Skocz do zawartości
mechl!n

Akwarystyka

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pompe, wychodzi od niej rurka i na koncu mały wylocik, z tego lecą bąbelki... ale to chyba nie o to chodzi ? :)

ps. dziękuje za linki

tak o to chodzi. koniec rurki wkladasz do dziurki w takim filtrze gabkowym i gotowe.

 

moze jeszcze taka mala rada:

jak juz bedziesz sie za to zabieral, to wyplucz lekko wklady ze starego filtra i w tej brudnej wodzie wyplucz przez chwile nowy filtr.

 

a, jeszcze zdjecie dam. widac zeby grr :P

Dołączona grafika

Edytowane przez tomos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm troche nie kapuje z tymi fltrami

Załóżmy tak - że do nowego akwarium wkładam stary filtr, roslinki etc, a w tymczasowym są tylko rybki, stara woda i grzałka, zeby temp. nie spadła. No i mam tą pompe. Coś musze dokupywać ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mechl!n jezeli twoje akwa wyglada tak caly czas, to pogratulowac widac ze o nie dbasz i jest czyste, co do glonojada"zwyklego" to musze cie zmartwic ale nie jest on taki zwykly z czasem robi sie z niego calkiem spory potwor http://www.akwafoto.pl/baza.php?view3=gatunek&gat=00157 i moze przerosnac nawet 400L

Edytowane przez Egeba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm troche nie kapuje z tymi fltrami

Załóżmy tak - że do nowego akwarium wkładam stary filtr, roslinki etc, a w tymczasowym są tylko rybki, stara woda i grzałka, zeby temp. nie spadła. No i mam tą pompe. Coś musze dokupywać ?

dokupujesz najzwyklejszy filtr gabkowy, ktory 'napedzany' jest bombelkami z pompki.

zanim go wlozysz to wyplucz go wodzie po myciu starego filtra zeby nabral sobie troche pozytecznych bakterii :P

w nowym akwarium tez powinienes zadbac o temperature.

 

mechl!n: w zasadzie zaleca sie male dawkowanie nawozu codziennie, a nie raz co jakis czas bo taki 'bum' moze spowodowac inwazje glonow, jesli rosliny nie przyswoja calej dawki nawozu.

i jeszcze to:

"Po zmianie wody jest mniej efektownie"

chyba nie chcesz powiedziec, ze co jakis czas wylewasz cala wode i wlewasz nowa? :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak wróce z pracy to zapuszcze fotki swojego 20 litrowego akwarium. powoli przymierzam się do 60l ale to za jakiś czas. a co sądzicie o tym filtrze http://www.allegro.pl/item120311179_tetrat...irmy_tetra.html

bo sie nad nim zastanawiam. oczywiscie nie do 20l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Po zmianie wody jest mniej efektownie"

chyba nie chcesz powiedziec, ze co jakis czas wylewasz cala wode i wlewasz nowa? :P

To właśnie chciałem powiedzieć :-). Co pół roku robię rewoltę w akwarium- rybki z częścią wody myk do czegoś zastępczego i czyszczenie wszystkiego do zera. Po wszystkim zapełniam akwarium wodociągówką plus jakieś 40 litrów starej wody.

 

S!nY -> filterek ok ale zbyt mocny nawet do akwa 60l- "Właściwy rozmiar zbiornika 100-250 litrów"- w małym akwarium może robić "wicher" nawet po zastosowaniu deszczownicy (chyba).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To właśnie chciałem powiedzieć :-). Co pół roku robię rewoltę w akwarium- rybki z częścią wody myk do czegoś zastępczego i czyszczenie wszystkiego do zera. Po wszystkim zapełniam akwarium wodociągówką plus jakieś 40 litrów starej wody.

a w ten sposob :)myslalem ze nie robisz malych podmian wody co tydzien/dwa tylko raz na pol roku taka 100% podmiane :P

 

S!ny: do 60l moze lepiej kupic jakas kaskade hagena?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak jak obiecałemdodaje fotke. Akwarium jest malutkie ale daje durzo radosci ;]

nad filtrem do nowego sie jeszcze zastanowie. kaskadowy napewno odpada. szkoda ciąć pokrywe. chciał bym zewnętrzny zeby było cicho i zebym mógł rórznego rodzaju firtry zastosować. a wewnetrzne sa zazwyczaj małe i głośne no i czyszczenie też sprawia sporo zamieszania.

