Skocz do zawartości
mechl!n

Akwarystyka

Rekomendowane odpowiedzi

stregobor pochłonie to trochę Twoich oszczędności :P i czasu , ale warto ;)

 

Grinch, no to jest niezłe, ale sądze, iż Twoja propozycja z ceramiką i gąbką będzie dużo lepsza, i filtr będzie mniejszy ;). Najpierw włókniną wyłapię to, co mam wyłapać, a później będzie pracował na gąbce i ceramice

 

Tylko pytanie - czy dam rade tam wsadzic/dopasować gąbkę i tą ceramike ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do tych pojemników możesz kupić gąbkę (specjalnie dopasowaną), przetniesz w połowie i będzie gitara. Ceramika chyba wiesz jak wygląda :> więc tu problemu z dopasowaniem nie będzie.

Edytowane przez Grinch

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

faktycznie, w ogóle nie skojarzyłem tej ceramiki eh ;)

A tą gąbke, to można zrobić dziurkę w środku i nałożyć na ten precik co pobiera (tak jak na Twoim rysunku) i przyciąc naokoło w kształt koła

 

Jedyne co mnie martwi, czego nie jestem pewien - czy ten filtr będzie cichy ...

 

w sobote jade go obejrzeć ;) ale raczej mowy o podłączeniu nie będzie

 

...

 

małe pytanie - czy po włożeniu nowego filtra, bo będzie on miał nowy wkład=zero bakterii, czy to źle wpłynie na aqua ? Jak szybko one się tam rozwina ?

Edytowane przez FoX 13

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o gąbkę to oczywiście możesz tak zrobić.

Sam mam aquaszuta senior plus, jeszcze stara wersja. Po wymianie wirnika w ogóle go nie słychać. Z tego co zauważyłem to większość produktów aquaszuta jest cicha.

 

Jeżeli wraz z nowym filtrem będzie pracował stary to wszystko będzie ok. Myślę, że po minimum 4 dniach możesz wyjąć ten mały. W każdym razie czym dłużej tym lepiej dla mieszkańców akwarium, max 7 dni. Po tym czasie bakterię na pewno rozwiną się na wkładach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, 2 naraz ? to raczej niewykonalne :(

Akwarium jest małe, i 2 filtry zrobia niezłe zamieszanie nawet na najmniejszych obrotach

Czy nie ma innego wyjścia ?

I jeszcze jedno co do tego wirnika - to ja bede miał rozumiem taki nowy ? ;)

 

edit:

Idea !

otóż można zrobić tak, iż cały brud z wszystkim wycisne z gąbki na włóknine w nowym filtrze - bakterie się szybko zaszczepią.

 

ALE

 

Włókniny bede potrzebował tylko na poczatku - co za tym idzie, po np. tygodniu jak już nie będzie pyłu zastąpie to gąbką + ceramiką

Tak więc wpadłem na pomysł - do nowego filtra wsadzam na spód włoknię, wyżej gąbkę. Wyciskam na to starą gąbkę. Jak już pozbęde sie pylu - wyrzucam włoknine, gabka idzie niżej, a ceramika pójdzie na góre - na niej z gąbki powinny się zaszczepić bakterie

 

jest ok ? ;)

Edytowane przez FoX 13

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak będzie pralka zawsze możesz kupić deszczownię.

Możesz też zlać wodę z akwarium do wiaderka i uruchomić tam filtr. Chodzi tylko o to, żeby akwarium nie zostało bez filtracji biologicznej.

 

Tak wirnik będzie ;P

 

 

EDIT. Nie wiem czemu uparłeś się na tą watę. Gąbka też Ci wybierze syfy.

Bakterie to nie pchły :P nie przyczepią się o tak :P To musi potrwać, muszą być odpowiednie warunki (natlenianie - ruch wody)

 

Zrób tak. Kup ten filtr, zrób jak mówiłem, gąbka + ceramika. Kup sobie deszczownię (koszt 7zł) to takie rurki z dziurkami. Zamontujesz do wylotu nowego filtra tak, żeby przepływ wody był mały i żeby nie robił pralki.

