Skocz do zawartości
Hikari

Wc 4.0 Ultimate

Rekomendowane odpowiedzi

1. Trzeba zaczac od znikomego wplywu przeplywu na wydajnosc blokow.

Trudno powiedziec czy on jest znikomy czy nie. Zalezy od charakterystyki bloku i od tego, czy 1*C to dla nas "duzo" czy "malo".

 

Zgadza sie ze w niektorych testach, z silna pompa, dobrym finowcem - sa parostopniowe korzysci w wydajnosci bloku. Zeby jednak taki efekt uzyskac w normalnym ukladzie, trzeba wziac pod uwage kilka czynnikow. Pierwszy to fakt ze majac wiecej blokow nie sposob utrzymac takiego przeplywu z racji na zawezenia w ukladzie (bloki, zlaczki, kolanka).

100% racji.

Przypuszczam, ze 95% ukladow nie ma przeplywu wiekszego niz 300 l/min i trudno jest cokolwiek z tym zrobic.

 

Druga sprawa to fakt, ze stosujac pompe CO, oprocz korzysci zwiazanej z przeplywem, mamy duza strate zwiazana z nagrzewaniem wody przez pompe. Zgoda, ze to nagrzewanie nie jest jakims wielkim problemem. Ale ta delikatna przewaga przeplywu zostaje przynajmniej w czesci zniwelowana przez dodatkowe waty oddane do wody przez pompe.

100% racji.

Dla przykaldu podam, ze na swoim HALM'ie i poprzednim WC lepsze rezultaty uzyskiwalem na II niz na III biegu (podejrzewam, ze wlasnie ze wzgledu na dodatkowa porcje ciepla, ktora przedostawala sie do ukladu).

 

2. Jak juz wspomnialem uklad jest zawezony w wielu miejscach, przez glownie bloki, zlaczki, kolanka, jakies przejscia itp. Najlepszym przykladem sa bloki. Malo ktory blok stanowi dla ukladu latwiejszy do pokonania element niz waz 8/10. Za to prawie kazdy stanowi element wezszy niz weze np 10/12 i wieksze. To ze umiescimy w ukladzie odcinki o potencjalnie duzych mozliwosciach przeplywu (grube weze) traci sens, w obliczu w/w zawezen, na ktorych ten przeplyw jest ograniczany.

Z tego co mi wiadomo (ale moze sie myle) to koncowy przeplyw jest determinowany przez sumę oporow ukladu, a nie jego najwezsze gardlo. Konkluzja dla mnie jest taka, ze oplaca sie ograniczac opory wszedzie gdzie sie tylko da.

 

Najlepiej jakby sie wypowiedziala osoba, ktora studiowala podobne tematy.

 

Osobiscie nie spotkalem takiego testu, ale i za bardzo nie szukalem - ktory by czarno na bialym pokazywal roznice w wezach 8/10 vs wieksze.

Nither do I :?

Wyslalem pewnego maila w tej sprawie i ciagle czekam na odp.

 

Latwo za to znalesc pare testow w ktorych mamy 1 bloczek finowy, silna pompe i zachwalanie co to za cudow nie robi z nim duzy przeplyw. Tylko jak osiagnac takie warunki w wieloblokowym ukladzie? (szczegolnie takim pogmatwanym jak ten z tematu).

Za pewien rodzaj dowodu moznaby tez uznac przyklad paru userow ktorzy zmieniali weze. Niestety dzialo sie to najczesciej przy okazji zmiany platformy, wiec ciezko tu o miarodajne porownanie. Jednak ich opinie sa raczej jednostronne.

Poza tym w Polsce wiem, ze sa 2 przeplywomierze w WC (w tym jeden u mnie). Watpie, zeby ktos robil jakies testy.

 

Jesli mam racje co do sumowania sie oporow to zwrocmy uwage jeszcze na charakterystyki krzywych C/W dla blokow. Przy relatywnie niskich przelywach jego wzrost o 1 l/min da wiekszy przyrost wydajnosci niz gdyby mialo to miejsce przy wysokich przeplywach.

 

Dla mnie - oplaca sie oszczedzac na przeplywach gdzie sie tylko da.

 

A jeszcze co do ograniczen przeplywu, to warto sobie poczytac jak negatywny wplyw maja na niego kolanka w ukladzie...

100% racji. Byly testy na overcockers.com i sam bylem mocno zaskoczony tak duzymi spadkami.

 

Nie zdziwilbym sie gdyby (uzywajac tych samych pomp) u Chaosa byl wiekszy przeplyw niz u ciebie Hikari, biorac pod uwage brak kolanek i prostote polaczen calej petli.

Ciezko powiedziec. U Chaosa mamy:

+ krotsza dlugosc wezy

- wszystko polaczone szeregowo

= ???

 

Dobrym rozwiazaniem jest rozdzielacz (aczkolwiek on sam tez bedzie powodowal opory).

 

A juz w ogole konczac - to te 2-3 stopnie (jesli dobrze) o ktore tutaj sie rozchodzi nie maja najmniejszego przelozenia na wyniki o/c. Conajwyzej na samopoczucie :wink:

Tylko dlatego :-P

 

Update:

Jakie znacie konstrukcje chlodnice. o wymiarach 3x120mm???

