Skocz do zawartości
Gość

Abit Kn9 Series - Kn9 Kn9s Kn9 Ultra

Rekomendowane odpowiedzi

był 1,6 biosik ale nawert na tych nowych maja uzytkowiny problemy poczytaj na forum usa, sporo płyt wiara z usa odsyła z nr rma do serisu głownego i dostaja nowe mobo \tak jak by pewna partia była wadliwa czy coś :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

był 1,6 biosik ale nawert na tych nowych maja uzytkowiny problemy poczytaj na forum usa, sporo płyt wiara z usa odsyła z nr rma do serisu głownego i dostaja nowe mobo \tak jak by pewna partia była wadliwa czy coś :(

Czyli jak narazie DFI pozostaje najlepszym wyborem...tyle, że jest droga i trzeba dorzucić te conajmniej 30zł na nowe chłodzenie chipsetu, bo seryjne hałasuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety, ale prawda jest taka, że to nForce 5 jest tak złupiony i dlatego jest tak mało płyt pod AM2.

Swoją drogą jeśli nie wyjdzie nic godnego uwagi za jakieś 2-3 miesiące to opuszczam AMD, bo nie mam zamiaru czekać na cuda, które mnie zadowolą w pełni rok czy dwa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety, ale prawda jest taka, że to nForce 5 jest tak złupiony i dlatego jest tak mało płyt pod AM2.

Swoją drogą jeśli nie wyjdzie nic godnego uwagi za jakieś 2-3 miesiące to opuszczam AMD, bo nie mam zamiaru czekać na cuda, które mnie zadowolą w pełni rok czy dwa.

hmm.. przeglądałem już.. fakt - masa problemów :/ miałem nadzieję ale wyleczyłeś mnie z niej. jednak KN9.

teraz pytanie: jakie pamięci do niej?

oczywiście im niższe CL tym lepsiejsze ale.. przecież chyba niekoniecznie trzeba płacić za Geile Ultra ;)

wiem że sporo userów korzysta z GoodRAM PRO ale na mnie GoodRAM działa jak ECS na serwisanta ;)

 

wybór marek mam taki:

 

Elixir

Geil

GoodRam

IMRO

KINGMAX

Kingston

 

które polecacie i dlaczego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Good ramy 667 na micronach d9 poleca spokojnie na 800 wszystko zależy jakie kostki trafisz, ja miałem corsarki value te najtansze i na 870 mhz szły ale na bank nie były to d9 ;( Co ciekawe co iiny kąplecik na d9 miałem to inaczej się zachowywał ??, z gskillami HZ miałem problem musiało sporo volt dawać i luzować alphy bo nie było stabilnie, teraz mam cruciale 1000 mhz na gościnnych wystepach i wszystko smiga super a prywatnie mam 2 gb teem;ów na micron d9gmh.

Czy ktoś majstrował z alphami i dybadał które daja najwieksza stabilnośc ich zmina przy oc ?? ten parametr co jest w ms ja dla 2 gb musze miec 127,5 i wtedy jest stabilnie i ok mnijsze wartości i mam głupawki ;(

Edytowane przez VIRU$

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a czy KN9 ma piny IR?

 

to może w biosie chociaż ktoś sprawdzi czy jest IRda..

 

cholera.. chyba nie ma bo w manualu ze strony Abita nie znalazłem :(

no w tej wersji na nf4 nie ma ;(

 

p.s. c

- czy ktos na kn9 wsadzał opka 1212 lub 1012 tego z 2 x 1 m l2 ?

- jakie stery uzywacie do kn9 i do muzycznej karty integry

Edytowane przez VIRU$

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie.. gdzie w tej płycie zmienia się dzielnik dla pamięci? czy to ustawienie taktowania 400/533/677/800?

 

..i gdzie można zmienić mnożnik proca na niższy? bo nie widzę takiego ustawienia :/

Edytowane przez dymy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mnożnik:

2466516[/snapback]

aaa.. więc to ta ostatnia pozycja :) bałem się że to jakieś sterowanie napięciem i coś spalę.

 

warto podnosić napięcie takich ustawień jak:

 

-CPU VDDA

-HyperTransport

-DDR2 REF

 

będą różnice w oc?

Edytowane przez dymy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

thx :) poprostu dla Sempa to ustawienie się nie pokazuje :/

aaa.. więc to ta ostatnia pozycja :) bałem się że to jakieś sterowanie napięciem i coś spalę.

 

warto podnosić napięcie takich ustawień jak:

 

-CPU VDDA

-HyperTransport

-DDR2 REF

 

będą różnice w oc?

Sprawdź sam jak Twój sprzęt reaguje na podnoszenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

-CPU VDDA

-HyperTransport

-DDR2 REF

 

będą różnice w oc?

Pierwsze to nie mam pojęcie czy coś pomaga, drugie może pomóc delikatnie wyższe maksymalne HT osiągnąć, a o ostatnim czytałem, że czasem pomaga wyższe MHz na pamięciach osiągnąć, sam sprawdzić tych opcji nie miałem okazji na żadnej dotychczasowej mobo więc z doświadczenia nic powiedzieć nie moge.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze to nie mam pojęcie czy coś pomaga, drugie może pomóc delikatnie wyższe maksymalne HT osiągnąć, a o ostatnim czytałem, że czasem pomaga wyższe MHz na pamięciach osiągnąć, sam sprawdzić tych opcji nie miałem okazji na żadnej dotychczasowej mobo więc z doświadczenia nic powiedzieć nie moge.

dzięki :)

tak właśnie myślałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cholercia.. dalej nie kumam co z tymi dzielnikami :-|

prześledziłem ten temat i w zasadzie wszystko jest jasne ale..