Po 4 dniach wyjmiesz malucha i ewentualnie zdemontujesz deszczownię ( z doświadczenia wiem, że ją zostawisz :D )

http://www.allegro.pl/item169911414_deszcz...uael_nowa_.html

Edytowane przez Grinch

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ah, tyle już teorii ze sam sie gubie :)

O deszczownicy pomyśle, ale to coraz bardziej się komplikuje :P

Jeśli chodzi o wate - gabka nie daje tearz rady, wiec musi byc na poczatek wata ;)

Dowiem sie jeszcze czy taka metoda z wyciskaniem byłaby skuteczna

 

Kurcze, ta deszczownia mnie zainteresowała... tylko, że znowu kolejny grat w zbiorniczku :P W sumie zmieszcze 2 filtry i tę deszczownie też gdzieś upcham... z drugiej strony nie chce się pchać właśnie w nowe urządzonka...

 

ps. przeczytałem o zeolicie. Czy to nie lepsze od ceramiki ? Domyślam się, że pełni troszkę inną funkcję albo i dodatkową, ale czy nie lepsze ? No i ktoś napisal, żeby te wszytkie ceramiki itd trzymać w woreczkach w fitlrach - serio ? ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Gąbka daje rade, po prostu twój filtr jest za mały. Jak włożysz nowy z samą gąbką i ceramiką to woda się wyklaruje.

2. Metoda z wyciskaniem nie za działa na 100%, równie dobrze możesz włożyć wkłady do wody i będzie to samo.

3. Deszczowni w ogóle nie widać. Fajna sprawa, możesz zamontować pod wodą i zrobić odpowiednią cyrkulację wody.

4. Zeolit pełni podobną funkcję jak ceramika czy biobale. Jest po prostu najtańszy i też mniej skuteczny. Chodzi o to, aby medium filtracyjne było porowate co wymusza obieg wody w różnych kierunkach.

Możesz też kupić biobale http://www.allegro.pl/item169440014_aqua_m...ku_biobale.html

Plastikowe kulki na której rozwijają się bakterie. Łatwo się czyści :P

Nie musisz trzymać w żadnych woreczkach :P

Edytowane przez Grinch

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Biobale ? ^^ niezłe są, tylko... hmm, trzeba je napełniać w środku czymś ;) np. tym zeolitem, da sie pomyślec nad tym, choć to znów komplikuje sprawe ;D tyle... że wyczytałem, iż ceramika pełni funkcję biologiczną, a więc rozwój tych bakterii, a zeolit biologiczną i chemiczną, czyści z różnych rzeczy itd...

 

Jeśli mówisz, że wyciskanie nie zadziała, no to pozostaje mi ta deszczownia. Tylko gdzie ja to pomieszcze :( no i dodatkowe koszty. Zobacze też co w sobote powie sprzedawca, może będzie miał jeszcze jakiś inny pomysł

 

Eh, no to filtr wybrany. Wkład - na pewno gąbka, no i ceramika bądź zeolit

Zostaje mi problem tych bakterii... Spróbuje z tą deszczownicą jak nie będzie droga w akwarystycznym, jak nie to ... to w sumie nie wiem.

 

dzieki za tyle porad :)

Edytowane przez FoX 13

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak ceramika to typowe siedlisko bakterii, zeolit pełni podobną funkcję tylko troszkę inaczej działa lecz wychodzi na to samo. Zeolit jest głównie stosowany przez użytkowników dużych zbiorników. Np.: zapełnienie dużego filtra (sumpa) biobalami czy też ceramiką jest kosztowne.

Masz parę rybek małe akwarium, nie cuduj ;)

 

Jak nie chcesz się pakować w deszczownie to po prostu zmniejsz przepływ wody na wylocie. Sposó sam wymyśl :P pamiętaj tylko, że takie rzeczy robi się na wylocie filtra.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

stregobor pochłonie to trochę Twoich oszczędności :P i czasu , ale warto ;)

Jak mus to mus, ale na sam poczatek sprobuje z czyms mniejszym. Zreszta jak zabiore sie za akwarium na serio - oczywsice sie tu pojawie w celu zasiegniecia paru cennych rad :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pana w sklepie bym nie sluchał ;) bo wiekszosc nie ma pojecia o tym co sprzedaje , trafiaja sie spece ;) ktorzy wiedza co i jak.