Bill zasugerowal, ze zle dobralem wiatraki i chlodnice :? wlasnie ze wzgledu na zbyt duza gestosc finow na BI extreme.

 

Polecam artykul. Warto sie pomeczyc i go przeczytac od deski do deski.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:huh: a tam Miazga .. nie znasz sie .. w wezach ponizej 10tki woda plynie w strone przeciwna niz pompka pompuje..

nie wiedziales? :huh:

kurde ja mam 8-ki-czyli już sie cofa ale jeszcze w poprzek nie płynie :mur:

 

eh ide do remizy pozyczyć wężę strażackie-wteszcioe będzie sensowny przepływ :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie Twój projekt się baaardzo podoba:D Sam jestem fanem wyciszania, niestety na WC mnie nie stać :( Zwłaczcza kontroler mi się bardzo podoba.. Można go dostać w Polsce?? A jeśli tak to w jakiej cenie? dla wszystkich mądrali: średnica węży ma ogromne znaczenie... Nie wierzycie? Spróbujcie przez słomkę normalną do drinków wypić kufelm piwa, a później zrobić to samo przez wąż gumowy i zmierzcie czas;)

Hmmm spojrz na to z innej strony. Trzeba "testowac" takie rzeczy przy zachowaniu odpowiednich proporcji.

 

Wez waz/rure o srednicy 50mm oraz wiadro. Z czego szybciej wypijesz kufel piwa ;) ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poza tym w Polsce wiem, ze sa 2 przeplywomierze w WC (w tym jeden u mnie). Watpie, zeby ktos robil jakies testy.

A skąd taka pewność? Ja także posiadam przepływomież, który także podaje wartości w obrotach na minute. O wiele tańszy i niezawodny. Pisałem o nim tutaj (moja poprzednia rev)

Widze, że trzeba bedzie zrobić teścik na przepływ z wężami 8/10 i 10/12

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zwłaczcza kontroler mi się bardzo podoba.. Można go dostać w Polsce??

W Polsce nie ma po nim nawet sladu. Poza tym i tak bardziej sie oplaci kupic go w Kanadzie. Jesli masz znajomych w tym regionie to bedziesz mial transport za darmo i zadnego cla nie zaplacisz.

 

Hmmm spojrz na to z innej strony. Trzeba "testowac" takie rzeczy przy zachowaniu odpowiednich proporcji.

Po pierwsze to to, ze wiekszosc ludzi uwaza takie weze sa "za duze" to nie oznacza, ze ja rowniez musze myslec w ten sposob. Mamy rozne opinie, Miazga82 chce robic test, ja tez postaram sie cos takiego przeprowadzic, wiec powinnismy zdobyc jakies dowody. Byc moze sie myle - tego jeszcze nie wiemy.

 

A skąd taka pewność?

Bo z tego co wiem to nikt inny na Forum nie mial SF-800 (poprawcie sie, jesli sie myle), a przywiozlem z Holandii 2 sztuki. W sumie to jeszcze w USA jest podobny przeplywomierz, ale tez nie wydaje mi sie, zeby ktos go sprowadzal do Polski.

 

Ja także posiadam przepływomież, który także podaje wartości w obrotach na minute. O wiele tańszy i niezawodny. Pisałem o nim 2311354[/snapback]

Widze, że trzeba bedzie zrobić teścik na przepływ z wężami 8/10 i 10/12
Tez postaram sie zrobic cos podobnego (do duzych wezy dodam tez kolanka).

 

P.S.

Darujcie sobie wszystkie nierzeczowe odpowiedzi i piszcie je na oslej laczce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kojarze temat. Czy ktos probowal testowac jego dokladnosc?

Zakładam że jest on dokładny. Używany był w przemyśle, jeśli dobrze pamiętam, to miał coś wspólnego z piwem ;)

Zapytam jeszcze o szczegóły, człowieka które je robił.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo z tego co wiem to nikt inny na Forum nie mial SF-800 (poprawcie sie, jesli sie myle), a przywiozlem z Holandii 2 sztuki. W sumie to jeszcze

 

AndyN ma lub mial taki przeplywomierz, na allegro tez od czasu do czasu sie pojawaiaj wiec nie pitol.

 

mam do Ciebie szacunek za to co zrobiliscie z popixem (niech ja go dorwe to kasa ktora jest mi winien wyjme mu z gardla) i witchem dla polskiego wc, ale nie przeginaj.

 

uklad dalej jest przegiety tak jak byla rev3. smiesza mnie Twoje wymowki i tyle. moge dac sobie czlonka uciac i pociac w talarki, ze lanigiem dcc ultra ( czy jak sie on tam nazywa ) i wezami 8/10 nie zauwazylbys roznicy poza 300% miejsca wiecej niz obecna rewizja wuce.

 

czasy sie zmieniaja i weze ze zraszacza do trawnika odeszly do lamusa ze 2 lata temu w naszym "pieknym" kraju.

 

 

pozdrawiam szczesliwy posiadacz wezy w ktorych woda plynie wstecz i w poprzek niz pompa pompuje :P :lol:

Edytowane przez Niemiec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AndyN ma lub mial taki przeplywomierz, na allegro tez od czasu do czasu sie pojawaiaj wiec nie pitol.

