Jump to content
satoshie

[recenzja] Toshiba Tecra A7-108

Recommended Posts

Wprowadzenie

 

Nad zakupem notebook’a myślałem od dłuższego czasu, przeglądałem recenzje, oferty różnych producentów, oferty sklepów w Polsce, a także ceny konkretnych modeli. W sumie do ostatniej chwili nie wiedziałem czy kupię notebook’a czy skończy się jedynie na przyswojeniu sobie wiedzy z zakresu technologii mobilnych. Udało mi się jednak zdobyć „trochę” dodatkowych pieniędzy, więc zacząłem rozważać temat zakupu na poważnie. Jest to mój pierwszy notebook, jednak w życiu miałem przyjemność obcować z kilkoma, więc wydawało mi się, że wiem czego szukam. Na pierwszy rzut poszły firmy takie jak IBM, HP, Toshiba, a nawet Acer. Po dość długim „google’owaniu” Internetu zainteresowały mnie także notebooki firmy Asus. W pewnym momencie miałem już totalny mętlik w głowie i nie wiedziałem którego producenta wybrać, ani tym bardziej jaki model. Postanowiłem po kolei rozważyć co mi jest potrzebne, a co nie i drogą eliminacji wybrać „optymalny sprzęt za optymalne pieniądze”. Od początku wiedziałem, że poszukuje czegoś z Core Duo. Nie zwracałem zbytnio uwagi na ilość ram’u , gdyż wiedziałem, że będzie rozbudowa do 2 GB. Kwestia matrycy przysporzyła mi też nie małych dylematów, na początku nie brałem nic innego pod uwagę niż 15,4” ponieważ miałem do czynienia głównie z takimi matrycami, więc wiedziałem czego się po nich spodziewać. Rozważałem też zakup czegoś większego, jednak zrobiłem w pewnym sklepie porównanie matryc 17” (1440x900) z 15,4 (1280x800) i doszedłem do wniosku, że taka różnica nie jest warta dodatkowych pieniędzy. Później myślałem też nad czymś mniejszym jednak mój budżet mimo swojej elastyczności nie mógł sobie na to pozwolić (tak w kwestii wyjaśnienia myślałem nad czymś pokroju Asus W3J jednak cena przerosła moje możliwości finansowe na tą chwilę). Następny dylemat to karta graficzna. Zastanawiałem się nad zintegrowaną grafiką, jednak wykorzystuje notebook’a m.in. do obróbki materiału video, poza tym gdy jestem w domu jest on podłączony do monitora NEC 1980 FXI, myślałem trochę przyszłościowo nad nowym dzieckiem Microsoftu (chodzi mi oczywiście o system Vista) i stylem Aero Glass, tak więc wybrałem obszar middle-range, czyli x1600. Raczej „maniakiem” gier nie jestem, ostatnio praktycznie nie trafiłem na nic co by zwróciło moją uwagę na dłużej, jednak wolałem mieć „zapas” mocy tak na wszelki wypadek…nigdy nic nie wiadomo, a zbliża się nowy Splinter Cell. Przeglądając oferty pod kątem wypisanych przeze mnie parametrów znalazłem praktycznie u każdego z producentów coś co mogłoby mnie zainteresować. Tak więc zaczęło się czytanie recenzji różnych modeli. Po lekturze takiej ilości materiału w ogóle już nie wiedziałem co kupić…i dałem sobie na tydzień spokój z poszukiwaniami, żeby ułożyć sobie wszystko w głowie, a nie kupować na szybkiego, bo w ostatniej recenzji jaka zapadła mi w pamięć było napisane, że „Zenek w recenzji na forum xxx napisał, że jego laptop yyy jest najlepszy”.

Po tygodniu odpoczynku doszedłem do wniosku, że skoro każdy z producentów ma coś do zaoferowania co mnie interesuje pora zwrócić uwagę na takie rzeczy jak jakość wykonania, gwarancja i serwis (oczywistym jest, że w momencie zakupu nie każdy o tym myśli, gdyż chce kupić coś co ma być niezawodne, mimo iż wiadomo, że taki sprzęt nie istnieje). Niestety nigdzie nie mogłem obejrzeć na żywo modeli Asus’a. Tak więc pozostawiłem tą kwestię otwartą i zainteresowałem się gwarancją i serwisem. Z Asus’a i Acer’a wyleczyłem się od razu, za dużo opinii różnych osób na temat „fachowej” obsługi tych serwisów. Nie twierdzę, że tylko takie opinie znalazłem, były też pozytywne, ale trochę za dużo tych negatywnych się trafiło tak więc tym producentom podziękowałem. Zacząłem poszukiwać podobnych opinii (negatywnych) na temat notebook’ów Toshiba i nie mogłem na nic takiego trafić co w rażący sposób zraziłoby mnie. Fakt, zdarzały się opinie, że np. serwis trochę za długo trzymał notebook’a w ramach naprawy gwarancyjnej. Jednak kwestia ta wynikała z oczekiwania przez serwis na jakieś części zamienne i wszystko dobrze się skończyło. Oprócz tego do firmy Toshiba przekonało mnie to, że serwisem zajmuje się firma acserwis, która także serwisuje IBM’a, więc w tej kwestii sprawa została rozwiązana. Poszukując informacji na temat notebook’ów Toshiba trafiłem na forum sklepu Karen. Po kilku dniach lektury tamtego forum doszedłem do wniosku, że optymalnym sprzętem będzie Toshiba Seria Satellite model a100-237 plus 2 GB Ramu oraz rozszerzenie gwarancji do 3 lat. Szukałem czegoś w okolicach 5000 pln, jednak stwierdziłem, że warto dołożyć jeszcze 1000 pln, żeby dostać coś dobrego i mieć dodatkową gwarancję. A skoro poszerzył się budżet to przejrzałem jeszcze raz ofertę sklepów tym razem patrzałem tylko na IBM i Toshiba. IBM to jednak jeszcze nie był mój pułap finansowy w przypadku konfiguracji, która by mnie zadowoliła, ale trafiłem na serię Tecra firmy Toshiba. Wcześniej czytałem kilka opinii sprowadzających się mniej więcej do tego : „Jak kupujesz notebook Toshiba to tylko seria Tecra”. Podchodziłem do takich opinii z dużym dystansem, gdyż obcowałem z serią Satellite i nie miałem jej w sumie nic do zarzucenia.

 

Przeprowadziłem więc małe wyliczenie :

Toshiba Satellite a100-237 + 2 GB Ram + 3 lata gwarancji

cena : około 6300 pln (ceny według agito.pl)

 

Toshiba Tecra a7-108 + 2 GB Ram

cena : 6150 pln (cena w agito.pl)

(seria tecra ma standardowo 3 lata gwarancji, więc żadnych dodatkowych opłat nie ma z tego tytułu)

 

Wybór więc wydawał się jasny. Skoro producent daje 3 lata gwarancji na te modele, więc chyba są warte swojej ceny. Tak więc Toshiba Tecra a7-108.

Powód zakupu, czyli do czego będzie wykorzystywany :

• prace biurowe,

• przeglądanie Internetu,

• poczta,

• komunikatory,

• obróbka audio (Sony Sound Forge, Fruity Loops),

• obróbka video (Sony Vegas, Adobe Premiere).

• obróbka zdjęć (Photoshop) (pod warunkiem korzystania z zewnętrznego monitora),

• programowanie (Macromedia Dreamweaver, Visual Studio 2005 oraz SQL Server 2005 Management Studio)

• oprócz tego na uczelni mam zajęcia z administracji Windows Server 2003, tak więc często w systemie mam odpalone dwie wirtualne maszyny z tym systemem. Stąd moje zapotrzebowanie na większą ilość ramu.

• myślę, że od października będzie także wykorzystywany do oglądania filmów na uczelni podczas nudnych wykładów.

 

 

Sklep w którym zrobiłem zakupy to Agito.pl. Nigdy nie korzystałem z ich usług, dlatego całą kwotę zapłaciłem przy odbiorze kurierowi. Dużo pozytywnych opinii na temat sklepu oraz niska cena w porównaniu do innych sklepów przekonały mnie do zakupu właśnie tam. W między czasie jeszcze korespondowałem z jednym z handlowców z Agito.pl, tak więc wydawało mi się, że sklep jest rzetelny i śmiało mogę złożyć u nich zamówienie.