Wiec lepiej poczytac fora itd. Popytac sie ludzi , a w sklepie kupowac ;p a nie pytac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak, tak ;) Ale akurat mój sprzedawca to obeznana osoba :) i mu ufam

No więc jak mówisz mi Grinch, żeby nie cudować, to będzie gąbka + ceramika, na początku (przez tydzien) 2 filtry w 1 akwarium ;)

 

A... czy można zrobić tak, że odleje wode z akawrium (przy podmienianiu jak co tydzień) i nowy filtr z ceramiką i gąbką będzie pracował w wiaderku przez tydzień ? efekt ten sam czy inny ?

 

edit:

 

No to mała zmiana planów. Byłem jak planowałem dziś w akwarystycznym, widziałem tego Aqua Szuta 550... OGROMNY. Niestety, wysokość jest nawet nawet, ale szerokość... .zajmie mi 1/5 akwarim :| niestety, odpada :( a był taki fajny...

 

No i jedyne co mi zostało, to

 

http://allegro.pl/item170400851_turbo_filt...aela_nowy_.html

 

Ma osobno gąbke, osobno ceramike, wysokościowo mieści się do mojego akwa, można stosować samą gąbke albo samą ceramikę

Jedyne co mnie martwic może - czy osobna gąbka (taka bez pojemnika) będzie dobra ?

Edytowane przez FoX 13

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A kupiłem ;)

Ten Aqualel Turbo 350 i jestem bardzo zadowolony

Filtra nie słychać, na początku pierwszy tydzień chodził razem z tym wcześniejszym, teraz już sam. Woda jset dużo czystsza.

Niestety - nie zmieściła się ceramika, więc jest tylko gąbka, ale jak widać wystarcza :) na zdjęciach nie wygląda to przebojowo ale to ze względu na jakość

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest główna wada. Przy czyszczeniu filtra nie możesz pozwolic sobie na dokladne wyczyszczenie tej gabki. Musisz to robic, w tej samej wodzie w ktorej dziala filtr.

 

Chcialem jeszcze zaproponowac kaskade, jest to imho najlepszy filtr do malych akwarii. Niestety trzeba ciac pokrywe, ale naprawde sie oplaca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobrym sposobem jest kupic kaskade do srodka wladowac ceramike a na rorke wlotowa zalozyc gabke, ja tak mialem i ceramiki nie czyscilem prze rok i bylo ok, a gabke mozna wtedy myc pod bierzaca woda

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie w domu szykuje sie niezły projekt

akwarium ~1000l (ponad 2m szerokości 60cm wyskości jesli dobrze pamietam) bede przerabiał z morskiego na słodkowodne

morskie powstało w 97 roku do wczoraj niestety jestesmy zmuszeni z ojcem je rozebrać ponieważ przestało nam sie podobać wypadało by kupić sporo życia bo zostały chyba ze 4 rybki w tym 2 wieksze a zaludnienie takiego akwarium ponownie kosztowało by pewnie kolejny tysiąc albo wiecej (bardzo łatwo o chorobe a na kwarantanne nie ma czasu pozatym duzo roboty przy tym...)

plan na dzień dzisiejszy to akwarium słodkowodne o klimacie bliżej nie znanym (miesznym) klimacie

napewno bedziemy szli w kierunku małych rybek w dużej ilości - napewno neonki 100 albo 200 sztuk nie widziałem jeszcze nigdy tylu na raz i nie wiem jak to bedzie wyglądać

bedziemy chcieli też dość mocno obsadzić roślinami (nie mam pojecia jakimi :wink: )

w moich planach jest zrobić tak jakby "dwie strefy" z jednej strony (wiekszej) dać ciemny żwirek za to z drugiej dać jaśniejszy postawić korzeń jakieś skałki - to tylko moja wyobraźnia zobaczymy jak to wyjdzie w praniu :wink:

 

BTW. przy rozbieraniu akwa wyniosłem wiaderko zasuszonej soli :] - zastanawiam sie czy na przyszłą zime nie zostawić żeby było czym posypać [;

 

dam później fotke jak wygląda całe puste akwa

 

PS. Jak macie do podajcie jakieś linki godne uwagi szczególnie zdjecia jakiś bardzo pięknych akwariów z ktorych można brać przykład

PS.2 podpowiedzcie jakie ładne kolorowe rybki można dac - oczywiscie zeby neonkow nie ganiały :wink:

 

 

EDIT:

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

220x70(szer)x60(wys) 924l

Edytowane przez KAMILcom

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tanganika (ang. Lake Tanganyika, fr. Lac Tanganyika) - jezioro w Afryce Południowo-Wschodniej na terytorium Zambii, Demokratycznej Republice Konga, Burundi i Tanzanii. Zajmuje powierzchnię 34,4 tys. km², jest najdłuższym słodkowodnym jeziorem świata. Jezioro położone na wysokości 773 m n.p.m. osiąga maksymalną głębokość 1435 m (drugie pod względem głębokości po jeziorze Bajkał) - stanowi tym samym kryptodepresję.

