Skocz do zawartości
mechl!n

Akwarystyka

Rekomendowane odpowiedzi

Nie ma na forum takiego tematu- a może jednak jest na niego zapotrzebowanie (?)- dlatego zakładam. Były jakieś próby- jakaś ankieta o rybkach ale większość tematów jest w dziale modyfikacje :-) co oczywista świadczy o innym niż podstawowe wykorzystaniu akwarium.

 

Są na forum jacyś akwaryści albo chociaż hodowcy/posiadacze rybek w szklanych pojemnikach różnych gabarytów ;-) ?

Jeśli tak, to dawać foty swoich akwariów i ich mieszkańców z których jesteście dumni B-) .

Na dobry początek moja panorama (około 400 litrów):

 

Dołączona grafika

Więcej fotek i może jakiś opis później- jeśli znajdą się ciekawi tego tematu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem ciekawy jak założyć takie akwarium? Kiedyś miałem co prawda małe 16-litrowe, ale znudziło mi się bo często musiałem wymieniać wodę i ogólnie tylko 20 litrów to jednak za mało. Teraz jestem zainteresowanym właśnie taką panoramą jak Twoja Mechl!n. Mógłbyś przedstawić koszty? Co potrzeba na dobry początek? Akwarium ze sklepu czy na zamówienie? Jak z obsługą? Jakie rybki? Jakieś dobre strony/fora?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnych cen już nie pamiętam- mam to akwarium już od kilku lat.

Tutaj jest prawie identyczny zestaw jak mój:

http://www.allegro.pl/item120193814.html

Ten w aukcji ma szklane drzwiczki szafek- warto by przynajmniej jedna była z płyty wiórowej bo będzie w niej filtr i pompka a widok na nie nie jest zbyt ciekawy.

 

Akwarium najlepiej kupować w komplecie właśnie- akwarium, szafka, pokrywa z oświetleniem- wychodzi taniej. Oblookaj na allegro interesujące Cie komponenty i spytaj w lokalnym zoologu o możliwość złożenia takiego zestawu. A może znajdziesz coś na allegro z odpowiednią lokalizacją- bo transport takiego zestawu do tanich i bezpiecznych nie należy.

 

Standardowe wyposażenie- filtr, pompka, grzałka z termostatem.

Filtr- u mnie jest fluval:

http://www.allegro.pl/item121631428.html

Pompka- nawet nie pamiętam.

Grzałka z wbudowanym termostatem- trzeba dobrać do pojemności akwarium.

 

U mnie filtr i pompka chodzą non-stop- wyłączam je tylko na czas karmienia ryb.

 

Wymiana wody- raz na pół roku w zupełności wystarczy. Przy tak dużym akwarium na wymianę wody trzeba sobie zarezerwować cały dzień (samego żwiru mam około 30kg).

 

Koszty eksploatacyjne- karma, nawóz do roślin 2x w miesiącu, wkłady do filtra (ja wymieniam tylko węgiel przy okazji wymiany wody), prąd, itp. Miesięcznie wyjdzie to jakieś 50zł (może więcej).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te akwiarium ma przegiecie wysoka cene. Innymi ofertami zachecił bys skuteczniej niz ta kupa szkła za 900 zł ;) brrr

Sam w lo sie napalałem ale nic nie wyszło .. moze i dobrze, kasa, miejsce w pokoju, same oszczednosci .. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja jestem akwarystą ;)

Niestety ostatnio zaniedbałem swoje akwarium, ale teraz remont pokoju = remont akwarium

Zamierzam tam wymienić po prostu całą wode, lepiej ją przygotować etc. Wpuścić troszke więcej rybek i zasadzić roslinek - to mój plan

Bo póki co wodę mam złą, bo roslinki mi .. gniją :(

W odnowionym akwarium będe nawoził rośliny, tylko jak ? jakieś rady ? czym, itd.. No i wkład do filtra, ja mam gąbkowy wewnętrzny, jak mu można "pomóc"

Edytowane przez FoX 13

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem akwarium ok 60L ale to dawno nie stety wszystko szlak trafił brak czasu. teraz starsza panuje zrobić staw z rybami a ja sobie pmyślałem że zrobie oczko wodne :mrgreen: B-)

