Skocz do zawartości
adam16v

Ceny Hurtowe Sprzętu Komputerowego

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Zastanawiam się nad zajęciem się handlem sprzętem komputerowym. Szukałem na necie adresów i cen w hurtowniach komputerowych ale narazie z mizernym skutkiem. Na początku brałbym napewno mało części. Proszę o jakieś rady.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Samo ze chcesz 'kompy sprzedawac' to troche malo. Nawet nie napisales gdzie i jak chcesz handlowac. Cen hurtowych nie masz szans zobaczyc tak od sobie w cennikach hutrowni - uniwersalne hasla sie juz skonczyly.

Na slasku najwieksze chyba - pronox, ab, action, potem jest incom, techmex, komputronik, proline prowadzi tez sprzedarz hurtowa. Duzo tego jest.

A marze w sprzedarzy dla zwyklych luserow sa jedno-dwu cyfrowe, jak chcesz miec ruch jakis.

Edytowane przez ^BerZerK^

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja rada - odpuść sobie. Jeśli nawet nie znasz orientacyjnych hurtowych cen, ani nawet nie potrafisz znaleźć pierwszej lepszej hurtowni na googlach to w tym biznesie nie masz szans. O przerażającej konkurencji chyba już nie musze nawet wspominać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nie straszcie tak chłopaka :D :D :D to cieżki kawałek chleba ale lepiej bedzie jak spróbuje swoich sił niż miałby wogóle nić nie robić.

Owszem, tylko jeśli ktoś chce rozkręcić biznes i zaczyna od zakładania tematu na forum, bo praktycznie wogle nie jest zorientowany w rynku to wielkiej kariery mu nie wróżę. Więc lepiej niech adam16v sobie to jeszcze raz przemyśli, żeby później nie było płaczu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Zastanawiam się nad zajęciem się handlem sprzętem komputerowym. Szukałem na necie adresów i cen w hurtowniach komputerowych ale narazie z mizernym skutkiem. Na początku brałbym napewno mało części. Proszę o jakieś rady.

Żywy przykład obywatela IV RP, czyli podajcie mi wszystko a najlepiej to jeszcze kase wyłóżcie za mnie, a zysk przelać na moje konto.

 

Ile będzie tu jeszcze takich topiców ? Bo z tego co widze to same biznesmeni w tym kaczogrodzie bedą, każdy chce zarabić 10k na miech i nawet z łóżka nie wstać.

 

Głupi temat to będzie głupia odpowiedź... Najlepsza hurtownia sprzetu komputerowego... VOBIS !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żywy przykład obywatela IV RP, czyli podajcie mi wszystko a najlepiej to jeszcze kase wyłóżcie za mnie, a zysk przelać na moje konto.

 

Ile będzie tu jeszcze takich topiców ? Bo z tego co widze to same biznesmeni w tym kaczogrodzie bedą, każdy chce zarabić 10k na miech i nawet z łóżka nie wstać.

 

Głupi temat to będzie głupia odpowiedź... Najlepsza hurtownia sprzetu komputerowego... VOBIS !

Niema głupich pytań a są tylko głupie odpowiedzi. Każdy jest cwany jak coś wie i potrafi skrytykować. A żeby się dowiedzieć trzeba pytać i szukać. Co to się każdy z wiedzą rodzi czy co??? A forum purepc traktuje jako dodatkowe źródło informacji. Myślę początkowo o jakiejś drobnej sprzedarzy przez internet a jak się będzie rozkręcać to też o lokalu. Wiem że to może śmiesznie brzmi bo najlepiej by było wpakować 30000 na inwestycje i zacząć z grubej rury, no ale ja niemam takich możliwości a od czegoś trzeba zacząć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niema głupich pytań a są tylko głupie odpowiedzi. Każdy jest cwany jak coś wie i potrafi skrytykować. A żeby się dowiedzieć trzeba pytać i szukać. Co to się każdy z wiedzą rodzi czy co??? A forum purepc traktuje jako dodatkowe źródło informacji. Myślę początkowo o jakiejś drobnej sprzedarzy przez internet a jak się będzie rozkręcać to też o lokalu. Wiem że to może śmiesznie brzmi bo najlepiej by było wpakować 30000 na inwestycje i zacząć z grubej rury, no ale ja niemam takich możliwości a od czegoś trzeba zacząć.

No dobrze, powiedzmy że ktoś znajdzie się na forum z takową wiedzą i co ? Powie Ci wszystkie tajniki biznesu żeby zrobić sobie konkurencje ?