post-7400-1156270961_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja trzymam akwarium 50 litrowe- a w nim tego samego potwora co Mechl!n ma [; Ale od 3 lat urósł tylko ze 2-3 (MAX 4) centymetry... miał 12 jak go kupiłem [; Parę zwykłych rybek typu neonki, dwie to coś a'la piranii (tak wyglądają, ale raczej nie groźne) i przyszłego morderce neonków (już to wyczuwam...) a mianowicie Nożownika czy jakoś tak go nazywali (takie coś jak sum tyle że z mniejszymi wąsami, ale to raczej od wieku zależy (jak go kupowałem miał niecały rok i 10 cm, teraz ma 11 cm, a mam go zaledwie 3 tygodnie (rośnie podobno do 30cm czy coś w tę bańkę więc albo zarobie na pokarmie (czyt. stracę neonki albo je sprzedam i dokupię inne- większe ryby) [; Miałem kiedyś takiego fajnego skalara przez ok. 6 lat [; wyrósł na pięknego i ogromnego (jak kupowałem- 3-4 cm kwadratowe, gdy padł- ok. 15cm wysokości 1cm grubości, i z 8-9cm długości) skurczybyka który "utonął" pół roku temu... po raz pierwszy płakałem nad rybką xD Pozdro (może zamieszczę fotki jak pożyczę cyfrówkę [;

 

Update 1 : Pomyłka, glonojad ma 20cm długości xD Pomyliłem się tylko o 4 [; Może Wy mi powiecie, co glonojady mają przy pyskach? A mianowicie jak się je złapie (łapałem by wyciągnąć i wymienić wodę) to otwierają przy pyszczkach takie kolce, małe zgrupowanie cholernie ostrych kolcy :/ tak mi się w palec wbił że trudno go było oderwać o.0 co to jest? (Już rozumiem że do obrony, ale jak to się nazywa i czy to może oprócz ukłucia coś zrobić (jakiś jad czy coś? xD)

 

Update 2 : Fotki [;

 

Akwarium :

 

http://img477.imageshack.us/my.php?image=akwde0.jpg

 

Tutaj ten potwór:

 

http://img245.imageshack.us/my.php?image=glon1su3.jpg

http://img486.imageshack.us/my.php?image=glon2yg8.jpg

 

Ryba Nożownik czy jakoś tak to się zwie [; :

 

http://img183.imageshack.us/my.php?image=no380ownikfe7.jpg

http://img182.imageshack.us/my.php?image=no380ownik2ml8.jpg

http://img245.imageshack.us/my.php?image=no380ownik3or4.jpg

Edytowane przez Drunk_ZoZol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wody w akwa sie nie wymienia.

Ja rozumiem- przyzwyczajenie ryb, "mikroklimat", itp...- ale jak w takim razie pozbyć się mułu zalegającego w żwirze (azotany)? Odmulacze są dobre dla słabo zarośniętych akwariów, z niewielką ilością żwiru... IMO ofkoz.

Nie wyobrażam sobie odmulać mojego akwa- rośliny rosną gęsto a muł (czy jak to zwać) przez żwir opada coraz niżej- nawet do samego dna akwa- zaobserwowane na bocznej ściance akwa.

 

A może miałeś na myśli wypompowanie wody, oczyszczenie wszystkiego na zewnątrz i wlanie tej samej wody? Albo np pół-na-pół?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomos- A ktoś chce ogromne ryby w małym akwarium? Ja się modle by nie miał więcej jak 25 cm, bo będzie przeszkadzać, a woda w moim akwarium czasem przypomina muł, i po prostu kwaśnieje od gówienek rybek które schodzą na samo dno pomiędzy żwirek i nie może je wyłapać filtr... Gdybym nie czyścił raz na 6 miechów akwarium to bym nie mógł zobaczyć ryb- tak by było zasyfiałe [;

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja rozumiem- przyzwyczajenie ryb, "mikroklimat", itp...- ale jak w takim razie pozbyć się mułu zalegającego w żwirze (azotany)? Odmulacze są dobre dla słabo zarośniętych akwariów, z niewielką ilością żwiru... IMO ofkoz.

Nie wyobrażam sobie odmulać mojego akwa- rośliny rosną gęsto a muł (czy jak to zwać) przez żwir opada coraz niżej- nawet do samego dna akwa- zaobserwowane na bocznej ściance akwa.

 

A może miałeś na myśli wypompowanie wody, oczyszczenie wszystkiego na zewnątrz i wlanie tej samej wody? Albo np pół-na-pół?

Akwarium ma być z założenia symulacją biotopu naturalnego. Oznacza to że procesy gnilne należy kontrolować ale nie przez wymienianie wody. Należy jedynie sporadycznie odświeżać ją wymieniając kilkanaście procent wody raz na miesiąc (nie częsciej). Widzę tu wyzej "akwaria" 50l. To nie jest akwarium. W tak małej objętości ciężko jest utrzymać stabilność wszelkich procesów. Im większe akwarium tym lepiej.

