Skocz do zawartości
Gość

Abit Kn9 Series - Kn9 Kn9s Kn9 Ultra

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

jakis czas temu zmuszony zostałem do wysłania płyty głównej, oraz karty graficznej (walnieta byla karta graficzna, ale nie bylem o tym w 100% przekonany, więc wyslalem tez płyte). Po jakis 2 miesiącach czekania (btw. nie polecam apollo.pl - ich serwis ssie ;p) dostałem nową kartę graficzną (fabrycznie zapakowana), oraz nowa płyte glowna - KN9 Ultra (poprzednio mialem KN9). Jest tylko jedno ale - płyta była wysłana w MOIM pudełku (tym ktorym wyslalem im "uszkodzona" płyte), bez zadnych instrukcji, płytek.

Mam więc prawo podejzewac, ze wzieli jakas pierwsza lepsza uzywana plyte co mieli pod reka i mi wysłali.

 

Jednak nie o tym - gdy tylko dostałem przesyłkę z płytą wziąłem sie do składania komputera. Co sie okazało? Komp nie wstaje, nawet do biosu nie wchodzi - wiatraczki się kręcą, ale nic poza tym.

Na początku stawiałem wadę płyty, lecz chciałem się upewnić i zaniosłem kompa do osiedlowego sklepu komputerowego - zeby sprawdzili ktore elementy sa uszkodzone.

 

Jakiez bylo moje zdziwienie, gdy okazało się ze RAM padł..... Na nowych kostkach komp sie odpalił bez problemu (no, prawie :P)

 

Jednak tutaj zaczęły się kolejne problemy - wiem o tym ze po instalacji nowej płyty, trzeba reinstalowac system - wziąłem się wiec za instalacje visty.

Instalator wywalał się w losowych fragmentach instalacji. Znalazłem jednak w necie pomoc - na forum abita ktos pisal zeby podniesc napiecie RAM-u na 2,0V co tez zrobiłem.

System się zainstalowal, jednak pod koniec instalacji sam się wyłączył! (podczas "sprawdzania wydajnosci systemu", czyli duzego obciązenia systemu).

 

Wtedy moje podejrzenie padło na temperature CPU i reszty - zainstalowalem speedfana i ogladalem odczyty temperatury podczas katowania systmeu orthosem.

Temperatura była kosmiczna - w stressie dochodziła do 90 stopni i komp wyłaczal się.

Wiem o tym ze czujniki temperatury w serii KN9 sa walniete (w mojej starej KN9 tez wariowaly, ale nie az tak), więc wylaczylem automatyczne wylaczanie kompa przy 90 stopniach.

 

Teraz tez wlaczylem orthosa - przy otwartej obudowie i wszystkich wiatraczkach na full:

Testowalem przez 6h i system sie nie zawiesił ani nie wylaczyl - temperatura wg. speedfana - 100 stopni

Zmierzylem rowniez temperature miernikiem uniwersalnym - przy 20 stopniach temperatury pokojowej miernik pokazuje 15 stopni :D

Wiem ze odczyt moze byc lekko zaburzony przez przeciag w obudowie, ale chyba wyczułbym ręką grzejnik o temp 100 stopni :D

 

Zamknalem bude i odpalilem znowu orthosa (przypominam - wylaczony auto-shutdown w biosie) efekt? po jakis 10min system sie wylaczyl.

W logach speedafana odczytalem ze temp skoczyla do 130 stopni....

 

 

Teraz pytanie - dlaczego się wylaczyl? :D czy moze poza tym biosowym zabezpieczeniem jest cos jeszcze?

Czy to moze inny element jest uszkodzony - jezeli tak to jak to ocenic?

 

 

Specyfikacja w sygnaturce dotyczy starej konfiguracji, zmiany jakie zaszły to:

MOBO: KN9 Ultra (najnowszy bios)

Grafika: GIGABYTE 9600GT

RAM: 2x1GB Kingstona 800Mhz (wersja mini, taka, o polowe nizsza od normalnych kostek)

 

PS. Aha, zapomnialem dodac: podczas czyszczenia procka ze starej pasty termoprzewodzacej uzylem (wiem, nie powinienem) rozpuszczalnika (benzyny lakowej), przy czyszczeniu troszke (naprawde niewielka kropla) spłynela z metalowej obudowy procka na płytke drukowana - teoretycznie nie powinno to nic zmienic, ale informuje Was, moze cos to pomoze

 

PS2. Wszystkie testy na nie podkręconym systemie, jedyna zmiana to napiecie na RAMie

 

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Axadiw

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Montował ktoś niebieskiego Zalmana na KN9? Jak tak to jak się sprawował?

nforce4 + zalman = piekarnik ;] Bez dobrego nawiewu, nawet nie próbuj. Do pasywnego chłodzenia polecam hr-05, na allegro można bardzo tanio wyhaczyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nforce4 + zalman = piekarnik ;] Bez dobrego nawiewu, nawet nie próbuj. Do pasywnego chłodzenia polecam hr-05, na allegro można bardzo tanio wyhaczyć.