Nie wiedzialem

 

mam do Ciebie szacunek za to co zrobiliscie z popixem (niech ja go dorwe to kasa ktora jest mi winien wyjme mu z gardla) i witchem dla polskiego wc, ale nie przeginaj.

PM

 

uklad dalej jest przegiety tak jak byla rev3. smiesza mnie Twoje wymowki i tyle. moge dac sobie czlonka uciac i pociac w talarki, ze lanigiem dcc ultra ( czy jak sie on tam nazywa ) i wezami 8/10 nie zauwazylbys roznicy poza 300% miejsca wiecej niz obecna rewizja wuce.

Moment...

Czy zgadzamy sie co do tego, ze wieksza srednia NA PEWNO nie spowoduje pogorszenia wydajnosci? Mysle ze tak.

Czy zgadzamy sie co do tego, ze wieksza srednica ZWIEKSZY wydajnosc (pomijam kolanka)? Mysle, ze tak. O ile jeszcze nie wiemy.

To co faktycznie moze robic duzy problem to owe kolanka - po to beda testy, zeby pokazac czy lepszy jest wiekszy waz + kolanka 2x 45* czy tylko mniejszy waz. Male weze wprowadzono w zestawach firmowych, bo po prostu byly wygodniejsze do ulozenia w obudowie.

 

Co do roznicy to jak slusznie zauwazyl aerial kazda taka robota nie ma wplywu na OC, niemniej jesli i tak okaze sie, ze nie mam racji, a roznica jest rzedu 0,1-0,5 l/min to na pewno przy blokach zastosuje male weze :wink:

 

czasy sie zmieniaja i weze ze zraszacza do trawnika odeszly do lamusa ze 2 lata temu w naszym "pieknym" kraju.

No widzisz, staram sie nie przymowac bezkrytycznie kazdej nowej mody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

szczerze mówiać nawet jesli zastosowanie szlauchów w porownaniu do słomek dało by np 1 stopień różnicy to jaki sens ma użycie grubszych węży? W czasach gdy mozęmy kupić bez problemu bardzo wydajne chłodnice do wc w tym np coolteka bijącego bi i bix, do tego mamy do dyspozycji nowoczesne wiatraki, generujące niewielki hałaś przy sporym przepływie powiwetrza- fander, zaward, coolink itp. Nie wspomnę już o np pastach na bazie metalu, co daje czasem 5-7 stopni różnicy w porównaniu do arctic silvera-a .... Do tego bloczki w ciągu ostatnich lat bardzo sie rozwineły.Konstrukcje home made biją te firmowe sprzed kilku lat na głowe.

 

Ktoś mi powie po co komu więc grube węże? Jest 100 sposobów podniesienie wydajnosci układu i to o znacznie większe wartości. Jaki jest wiec sens walczenia o wartości w granicach błędu pomiaru?

Dla mnie ma to sens jedynie, jesli uprze się ktoś i tyle. Sztuka dla sztuki-nic więcej...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

szczerze mówiać nawet jesli zastosowanie szlauchów w porownaniu do słomek dało by np 1 stopień różnicy to jaki sens ma użycie grubszych węży?

Tak jak piszesz na dole "sztuka dla sztuki-nic wiecej"

 

 

W czasach gdy mozęmy kupić bez problemu bardzo wydajne chłodnice do wc w tym np coolteka bijącego bi i bix

Przyznam, ze nie czytalem testow porownawczych, ale pamietaj, ze wydajnosc chldnic jest bardzo zalezna od przeplyu powietrza (vide artykul, do ktorego wyzej podalem linka).

 

A tak w ogole to jest do bani, bo procek idzie na max 305 Mhz, do tego nie widze sensu zdejmowac z niego czapki (widac cienki model jest). No przez pamiatki TCCD bede mial teraz kupe zabawy :/

 

Tymczasem pare zdjec:

Cale bebechy z drugiej strony. Troche upchanych kabli i przekaznikow do sterowania oswietleniem, listwa zasialajaca i jeszcze paroma rzeczami. Widac tez wlot do chlodnicy.

post-12925-1157888128_thumb.jpg

 

Jak pisalem wymienilem wiekszosc blachy z tylu. Na zdjciu widac to co tam wsadzilem.

post-12925-1157888476_thumb.jpg

 

Woda doplywa wezem spod PSU. Potem jest rozdzielona na blok HDD i PSU (rozdzielenie jest po stronie mniej widocznej) i wraca podobna droga tyle, ze tym razem widac miedzina konstrukcje, ktora temu sluzy. Zebrany strumien wpada do rezerwuaru i stamtad do filtra.

post-12925-1157888249_thumb.jpgpost-12925-1157888363_thumb.jpg

 

I troche fotek zagmatwanego srodka.

post-12925-1157888392_thumb.jpgpost-12925-1157888423_thumb.jpg

 

Edit:

Musze wymienic jedna katode UV (zrobilo sie jakies przebicie miedzy kablami tuz przy ich wejsciu do rurki). Czy moge podlaczyc katode 10cm i 30cm do jednego inwertera???

Edytowane przez Hikari

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak pisalem wymienilem wiekszosc blachy z tylu. Na zdjciu widac to co tam wsadzilem.

post-12925-1157888476_thumb.jpg

czemu ta fota jest obrócona ???

ona jest w lustrze zrobiona czy jak?