 

W tym miejscu „pozdrowienia” dla sklepu sirius.pl, do którego wysłałem dwa mail’e do dwóch różnych oddziałów na temat ceny, terminu dostawy, gwarancji (u nich na stronie widnieje informacja o dwóch latach gwarancji na ten model) oraz dokupienia pamięci ram i odpowiedzi nie doczekałem się do dnia dzisiejszego. Pełen „profesjonalizm”. Dodam tylko, że mail podobnej treści wysłałem do Agito.pl (tam też była błędna informacja na stronie o dwóch latach gwarancji), odpowiedź otrzymałem w niespełna godzinę, z przeprosinami za wprowadzenie w błąd (od razu poprawili tę informację na swojej stronie) oraz odpowiedziami na wszystkie moje pytania. Niestety nie udało mi się dogadać w kwestii rozliczenia kości, która była standardowo w notebook’u (SAMSUNG SODIMM DDR2 512MB 533MHz CL4 M470T6554CZ3-CD5). Jeśli jest ktoś zainteresowany zakupem to zapraszam na PW (mam nadzieję, że nie dostanie mi się po łapach za ofertę sprzedaży w recenzji).

 

Zamówienie złożyłem 30 lipca, następnego dnia dostałem informację o rozpoczęciu realizacji mojego zamówienia. Kilka godzin później email z treścią, że towar został wysłany i w następnego dnia będzie u mnie. 2 sierpnia rano zadzwonił do mnie kurier, żeby umówić się na konkretną godzinę na odbiór sprzętu.

 

Tak więc całkowity koszt to 6123 pln w tym :

Toshiba Tecra a7-108 CENA : 5381 PLN

Kingston DDR2 2x1024 MB (KVR667D2S5/1G) CENA : 742 PLN

Dostawa na koszt sklepu

 

Jeśli chodzi o samo opakowanie to zwykły karton, który sprawia wrażenie solidnego. Raczej nie powinno nic mu się stać w transporcie, no chyba, że dostawą zajęła by się Poczta Polska, a listonosz miałby zły dzień i postanowił odreagować stres na tym kartonie. Dodatkowo w miejscu w który jest otwarcie kartonu widniej nalepka „QUALITY SEAL”, która informacje o systemie jaki jest zainstalowany na komputerze czyli Microsoft Windows XP Professional oraz o zabezpieczeniu przed ingerencją w elementy znajdujące się w notebook’u. Tak więc po części rozumiem dlaczego Agito.pl nie chciał zgodzić się na rozliczenie kości pamięci, poinformowano mnie, że karton będzie szczelnie zamknięty i oni jako sklep nie otwierają ich. No cóż….trudno….

 

W środku podział na dwie części : u góry cała dokumentacja, bateria, przejściówka wtyczki telefonicznej, przewód RJ – 11, ładowarka, a także nośnik Product Recovery. Po zdjęciu górnej części ukazał mi się zapakowany notebook. Nie było tam żadnego styropianu bo bokach. Nie wiem jak to dokładnie opisać. Na spodzie znajdowała się tektura do której trwale przymocowana była gruba folia. Toshiba była umiejscowiona pomiędzy folią, a tekturą, która po złożeniu i wsadzeniu w karton naciągała folię i unieruchamiała notebooka.

 

Gwarancja jak już wspomniałem jest trzyletnia międzynarodowa. Po zainstalowaniu systemu jesteśmy proszeni o rejestrację systemu na stronie Microsoftu oraz na rejestrację modelu na stronie producenta. Dodatkowo możemy zamówić pakiety gwarancyjne takie jak np. naprawa w 48 godzin. Więcej szczegółów można znaleźć na stronie serwisu http://www.acserwis.com.pl/. Jedno słowo na temat serwisu (nie, nie musiałem jeszcze korzystać z ich usług), dzwoniłem dowiedzieć się szczegółów gwarancji i co zwróciło moją uwagę to sposób obsługi klienta. Od razu ktoś odebrał telefon, kilka pytań odnośnie z kim chciałbym rozmawiać i w jakiej sprawie. Później otrzymałem odpowiedzi na wszystkie moje pytania. Zapadło mi to w pamięć, bo wiele naczytałem się na temat problemów z dodzwonieniem się co do niektórych serwisów i ogólnie problemów natury komunikacyjnej na drodze klient – serwis.

 

Po trochę przydługim wstępie (Mam nadzieję, że będzie pomocny w wyborze. Wiem ile czasu to zajmuje) pora na…

 

Specyfikację techniczną (dane ze strony http://www.toshiba.pl) :

 

Technologia :

Mobilna Intel® Centrino® Duo, na którą składają się procesor Intel® Core™ Duo T2300, połączenie sieciowe Intel® PRO/Wireless 3945ABG oraz mikroukład Intel® 945PM Express

 

Częstotliwość taktowania : 1.66 GHz

Zewnętrzna częstotliwość taktowania : 667 MHz

Pamięć podręczna drugiego poziomu : 2 MB

 

System Operacyjny : Microsoft Windows XP Professional

 

Pamięć systemowa Standardowa : 512 MB

Możliwość rozszerzenia do : 4,096 MB

Technologia : DDR2 RAM (533 MHz)

 

Po wymianie oryginalnej kości :

Kingston DDR2 2x1024 MB (KVR667D2S5/1G)

@667 Mhz : 5-5-5-15

@533 Mhz : 4-4-4-12

 

Dysk Twardy : Toshiba 60 GB (5400 obr/min) SATA

 

Napęd optyczny : MATSHITA DVD-RAM UJ-841S

 

Ekran :

Rozmiar : 15.4 "

Typ : wyświetlacz TFT WXGA Toshiba TruBrite®

Rozdzielczość wewnętrzna : 1280 x 800

 

Karta graficzna :

ATI Mobility™ Radeon® X1600 512 MB HyperMemory™

Ilość pamięci : 256 MB + do 256 MB

Typ pamięci : wideo RAM typu DDR + RAM typu DDR2 (pamięć systemowa)

Podłączona magistrala : PCI Express o 16-krotnej szybkości

 

Interfejsy :

1 x wejście zasilające (prąd stały)

1 x wejście liniowe

1 x wyjście monitora zewnętrznego

1 x RJ-11

1 x RJ-45

1 x port równoległy

1 x wyjście liniowe

1 x wyjście TV (S-Video)

1 x i.LINK® (IEEE 1394)

1 x wejście mikrofonu zewnętrznego

1 x wyjście słuchawkowe (stereofoniczne)

4 (2 z tyłu, 2 z prawej) x USB 2.0

1 x uniwersalne gniazdo multimedialne typu 5 w 1 (obsługuje karty SD™, Memory Stick®, Memory Stick Pro™, MultiMedia Card™, xD-Picture Card™)

 

Rozbudowa :

Gniazdo PC Card przeznaczone na jedną kartę typu II

Gniazdo ExpressCard

 

Komunikacja bezprzewodowa :

Technologia bezprzewodowa : Bluetooth™

Zgodność : Wi-Fi™

Obsługa sieci : 802.11a/b/g

Technologia bezprzewodowa : moduł bezprzewodowej sieci LAN (802.11a/b/g)

Zgodność : FIR

Technologia bezprzewodowa : szybki port podczerwieni

 

Komunikacja przewodowa :

Topologia : oraz 14,4 Kb/s (faks), przystosowany do standardu V.92

Szybkość : 56 Kb/s (dane, V.90) i 14,4 Kb/s (faks)

Topologia : Ethernet LAN

Szybkość : 10BASE-T/100BASE-TX/1000BASE-T

 

System dźwiękowy :

Obsługiwany format audio : stereo 16 bitów

Głośniki : wbudowane głośniki stereofoniczne

 

Klawiatura :

Liczba klawiszy : 86

Liczba klawiszy systemu Windows : 2

 

Urządzenie wskazujące :

Płytka dotykowa Touch Pad

 

Akumulator : Litowo – Jonowy

 

Wymiary : Szer. x dł. x wys. : 360 x 267 x 29,8 (przód)/36,8 (tył) mm Ciężar : 2.72 kg

 

Gwarancja : Trzyletnia gwarancja międzynarodowa. Możliwość rozszerzenia gwarancji standardowej za pomocą oferowanych przez firmę Toshiba pakietów przedłużających i rozszerzających. W celu uzyskania szczegółów należy się skontaktować z najbliższym autoryzowanym sprzedawcą produktów firmy Toshiba.