Co do samego kontrolowania procesów gnilnych itp. Należy raz na jakiś czas przerzedzić roślinność, popodcinać korzenie, wypłukać filtr.

Radzę każdemu kto zaczyna, czy już zaczął by zaopatrzył się w książkę o tej tematyce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Widzę tu wyzej "akwaria" 50l. To nie jest akwarium. W tak małej objętości ciężko jest utrzymać stabilność wszelkich procesów. Im większe akwarium tym lepiej." - To znaczy że mogę robić z wodą co mi się chce, tak? [; A powiedzcie mi jeszcze jak ktoś może wie, po ile jest litr sześcienny do budowy akwarium? (Chodzi mi o złożenie akwarium, i słyszałem że jeden litr kosztuje 1 zł, czyli np. proszę o akwarium 245 litrów, oni kroją szkło, ja płace im 245 zł i mam akwarium, czy jakoś tak) po ile chodzi taki litr teraz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wodę w akwarium się wymienia w ilosci 20% procent na miesiąc, azotany zostają rozłożone przez rośliny (oczywiście przy odpowiedniej rozsadzie ryb, około 10 litrów na 1rybę), ważne jest aby wytworzyć równowagę biologiczną w akwarium dużo roślin i mało ryb to też nie dobrze do rośliny wytważają tlen i za moło powoduje że rośnie ph (kwasowość) co też nie wpływa korzystnie na ryby i rośliny (brak dwutlenku węgla), dlatego duże akwarium (około 150-200litrów) stwarza możliwość wytworzenia w miarę fukcjonalnego ekosystemu, ważne jest też napowietrzanie które zapewnia tlen dla ryb a także przy małej obsadzie ryb, odpowiednią równowagę tlenu i dwutlenku dla roślin, wiem co piszę bo miałem akwarium przez 8lat, dużo sukcesów hodowlanych i jak widze jak się niektóre zwierzęta męczą u nowobogackich znajomych którzy posiadają akwaria morskie to szlag mnie trafia, w tym sporcie pieniadze nie wystarczą, trzeba mieć wiedzę wi zamiłowanie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kule sa malo praktyczne, trudno je czyscic kupic do nich jakis sensowny sprzet, chociarz AquaEl wypuscil kule z pokrywa i calym sprzetem.

Co do podmiany wody to czytalem kiedys ciekawe stwierdzenie "wode nalezy podmieniac jak najczesciej i tylko tyle ile jest to konieczne".

W malym akwa (ok50l) da sie utrzymac odpowiednie warunki dla ryb wystarczy ich odpowiednia ilosc. Ciekawymi mieszkancami niewielkiego akwa moga byc krewetki ktore imo sa duzo ciekawsze od wiekszosci popularnych ryb.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Drunk_ZoZol sam mialem tam kupowac akwa dla mojego żółwia, ale poszukalem w miescie i okazalo sie ze wyjdzie tyle samo (nie zapominaj o przesylce, ktora moze sporo kosztowac) i kupilem(w miescie). Wiec radze najpierw popytac a moze akurat bedzie tanio.

 

Co do podmiany wody, to ja podmieniam 20% raz na 2tyg (woda jest napowietrzana zeby nie smierdziala i po to zeby baktereie nitryfikacyjne mogly sie dobrze rozwijac) , bo zolwie to maszyny do robienia syfu w akwa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc tak... ten Anubias po lewej wyrasta z wody (rośnie na korzeniu) a reszta roślin jest posadzona normalnie w ziemi.

Cała konstrukcja ma wymiary 100x60x90 cm a cześć wodna tylko 100x30x33 cm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czas odświerzyć temacik [;

No więc nastał czas restartu mojego akwarium. Aktualnie jestem w punkcie 0 :) 3 rybki i glonojada udało mi się oddać do zoologicznego (uratowałem je przed śmiercią ;) ) i mam spokój, nie musze robić "tymczasowego" akwarium.

Wyjąłem wszystko, a więc grzałke, filtr, rurkę od pompy, wywaliłem podłoże, zgniłą roślinke.

Wszystko wyszorowałem, akwarium również, stoi teraz puste. A oto moje plany

 

1. Zakup żwirku, jaki polecacie ? Myśle nad białym

2. Nowa świetlówka, aktualnie była to 18 Wat na 40 L, mój kolega ma 25 Wat na 25 litrów ... się zdziwiłem. Zamierzam kupić też 25-tkę, co o tym sądzicie ? Ponoć moge mieć przy dużej mocy problemy z glonami, a tego byśmy nie chcieli :)

3. Wlewam do akwarium wodę, montuję filtr, wsypuje cały żwirek, wsadzam grzałkę, rurkę od pompy - włączam filtr, akwarium "chodzi" tydzień. Światła w tym czasie chyba nie potrzeba ?