 

BTW Twoje akwarium fajniusie ale ja jakbym teraz zakładał to chyba akwarium z rybami morskim. :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tez mam akwarium , cos kolo 300l . Niemam zadnych roślinek bo mam ryby z jeziora malawi ( bardzo polecam ) a one zadnej roślince raczej niedały by urosnąć :wink: Pozatym rybki to straszny złodziej kasy , bo a to specjalny pokarm , nowy filtr , pare rybek i tak dalej bez końca ;]

 

ps. fotki niestety niedam bo niemam cyfrówki <_<

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...ale ja jakbym teraz zakładał to chyba akwarium z rybami morskim. :wink:

Ehhh... piękna sprawa... można pomarzyć bo taki zestaw to raczej w kwocie dwóch tysięcy by się nie zmieścił.

 

_Ran'dall_ -> aparat kombinuj. Co masz? Skały, kamienie, korzenie?

 

FoX 13 -> jakiej pojemności masz akwarium? Skoro filtr wewnętrzny to chyba mniejsze (?). Jeśli zaś chodzi o nawożenie roślin to cuda wianki są, np butle z CO2. Ja stosuję tylko ogólnodostępne preparaty w płynie (piszę w płynie, bo są też tabletki zakopywane w pobliżu roślin).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam witam

moj znajomy kiedys nabieral wody do reklamowki w stawie i okazalo sie ze nalapal tam rybek takich mniejszych niz 1mm, przywiozl mi je w pojemniku po kliszy

okazalo sie ze sa to płocie i maja sie swietnie w moim akwarium

maja teraz tak po 10cm okolo :rolleyes: :)

jeszcze troszke i beda wymiarowe a wtedy w pale i na patelnie

» Naciśnij, żeby pokazać/ukryć tekst oznaczony jako spoiler... «
;) z ta patelnia to zarcik B-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mechl!n otóz mam zbiornik 40L w którym gniją roślinki :( i rybki ... jest ich za mało, tzn rasbora klinowa w postaci 3 sztuk to za mało, czytałem że one przez to zdychaja, i faktycznie moje już są chore :( dlugo je mam... teraz dopiero są. Mam tez 4 neonki

W nowym akwarium zamierzam dokupic rasbore, i neonków, zeby byly wieksze stadka

Zamierzam dokupić też rośliny i o nie dbać, tzn nawóz. No i wlasnie podmiana całego zbiornika, tak jak mowilem rosliny, rybki....

Możecie mi pomóc, jak najlepiej zrobić, aby nowy zbiornik był idealny ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość bobster

moi rodzice prowadza sklep zoologiczny, sa akwa na sklepie i na zapleczu (mini hodowla) razem 3-4k litrow :) jakbym mial aparat to bym dal zdjecia

Edytowane przez bobster

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja tez mialem akwarium przez pare lat ale oddalem je w dobre rece, napewno kiedys kupie jakies szklo pow.200l

FoX 13 jezeli bedziesz robil podmiane calej wody to czasem nie wpuszczej odrazu ryb.

Polecam forum ktore podal JacekN8.

Z rybkami jest duuuzo roboty jak cos nei wychodzi, ale jak sie juz zlapie rownowage w akwa to tylko podziwiac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mój starszy ma akwrium morskie 1000l i wygląda to ładnie ale trzeba sie narobić naprawde b. dużo

 

ryby są w polsce niedostępne trzeba wszysko robić na zamowienie ...

do tego ryby podczas lotu samolotem czesto chorują - jak dodamy jedną taką to 80% życia w akwarium po prostu zdechni (nie tylko ryby ale też bezkregowce)

 

aby temu zapobiec ojciec zrobił drugie małe akwrium 100l (nie znam dokładnego wymiaru) na same rybki

rybka jest na kwarantanie (czy jak to sie tam nazywa) około 2 miesiące dopiero jest dodawana do akwarium

 

sam starszy przyznaje że za te akwarium mógł by sobie kupić nowy samochód ale to jest jaego hobby :D

 

osobiście bardziej wole swojego węża i ogolnie terrarystyke :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Doszedłem do wniosku, czemu mi rybki co jakiś czas padają...