 

Może najpierw zapoznał się z podstawami ekonomi i biznesu, a potem pytaj o coś sensownego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niema głupich pytań a są tylko głupie odpowiedzi. Każdy jest cwany jak coś wie i potrafi skrytykować. A żeby się dowiedzieć trzeba pytać i szukać. Co to się każdy z wiedzą rodzi czy co??? A forum purepc traktuje jako dodatkowe źródło informacji. Myślę początkowo o jakiejś drobnej sprzedarzy przez internet a jak się będzie rozkręcać to też o lokalu. Wiem że to może śmiesznie brzmi bo najlepiej by było wpakować 30000 na inwestycje i zacząć z grubej rury, no ale ja niemam takich możliwości a od czegoś trzeba zacząć.

Konkurencja sklepów internetowych jest tak wielka, że bez dobrej pozycji na rynku i większych nakładów finansowych na reklamę nie masz kompletnie szans. Jeśli nie masz obecnie pieniędzy na taką inwestycję to lepiej zacznij od czegoś innego niż handel sprzętem komputerowym. Jeśli znasz się np. na serwisie PC to może wartałoby zacząć budować wizerunek swojej firmy od tej strony, szanse na powodzenie zdecydowanie większe, a potem zawsze można rozszerzyć działalność.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nawet jako serwis trzeba miec spore zaplecze oraz znajomosci po hurtowaniach inaczej taki interes nie ma szans. Podobnie ze sprzetem dobra stajca lutowanicza to podstawa do tego jeszcze jakis porgramator wydatki na poczatek to kolo 1k .... kasy fiskalne ? jako samodzielny sklep jestes skazany na porazke, zus podatki itd mozesz jedynie kombinowac jako jakis podwykonawca ;] Przejrzyj allegro sprzet po cenach hurtowych podobnie proline Twoja dzialalnosc musiala by byc naprawde szeroka i musial bys posiada rzesze fanow by przy malych nakladach finanosowych otworzyc sklep z prawdziwego zdarzenia ;]

Edytowane przez Linoge

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ponadto w Polsce jest recesja, ludzie kupują, ale nie są to takie ogromne ilości jakich się wszyscy spodziewamy. Praktycznie wszyscy mają już komputery, które działają, więc po co im rakiety. Zapaleni gracze albo inni zajmujący się OC szukają lepszego sprzętu. Nie jest to chyba dobry pomysł, ale jeśli chcesz - spróbuj.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę początkowo o jakiejś drobnej sprzedarzy przez internet a jak się będzie rozkręcać to też o lokalu.

Większość cen na allegro to hurt + 5% ;) Można z tego wyżyć, pod warunkiem że nie płacisz podatku i składki ZUS.

Wiem że to może śmiesznie brzmi bo najlepiej by było wpakować 30000 na inwestycje i zacząć z grubej rury, no ale ja niemam takich możliwości a od czegoś trzeba zacząć.

30k PLN to cieniutko, a przy niskich obrotach będziesz miał w hurcie ceny takie jak inni w detalu. Można się bawić w sprzedawanie przez allegro samych "hiciorów" (najwyższe przebicie, i tak dużo mniejsze niż np. na spożywce czy chemii), ale po roku zobaczysz że nadal nie masz kasy na coś większego niż walizka z pieczątką ;) Sklep w którym jest na półce towaru za ~50k PLN wywołuje u klientów reakcję "ale tu pusto" :P

Jedynie serwis, i to z dobrze wybraną lokalizacją, ma szanse przeżycia przy takim kapitale ... tez marne szanse, ale ma :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I to serwis z dojazdem do klienta, wiec po pierwsze nie sam, a po drugie wtedy dochodza koszty auta.

Jeszcze jest mozliwosc netu radiowka dostarczania po odkryciu miejsca gdzie nie ma a ludzie nie maja wymagan do predkosci zeby dalo sie zrobic w tydzien backup internetu, tacy zwykli luserzy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Zastanawiam się nad zajęciem się handlem sprzętem komputerowym. Szukałem na necie adresów i cen w hurtowniach komputerowych ale narazie z mizernym skutkiem. Na początku brałbym napewno mało części. Proszę o jakieś rady.

Po 1. jesli nie masz dzialanosci gospodarczej nikt Ci nic w hurtowni nie sprzeda, zeby zostac partnerem handlowym musisz przeslac rozne papiery o prowadzeniu takowej, wtedy moze zobaczysz jakis cennik.