 

W rejonie tym znajduje się tzw. Wielka Dolina Ryftowa - gigantyczna rozpadlina powstała na skutek ruchów tektonicznych. W obrębie Doliny Ryftowej wytworzyło się szereg zbiorników wodnych, z których najbardziej znane to Tanganika, Malawi, Jezioro Wiktorii, a te mniej znane to Jezioro Edwarda, Kiwu, Jezioro Georga, Turkana zwane dawniej Jeziorem Rudolfa oraz Jezioro Alberta. Każdy z tych zbiorników wodnych ma inną historię i wiek powstawania, istotne różnice dotyczą także fauny zasiedlającej wymienione akweny.

Zobacz -> 1300 l można sie na nim wzorowac .

http://www.akwarystyka.com.pl/forum/viewtopic.php?t=52992

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1000l akwarium roślinne... Utrzymanie takiego akwa też będzie ładnie kosztować. Nawozy, OŚWIETLENIE (potrzeba jakieś 400-450W)... A potem to jeszcze ciąć co 1-2 tygodnie :P Ja już się wyleczyłem, z roślinnego kolejne to malwi.

Swoją droga Neony w takim akwa będą słabo wyglądać nawet w ilości 100 sztuka. Widziałem takie akwa na wystawie (ilośc neonek około 70) i nie jest to fajne. Wszystkie w każdym kącie... Jak by wpuścić drapieżnika, żeby pływały w stadzie to jeszcze w miarę ok, ale inaczej odradzam.

Postawił bym na coś większego, może pielęgniczki. Fajne zachowania, można dochować się potomstwa.

Edytowane przez Grinch

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1000l akwarium roślinne... Utrzymanie takiego akwa też będzie ładnie kosztować. Nawozy, OŚWIETLENIE (potrzeba jakieś 400-450W)... A potem to jeszcze ciąć co 1-2 tygodnie :P Ja już się wyleczyłem, z roślinnego kolejne to malwi.

Swoją droga Neony w takim akwa będą słabo wyglądać nawet w ilości 100 sztuka. Widziałem takie akwa na wystawie (ilośc neonek około 70) i nie jest to fajne. Wszystkie w każdym kącie... Jak by wpuścić drapieżnika, żeby pływały w stadzie to jeszcze w miarę ok, ale inaczej odradzam.

Postawił bym na coś większego, może pielęgniczki. Fajne zachowania, można dochować się potomstwa.

z tego co mi widomo neony to rybki żyjące w stadach i to samo wiem z doświadczenia wiec tego sie nie obawiam.

co do utrzymania to jeśli ktoś umie utrzymać akwarium morskie to na 200% poradzi sobie z słodkowodnym! oj ile roboty jest z takim akwarium to nie bede pisał...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Apropo potomstwa ;)

Moja Parka Pielegniczek Ramireza dochowała sie w końcu juz narybku ;)

Pływa sobie w jednym miejscy , rodzice pilnuja ,a neony i kirysy maja przechlapane ;)

 

A tu maleństwa ;)

http://video.google.pl/videoplay?docid=-6412202557339385240

hehe gratulacje, niezle malenstaw, dzis moja para zlozyla ikre:)

ps. co to za brod na szybie na glony nie wyglada:D predzej jakies kozy:P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś chce rybki pływające w ławicy niech kupi sobie Błyszczyki parańskie, u kumpla widziałem 30 sztuk tego pływalo i wygladalo jak sledzie, neonki przy nich to samotnikI:) nie wiem czy jakakolwiek ryba slodkowodna tworzy tak zwarte lawice jak owe blyszczyki, minus jeden te ryby wygladaja jak płotki lub wzdręgi hehe...http://akwarium.mud.pl/blyparan.html

Edytowane przez HeatheN

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...