 

Oprogramowanie w pakiecie :

Narzędzia i sterowniki firmy Toshiba

Elektroniczny podręcznik użytkownika i instrukcja obsługi modemu

ConfigFree™

Connectivity Doctor

Microsoft® Office OneNote ™ 2003

Sonic Record Now!

InterVideo® WinDVD Creator (2 Platinum)

Toshiba Summit

Norton Internet Security™ 2006 (zawiera bezpłatne aktualizacje internetowe przez 90 dni)

Toshiba Controls

Toshiba Zooming Utility

 

Toshiba EasyGuard :

Funkcja Execute Disable Bit (XD-Bit)

Narzędzie blokowania urządzeń (Device Lock)

Elementy typu EasyFix

Wytrzymała konstrukcja

Klawiatura odporna na zalanie

Przełącznik bezprzewodowej sieci LAN

Oprogramowanie antywirusowe

Toshiba Summit

Antena typu „diversity”

Narzędzie Toshiba ConfigFree™

Blokada Kensington

Narzędzie diagnostyki komputera (PC Diagnostic)

Ochrona dysku twardego (3-osiowa)

Narzędzie do tworzenia kopii zapasowych (Data Backup)

Narzędzie obsługi haseł (Password Utility)

 

Funkcje zabezpieczeń :

główny dysk twardy (śruba zabezpieczająca)

Blokada klawiatury

Hasło systemu BIOS

Hasło zabezpieczenia systemu

pamięć główna (śruba zabezpieczająca)

 

Funkcje specjalne :

Zgodny z SM BIOS

Technologia Toshiba Enhanced SpeedStep

Przycisk prezentacji Toshiba

Funkcja dokowania i wyposażenie opcjonalne typowe dla innych komputerów przenośnych firmy Toshiba

Przycisk Toshiba Assist

Obsługa audio w formacie HD

Narzędzie Toshiba Power Saver

 

Wykonanie

Pierwszy rzut okiem na moją nową „zabawkę” i jestem pod wielkim wrażeniem, chyba rozumiem za co zapłaciłem tyle pieniędzy i dlaczego seria Tecra jest nazwa na stronie producenta „flotą korporacyjną”. Po dokładnych oględzinach z każdej strony nie znalazłem żadnego szczegółu w wykonaniu, który by mnie raził. Oglądałem go już kilka razy, gdyż wydawało mi się, że może po prostu nie zwróciłem uwagi (albo nie chciałem) na jakieś niedociągnięcia w obudowie. Na razie nic takiego nie znalazłem, jak coś się zmieni to napiszę. A do poszukiwań pewnie wrócę, ewentualnie kiedyś przypadkiem na coś wpadnę. Na dzień dzisiejszy… notebook wykonany jest rewelacyjnie, konstrukcja jest solidna, użyte materiały są wysokiej jakości, niestety mimo poszukiwań nie udało mi się znaleźć informacji na temat materiałów, które zostały użyte do wykonania obudowy, wszędzie tylko informacja o tym, że konstrukcja obudowy jest wzmocniona i odporna na uszkodzenia. Na pewno nie jest to typowy lakierowany plastik, wiem, że wyższe modele serii M5 mają obudowę wykonaną z lekkich stopów magnezu, w przypadku tego modelu nie znalazłem nic więcej. Dlatego pozostają tylko moje subiektywne odczucia. Testuje go już drugi tydzień i zdecydowanie nie ma czegoś takiego jak skrzypienie czy trzaski obudowy. Nie zauważyłem także, żeby w którymś miejscu elementy były niedokładnie spasowane. Matryca przyczepiona jest przy pomocy dwóch zawiasów. Gdy jest zamknięta należy użyć trochę siły, żeby ją otworzyć. Drugą część przy otwieraniu lepiej przytrzymać delikatnie ręką, gdyż zawiasy stawiają odpowiedni opór. Klapa znajdująca się nad matrycą delikatnie się ugina pod mocniejszym naciskiem, ale nie powoduje nacisku na samą matrycę.

 

 

post-19790-1155775147_thumb.jpg post-19790-1155775182_thumb.jpg

 

post-19790-1155775228_thumb.jpg post-19790-1155775261_thumb.jpg

 

post-19790-1155775296_thumb.jpg post-19790-1155775331_thumb.jpg

 

Na przednim panelu mamy wskaźniki takie jak zasilanie, praca baterii, praca na zasilaczu, dysk twardy i użycie czytnika kart pamięci. Oprócz tego port podczerwieni, wejście na mikrofon, wyjście słuchawkowe oraz regulacja głośności.

 

post-19790-1155775487_thumb.jpg post-19790-1155775531_thumb.jpg

 

Lewa strona to :

- port zewnętrznego monitora

- szczelina wentylacyjna

- wyjście video

- port IEEE 1349

- Gniazdo karty Express

- Gniazdo karty Gniazdo Karty PC

 

post-19790-1155775635_thumb.jpg post-19790-1155775667_thumb.jpg post-19790-1155775704_thumb.jpg

 

Prawa strona to :

- przełącznik komunikacji bezprzewodowej

- 2xUSB

- Napęd optyczny

- Modem

- Security Lock Slot

 

post-19790-1155775801_thumb.jpg post-19790-1155775849_thumb.jpg post-19790-1155775881_thumb.jpg post-19790-1155775910_thumb.jpg

 

Tył :

- Port równoległy

- 2xUSB

- LAN

- Gniazdo zasilacza sieciowego

 

post-19790-1155776018_thumb.jpg post-19790-1155776066_thumb.jpg post-19790-1155776089_thumb.jpg

 

Na tylnej ściance po środku jest miejsce na baterię. Waga samej baterii to 62 gramy, natomiast waga zasilacza sieciowego to 360 gram. Tak więc jak dla mnie problemów z transportem nie ma, nawet całego zestawu z zasilaczem sieciowym. Biegam po mieście z torbą na ramieniu z notebookiem w środku po kilka godzin dziennie i jeśli chodzi o mnie to waga jest odpowiednia.

 

post-19790-1155776185_thumb.jpg post-19790-1155776205_thumb.jpg post-19790-1155776230_thumb.jpg post-19790-1155776250_thumb.jpg

 

Rozmieszczenie portów jest w jak najbardziej w porządku. Może trochę razić gniazdo słuchawkowe z przodu, jak na razie miałem chyba tylko z dwa razy podłączone słuchawki, więc nawet nie miałem możliwości sprawdzić czy na dłuższą metę by mnie to irytowało. Podejrzewam, że może to przeszkadzać, gdy na dłuższy czas chcemy podłączyć zewnętrzny zestawu audio. Wiem, że wielu osobom przeszkadzają porty USB po prawej stronie, mi to nie przeszkadza.

 

Co drzemie w środku??

Pierwsze uruchomienie systemu, szybka instalacja Windows XP Professional. Po załadowaniu systemu jeszcze drobne zabiegi kosmetyczne dotyczące wyglądu i możemy pracować. Na początku należy zrobić porządek z duża ilością imho zbędnego oprogramowania, które ładuje się razem z systemem. Co jest najlepsze to system w ogóle nie muli, dosłownie chwilę zajmuje zanim wszystkie aplikacje załadują nam się do tray’a. Nie ma co się spodziewać zamułki systemu, dwu rdzeniowy procesor (Intel Core Duo T2300@1,66Ghz)pokazuje się od początku z najlepszej strony. Po drobnych modyfikacjach w usługach systemu oraz autostarcie wszystko jest tak jak powinno. Procesor dwu rdzeniowy naprawdę zwiększa komfort pracy w systemie. Wszystko chodzi bez żadnego przycinania i mulenia systemu. Dzięki posiadaniu 2 GB Ram'u (Kingston DDR2 2x1024 MB@667Mhz) wyłączyłem pagefile i system dostał dodatkowego „kopa”. Praca na czymś takim to prawdziwa przyjemność. Otwarcie kilku okien firefox’a, w każdym oknie po kilka zakładek (a wiadomo, że firefox bardzo lubi RAM), oprócz tego Microsoft Word, a także Visual Studio z włączonym debugowaniem i nadal wszystko pięknie śmiga. Przez dwa tygodnie testów nie udało mi się go zamulić tak, aby nie można było nic zrobić w systemie i trzeba było z poziomu menadżera zadań wyłączać jakieś aplikacje. Nawet praca w trakcie konwertowania materiału video nie jest problemem, chociaż w tym momencie okazuje się, że wąskim gardłem w całym systemie staje się dysk twardy. Powiem krótko, od czasu zakupu tego notebook’a w ogóle nie mam ochoty pracować na moim desktopie. No cóż przy następnej modernizacji desktopa będę musiał mu zafundować coś z dwoma rdzeniami.