Po 2. zeby miec jakis rabat na podzespoly musisz wykazac niemale obroty, a tych jak sam wspominasz mial nie bedziesz

Po 3. sklepy ktore ja znam maja marże zedu 3-5%, to pozwala byc konkurencyjnym, a utrzymuja sie dzieki sprzedanej ilosci

Po 4. na otwarcie malutkiego sklepiku potrzebujesz minimum 100 tys, mi przez rece sie dziennie przewija sprzet w firmie za 30tys a to tylko kropla w morzu stanow magazynowych

Po 5. Nie masz zielonego pojecia o tym co chcesz zrobic

 

Wnioski: poszukaj normalnej pracy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po 4. na otwarcie malutkiego sklepiku potrzebujesz minimum 100 tys

bzdura do kwadratu... powiedz mi po co Ci to 100tyś zł... uzasadnij.

zniechęcacie tylko ludzi do otwarcia własnego biznesu, pewnie najlepiej zapierdzielac za 800zł u kogoś, co do sklepu i jego powodzenie to wiele zależy od rynku na jakim chcesz działać ... marża przeważnie 5-7 % zależy na jakim sprzęcie i czy jest to sprzet na promocji... jak widzissz cos w sklepie internetowym na promocji to jest to zazwyczaj 3%

Edytowane przez slavOK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odcinek pt. 'serwis komputerowy' programu Firma emitowanym w telewizji TVN - da ci ogólny zarys tego typu przedsiewziecia. Jesli link w poscie narusza w jakis sposob regulamin forum prosze o jego usuniecie. Dodalem go w dobrej wierze :)

Edytowane przez Slow

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bzdura do kwadratu... powiedz mi po co Ci to 100tyś zł... uzasadnij.

zniechęcacie tylko ludzi do otwarcia własnego biznesu, pewnie najlepiej zapierdzielac za 800zł u kogoś, co do sklepu i jego powodzenie to wiele zależy od rynku na jakim chcesz działać ... marża przeważnie 5-7 % zależy na jakim sprzęcie i czy jest to sprzet na promocji... jak widzissz cos w sklepie internetowym na promocji to jest to zazwyczaj 3%

1. wynajecie lokalu w dobrym punkcie skromne 30m to jakies 1500-2000/mc(zalezy od miasta) przewaznie do remontu (kolejne koszta z 500zl) do tego dochodza rachunki (telefon, net, energia, 500zl/mc to malo),

2. okal musisz wyposazyc w jakies gabloty/witryny (takie w ktorych jest tylko lada i nic wiecej nikt nie kupuje) gablota o wymiarach 1mx2mx0.5m to jakies 400zl a przydalo by sie kilka (minimum 2000zl) do tego jakas lada, zykle regaly(1000zl)

3. Musisz zabezpieczyc przed wlamaniem okna, drzwi + jakis system alarmowy (3000-4000zl)

4. Zakladasz dzialalnosc gospodarcza (oplaty ztego tytylu okolo 1000 - dokladnie nie pamietam) do tego zus (skladka przez rok obnizona o polowe - 350zl/mc, majac dzialanosc musisz miec ewidnecje sprzedazy (kasa fiskalna - 2000zl za taka skromna, nie wiem czy wystarczy do takiego sklepu)

5. Musisz cos wyeksponowac (13000zl wydales wczesniej wiec zostaje 17000 z tych 30000) kupisz ze 2 monitorki , 2 obudowy, kilka plyt gl, kart g. polozysz to na witryne i stwierdzisz ze sklep jest pusty, a gdzie towar dla ewentualnych klientow??? zakladajac ze bedziesz mial klientow od poczatku to sprzedasz to co masz na wystawie, po poludniu moze przyjsc klient a Ty juz nie bedziesz mial mu co zaoferowac, chyba ze wlasna herbate z termosu i komp na ktorym pracujesz.

6. Do tego trzeba miec jakies pojecie o prowadzeniu dzialanosci ( zalozciel tematu raczej takowej nie posiada, podatki, ksiegowosc itp) bo zbankrutujesz jeszcze zanim cokolwiek ruszy,do tego dochodzi miazdzaca konkurencja, sam wprowadzeniu takiego sklepu sobie nie poradzisz, musisz miec chociaz jednego pracownika (obsluga kilenta, zamowienia towaru, wysylka na serwis wadliwych produktow, pensja dla niego kolejne podwojne koszty - do kazdej zlotowki zaplaconej pracownikowi placisz zlotowe z tytulu skladek itp)

 

Apropos kolegi i linku o serwisie komputerowym, tego odcinka akurat nie widzialem ale za to widzialem ciekway o zwyklej malej budce z jedzieniem fastfood i tam 30000zl to jest na otwarcie ;)

 

7. Wnioski: tych juz chyba pisac nie musze...(czy jednak? ;) )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prosze bardzo - koszty.

