win95, ale sensu to nie miało ;> Odpalał się ponad 5 minut. paint działał ;> Excel 5.0 też

 

Jeśli chcesz odpalać win95 to może jednak kup ze szrotu pentiuma I ;> Cena podobna a komfort troche większy. A 386 jako zabytek do gabloty. Za 10 lat będzie rarytas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Popieram. Sam postawiłem Win95 na 486DX 4MB RAM i nie było mowy o jakiejkolwiek pracy. Może dorzucenie ramu dałoby poprawę, ale generalnie sprzęt i tak słaby.

Także polecam przesiadkę na Pentium I - przynajmniej normalne pamięci będziesz miał.

Jeśli jednak byś się upierał, to zostaje Ci Windows 3.x lub jakiś Linux/OS2/Dos.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A do czego miałby być ten win95?

Bo do gierek stareńkich to DOS 6.22

Do internetu - to nawet pomijając jego (czyli win95) zasadność - to proc. będzie renderował stronę kupę czasu. -> jeśli internet to lynx w trybie textowym na linuksie.

A jeśli edycja textu to tylko jakiś starenki program - > nowych doumentów nie otworzysz i tak.

 

Zainstaluj sobie dos-a i trzymaj sprawnego w szafie przez następne 30 lat, a do zabawy to zainwestuj ~30 zł w PII z płytą i 32mb ramu (za tyle powinieneś dostać komplet na allegro)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Popieram. Sam postawiłem Win95 na 486DX 4MB RAM i nie było mowy o jakiejkolwiek pracy. Może dorzucenie ramu dałoby poprawę, ale generalnie sprzęt i tak słaby.

A co mi tam, pochwale sie...;]

Moj sprzecik:

486dx2 66mhz, 24mb ramu i inne take tam, win95 smiga elegancko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak już tematyka na systemu operacyjne zeszła - istnieje całkiem sprawny FreeDOS (http://www.freedos.org/) który jest legalną alternatywą dla MS DOSa 6.xx - akurat na taką maszyne

Oczywiście wszystko to kwestia tego do czego to ma być. W tej chwili wydajność 386 jest śmieszna, a pomyśleć, że 10 lat temu na podobnej klasy maszynie się pracowało ;>

Gdzie te czasy kiedy na większości komputerów w autoexecu był swoiski nc zachęcający swoimi 2 niebieskimi panelami do manipulowania ;) I nasze rodzimej myśli technicznej kamienie milowe w rozwoju informatyki w polsce jak edytor TAG (chyba pierwszy w historii z polskim słownikiem ortograficznym, potem był WordPerfect 5.1 PL ;)) który zastąpił u większości Chiwritera (forumowa młodzież pewnie nie pamięta ;) - polskie znaki osiągało się w nim nie z użyciem ALTGR ale...F2), Lotus 1-2-3 czy odrobine później niezniszczalne Windows 3.1(1) i Word 2.0 czy MS Works (standard roku 94 ;). I te polskie gry na dyskietkach z ultrazaawansowaną grafiką ;) (kto pamięta hity w stylu EB, Hearts czy całkiem udane przygodówki w tym najsłynniejszy Teenagent ;> )

Ach rozmarzyłem się ;>

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@marco

Tak, ale było coś o tym że licencja jest domyślnie udzielana na czasokres 5 lat (stan obecny) czy jakoś podobnie. Chodzi tutaj o polskie prawodawstwo. Kiedyś ten domyślny czas licencjowania był dłuższy.

Niech się jakiś prawnik wypowie.

I może ktoś się orientuje kiedy Microsoft przestał sprzedawać Dos-a?

 

@Purepc

A żeby nie robić totalnego OT to napiszę, że procek do win95 powinien wystarczyć. Komfort będzie zależał głównie od ilości Ram-u. I właśnie z tym może być problem. Z moich obserwacji wynikało że <24MB win95 pracował komfortowo-> tzn. dodawanie kolejnych kości nie poprawiało pracy SYSTEMU (co innego zewnętrznych aplikacji)

Przy 16 MB chodził lepiej niż winXP maxymalnie odchudzony na 128 MB ram...