 

post-19790-1155776782_thumb.jpg post-19790-1155776826_thumb.jpg post-19790-1155776868_thumb.jpg

 

Dodatkowe testy CPU i RAM

 

post-19790-1155778953_thumb.jpg post-19790-1155778972_thumb.jpg post-19790-1155778993_thumb.jpg

 

post-19790-1155779026_thumb.jpg post-19790-1155779085_thumb.jpg post-19790-1155779105_thumb.jpg

 

post-19790-1155779133_thumb.jpg post-19790-1155779153_thumb.jpg post-19790-1155779175_thumb.jpg

 

post-19790-1155779196_thumb.jpg

 

Temperatury i Chłodzenie

Temperatura w idle to 38 – 42 stopnie, obudowa w ogóle nie nagrzana. Tylko ze szczeliny wentylacyjnej wydobywa się delikatnie ciepłe powietrze, jednak spokojnie można trzymać tam rękę i nic nie parzy. Maksymalna temperatura do jakiej udało mi się doprowadzić procesor po serii testów Super PI, 3D Mark 2005 i 2006, a także PC Mark to tylko 50 stopni. Piszę, że tylko 50 stopni, gdyż w kilku recenzjach czytałem, że procesor potrafi dochodzić aż do 60 stopniu. Zaznaczam, że testy, które przeprowadzałem robiłem jeden za drugim tak, aby komputer nie miał chwili wytchnienia i czasu na ostygnięcie. Nie zwracałem wtedy zbytnio uwagi na wyniki testów, chciałem tylko „zagrzać” procesor. Testowane było chłodzenie. Podobnie sprawa miała się w przypadku dekodowaniu materiału video. Plik 700 MB podałem konwersji z MPEG do WMV i też temp. procesora nie przekroczyła 50 stopni, natomiast dysk twardy doszedł do temperatury 46 stopni. W trakcie normalnej pracy wiatrak chodzi na niskich obrotach i praktycznie w ogóle go nie słychać. Laptop w ogóle się nie grzeje, a wentylator jest praktycznie niesłyszalny .W przypadku większego obciążenia wentylator włącza się na 1,5 sekundy na wyższe obroty co kilkanaście sekund. Taka wentylacja nie jest w żaden sposób uciążliwa podczas użytkowania. W momencie większego obciążenia CPU ciepło na obudowie pojawią się w okolicach lewej strony oraz przy szczelinie wentylacyjnej. Jednak nie przeszkadza to trzymać ręki w tamtym miejscu obudowy i pisanie na klawiaturze nie sprawia żadnych problemów. W trakcie mocnego i ciągłego obciążenia procesora oraz karty graficznej wentylator już pracuje cały czas, jednak nadal obraca się powoli i jest ledwo słyszalny, momentami tylko wchodzi na wyższe obroty, by później znów zwolnić. Spód notebooka też robi się delikatnie cieplejszy, ale można go trzymać na nogach i nic nie parzy, czego jednak nie zaleca producent przy dłuższym korzystaniu z komputera.

 

Moim zdaniem cisza w trakcie pracy oraz dobre chłodzenie to duże zalety tego modelu.

Sprawy związane z temperaturą, chłodzeniem i głośnością przeprowadzałem w pomieszczeniu w którym działał tylko notebook. W momencie gdy korzystając z komputera mamy włączoną telewizję, radio albo zwyczajnie słuchamy muzyki z komputera w ogóle nie słychać pracy systemu chłodzenia.

 

Dysk Twardy

Dysk twardy to Toshiba 60 GB SATA (5400 obr./min). Model to : MK6034GSX.

Dysk nie poraża swoją wielkością, jednak dla mnie w zupełności wystarczy, po zainstalowaniu systemu, wszystkich poprawek, aplikacji i rzeczy, które są mi potrzebne na dysku zostało 20 GB wolnej przestrzeni, więc dla mnie jest on w zupełności wystarczający.

Po zainstalowaniu wszystkiego poddałem dysk defragmentacji, która trwała niecałe 35 minut i temperatura dysku doszła to 45 stopni. Przy konwertowaniu materiału video temperatura dysku była praktycznie taka sama, wahała się w granicach 43 – 46 stopniu.

Dysk jest bardzo cichy, zawsze wydawało mi się, że moje maxtory w desktopie cicho pracują, ale teraz twierdzę, że są głośne. Wiadomo, że wszystko zależy od punktu odniesienia. W trakcie defragmentacji, a później konwersji materiału video dysk twardy w ogóle nie był słyszalny, jedyne co zaobserwowałem to delikatne drganie obudowy wyczuwalne tylko po położeniu ręki na obudowie w miejscu w którym jest on zamontowany.

 

Test HD Tach 32 MB :

 

post-19790-1155777317_thumb.jpg

 

Jeśli już mówimy o dysku twardym należy wspomnieć o ochronie dysku twardego (jeden z elementów Toshiba EasyGuard).

 

post-19790-1155777114_thumb.jpg

 

Jego działanie oraz 3 osiowej ochrony dysku objawia się w ten oto sposób po mocniejszy puknięciu w obudowę, ewentualnie ruszanie notebook’iem albo uderzeniu w powierzchnie na której znajduje się notebook :

 

post-19790-1155777185_thumb.jpg

 

 

 

Jedyne co mnie zirytowało w tym komputerze to :

 

Napęd optyczny

 

Tutaj screenshot odnośnie napędu optycznego

 

post-19790-1155777415_thumb.jpg

 

Podczas odczytu płyt napęd wchodzi na wysokie obroty i hałas jest momentami naprawdę irytujący. Na szczęście z notebookiem dostarczony jest program do jego wyciszenia/zwalniania prędkości, który po części rozwiązuje sprawę.

 

Ekran i Matryca

Info odnośnie producenta matrycy :

 

post-19790-1155777621_thumb.jpg

 

Jest to 15.4 matryca typu TruBrite czyli ze szklaną powłoką o natywnej rozdzielczości 1280x800 co daje proporcje 16x10. TruBrite daje efekt lustra do czego niektórzy nie mogą się przyzwyczaić i strasznie krytykują tego rodzaju matrycę. Wiadomo kwestia indywidualnych preferencji. Kąty widzenia w poziomie są bardzo dobre, nie mam żadnych zastrzeżeń. W pionie sprawa wygląda nieco gorzej i patrząc zbytnio z góry obraz się wybiela, występują przebarwienia kolorów. Natomiast parząc na matrycę zbytnio z dołu obraz ciemnieje. Niestety nie znalazłem dokładnie informacji na temat specyfikacji tej matrycy i kątów podanych przez producenta. Jeśli jednak odpowiednio ustawimy ekran odnośnie miejsca i pozycji w jakiej siedzimy obraz jest ostry, a kolory żywe. Poziom jasności ustawiony na maksimum jest moim zdaniem zbyt mocny i ostro „daje” po oczach. Przy oświetleniu sztucznym jasność mam ustawioną na 50%. Jest to dla mnie w pełni satysfakcjonujący poziom. Przy braku oświetlenia schodzę na najniższy poziom i podobnie jak w Nec 1980 FXI ekran jest bardzo czytelny, świetnie nadaje się do pracy z tekstem i co najważniejsze nie męczy wzroku przy dłuższym korzystaniu z notebook’a. Matryca jest podświetlona równomiernie. Nie widziałem jaśniejszych lub ciemniejszych obszarów. Jestem usatysfakcjonowany tym bardziej, że jest to notebook, a nie stacja graficzna. Natomiast w przypadku gdy korzystam z photoshop’a nie używam do tego ekranu w notebook’u tylko zewnętrznego monitora z racji odwzorowania kolorów. Minusem jeśli chodzi o matrycę jest smużenie. Jest ono szczególnie widocznie przy przewijaniu białego tekstu na czarnym tle. W pozostałych przypadkach da się z tym żyć i nie zwraca się na to aż tak dużej uwagi. Na początku wydawało mi się, że jest ono duże nawet czytając tekst w Wordzie, ale to z racji ciągłych porównań z moim LCD.