 

 

a co do twoic wywodów ..

bronisz tych wezy mowiac ze sztuka dla sztuki ..

ale nie widzisz ze ty bronisz jednego malutkiego (wrecz teoretycznego, sladowego) plusa

a nie widzisz masy minusów tej sztuki

Edytowane przez Chaos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam :)

 

Postanowilem jednak dodac cos od siebie... od niedawna wszedlem w posiadanie coolriverka rev. 2 i F3s (sory Sam za czas oczekiwania na test :) ) na poczatku wymienilem swojego hydora l20 na coolrivera rev. 2... jedyna roznica byla cisza... przeplyw spadl kolosalnie... a temp identyczne... (temp wody) jak znajde chwile czasu to zrobie dokladne testy... wiec twoja C.O i te weze ogrodowe maja mniejsze znaczenie niz np dobra chlodnica... sprawdz to potem pogadamy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czemu ta fota jest obrócona ???

ona jest w lustrze zrobiona czy jak?

O fakt, nie zauwazylem. Widac trzymalem odwrotnie cyfraka i przy zrobilo sie tak przy odwracaniu fotki.

 

ale nie widzisz ze ty bronisz jednego malutkiego (wrecz teoretycznego, sladowego) plusa

a nie widzisz masy minusów tej sztuki

To co ja widze to:

- trudno sie ukladaja, wiec trzeba stosowac kolanka

- zajuja wiecej miejsca

 

brzydki drogi i jak czytalem niespecjanie wydajny kibelek ale robi wrażenie :mrgreen:

???

 

 

Postanowilem jednak dodac cos od siebie... od niedawna wszedlem w posiadanie coolriverka rev. 2 i F3s (sory Sam za czas oczekiwania na test :) ) na poczatku wymienilem swojego hydora l20 na coolrivera rev. 2... jedyna roznica byla cisza... przeplyw spadl kolosalnie... a temp identyczne... (temp wody) jak znajde chwile czasu to zrobie dokladne testy... wiec twoja C.O i te weze ogrodowe maja mniejsze znaczenie niz np dobra chlodnica... sprawdz to potem pogadamy...

Jaki miales przeplyw w obu pompkach?

 

Warto poczytac troche artykulow z overclockers.com. Generalnie przeplyw JEST WAZNY. Oczywiscie jak zareaguje uklad zalezy praktycznie od kazdego jego elementow i na kazdy element ma rozny wplyw, ale jak cytowalem Adamsa warto go zwiekszac az do pewnego poziomu.

 

U mnie jesli chodzi o dol to podwojny heatercore jest super (wedlug mnie powinien byc lepszy od chlodniczek, dedykowanych do WC). Niestety nigdzie nie ma jej testow (poza jednym starym wlasnie na overclocker.com, ale od tego czasu lab Bill'a sie mocno zmienilo).

 

Gorny BIX... tutaj jest pole do optymalizacji. Na pewno bedzie sobie dobrze radzila na duzych przeplywach powietrza, ale to oznacza halas (i wiadomo, ze na ogol wiatrai pracuja duzo wolniej). Niestety wybor 3x120 jest niewielki, a jesli znalazlbym konstrukcje ala heater core w tym wymiarze to na bank bym wymienil.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

osobiście nie widze sensu 2 chłodnic-1 dobra np potrojny cooltek był by zupełnie wystarczający.Do tego małe węże bez tej masy kolanek i od razu w budzie jest więcej miejsca.

 

Ogólnie nie rozumiem też bloku w spu- jesli jest masa wentyli w kompie, to po co blok w psu? Zwykły nowoczesny zasilacz w stylu topowera p3 lub seasonika uprościl by konstrukcje układu, zwiększył bezpieczeństwo i do tego wmneijszył głosnośc- wentyle w tych zasiłkaxch są ekstremalnie ciche a przejeły by funkcje przy najmniej 1 wentyla pod zasilaczem...

 

Tak więc osobiście wywalił bym psu z blokiem, zastosowal mneijsze węże, 1 nagrzewke 3x coolteca, na to ciche wentyle np fander, pasta na bazie płynnego metalu i będzie ciszej , co najmniej tak samo wydajnie i do tego układ stanie sie prostszy, mniejszy i łatwiejszy do demontowania w razie zmian w sprzecie.

Osobiście miał bym mieć takie wielkie i skomplikowane wc to nigdy bym sie na ten sposób chłodzenia nie zdecydował.

 

Układzik widac na dobych częsciach, w dobrej budzie a wyglada jak by byl robiony ładnych kilka lat temu- niektóre elementy są po prostu archaiczne-nie funkcjonalne i nieestetyczne-węże, kolanka, blok w psu, samochodowa nagrzewka z schroudem z plexi obok potrojnej firmówki z fajną maskownicą. Taki wucet paradoksów i trącący myszką imho..

Gratulacje za cierpliwośc i masę wsadzonej pracy ale efekt jest szczerze mówiąc kuriozalny..

Coś jak wsadzić do nowoczesnego drogiego samochodu wielki silnik gażnikowy i zawieszenie na resorrach pórowych

Edytowane przez 99tomcat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

???

co co ? - brzydki bo brzydki, drogi bo drogi, nie wydajny bo masz tempy z doopy robi wrażenie bo robi - nie koniecznie pozytywne :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

osobiście nie widze sensu 2 chłodnic-1 dobra np potrojny cooltek był by zupełnie wystarczający.Do tego małe węże bez tej masy kolanek i od razu w budzie jest więcej miejsca.