 

Niemniej oficjalnie wymaganym minimum było 8MB ram stąd taka wartość w moim wcześniejszym poscie.

Jeśli więc zdobędziesz odpowiednie pamięci to próbuj.

 

Zdaj relację no i pomierz zużycie energii jeśli masz mozliwość.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@marco

Tak, ale było coś o tym że licencja jest domyślnie udzielana na czasokres 5 lat (stan obecny) czy jakoś podobnie. Chodzi tutaj o polskie prawodawstwo. Kiedyś ten domyślny czas licencjowania był dłuższy.

Niech się jakiś prawnik wypowie.

I może ktoś się orientuje kiedy Microsoft przestał sprzedawać Dos-a?

Program komputerowy jest chroniony w myśl ustawy o prawach autorskich i pokrewnych czyli przez 50 lat.

5 lat to co najwyżej domyślny termin udzielenia licencji jeśli umowa nie stanowi inaczej. Akurat we wszystkich umowach MS dostajesz licencje nieograniczoną czasowo (mówie o systemach operacyjnych) i i tak nie ma to nic wspólnego z ewentualnym "abandonware"

 

Wracając jednak do tematu - FreeDOS działa bardzo dobrze i nie ma potrzeb "kombinować" skoro jest dostępna darmowa alternatywa która zapewnia b. dobrą kompatybilność.

 

 

Niemniej oficjalnie wymaganym minimum było 8MB ram stąd taka wartość w moim wcześniejszym poscie.

Oficjalne min. to 4 MB i 386DX (chociaż ponoć ruszał na SXie). 8MB to była wartość "rekomendowana". Oczywiście z normalną pracą miały te wymagania mało wspólnego ;>

AFAIR to wraz z OSR2 lub 2.1 oficjalne minimum powędrowało do 8MB

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niestety koprocesora nie mieli, a ramy mieli tylko takie jak ja mam, czyli kosci po 1 mb, wchodza 4, co daje tylko 4 mb :(

be koproceora i na 4mb ramu nawet nie stawalem 95, bo by sie to mijalo z celem.

ale 3.11 smiga ladnie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Opiekowałem się kiedyś jednym PC 486 DX 100 miał 32 ramu dysk chyba 600 MB , grafika ATI MACH64 . Windows 98 nawet się na tym nieźle zwijał , po jakimś czasie oczywiście brakowało miejsca na dysku . Muszę się upomnieć o ten komputerek , pewnie już gdzieś zalega w piwnicy .

 

Swoją drogą trochę to smutne że sprzęty na których da się jeszcze coś zrobić poszły w zapomnienie , np. jeden taki rodzynek zauwazylem w składnicy opału do wystawiania faktur , nie wiem co tam siedzi ale pracuje w DOSie i obudowa jak najbardziej AT z takim typowym przyciskiem góra/dół jakie widywałem w 286/386 ,oraz pięknie się prezentuje stacja dykietek 5,25" :grin: . Dawniej jakoś chyba dłużej ludzie mieli ten sam PC , sam miałem K5 90 MHz jakieś 3 lata i wystarczał do wszystkiego , rozszerzyłem pamięć dokupiłem CD-ROM ( 200 zł :wacko: ) . Pewnie miał bym go jeszcze z rok czy dwa gdyby nie padł dysk .W mojej mieścinie nie szło dostać taniego używanego dysku a o allegro jeszcze nikt nie słyszał ,oczywiście były nowe 6 GB po 600 zł nie miałem jednak na to kasy a i do takiego PC nie opłacało się tyle inwestować . Więc wzięliśmy nowego PC na raty .

 

Obecnie siedzę trochę w branży i dziwi mnie czasami podejście ludzi którzy kupują mocne maszyny z najnowszymi CPU ,chociaż PC będą głównie używać do GG i pasjansa :huh: . Nie mówię że powinni pracować na pentium I , ale taki używany zestaw z celeronem 775 i płytą pod DDR2 zintegrowana grafika lub coś a'la ATI X300 spokojnie wystarczy a ile kasy zostanie w kieszeni :) .

Edytowane przez sejang

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



×
×
  • Dodaj nową pozycję...