 

post-19790-1155777693_thumb.jpg post-19790-1155777779_thumb.jpg

 

Karta Graficzna

Testy przeprowadziłem na sterownikach, które były standardowo zainstalowane w systemie. A są to :

 

post-19790-1155778083_thumb.jpg

 

I testy na tych sterownika w 3Dmarkach :

 

post-19790-1155778102_thumb.jpg post-19790-1155778123_thumb.jpg

 

Niestety nie mogę opisać wydajności w grach, z racji tego, że nie mam w tej chwili żadnej w domu. Chociaż na forum jest pełno recenzji sprzętu z x1600 na pokładzie, więc wydaje mi się, że recenzja nie straci za wiele z tego powodu

 

 

Karta muzyczna i głośniki

Dźwięk, który jest generowany jest kartę jest w pełni satysfakcjonujący zarówno przy użyciu zewnętrznego sprzętu audio jak i słuchawek. Wbudowane głośniki są bardzo dobre. Jestem zaskoczony myślałem, że ich jakość będzie dużo gorsza. Informacje jakie znalazłem na ich temat to wbudowane głośniki stereofoniczne. Jednak porównywałem dźwięk z Toshiba Satellite mojego kolegi u którego są głośniki Harman Kardon i wydaje mi się, że te same są zastosowane w moim modelu. Głośniki nie charczą przy maksymalnej głośności, a grają dosyć głośno.

 

Komunikacja

Niestety nie miałem jeszcze możliwości testowania bezprzewodowej karty sieciowej. Standardowa karta sieciowa działa bez żadnych problemów, nie ma co się rozpisywać na ten temat. Podobnie ma się sprawa z modemem, nie miałem jeszcze możliwości testowania i chyba w najbliższym czasie nie będzie okazji. Bluetooth testowałem na mojej motoroli V3, działa bez żadnych problemów. Irde testowałem z telefonem nokia 6020 i też nie było żadnych problemów ze znalezieniem urządzenia i komunikacją.

 

Klawiatura i touchpad

Klawiatura jest bardzo dobrej jakości, bardzo wygodnie się na niej pisze. Nie ugina się w żadnym miejscu. Jeśli chodzi o mnie to klawisze mają odpowiednią twardość i skok. Klawisze rozmieszczone są bardzo dobrze, nie miałem praktycznie żadnych problemów z przyzwyczajeniem się do pisania na niej. Brakuje trochę klawiatury numerycznej, ale idzie bez niej żyć. Można ją włączyć korzystając z klawisza FN, ale to nie to samo. Faktem jest, że po kilku godzinach przy takiej klawiaturze ciężko mi wrócić do zwykłej klawiatury. Bardzo dobrze mi się na niej pisze. Touchpad też działa bez zarzutów – bardzo dobrze wykonany, precyzyjny, po kilku godzinach treningu nie mam problemów z korzystaniem z niego zamiast zwykłej myszki nawet przy przeglądaniu Internetu. Tak więc na razie nie planuje zakupu myszki do notebook’a.

 

post-19790-1155778376_thumb.jpg post-19790-1155778660_thumb.jpg

 

Bateria i zasilanie

 

Bateria znajdują się w notebook’u to Li – Ion 6 Cell. Czas pracy na baterii wynosi od półtorej godziny do dwóch i pół godziny w zależności od tego co robimy. Szczegółów dokładnie nie podam, gdyż w większości przypadków pracuje na zasilaniu sieciowym. Jednak z tego co zaobserwowałem to przy pracach biurowych, jasność matrycy ustawiona na 50% a notebook hardware control ustawione na dynamic switching uzyskuje wynik w granicach 2 godzin pracy. Przy zmniejszeniu janości do minimum oraz ustawienie NHC opcji max bartery potrafi nawet wytrzymać do około 2 godzin 40 minut z tym, że ostatnie 10 minut non stop miga dioda, że niedługo stracimy zasilanie, a system przełączy się w stan hibernacji (w tym czasie nie były podłączone żadne zewnętrzne urządzenia, WiFi było wyłączone). Wyniki w tej kwestii nie są rewelacyjne, ale dla mnie nie ma to większego znaczenia. Gdy będę potrzebował pełnej mobilności bez używania zewnętrznego źródła zasilania kupie sobie mocniejszą baterię. Zasilacz w trakcie pracy trochę się nagrzewa, jednak nie są to jakieś strasznie wysokie temperatury. Wszystko wydaje mi się jest w granicach normy, mogę go bez problemu wziąć do ręki i przenieść w innej miejsce.

 

System Operacyjny + Oprogramowanie

Jak już wspomniałem notebook posiada system operacyjny Windows XP Professional, który znajduje się na osobnej partycji tzw. Recovery. Na tej partycji znajduje się tylko i wyłącznie system operacyjny oraz niezbędne sterowniki do sprawnego działania systemu. Oprócz partycji Recovery wraz z komputerem dostajemy nośnik Recovery Disc na który znajduje się dokładnie zawartość partycji Recovery. Wszystkie dodatkowe oprogramowanie znajduje się na dysku c w katalogu ToolCD. Po pierwszym uruchomieniu i wstępnej konfiguracji systemu, która trwa od 10 do 15 minut razem z rejestracją na stornie Microsoftu i Toshiba dostajemy informację o tym, że powinniśmy zgrać zawartość folderu ToolCD na osobną płytkę (folder zajmuje ok. 685 MB). Nie będę tutaj wszystkiego opisywał bo jest tego po prostu za dużo. Sam jeszcze nie zdążyłem wszystkiego sprawdzić i stwierdzić do końca co się przyda, a co nie. Oczywiście nie będę oryginalny w tym miejscu i napiszę, że Norton Internet Security 90 dniowa wersja od razu poleciała do koszta i kilka innych zbędnych aplikacji. No cóż po kilku latach każdy ma już jakieś preferencje odnośnie oprogramowani i ciężko te przyzwyczajenia zmienić. Teraz jestem w trakcie sprawdzania oprogramowania, które znajduje się w pakiecie Toshiba Assist (to taka podręczna aplikacja, w której mamy podział na różne kategorie, a w nich odpowiednie oprogramowanie dostarczane przez firmę Toshiba), naprawdę fajnie jest to rozwiązane, jednak nie potrzebne jest żeby wszystkie z nich automatycznie startowały z systemem.

 

Podsumowanie

 

Mocne strony

• Jakość wykonania

• Dodatkowe zabezpieczenie dysku twardego

• Wydajny i cichy system chłodzenia

• Wydajny CPU i GPU

• System Windows XP Pro

• Cicha praca

• Wydajne chłodzenie

• Waga

• Głośniki

 

 

Słabe strony

• W przypadku standardowej konfiguracji mała ilość RAM’u

• Jeśli chodzi o mnie przydałby mi się port DVI

• Dla niektórych może być to cena. Ja jednak jestem zdania, że za jakość trzeba zapłacić odpowiednie pieniądze, a hasło „coś taniego i dobrego” można między bajki schować

• Kąty widzenia w pionie

• Dla niektórych osób problemem może być smużenie

• Czas pracy na bateriach jeśli priorytetem jest długość pracy bez zasilacza

• Głośny napęd optyczny

Edited by satoshie

Share this post


Link to post
Share on other sites

Recka opor!! Juz sama wielkosc mnie miazdzy!! Patrzec i uczyc sie!! ;) Dodam do spisu jak wroce. Dzieki.

 

EDIT.

Recka dodana do spisu. Moze przegapilem ale jest tam gdzies podana waga laptopa? No i ten brak DVI, w segmencie 15,4 to juz standard. A juz na bank za takie pieniadze. Poza tym wynik X1600 jakis dziwnie maly!! W 05 TYLKO 3300, to pewnie wina sterownikow, na najnowszych Omegach 6.7 powinienes miec lekko liczac 4000. Sprawdz to. Poza tym sprzecik gicior...tylko ciut za duzy dla mnie :P

Edited by maSTHa212

Share this post


Link to post
Share on other sites

Recka opor!! Juz sama wielkosc mnie miazdzy!! Patrzec i uczyc sie!! ;) Dodam do spisu jak wroce. Dzieki.

 

EDIT.