Ja nie potrzebuje miejsca w obudowie - co ja tam mam cos trzymac czy co. Weze raczej tez wielkiego oporu dla powietrza nie stanowia.

 

Poza tym mowienie, ze "chlodnica jest wystarczajaca" troche nie ma sensu, bo jest to pojecie bardzo wzgledne. Teoretycznie nawet najmniejsza chlodnica odprowadzi tyle ciepla ile dostarczysz do ukladu.

 

Z kolei jesli mowisz o Coolteku to mysle, ze masz sporo w tym racji (tzn. Cooltek zamiast BIX). Na pewno bede musial to rozwazyc w najblizszym czasie. Przy takiej pracy wiatrakow na gorze jaka jest u mnie (tzn. na ogol sa ustawione na ~20%) to Cooltek powinien byc wydajniejszy. Moje niedopatrzenie, ze nie wzialem tej chlodniczki wczesniej pod uwage.

 

Ogólnie nie rozumiem też bloku w spu- jesli jest masa wentyli w kompie, to po co blok w psu?

Bo wentyle w obudowie moge sobie na noc wylaczyc, a zasilka co jak co, ale bylaby slyszalna. Poza tym mam duze zaufanie do Enermaxow - nie maja zadnych wodotryskow, odblaskowych pier.dol, ani tego typu rzeczy. Po prostu dobra, solidna zasilka i tyle.

 

Tak więc osobiście wywalił bym psu z blokiem, zastosowal mneijsze węże, 1 nagrzewke 3x coolteca, na to ciche wentyle np fander, pasta na bazie płynnego metalu i będzie ciszej , co najmniej tak samo wydajnie i do tego układ stanie sie prostszy, mniejszy i łatwiejszy do demontowania w razie zmian w sprzecie.

Skad taka pewnosc???????

Ciensze weze - latwiejsze do ulozenia, spadek wydanosci(jeszcze nie wiemy czy maly czy duzy)

Cooltek - na malych przeplywach powietrza na pewno wydajniejszy od BIX, ale osobiscie mialym watpliwosci czy bylby wydajniejszy tylko od heater core'a + PAPST 172mm.

Fander - preferuje PAPST'a. Juz kiedys widzialem dobre testy porownawcze wentylatorow i PAPST ciagle ma najlepszy stosunek wydajnosci do generowanego halasu (to, co jest napisane na opakowaniach to bardzo czesto totalna bzdura). Poza tym wole kupic ciut mocniejszy wentyl, zeby w razie czego miec jeszcze zapas.

Pasta - juz jedzie, ale uwaga jak najbardziej sluszna.

 

[...]nie funkcjonalne i nieestetyczne-węże,

Priorytet to wydajnosc, a nie wyglad.

 

kolanka

Koniecznosc przy tych wezach. Jesli okaze sie, ze jednak mniejszy waz bedzie lepszy to na pewno wywale te kolanka. W sumie to szkoda, ze nie ma dobrych plastkowych kolanek z w miare sensowym promieniem, a nie takie sztywne 90*.

 

, blok w psu,

Tego 4 lata temu nie bylo. Poza tym nie wydaje mi sie, zeby jakas zasilka 600W z aktywnym PFC byla bezglosna.

 

samochodowa nagrzewka z schroudem z plexi obok potrojnej firmówki z fajną maskownicą.

Co to to nie!!! Obrazic heater core'a to juz grzech :wink:

 

Heater core ma poki co najbardziej wydajna konstrukcje z chlodnic, ktore mozesz kupic do WC. Przy tym wszystki Coolteki i BX to po prostu wodotryski. Jesli mialbym mozliwosc to zamiast BX (jak juz pisalem) zastosowalbym cos ala heater core. Nie insteresuje mnie jej wyglad, wazne ze jest wydajna.

 

Co do shrouda to niestety zostaje on powoli wypierany przez masowe zestawy WC, gdzie akurat jest on elementem niewygodnym. Wystarczy spojrzec na dobre testy, gdzie bardzo szybko widac jak duza daje on roznice (brak shrouda to jest najprostszy sposob na ograniczenie wydajnosci i wzrost poziomu halasu za friko). Akurat w tym przypadku stara szkola robienia kibli ma przewage nad nowosciami.

 

co co ? - brzydki bo brzydki, drogi bo drogi, niewydajny bo masz tempy z doopy robi wrażenie bo robi - nie koniecznie pozytywne :lol:

A do jakich ukladow sie porownujesz? Ile mocy jest oddawane do tamtych WC, a ile do mojego?