Otóż jak gasze swiatło wychodzi mój glonojad, dośc duży, który juz praktycznie nie czyści akwarium, i gania za rybkami. Te mają przez to uszkodzenia mechaniczne i tak np. wczoraj jedna miała zaczerwieniony brzuch (podejrzewam krowtok wewnetrzny) i padła :( Bardzo mi jej szkoda..

Ale teraz tak, nie wiem co zrobić z tym glonojadem ? Szkoda mi go wyrzucić, czy pociąć na kawałki ;/ Może i jest podły i nieprzydatny, ale to jednak moja 1 rybka która jest ze mną od początku

Za domem mam "rzeczke smrudke" może tam go dać ?

I to dać za niego, bo musi to być jakaś rybka lub 2 które czyszczą glony dno etc..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam kilka glonojadów- 1 x "zwykły" 15cm, 1 x lamparci (czy jakoś tak) 12cm, 1 x "zwykły" 12cm, 1 x albinos 12cm. Glonojady (przynajmniej moje) mają to do siebie, że gdy urosną olewają czyszczenie z glonów akwarium- czekają aż spadnie na dno pokarm podawany innym rybom- wtedy największy zaczyna robić kocioł- przegania mniejsze co mu się średnio udaje. Czasami zassie jakiegoś mniejszego kirysa ale nie robi mu krzywdy.

 

Pytasz o ryby do czyszczenia dna- polecam Ci właśnie kirysy- jest ich kilka gatunków (ja mam ich z 20sztuk różnych gatunków i kolorów). Są pracowite, rosną max do 5-7cm i nie atakują innych rybek jak to mają w zwyczaju inni czyściciele- sumy- te potrafią rosnąć do kolosalnych rozmiarów, atakują ryby i niszczą dno.

 

Jeśli chodzi o glony- są inne gatunki glonojadów wiecznie głodnych glonów. Takie maleństwa- max 2cm, nie pamiętam nazwy niestety.

 

Ciekawe czy glonojad przeżył by wysyłkę- chętnie przyjął bym go do siebie jeśli nie masz sumienia spuścić go w klopie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe czy glonojad przeżył by wysyłkę- chętnie przyjął bym go do siebie jeśli nie masz sumienia spuścić go w klopie.

Raczej nie wiadomo z jakich powodów :wink: Pamietam miałem duzego gada ok 20cm i małego 8-9cm i nie przypomionam sobie żeby atakował ryby :razz:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mechl!n wiesz, z tego co wiem to może i by przezył. Chętnie bym Ci go wysłał na prawdę :) Gdzie mieszkasz ? On niestety zamęcza mi rybki... I tak jak mówisz - wychodzi czasem po pokarm, który spadnie

Sumienia nie mam... ale zastanawia mnie ta rzeczka za domem, moze by tam żył ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Także mam akwarium, 55L, trzymam je sobie już chyba z 7 lat.... od jakiegoś roku nie interesuje się tym i nie wiem nawet czy ryby mi zyja ...

 

Ale ogólnie fajna sprawa, mam do czynienia z rybami dośc często, bo jestem wędkarzem i są to bardzo sympatyczne i bezgłośne zwierzątka :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mechl!n wiesz, z tego co wiem to może i by przezył. Chętnie bym Ci go wysłał na prawdę :) Gdzie mieszkasz ? On niestety zamęcza mi rybki... I tak jak mówisz - wychodzi czasem po pokarm, który spadnie

Sumienia nie mam... ale zastanawia mnie ta rzeczka za domem, moze by tam żył ?

Mieszkam nawet nie tak daleko- w Pleszewie- mieścina między Jarocinem a Kaliszem.

W rzeczce-smrudce raczej nie pożyje- to ryba egzotyczna.

 

edyt- a jednak raczej daleko (www.pilot.pl)- około 130km.