Ok, wezmę to pod uwagę :D. Widzę, że masz zamontowanego hr-05. Powiedz, o ile stopni Ci temperatura spadła?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, wezmę to pod uwagę :D. Widzę, że masz zamontowanego hr-05. Powiedz, o ile stopni Ci temperatura spadła?

Szczerze mówiąc, to nie pamiętam :lol2: Tak dawno go montowałem...;]

 

Leborg> zapodasz fote jak wygląda tandem hr-01 i hr-05 na abicie?

3169374[/snapback]

Jak dla mnie standardowy cooler działa świetnie nawet przy O/C

Jasne, że działa dobrze. Tylko po co robić sobie grzejnik w budzie?

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jasne, zwykły hr-05 również pasuję bez problemu. Ja musiałem wybrać wersje sli, z racji instalacji 03 na plecach karty graficznej. Różnica między nimi jest raczej marginalna.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładnie poszły pamięci, jakie to kości?

już miałem te kości reklamować A-data Ddr2 2x2gb Extreme Edition Vitesta 1066+mhz Cl5 bo na DFI nie robiły gwarantowanych 533mhz max co zrobiłem na DFI to 470 mhz

przełożyłem do KN9 i sie mocno zdziwiłem memtest przeleciał 4 godziny i zero błędów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, miałbym pytanie co do tego biosu 1.5. Niedawno wymieniłem płyte na KN9, mam bios 1.4 i jest problem ze stanem wstrzymania tzn jak sie sie budzi :) to moznik ustawiony jest na 5. Dopiero po restarcie wszystko wraca do normy. Czy w biosie 1.5 cos takiego wystepuje?

pozdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja nie wiem co się dzieje.. płyta kiedys chodziła mi stabilnie na ustawieniach jak w sygnaturze (nie pamiętam dokładnie HTT i dzielnika). Potem przesiadłem się na laptopa, a dla rodziców skręciłem HTT do 230MHz na mnożniku 9.5

 

dziś próbuje podkręcać.. i na 240 płyta padła (pomogło przełożenie kości do pomarańczowych banków). Wyżej nie chce iść. Proc jest na 1.425V, ramy na 2.0V. Jakieś pomysły?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdz na róznych dzielnikach lub odpal pc bez kości Ram (na chwile) i wyłącz.

Włóż kostki do slotów. U mnie pomagało jak plyta łapała sciane na 267mhz gdy kostki siedziały w czerwonych slotach.

 

Jesli nie zadziała. To nie zaszkosci wyczyscic cmos.

Edytowane przez PawloHT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

system to XP, ale na ustawieniach wyższych niż 230 najpierw komp w ogóle nie startuje (tylko czarny ekran), a potem mam komunikat w biosie, że przechodzi w safe-mode.

 

ehh.. myślałem ze zdobędę trochę dodatkowej mocy do renderowania (bo sie mi będzie animacja robić kilkadziesiąt godzin), ale chyba poszukam sposobu jak użyć do tego celu GPU..

Edytowane przez ainaruth

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a próbował ktoś wsadzać X2 7750+ do kn9? jest w ogóle sens? odpali komp?? :> czy lepiej x2 6000+??

 

bo mam brisbane na 2.85GHz i tak sobie myśle czy przesiadka by coś dała

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja ci powiem że mój Bri właśnie jest ograniczony przez BOX-owe chłodzenie, w stresie temp pod 60'C podchodzi. A potenciał te procesory mają niezły, a F3 jeszcze większy nawet - niemniej ich wydajność jest dziś mocno średnia, nawet na ~3000 MHz. Ja się osobiście do wymiany szukuję, bo inwestować się nie opłaca w AM2 już - szczególnie w Kn9, bo Abit nie żyje i nowych biosów nie będzie.

Edytowane przez Nicolass

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakich driverow uzywacie do Nf4? Jak zmienilem dysk na sata, czasami system potrafi sie rebootnac przy wlaczaniu. Albo przed chwila przy zapisywaniu save'a jak gralem w Max Payne'a.

 

// ooops, zapomnialem powiedziec, ze win xp 32 :)

Edytowane przez d0b0c0p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...