 

Update

Z duzych chldnic to wlasciwie te sa warte wymienienia:

1. Cooltek

2. Coolingworks

3. Thermochill

Edytowane przez Hikari

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do nagrzewki to sorry ale jeśli pod pleksą jest to:

 

http://sklep.proline.com.pl/shop.php?prodi...A3ODNICA+GO%A3A

 

 

toto wyglada jak 100% harrison(prawdopodobnie kadet albo corsa) z wlutowanymi kroccami. Ja mam niegdy nie montowanego w samochodzie fiata , ale nie obrażam sie na określenie samochodówka bo nią jest :lol:

 

 

A co do grube wężę bo max wydajnosc sie liczy- sorry ale jak tak jest to wrzuć sobie na bok budy chłodnice od tira, daj na to kilka wentyli przemyslowych i będzie wydajniej. Z 1 strony grube węże, z 2 wentylki na 20% wydajnosci itp. chcesz wydajnie to wrzuć sobie delty 1.6a :wink:

 

 

Chyba chaos ma racje- kolega uparł sie na swoje racje i tyle. Jak wspomniałem zamiast grubego węża starczy dac wiatraki, które mają większy przepływ przy tym samym poziomie hałasu np i mamy to samo. Kolanka tez hamują przepływ wieć wątrpie,zęby rónica w wysdajnosci była większa niż bład pomiaru średniej klasy termometru. no ale co kto lubi. staraliśmy się dobrze doradzić-nie dociera trudno, nie nasz komp i kibelek...

Edytowane przez 99tomcat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do tego kazde zwęzenie w bloku to opór .. kazdy blok ...

kolega cos wspominal wczesniej ze nie uwaza ze opor jest taki jak najwezsze miejsce ukladu ..

pewnie ze nei ..

jest jeszcze wiekszy niz najwezsze miejsce ...

sam krócce nk12 ... wewnatrz maja srednice 10 ... wiec takich wezy uzywajac mialbys i tak zwezony uklad cienkimi miejscami blokow itp

...

ale kolega sie uparł i tyle ..

i nie ma sensu sie z nim kłocic

 

zianwestuj ziom w pare zlaczek skrecanych 8/10 wywal te przednia chlodnice .. polacz to normalnie

a zobaczysz ze i tak bedzie ql ... a pewnie i lepiej...

a juz na 1000000% wygodniej i urodziwiej ..

Edytowane przez Chaos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

+ za wykonanie,wklad pracy i wklad pracy,wc mi sie podoba inne niz wszystkie zrobione po swojemu a nie tak jak milion forumowych zabobonów niekoniecznie słusznych.Takie coś lubie ;)

 

- za wygode użytkowania

 

wyglad to kwestia sprzeczna jednym sie podoba samo mobo i wszystko pochowane a inni wolą uwidocznić co nieco :)

Edytowane przez Nicko13

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

im dlużej Cie czytam tym bardziej przykleja mi sie do Ciebie okreslenie

"uparty teoretyk"

Poki co nie mamy zadnych dowodow na poparcie ktorejkolwiek z tez. Nie upieram sie jesli widze dowody, ktore zaprzeczaja temu, co mysle.

 

toto wyglada jak 1005 harrison(prawdopodobnie kadet albo corsa) z wlutowanymi kroccami.

Chevette, ale kadet jest bardzo podobny.

 

Ja mam niegdy nie montowanego w zamochodzie fiata , ale nie obrażam sie na określenie samochodówka bo nią jest :lol:

Przede wszystkim niektore samochodowki maja ciut inna konstrukcje i przez to sa duzo lepsze od standardowych chlodnic do WC (w ktorych czesto bardziej dba sie o wyglad niz wydajnosc).

 

A co do grube wężę bo max wydajnosc sie liczy- sorry ale jak tak jest to wrzuć sobie na bok budy chłodnice od tira, daj na to kilka wentyli przemyslowych i będzie wydajniej. Z 1 strony grube węże, z 2 wentylki na 205 wydajnosci itp. chcesz wydajnie to wrzuć sobie delty 1.6a :wink:

Nie no, z zalozenia wszystko ma byc w budzie.

 

Chyba chaos ma racje- kolega uparł sie na swoje racje i tyle. Jak wspomniałem zamaist grubego węża starczy dac wiatraki, które mają większy przepływ np i mamy to samo.

...i jednoczesnie gosniej.

 

Kolanka tez hamują przepływ wieć wątrpie,zęby rónica w wysdajnosci była większa niż bład pomiaru średniej klasy termometru.

Pewnie jestes bardzo blisko prawdy. Niemniej nie lubie tracic wydajnosci tam, gdzie nie odbywa sie to kosztem innych charakterystyk.

 

no ale co kto lubi. staraliśmy się dobrze doradzić-nie dociera trudno, nie mnsz komp i kibelek...

Dla mnie "doradzanie" w stylu wymien te grube weze ba sa brzydkie mija sie z celem.

 

Priorytet = wydajność

 

Na pewno dobre byly uwagi o:

- bloku na CPU

- pascie

- tygonie (w niektorych miejscach)

- coolteku

Mysle, ze wszystkie sensowne zmiany wprowadze w ciagu miesiaca.

 

sam krócce nk12 ... wewnatrz maja srednice 10 ... wiec takich wezy uzywajac mialbys i tak zwezony uklad cienkimi miejscami blokow itp

To fakt, ale akurat zlaczki to sa miejsca gdzie jakies tam zwezenie bedzie prawie zawsze i nic z tym nie da sie wielkiego zrobic (w niektorych wtykach udalo mi sie unikanc zwezen, bo sa porozwiercane do 12OD, czyli tak jak weze, ktore w nie wchodza).