Recka dodana do spisu. Moze przegapilem ale jest tam gdzies podana waga laptopa? No i ten brak DVI, w segmencie 15,4 to juz standard. A juz na bank za takie pieniadze. Poza tym wynik X1600 jakis dziwnie maly!! W 05 TYLKO 3300, to pewnie wina sterownikow, na najnowszych Omegach 6.7 powinienes miec lekko liczac 4000. Sprawdz to. Poza tym sprzecik gicior...tylko ciut za duzy dla mnie :P

W specyfikacji technicznej jest podana waga.

Ciężar : 2.72 kg

Nie jestem maniakiem benchmarków dlatego nie przykładałem większej wagi do uzyskania jak najlepszych wyników.

Jak znajdę chwilę to napewno sprawdzę te sterowniki Omega. Pozatym muszę pozbyć się ATI Control Center, bo to straszna kobyła i do niczego mi nie przydatna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Świetna recenzja. Przyznam, że czekałem na nią od dłuższego czasu o czym satoshie chyba dobrze wie ;) Też brałem tą Tecre pod uwagę, więc mnie interesował jej opis. Jednak nie żałuj swojego wyboru ;> W Smarki nie bawiłem się dużo, ponieważ nie chciało mi się szukać optymalnych sterów, ale w SPi jest różnica spora między A100-237. Ale kto by tam patrzył na suche cyferki- grunt że działa jak powinno i spełnia wymagania.

 

 

 

PS. Pozdro z Sopotu. Jutro do GDA na zlot pure ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jedno słowo na temat serwisu (nie, nie musiałem jeszcze korzystać z ich usług), dzwoniłem dowiedzieć się szczegółów gwarancji i co zwróciło moją uwagę to sposób obsługi klienta. Od razu ktoś odebrał telefon,

Oooo kurcze stary!!!! Jesteś normalnie w czepku urodzony!!! Zadzwoń do nich jeszcze raz. Nie wierzę, że można mieć aż takiego farta aby udał Ci się jeszcze raz ten numer. Ja do nich dzwonię codziennie czasami za 10 czasami za 20 razem a często w ogóle nie udaje mi się do nich dodzwonić. Edited by Excray

Share this post


Link to post
Share on other sites

Świetna recenzja. Przyznam, że czekałem na nią od dłuższego czasu o czym satoshie chyba dobrze wie ;) Też brałem tą Tecre pod uwagę, więc mnie interesował jej opis. Jednak nie żałuj swojego wyboru ;> W Smarki nie bawiłem się dużo, ponieważ nie chciało mi się szukać optymalnych sterów, ale w SPi jest różnica spora między A100-237. Ale kto by tam patrzył na suche cyferki- grunt że działa jak powinno i spełnia wymagania.

PS. Pozdro z Sopotu. Jutro do GDA na zlot pure ;)

Obiecałem, że na weekend do tego usiąde i tak się stało. Opóźnienie wynikało w związku z problemami z załatwieniem aparatu, dlatego recka pojawiła się na forum dopiero dziś rano.

 

Ja także w 3Dmarki się nie bawię, poprostu magia cyfr nie robi na mnie większego wrażenia. Apropo Super PI to napewno jest różnica, Twoja Toshiba ma mocniejszy procesor. Podejrzewam, że wyniki miałbym lepsze gdybym wszystkie testy przeprowadzał na świeżo postawionym systemie. Niestety takiej możliwości nie było, a stawiać teraz system na nowo i optymalizować usługi itd względem wyników w markach i SPi to też imho pomyłka.

 

Notebook spełnia wszystkie moje oczekiwania i to jest dla mnie najważniejsze ;)

Edited by satoshie

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jako, ze przez tydzien mialem u siebie wersje amerykanska tej Toshiby, mysle ze nie roznila sie wiele od tej z Polski, wiec dopisze kilka uwag (dla przeciwagi glownie krytycznych). Po pierwsze chlodzenie, jak dla mnie jest glosne, rozmumiem ze wentylator musi pracowac kiedy gramy lub intensywanie wykorzystujemy procka, ale on sie nigdy calkowicie nie wylacza. Dlatego nie mamy co marzyc o blogiej ciszy np. przegladajac tylko www. Jest szansa na poprawe tej wady z uwagi na to, ze Tecra ma bardzo "nisko" zaprogramowane strefy termiczne. Wentylator wlacza sie juz przy 30st. na CPU, ale moze da sie to zmienic za pomoca NHC i wlasnej definicji ACPI. Po drugie karta graficzna; Toshiba zastosowala w tym modelu radeona X1600, ale wbrew logice amputowala mu polowe magistrali pamieci. Jest ona tylko 64bitowa, a twierdze, ze jest to nielogiczne poniewaz w tanszym modelu A100-237 jest juz magistrala 128bitowa. Nie wiem czy podobnie jest w wersji polskiej, ale najlepiej jak autor recenzji sie wypowie. Matrialy, z ktorych jest wykonana sa lepszej jakosci, niz te w serii A100, lecz nadal jest to tylko malowany plastik, ktory sie sciera przy dluzszym uztykowaniu. Co do batreii to juz prawie wszystko zostalo powiedziane, poza tym ze jezeli ktos palnuje zakup drugiej o wieszkej pojemnosci 12cel, to musi sie liczyc z tym, ze jej waga jest takze dwa razy wieksza, wtedy sprzet wazy troszke ponad 3kg i nie jest on zbytnio mobilny.

 

Oczywiscie byly tez mile akcenty przy uzytkowaniu Tecry :) Posiada ona rewelacyjna klawiature oraz glosniki, na ktorych spokojnie mozemu posluchac radia czy ogladnac film. Toshiba w porownaniu do innych firm daje duzo bajerow w stylu: klawiatura odporna na zalanie, ochrona dysku poprzez czujnik wstrzasow itp. Wszystko pieknie tylko mam wraznie, ze bardziej placimy za te dodatki, niz za to co jest najwazniejsze: wydajnosc, bezawaryjnosc, mobilnosc i wytrzymalosc (kolejnosc jak to woli :wink: ) Podsumowujac sprzet warty swojej ceny tyko jesli gramy, ogladamy filmy itp. poniewaz w tym przedziale canowym nie ma wielu konkurentow. Jesli natomiast rozrywka nie jest dla nas priorytetem, zdecydowanie odradzam. Pozdrawiam.

Edited by Pamir

Share this post


Link to post
Share on other sites

Po drugie karta graficzna; Toshiba zastosowala w tym modelu radeona X1600, ale wbrew logice amputowala mu polowe magistrali pamieci. Jest ona tylko 64bitowa, a twierdze, ze jest to nielogiczne poniewaz w tanszym modelu A100-237 jest juz magistrala 128bitowa.

Sprawdzałem i magistrala jest 128-bitowa tak samo jak w A100-237. x1600 z 64 bitową magistralą? Dziwna sprawa.

 

Wszystko pieknie tylko mam wraznie, ze bardziej placimy za te dodatki, niz za to co jest najwazniejsze: wydajnosc, bezawaryjnosc, mobilnosc i wytrzymalosc (kolejnosc jak to woli icon_wink3.gif )

Moim zdaniem jest to wydajny sprzęt. IMHO nie warto dopłacać prawie 1000 pln, żeby kupić Tecra A7-113 z procesorem Core Duo T2500 2.0 GHz oraz dyskiem 100 GB, a może jestem w błędzie ??

 

Co do ciszy, to każdy co innego uznaje za "błogą ciszę" dlatego tego tematu nie poruszam, swoją opinię na ten temat opisałem już w recenzji ;)

 

@Pamir : Tak z ciekawości pytam, co w takim razie powiedzmy do 6500 pln wydajnego byś kupił do pracy ??

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moim zdaniem jest to wydajny sprzęt. IMHO nie warto dopłacać prawie 1000 pln, żeby kupić Tecra A7-113 z procesorem Core Duo T2500 2.0 GHz oraz dyskiem 100 GB, a może jestem w błędzie ??

Poweim ci tak pracowałem na t2300 i nie odczułem różnicy jedynie podczas kodowania video robi to szybciej mój t2500 ale czy warto dopłacać ? Chyba nie.

 

Jeśli chodzi o dysk możesz wymienić w twoim lapku na większy dla mnie 60 gb jest trochę mało jeszcze jak patrzę kiedy zgrywam video to trochę nie lubię cały czas patrzeć czy mi wystarcza miejsca.