4. Po tygodniu kupuje z 5-6 roślin, sadzę je w żwirku. Teraz oświetleniu już będzie, bąbelki oraz grzałka też będą działać, a światło... hm.. 9 godzin na dobę ?

5. Coś co mnie bardzo interesuje. Kokos :) Przetnę go jakoś na pół, zrobię 3 dziurki na górze, wsadzę od spodu rureczke, i bąbelki będą wylatywać tymi 3 dziurkami. Drugą połówke położe tak, aby rybki mogły sobie tam wchodzić. Ma ktoś kokosa ? Jak go przekroić, rozłamać na w miarę równe połowy ? (najlepiej takie postrzępione chyba)

6. Jeśli wszystko ok po jakimś tygodniu, kupuję pierwsze rybki. Na początek 2 otoski + 8 neonków. Jeśli te rybki utrzymają się i wszystko będzie ok przez 2 tygodnie, dokupie neonków i otosków, oraz hm... ma ktoś propozycje ? Myślałem nad krewektami lub rasborami, może też bojownikami

 

pozdrawiam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja niedlugo przeprowadzam sie "na swoje" i ponownie bede zakladal akwarium... Wczesniej tylko zyworodne - mieczyki, gupiki a wszystko w kilku akwariach z czego najwieksze 60l...

Teraz zamierzam stworzyc ~200 litrowe dopracowane akwarium... Tym razem sprobuje hodowac paletki - zakochalem sie w tych rybach... ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ FoX 13

 

Ad1. Biały żwirek odradzam, bo: odbija światło i ryby by wyglądały blado a poza tym szybko bo go glony zarosły.

Jeśli masz taka możliwość to idź na skład materiałów budowlanych po żwirek (dużo taniej niż w sklepie zoologicznym), do 40-litrowego akwarium wystarczy ok 10 kilo żwirku (warstwa 5 cm). Polecam możliwie ciemny żwirek granulacji ok 3-5 mm.

 

Ad2. Ja mam w 40 litrowym akwa swietlówke 8 W i jest ok, ale zalecane jest ok 0,5 W na litr, więc ta 18W bedzie odpowiednia

 

Ad3. Jeśli nie bedzie roslin to może byc bez światła.

 

Ad4. Zalecam 12-14h/dobe.

 

Ad5. Ja mam kilka kokosów. Jeśli chcesz mieć równe połówki to można to zrobić piłą do metalu, a jeśli mają być postrzępione to młotkiem.

 

Ad6. Na to akwarium polecam 4-5 otosków i max 10 neonków, inaczej bedziesz miał przerybienie.

 

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

FoX 13 ->moje rady (pewnie nie pokrywające się z fachową wiedzą- jestem samoukiem więc rady z własnego doświadczenia):

 

ad1. Kwestia gustu- jaki ja mam widać na fotach- zależy co chcesz osiągnąć- czy "wycinek natury" czy po prostu ładne akwarium.

 

ad2. To musisz sprawdzić- gdzieś widziałem tabelkę- ilość litrów/moc świetlówki. Są również świetlówki dedykowane do akwarium- na allegro można o nich poczytać.

 

ad3. Ja robię akurat odwrotnie- najpierw urządzam dno (żwir, kamienie, korzenie, rośliny, hardware) i dopiero wtedy wlewam wodę- łatwiej w ten sposób uzyskać założony kształt dna. Aby roślinki nie uschły do czasu napełnienia całego akwa co jakiś czas spryskuję je wodą w pojemniku po płynie do mycia szyb. Światło na starcie jest potrzebne- do aklimatyzacji oraz prawidłowego wzrostu roślin (IMO ofkoz).

 

ad4. Jak wyżej- roślinki sadzę od razu. Światło około 12h na dobę.

 

ad5. Miałem kokosa- zbędny bajer. Tak jakoś sztucznie wygląda- oczywista kwestia gustu. Gdzieś czytałem, że nie jest wskazane umieszczanie łupin kokosa w akwa.

 

ad6. Obsada akwa- to już wybitnie kwestia gustu oraz wymagań rybek. Ze swojej strony mogę polecić neonki inesa, czerwone oraz czarne- po kilka sztuk- będą fajne stadka. Kilka kirysków również nie zaszkodzi ;-).

 

Dimek -> piękne ryby. W mojej "karierze" kilkakrotnie próbowałem je hodować- zawsze z mizernym skutkiem (padły). Ale oczywista dla chcącego nic trudnego.

 

upd- Chemik4 mnie wyprzedził :-).

Edytowane przez mechl!n

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...