 

ale kolega sie uparł i tyle ..

i nie ma sensu sie z nim kłocic

Wlasnie Polska to jest taki dziwny kraj, w ktorym kazdy z kazdym sie musi klocic. Do swoich stwierdzen staram sie przedstawiac dowody (jesli istnieja) i nie twierdze, ze to WY sie nie znacie, a JA jestem wielki fafarafa. Nie musze isc tokiem myslenia wiekszosci. Poza tym jakbym chcial miec standardowy kibel to bym na pewno sie tyle nie meczyl ze swoim.

 

zianwestuj ziom w pare zlaczek skrecanych 8/10 wywal te przednia chlodnice .. polacz to normalnie

Juz kiedys byla dyskusja nad zlaczkami skrecanymi i akurat one sa najgorsze ze wszystkich, bo maja najwieksze zwezenia w srodku.

 

Polaczenie normalne tzn. szeregowe? Ma te wade, ze podnosi restrykcyjnosc ukladu. Lepsze byloby polaczenie rownolegle pod warunkiem tego, ze dodatkowe weze nie spowoduja zbyt duzego przyrostu oporu (tzn. '+ opor dluzsze weze' > '- opor polaczenie rownolegle').

 

a zobaczysz ze i tak bedzie ql ... a pewnie i lepiej...

Co rozumiesz poprzez lepiej?

 

a juz na 1000000% wygodniej i urodziwiej ..

To na bank.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro tak ci bardo zalezy, to zamiast pakowac setki zl w to wc (przy spadku temp o 0.5'C) moze warto by zainwestowac w chillera? Temp spadnie o 40'C w dol.

 

Apropo grubych wezy:

+ nieznacznie wiekszy przeplyw

- duza liczba kolanek = spada znacznie przeplyw (sam o tym mowiles)

- gorszy obieg powietrza w obudowie = wyzsze temp w srodku.

 

Pomijam kwestie tego, ze nawet ramu bym nie chcial w tym kompie wyjmowac, a co dopiero inne podzespoly ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

- gorszy obieg powietrza w obudowie = wyzsze temp w srodku.

Czyli już nie

 

Priorytet = wydajność

 

Współczuje jeżeli będziesz zmuszony wyjąć grafike :lol:

Edytowane przez poca

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

złaczka skrecana 8/10 akurat jest skonstuowana tak ze waz sie na niej rozciaga .. i traci sie minimalnie na srednicy..

 

co do zwezen

 

wezmy sobie korytarz

 

0 to ludzie

# to scianki

 

A

######

000000#

000000#

00000000000

000000#

000000#

######

 

B

##########

000000000000

#########

 

w którym wedlug ciebie przypadku wiecej ludzi bedzie przechodzic na druga strone? bo wedlug mnie w obu tak samo (to troche jak z wychodzeniem z koscioła .. ludzie cisna sie niemiłosiernie i poruszaja 1cm na minute mimo ze przednim wyjsciem caly czas leci "rzeka" ludzi) gdyz tylko jeden ludek przeciska sie naraz przez przejscie w przypadku A..

co z tego ze potem znow jest wielki pokoj ze stanie ich 5 kolo siebie .. jak potem pojedynczo sie beda przeciskac przez nastepne drzwi?

 

a wez pod uwage ze w przepadku B woda plynie szybciej ze wzgledu na miejszy przekroj weza ...

widzialem to u siebie gdy napelniam uklad na 8/10 wlewam w calosc 0.5L wody (słownie: PÓŁ LITRA) .. a woda bardzo szybko plynie w wezach..

gdy mialem poprzedni uklad wody bylo sporo wiecej (2L? nie pamietam) i sam czas napelniania weży chwile trwał ...

ja sie nie chce z Tobą kłócic ...

tylko ze nowa technologia w tym przypadku jest ok .. i tzw "oldschol" nic tu nie daje ..

to nie jest porownanie Mustanga (oldschol) do Ferrari anie Harleya (oldschool) do Kawasaki .. bo tu roznica jest tylko kwestia gustu .. gdyz oba wybory maja to "coś"

ty upierasz sie przy starociu ktory wcale nie ma zalet... prosisz o dowody ... sam nie masz dowodow przeciw..

a wielu, jak juz ci pisalem wczesniej, któzy maja teraz 8/10 mieli wczesniej 12tki badz 16tki i wiedza o czym mowia..

nie chce zagladac Ci do portfela bo to nie moja sprawa ..

ale wydaje mi sie ze pieniedzy Ci bynajmniej nie brakuje.. wiec sprawdz sam ... zmien chlodnice na jednego Coolteka triple .. i uklad na sk 8/10. Nie bedziesz załował

 

sam od 16/22 zaczynałem w rev1

Dołączona grafika

 

poprzez 12-16 w rev2 (które i tak wydaje mi sie ladniejsze i schludniejsze niz Twoj labirynt)

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

dochodzac do obecnego rev3

Dołączona grafika

 

a tak sie sklada ze kolega z tego forum Fido. Przeszedl na tej samej platformie z 12tek i Nk12 na sk 8/10. Nie musialem go namawiac .. sam sie przekonał gdy zobaczyl jak ladnie to sie u mnie uklada

do tego Cooltec Dual wszedl mu do budy (czego poprzednio posiadany przez niego legendarny kadet nie potrafił) a ciensze weze ani nie spowodowaly mitycznej gorszej (ciezszej, głosniejszej) pracy pompki ani spadku wydajnosci

malo tego ... wydajnosc zauwazalnie wzrosla .. przy tym samym bloku i reszcie układu

Edytowane przez Chaos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyklad jest calkiem dobry, ale budzi pytanie (zadane juz wczesniej) - czy przeplyw ukladu jest determinowany przez jego najbardziej restrykcyjny element?