Pozdro i gratuluję wyboru

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sprawdzałem i magistrala jest 128-bitowa tak samo jak w A100-237. x1600 z 64 bitową magistralą? Dziwna sprawa.

No to sie ciesze ze przynajmniej w Europie Toshiba poszla po rozum do glowy i montuje "pelnego" X1600. Wiem ze to dziwne, ale wychodza pewnie z zalozenia, ze taka Toska ma byc dla ludzi biznesu, wiec nie potrzeba im, az takiej wydajnosci. Niestety dla mnie 2600 pkt w 3DMarku 05 to bylo troche malo dlatego ja oddalem.

 

Moim zdaniem jest to wydajny sprzęt. IMHO nie warto dopłacać prawie 1000 pln, żeby kupić Tecra A7-113 z procesorem Core Duo T2500 2.0 GHz oraz dyskiem 100 GB, a może jestem w błędzie ??

Sytuacja oczywiscie sie zmienia troche na + w przypadku jesli mamy 128bitowa magistrale pamieci na grafice. Do "wydajdnieszjego" procka napewno nie warto doplacac, do dysku uwazam ze tak, pamieci wedlug mnie wzupelnosci wystraczy 1GB.

 

Co do ciszy, to każdy co innego uznaje za "błogą ciszę" dlatego tego tematu nie poruszam, swoją opinię na ten temat opisałem już w recenzji ;)

O i tu masz masz w zupelnosci racje, przyznam sie szczerze, ze na poczatku rowniez bylem zadowolony z "ciszy" Tecry, kiedy sie przesiadalem z kompa stacjonarnego. Teraz mam nx7400 i on jest moim odnosnikiem ciszy, no i niestety Tecra wypada przy nim blado. A warto zauwazyc, ze sprzet jest z dwoch roznych polek cenowych, wiec tym bardziej przemawia to na niekorzysc Tecry. Ale cala nadzieja w NHC :)

 

@Pamir : Tak z ciekawości pytam, co w takim razie powiedzmy do 6500 pln wydajnego byś kupił do pracy ??

I tu jest probem, poniewaz segment rynku dla przedzialu cenowego 5000-6500 jest dosc ubogi (Biore pod uwage trzy najbardziej liczace sie wedlug mnie: firmy IBM, HP, Toshiba). Jesli komp ma sluzyc tylko do pracy (office, www, filmy, programowanie..) to wybral bym cos tanszego. W sumie to tak zrobilem i zakupilem wspomnianego nx7400 za 3,5k. Do tych zastosowan jest on idealny, a w dodatku troszke szybszy, niz Tecra. A jesli chodzi o laptopa do rozrywki hmm to jest ciezko, ale jesli ma to byc wiekszosci stacjonarny komp to zdecydowalbym sie na: NX9420

Cena podobna do Tecry, a matryca i jakosc wykonania o wiele lepsza.

Edited by Pamir

Share this post


Link to post
Share on other sites

A jesli chodzi o laptopa do rozrywki hmm to jest ciezko, ale jesli ma to byc wiekszosci stacjonarny komp to zdecydowalbym sie na: NX9420

Brałem tego HP pod uwagę.

 

Cena podobna do Tecry, a matryca i jakosc wykonania o wiele lepsza.

Nie widziałem tego HP na żywo, ale kilka osób odrazdzało mi zakup tego notebook'a. Swoje zdanie motywowali tym, że mieli go w rękach i właśnie o jakości wykonania nie wypowiadali się zbyt pochlebnie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

O i tu masz masz w zupelnosci racje, przyznam sie szczerze, ze na poczatku rowniez bylem zadowolony z "ciszy" Tecry, kiedy sie przesiadalem z kompa stacjonarnego. Teraz mam nx7400 i on jest moim odnosnikiem ciszy, no i niestety Tecra wypada przy nim blado. A warto zauwazyc, ze sprzet jest z dwoch roznych polek cenowych, wiec tym bardziej przemawia to na niekorzysc Tecry. Ale cala nadzieja w NHC

Chyba zapomniales ze w twoim notebooka nie drzemia wydajna grafika ;) Tylko popierdulka ktora nie wytwarza tyle ciepla(cos za cos).

 

Porownywanie nx7400 nx9420 czy tecry a7 to nieporozumienie.Kazdy a plusy i minusy.Do tecry porownaj sobie HPki z serii NC no nx7400 to nie ta liga (zapewne tez zaczniesz sie zastanawiac po co przeplacac... czasami warto ;) ).

Sprawdz ile u HP czy IBMie kosztuje rozszerzenie gwarancji do 3 lat ;)

 

Szkoda jednak baterii bo 2h to mimo wszystko malutko.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chyba zapomniales ze w twoim notebooka nie drzemia wydajna grafika ;) Tylko popierdulka ktora nie wytwarza tyle ciepla(cos za cos).

Nic nie zapomnialem, ja rozumiem ze ta karta sie grzeje, kiedy rzeczywiscie pracuje (3D). Ale przeciez w 2D jej taktowanie jest wyraznie zanizone przez PowerPlay i wtedy juz nie wydziela tyle ciepla, zeby wiatraczek musial "szalec jak najety". W dodatku z tego co mi wiadomo to caly system chlodzenia jest polaczony przez heat pipe'y wiec jesli na procku jest ok. 32 w idle to na grafie nie powino byc duzo wiecej. Dlatego jak dla mnie strefy termalne sa zle zaprogramowane lub caly system chlodzenia zle zaprojektowany.

 

Porownywanie nx7400 nx9420 czy tecry a7 to nieporozumienie.Kazdy a plusy i minusy.Do tecry porownaj sobie HPki z serii NC no nx7400 to nie ta liga (zapewne tez zaczniesz sie zastanawiac po co przeplacac... czasami warto ;) ).

Sprawdz ile u HP czy IBMie kosztuje rozszerzenie gwarancji do 3 lat ;)

Przeciez nx7400 i a7 rożnia sie tylko i wylacznie karta graficzna!, dlatego jesli dla kogos grafa nie jest najistotnieszym elementem, to porownywanie tych dwoch sprzetow jest jak najbardziej na miejscu. Ciekawy jestem czy sam bys doplacil lekka reka 2000zl tylko do lepszej grafiki? :wink: Co do gwarancji to oczywiscie + dla Toshiby, ale 2 lata dla klienta indywidualnego w HP w zupelnosci mi wystarcza.

 

Szkoda jednak baterii bo 2h to mimo wszystko malutko.

No wlasnie, a mowimy o 2h przy normalnym korzystaniu z kompa: www, office itp. W przypadku grania to jest niewiele ponad 1h. Z reguly jestem zwolennikem kupienia rzeczy drozszej, a lepszej, jednak wszystko w granicach rozsadku! Jak dla mnie ten sprzet bylby wart te 5.5k, ale po usunieciu kilku istotnych wad.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przeciez nx7400 i a7 rożnia sie tylko i wylacznie karta graficzna!, dlatego jesli dla kogos grafa nie jest najistotnieszym elementem, to porownywanie tych dwoch sprzetow jest jak najbardziej na miejscu. Ciekawy jestem czy sam bys doplacil lekka reka 2000zl tylko do lepszej grafiki? Co do gwarancji to oczywiscie + dla Toshiby, ale 2 lata dla klienta indywidualnego w HP w zupelnosci mi wystarcza.

Chyba masz racje .. jest to jest "tylko" karta graficzna dla ciebie to rzeczywiscie niczym sie nie roznia.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Satoshie

 

Gratuluje sweitnej recki. Od siebie moge dodac ze na Omegach 3d mark 05 3500 pkt., to malo ale tak widac te notki maja. Ja mam 512 RAM i komp muli że hej. To wina tego calego bloatware'u i chyba Nortona. O pracy z pakietem Adobe Creative Suite mozna zapomniec

Share this post


Link to post
Share on other sites

[...]Poza tym wynik X1600 jakis dziwnie maly!! W 05 TYLKO 3300, to pewnie wina sterownikow, na najnowszych Omegach 6.7 powinienes miec lekko liczac 4000. Sprawdz to.[...]

Wczoraj wieczorem miałem chwilę wolnego czasu i z ciekawości porównałem wyniki z innymi x1600 i rzeczywiście miałeś racje, że 3300 to trochę mało. Bawiłem się trochę i na nowych Omegach miałem wynik w granicach 3500 pkt. na standardowych taktowaniach (398/378Mhz). Sorry, ale nie zrobiłem screen'a z 3Dmarka.