Internet 60 -150zł /mc

Telefon 140-200zł /mc

Lokal (jak sie ugadacie to prąd i woda gratis) 1200zł /mc (ale centrum miast to juz nawet 5000tys. a nowe lokale w centrach handlowych to nawet 13 000..

 

Na półkach musisz mieć przynajmniej za 50k towaru a i takbedą docinki

ze tu pusto, ze wszystko na zam itd...

 

Najlepiej otworzyc sklep pod jakąś banderą ale to kosztuje. czasem tez kazą sobie placic na m/c za uzyczenie ich nazwy..

 

Pracuję w sklepie komputerowym i widzę jak powoli ten sklep upada.. ludzi kupuja coraz czesciej notki, pda.. wydaje sie ze jest postęp.. ano jest postęp.. tylko ze sklepy dostają po tyłku .. bo na notkach jest 3-4% , czasem 6%..

Mozna zyc tylko z obrotów, a to jest problem.

Pozatym pamietajcie o serwisach.

Prawo w polsce jest glupio skonstruowane..

 

Pamietajcie tez o pracownikach. Moj kolega w zaprzyjaznionej firmie w tym samym budynku gdzie my mamy serwis pracuje po 8 godzin + soboty. a robi wszystko - od magazynu, po rozliczenia, oczywiscie sprzedaz a skonczywszy na sprzątaniu.. Jesli znajdziecie takiego glupiego pracownika który za psie grosze bedzie pracowal jak on to ok.. ale w normalnej firmie powinno być przynajmniej 2 pracowników.

Jedna osoba nie jetw stanie pomoc w zlozeniu kompa, obslugiwac ludzi z "ulicy" i jeszcze dlubac przy serwisie...

 

Czyli razem ok 5000 kosztów..

A by cos zarobić musicie przerobić towaru przynajmniej za 90 000 brutto...

 

Pamietajcie ze w wiekszosci miejscowosci istnieje juz duza konkurencja, a ludzie boją sie nowych jednoosobowych firm - bo juz sie napatrzeli jak firma upada a kompy sie psują :/

 

Jedyne co moge polecic - to uslugi graficzne, webmastering, lub dzierzawa serwera.. to chyba najciekawsze rozwiazanie do 30k - kupic porzadny serwer, wykupic megałącze, i zacząc tworzyć strony z wlasnym hostingiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. wynajecie lokalu w dobrym punkcie skromne 30m to jakies 1500-2000/mc(zalezy od miasta) przewaznie do remontu (kolejne koszta z 500zl) do tego dochodza rachunki (telefon, net, energia, 500zl/mc to malo),

zgodze się lokal trzeba wynajac... chyba, że ma sie swój ok.

 

2. okal musisz wyposazyc w jakies gabloty/witryny (takie w ktorych jest tylko lada i nic wiecej nikt nie kupuje) gablota o wymiarach 1mx2mx0.5m to jakies 400zl a przydalo by sie kilka (minimum 2000zl) do tego jakas lada, zykle regaly(1000zl)

to da się zrobić dużo taniej płyta wiórowa jest tania, są zakłady co tną na miarę, wystarczy troszku umiejetnosci manualnych i można samemu poskręcać.

 

3. Musisz zabezpieczyc przed wlamaniem okna, drzwi + jakis system alarmowy (3000-4000zl)

myślę że wystarczą zwykłe drzwi i okna (nie koniecznie antywłamaniowe) + system monitoringu i ubezpieczenie czyli też można taniej.

 

4. Zakladasz dzialalnosc gospodarcza (oplaty ztego tytylu okolo 1000 - dokladnie nie pamietam) do tego zus (skladka przez rok obnizona o polowe - 350zl/mc, majac dzialanosc musisz miec ewidnecje sprzedazy (kasa fiskalna - 2000zl za taka skromna, nie wiem czy wystarczy do takiego sklepu)

opłaty ok... kasa fiskalna ? a po co ? może prościej - program do obsługi firm np. cos z oferty cdn'u do tego drukarka fiskalna i jestesmy w domu.