 

Jesli tak to faktycznie stosowanie grubych wezy nie ma sensu, ale...

 

Omijajac opory, predkosc wody na zwezeniu powinna sie zwiekszych tak, ze w sumie przeplyw bylby zachowany taki samy[/u]. Jednakze jak dodamy opory to pojawia sie jakies spadki przeplywu (turbulencje, tarcie, etc.). To, czego nie wiemy to jak duzy wplyw maja opory na zwezeniach :/

 

O uproszczeniu i polaczeniu wszystkiego szeregowo to juz pisalem. Wszystko sprowadza sie do tego, ze wiele tych zmian ma charakter indywidualny - moze pomoc, moze zaszkodzic. Chyba cos z tym postaram sie porobic, a jakie rozwiazanie bedzie najlepsze to pewnie wyjdzie dopiero w praniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Omijajac opory, predkosc wody na zwezeniu powinna sie zwiekszych tak, ze w sumie przeplyw bylby zachowany taki samy[/u]. Jednakze jak dodamy opory to pojawia sie jakies spadki przeplywu (turbulencje, tarcie, etc.). To, czego nie wiemy to jak duzy wplyw maja opory na zwezeniach :/

Kiepski z ciebie fizyk, ale nie każdy to rozumie, zresztą mi też to cięko pojąć, odpowiedź uzyskasz u jakiegoś ogarniętego inżyniera. Dopiero on ci wyjaśni, że układ zamknięty żądzi się swoimi zasadami i prawami fizyki.

 

Ja ci powiem tyle, że mając tak duże węże przy tej pompce zmniejszasz tylko prędkość przepływu wody, a zarazem (tak ci się chyba wyddaje) zwiększasz ilość przepływającej wody, która na zdrowy rozsądek nie ma wpływu na wydajność, ponieważ marginalny (ale ma) wpływ na wydajność ma prędkość przepływu.

Wiedz że przy tej pompce (przykład: pompka + metr węża) woda będzie płynąć szybciej w mniejszych wężach, natomiast przepływ (ilość) wody będzie większy w większych.

 

Tak więc na koniec napisze że zwrost wydajności (marginalny w dodatku) uzyskasz tylko wtedy, jeśli blok, króćce, króćce w chłodnicy będą stawiały mniejszy opór niż węze do których wszyscy cię namawiają (8/10).

 

Może zrozumiesz, bo jak sam to na koniec czytam jeszcze raz to ciężko kapuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyklad jest calkiem dobry, ale budzi pytanie (zadane juz wczesniej) - czy przeplyw ukladu jest determinowany przez jego najbardziej restrykcyjny element?

 

Jesli tak to faktycznie stosowanie grubych wezy nie ma sensu, ale...

 

Omijajac opory, predkosc wody na zwezeniu powinna sie zwiekszych tak, ze w sumie przeplyw bylby zachowany taki samy[/u]. Jednakze jak dodamy opory to pojawia sie jakies spadki przeplywu (turbulencje, tarcie, etc.). To, czego nie wiemy to jak duzy wplyw maja opory na zwezeniach :/

 

O uproszczeniu i polaczeniu wszystkiego szeregowo to juz pisalem. Wszystko sprowadza sie do tego, ze wiele tych zmian ma charakter indywidualny - moze pomoc, moze zaszkodzic. Chyba cos z tym postaram sie porobic, a jakie rozwiazanie bedzie najlepsze to pewnie wyjdzie dopiero w praniu.

tak .. przepływ ukladu jest zalezny od najbardziej restrykcyjnego elementu ..

Mowisz o zwiekszaju predkosci wody na zwezeniu .. ale co to daje?,,, i czy nie widzisz jakie to niesie ze soba skutki uboczne?

w mniejszych wezach ta bredkosc jest zwiekszona na stałe. bo w mniejszym przekroju weza sama w sobie plynie szybciej.

Mowisz o oporach i turbulencjach. Popatrz na to tak, ze na kazdym zwezeniu u Ciebie woda sie kotłuje.. bo musi sie wciskac ciagle w mniejszy opor. W mniejszych wezach plynie niejako rownomierniej. Twoje weze to takie male rezerwuary miedzy kazdym blokiem w ktorych zbiera sie woda by płynac dalej w cienszą dziure

Edytowane przez Chaos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak .. przepływ ukladu jest zalezny od najbardziej restrykcyjnego elementu ..

 

Pozwolę sobie włączyć się do dyskusji....

 

Wydaje mi się że jeżeli już, to od SUMY strat (zarówno liniowych jak i miejscowych) jakie stawiają poszczególne elementy w układzie...

I kwoli wyjaśnienia: Natężenie przepływu w układzie takim jakie jest wc (gdzie woda porusza się pod ciśnieniem (pompa)) jest takie same na całej długości.

Prędkość natomiast moze być różna. W przewężeniach większa. W szerszych odcinkach mniejsza.

Ale to chyba jest oczywiste.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...