Edytowane przez mechl!n

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Patrze na mapie, no daleko tak nie jest, ale byłbyś w stanie się pofatygować po niego ? :) Sądze, że chyba nie jest warty Twojego zdrowia w np. pociągu (chyba, że masz samochód i jesteś napalony na tego zbrojnika niebieskiego :P )

Ja, gdybym mógł, to bym Ci go dostarczył, tyle że ja podlegam rodzicom, którzy mnie po prostu nie puszczą dalej niż Wrocław -.-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

swego czasu mialem w domu 2 male akwaria, 56 i 112 litrowe ale ze wzgledu na brak miejsca w pokoju musialem je zlikwidowac. kiedys jeszcze wroce do tego hobby :)

tak wygladalo moje 112l jednogatunkowe malawi:

Dołączona grafika

 

odnosnie glonow:

najlepszymi czyscicielami sa otoski (otocinclus affinis jesli dobrze pamietam) i krewetki amano.

Edytowane przez tomos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W nowym akwarium zamierzam dokupic rasbore, i neonków, zeby byly wieksze stadka

Zamierzam dokupić też rośliny i o nie dbać, tzn nawóz. No i wlasnie podmiana całego zbiornika, tak jak mowilem rosliny, rybki....

Możecie mi pomóc, jak najlepiej zrobić, aby nowy zbiornik był idealny ?

dla roslin sam nawoz nie wystarczy, a moze nawet zaszkodzic jesli bedzie zle dawkowany.

potrzebna jest odpowiednia ilosc swiatla i nawozenie dwutlenkiem wegla.

z wlasnego doswiadczenia wiem, ze bez tego ostatniego lepiej nie zaczynac, chyba ze rosliny beda wyjatkowo malo wymagajace ;)

 

zupelnie nowe akwarium powinno pochodzic okolo miesiaca przed wpuszczeniem ryb, chyba ze podlaczysz do niego stary filtr (tylko nie wyschniety :P), ktory przyspieszy dojrzewanie zbiornika dzieki rozwinietym bakteriom.

 

co do glonojada: nie mozesz go oddac do sklepu akwarystycznego?

Edytowane przez tomos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do glonojada właśnie rozważam to bardzo mocno i przejde się spytam ....

ja mam taki problem, że mam tylko 1 filtr i 1 grzałke

Przez okres, w którym nowe akwarium będzie się rozwijać, inne do którego wpuszcze rybki musi być przecież filtorwane i ogrzewane

I co ja mam w tej sytuacji robić ? Rybek jest mało, 4 neonki + 2 rasbory...

Myślałem, żeby filtr dać do nowego, a w tymczasowym dać tylko grzałke i po prostu co jakiś czas podmienić trochę wody.

 

ma ktoś porade jak krok po kroku zrobić idealny zbiornik ? Łacznie z podłożem, sadzeniem roślin sprzętem i czasem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tu sa 2 howto jak zaczynac z roslinnym zbiornikiem:

http://www.holenderskie.pl/art.php?go=34

http://www.holenderskie.pl/art.php?go=28

 

jesli masz jakas pompke napowietrzajaca to dokup do niej filtr gabkowy (pare zl w sklepie) i niech to tymczasowo pelni role filtra w starym akwarium.

Edytowane przez tomos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Swoje musialem zlikwidować z powodu wilgoci w domu. Tygodniowo wyparowywalo z niego ok 16 litrów wody co niestety skonczylo sie tym ze mialem grzyb za meblami.

Zadna wentylacja nie pomagala. Dopiero ok 8 mies po wywaleniu akwarium wilgotnosc spadla z 80% do 65-70% :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kilka zdjęć mojego akwarium i mieszkańców:

 

Dołączona grafika

Glonojad lamparci (czy jakoś tak, nie znam się, nie orientuję się, nie wiem, zarobiony jestem ;-)

 

Dołączona grafika

Glonojad "zwykły"

 

Dołączona grafika

Korzeń i stadko kirysów

 

Dołączona grafika

Prawa...

 

Dołączona grafika

...i lewa strona akwarium

 

Galago De Codi -> nie miałeś pokrywy na zbiorniku? Mam akwa od kilku lat i nie mam tego problemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...