 

 

5. Musisz cos wyeksponowac (13000zl wydales wczesniej wiec zostaje 17000 z tych 30000) kupisz ze 2 monitorki , 2 obudowy, kilka plyt gl, kart g. polozysz to na witryne i stwierdzisz ze sklep jest pusty, a gdzie towar dla ewentualnych klientow??? zakladajac ze bedziesz mial klientow od poczatku to sprzedasz to co masz na wystawie, po poludniu moze przyjsc klient a Ty juz nie bedziesz mial mu co zaoferowac, chyba ze wlasna herbate z termosu i komp na ktorym pracujesz.

Wystarczy za tyle, na sklepie wystarczą podstawowe rzeczy, jakies swiecace [ciach!]ły, stojaki z tuszami do drukarek płytki itd. juz robis się inaczej... co do sprawy towaru to wieksze zamowienia można realizować na dzień nastepny, umowa z DHL czy inna firma kurierską i jest ok. nie trzyma sie sprzetu na sklepie.

 

trzeba szukać alternatyw by ciąć koszty.

 

mysle, że na taka podstawe nie potrzeba 100tyś zł.

 

oczywiście by nie być takim super optymistą musze dodać, że to moze być niewypał bo takie sklepiki juz nie są opłacalne dziś by zarobić w tej dziedzinie trzeba robic wszystko, od grafiki web poprzez serwis sklep itd dobrą sprawą jest też serwis kas fiskalnych itd. ale trza mieć uprawnienia.

Cieżko jest ale zawsze warto spróbować. A no i tak jak mowiłem wczesciej, dużo zależy od tego gdzie masz zamiar prowadzic działalność... najlepiej to przeprowadzic badanie rynku czy jest zapotrzebowanie, zrobic analize SWOT oraz BiznesPlan... może starać się o jakaś dotacje z UE, trzeba kombinować, taka jest nasza polska.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzisiaj odebrałem topowerka ze sklepu internetowego...

 

i zdziwko na maxa- obskurny pokoik w biurowcu takimn dosc starym 2 biurka z kompami kupa kartonow masterlinak troche sprzetu na podlodze i wszystko...sklep internetowy...

 

znalzłem cih bo są bardzo wysoko pozycjonowani w google-wpisałem topower p3 poznań i mi wyskoczyli na 1 czy 2 miejscu...

 

Raczej kolesie kupy kasy nie zbijają ale jak widac mozn zacząś skromnie- dobrze zrobiona strona, tani towar i dobre pozycjonowanie i mozn zaczynac...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najtansza drukarka elzab - 2700 :-> wiec nie tak w domu

I bardzo jestem ciekawy jak wyobrazasz sobie bez dobrego alarmu i szyb antywlamaniowych sklep. Tam gdzie pracowalem byly dwa wlamy, byly kraty na oknach to je autem - jakims fiatem cc wygieli - a potem plytka chodnikowa - i jak byly zwykle szyby polecialy od razu i zwineli co sie dalo.

Po zamontowaniu antywlamaniowych alarm sie wlaczyl przy pierwszym dupnieciu w szybe, ktora wytrzymala to i patrol ochrony z monitoringu dojechal na czas.

(inna sprawa ze ci zlodzieje byli wyjatkowymi debilami bo po 1 zostawili swoja krew bo sie pochlastali o lcd i laptop zwineli bez zasilaczy :-> )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak...

Nie chce Cie zniechęcać ,ale daruj sobie ten sklep...

Proponuje POWAŻNIE.Jak sklep,to z iinej branży.Moze akwarystyczna,filatelystyka,książki.

Sam prowadze sklep.Z moją wiedzą NIGDY w życiu nie zacząłbym teraz takiej dzisłalności.

Jak czytam jak ktoś pisze o marzach itp,to smiac mi sie chce ,bo nie ma o tym pojęcia.

 

Zeby być konkurencyjnym w internecie trzeba sprzedawać z marżą ujemna:)Czyli kupujesz w hurtowni z "X",a sprzedajesz za "X" minus jeden%,albo jeszcze z wieksza marzą.

Wydaje sie to iiracjonalne,ale tak jest.Nie bede wchodził w szczegóły.

 

MAMy obroty ok 10mln. rocznie i naprawde wiem jaki to ciezki kawałek chleba.

 

Chyba na dzisiaj lepszym biznesem jest otworzyc Kebaba,włozyc 3 maszynki do srodka i cieszyc sie życiem:)

 

Pozdrawiam wszystkich.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odstaw koparkę bors, bo ewidentnie nie umiesz jej używać. Wrzuć na luz, zaciągnij ręczny i spójrz na datę tego tematu.

 

Pozdrawiamy Bors-uka - kopacza forumowego z dziesięcioma milionami PLN obrotu:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...