 

4000 pkt. to chyba tylko po OC ?? Sprawdzałem w recenzjach na forum i tak :

 

Toshiba a100-237 : 3Dmark 05 : 3593 (398/378MHz)

 

Asus A6ja-q006h : 3Dmark 05 : 3503 (nie znalazłem info na jakich sterach, ani jakie jest standardowe taktowanie)

Asus A6ja-q006h : 3Dmark 05 : 3843 (stery omega, taktowanie zakładam, że jw.)

 

Asus W3j : 3Dmark 05 : 3951 (stery Omegi 3.8.231 i taktowanie (445,50/445,50Mhz))

Asus W3j : 3Dmark 05 : 4386 (stery Omegi 3.8.231 i taktowanie (510,75/513Mhz))

 

 

 

 

Satoshie

 

Gratuluje sweitnej recki. Od siebie moge dodac ze na Omegach 3d mark 05 3500 pkt., to malo ale tak widac te notki maja. Ja mam 512 RAM i komp muli że hej. To wina tego calego bloatware'u i chyba Nortona. O pracy z pakietem Adobe Creative Suite mozna zapomniec

Dzięki. 512 RAM to zdecydowanie za mało dla takiego komputera, minimum to 1 GB. Ja powoli zaczynam dochodzić do ładu z wszystkimi aplikacjami od Toshiba, Norton od razu poleciał do kosza.

 

EDIT : Literówka.

Edited by satoshie

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prawie od początku lipca mam model Toshiba Tecra A7-113. Nie znalazłam wtedy jeszcze żadnej porządnej opinii na temat tego sprzętu, ale zdecydowałam się w ciemno. Miałam już wcześniej starą wersję Satellite 1410 i byłam z niej bardzo zadowolona, więc kontunuuję współpracę z firmą Toshiba. Jestem bardzo zadowolona ze swojego nowego zakupu. Brakowało mi tylko kasy na początku na rozszerzenie RAM, a przy Visual Studio 2005, Fire Foxie, Operze i IE (potrzebuję wszystkich do testów portalu) to boli. Teraz szukam odpowiedniej kości i zastanawiam się nad Transcendem i Kingstonem (2*1G @667). Także bardzo przydała mi się recka - bo upewniłam się który model Kingstona. Teraz potrzebuję znależć to dość tanio - może ktoś ma namiary jakieś dobry sklep (najpierw skontaktuję się z Siriusem).

Swoją Toshibę kupiłąm w MTS w Olsztynie - bardzo polecam - szybka realizacja zamówienia. Musiałam czekać do lipca, chociaż chciałam kupić lapka na początku czerwca - nigdzie nie mieli modelu A7-113 - wszyscy odsyłali mnie na lipiec. No ale się udało.

Chyba macie rację co do dopłacania tej kasy na T2500 i 100G dysku. Pewnie się nie opłaca - ale nie mogłam się powstrzymać - i fajnie mieć 100G a nie 60 :) Jeszcze tylko ten nieszczęsny RAM.

Też chętnie spredam swoją kość 512M @533 z Tecry.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Teraz szukam odpowiedniej kości i zastanawiam się nad Transcendem i Kingstonem (2*1G @667). Także bardzo przydała mi się recka - bo upewniłam się który model Kingstona. Teraz potrzebuję znależć to dość tanio - może ktoś ma namiary jakieś dobry sklep (najpierw skontaktuję się z Siriusem)

http://www.skapiec.pl

 

Nie wiem, czy gdzieś są taniej te kości, które kupiłem niż w agito.pl

 

EDIT : To kiedy na forum pojawi się recka Toshiba Tecra a7-113 ?? ;)

Edited by satoshie

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeszcze parę słów na temat serwisów. Mam na stanie Acera 1520 (model sprzed 2 lat) - wlasciwie 2 takie - i z 2 tymi kompami są straszne problemy - napędy wysiadły prawie od razu - grafa się prawie goruje, komp się wiesza. 1 był już w serwisie 3 razy i chciałam go zamienić w końcu na nowy - bo ile można wytrzymać. Mam też kilku kumpli którzy kupili Acery razem ze mną - w ramach oszczędności - mają różne problemy - w modelu 1513 (chyba) pękają obudowy (znam 2 przypadki). Nie wiem jak robią nowe modele, ale ja już Acera nie kupię. Tym bardziej, że byłam ostatnio w ich serwisie BLASC - okazało się że już tylko pogwarancyjnym i teraz kompy na grarancji odsyła się do .... uwaga Brna - a trochę musi zajmować wysłanie do Czech, naprawa i powrót - dla mnie masakra.

 

 

A co do recki tecry... - jak wrzucę nowy RAMik może coś napiszę o nowych wrażeniach :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zamówiłam RAM w Agito - rzeczywiście chyba najtaniej 747 zł za 2*1G Kingston+ dostawa. Dzięki za pomoc :wink:

I mam jeszcze jedno pytanie. Przy zakupie notebooka poinformowano mnie, że w przypadku zmiany RAMu i oddania do serwisu mogą nie uznać gwarancji. Dlatego nie wiem czy sprzedać starą kość czy wrzucić do szuflady i w razie czego wstawiać ją z powrotem. Może ktoś wie coś na ten temat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Każdy gada co innego odnośnie utraty gwarancji. Może dobrze byłoby zadzwonić do firmy acserwis i dowiedzieć się jak oni to widzą. Chociaż mi sie wydaje, że ingerencja w dysk twardy i pamięc ram nie wiąże się z utratą gwarancji na notebook'a. Tyle tylko, że od tego momentu osobną gwarancję mamy na dysk i na pamięci.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Odnośnie recki 108:

Dodatkowa uwaga na temat różnic Tecry A7-108 i A7-113 - przeczytałam dokładniej recenzję i doczytałam się napędu MATSHITA - u mnie jest PIONEER DVD-RW DVR-K16A. To taki szczegół, którego nie podają w opisach technicznych.

 

Napisałam też zapytanie o gwarancję do AC Serwis - jak i jeśli mi odpowiedzą - pochwalę się.

Edited by izzzzi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Recka baaardzo fajna jednak mam małe pytanko ;)

 

Pytanie odnośnie całej serii Tecry.

Czym róźni się obudowa w Tecreach od tych w satellitkach :?: :? :unsure:

Jest lakierowana :?:

Z tego co wiem dpiero w Tecrach M5 jest obudowa magnezowa, jednak w tych M5 grfika jest jakaś dziwna...zapewne słaba na nowe pozycje...

Edited by Maver

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czym róźni się obudowa w Tecreach od tych w satellitkach :?: :?

Jest lakierowana :?:

Oglądałam nowe Satellite'y i wydaje mi się, że obudowa się nie różni, są nawet bardzo podobne do siebie - na Tecrę zdecydowałam się z powodu 3-letniej gwarancji oraz Windowsa XP Pro (potrzebuję oryginalnej wersji w firmie, a Home z powodu domeny nie wchodzi w grę). Zajrzyj choćby do Vobisu, żeby sobie obejrzeć.

Share this post


Link to post
Share on other sites

No ładne cacko(recenzja)

 

Podpalilem sie na Tecre A7 112. W srode jade ja obejrzec i pewnie ja kupie. Trapi mnie jednak jedna rzecz - grafika. Otoz naczytalem sie(rowniez w tym watku) ze Toshiba czasem okraja montowane X1600 do 64bit szyny. Nie wiem dokladnie miedzy czym a czym jest ta szyna ale sa faktycznie w niektorych modelach okrojone. Z tego co zapamietalem, mozna sie o tym dowiedziec sprawdzajac kompa programem jak Everest. Mozna tez puscic 3DMarka06 i jesli punktow bedzie wyraznie mniej niz 1800 to tez mozna miec obawe o to ze ma sie do czynienia z okrojona wersja. Zdaje sie ze moze tez powiedziec na o tym zastosowany w ukladzie ram, jesli jest to DDR to chyba 64bit, DDR2 - 128bit, gDDR(czy jakos tak) 256. Co o tym myslicie? Jak najlepiej to stwierdzic? Na stronach Toshiby niewiele mozna sie na ten temat dowiedziec. Prosze o jakies wskazowki i prosze rowniez o pospiech bo sroda tuz tuz :)

 

 

pzdr

Edited by bitchslap

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...


Aktualności

Artykuły×
×
  • Create New...