 

nawiązując do tych ustawień w biosie:

 

mam proca na 8*345

DRAM Clock na 400 i Auto Optymize Bottom IO na Enabled

CPU-Z dzielnik dla pamięci pokazuje mi jako 8 i taktowanie pamięci jako 345

powiedzmy że chce podciągnąć pamięci do 800 - co i gdzie mam wpisać?

2750/800=3.4375 po zaokrągleniu mamy 3 - gdzie wpisać tą trójkę?

 

i o co chodzi z tym IO SPACE [31]:[24] :?:

Edytowane przez dymy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

800MHz to DDR jest, czyli musisz na dzielniku uzyskać 400MHz czyli to w przyblizeniu bedzie dzielnik /7 dla twojego ustawienia proca, ta płyta takiego raczej nie ma przy mnożniku procka 8x (potrzeba dzelnika 466MHz), czyli aby uzyskac 800MHz dla pamięci musisz ustawić procesor na 2400MHz (8x300MHz) i dzielnik 533 (/6) lub dopiero 3200MHz (8x400) i dzielnik 400 (/8). Inaczej równego 800MHz na pamięciach nie uzyskasz.

Edytowane przez hary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

800MHz to DDR jest, czyli musisz na dzielniku uzyskać 400MHz czyli to w przyblizeniu bedzie dzielnik /7 dla twojego ustawienia proca, ta płyta takiego raczej nie ma przy mnożniku procka 8x (potrzeba dzelnika 466MHz), czyli aby uzyskac 800MHz dla pamięci musisz ustawić procesor na 2400MHz (8x300MHz) i dzielnik 533 (/6) lub dopiero 3200MHz (8x400) i dzielnik 400 (/8). Inaczej równego 800MHz na pamięciach nie uzyskasz.

aha czyli w tej chwili pamięci pracują efektywnie 2*345=690 right?

a dzielniki zmieniam za pomocą DRAM Clock?

trochę mi to nie pasuje bo przecież nie mogą reprezentować stałych wartości skoro zegary różnych procesorów są inne :-|

wiec jak? czym zmieniam ten dzielnik?

 

nie bardzo też rozumiem "przy mnożniku procka 8x (potrzeba dzelnika 466MHz)" (?)

jakie 466? skąd ta wartość?

rozumiem że dzielnik to zaokrąglony stosunek wartości zegara procesora (całkowitej) przez zegar pamięci. tak przynajmniej zrozumiałem topic Xtreme Addict.

tylko nie rozumiem dlaczego Xtreme Addict najpierw pisze:

Występują w architekturze K8 następujące dzielniki:

 

- 250

- 233

- 200

- 183

- 166

- 150

- 140

- 133

- 117

- 100

 

a później:

 

Powiedzmy że mamy procesor A64 3000+ 1.8 GHz. Dzielimy częstotliwość procesora (a nie HTT) przez wartość memclock i po zaokrągleniu mamy dzielnik jaki ta wartosć memclock reprezentuje. Powiedzmy że chcemy zobaczyć jaki dzielnik będzie przy memclock 250 MHz i CPU 1.8 GHz - czyli: 1800/250=7.2 (po zaokrągleniu dzielnik dla pamięci 7).

 

i tu się gubię :/

jest tutaj jakaś dwuznaczność. najpierw pisze że są tylko takie dzielniki a później wylicza sobie 7 (?)

 

moje pytanie brzmi:

czy można swobodnie manewrować zegarem pamięci? tzn czy moge np próbować osiągnąć jakąś nietypową wartość? czy raczej są stałe wartości zegarów pamięci które mogę próbować - te które Xtreme Addict nazwał dzelnikami w architekturze K8? cholera - nic mi tu nie pasuje i nadal nie rozumiem których ustawiń mam tutaj użyć :/

Edytowane przez dymy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1* aha czyli w tej chwili pamięci pracują efektywnie 2*345=690 right?

2* a dzielniki zmieniam za pomocą DRAM Clock?

1* Dokładnie tak.

2* Dokładnie tak.

 

 

trochę mi to nie pasuje bo przecież nie mogą reprezentować stałych wartości skoro zegary różnych procesorów są inne icon_neutral2.gif

Bo nie reprezentują, dla mnożnika procesora x8 dzielnik 800 dzieli /4 (daje efektywne 800MHz dla pamięci przy procu @ def) a dla mnożnika procesora x9 ten sam dzielnik 800 dzieli już /5 (daje efektywne 720MHz przy procu @ def). Edytowane przez hary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1* Dokładnie tak.

2* Dokładnie tak.

Bo nie reprezentują, dla mnożnika procesora x8 dzielnik 800 dzieli /4 (daje efektywne 800MHz dla pamięci przy procu @ def) a dla mnożnika procesora x9 ten sam dzielnik 800 dzieli już /5 (daje efektywne 720MHz przy procu @ def).

aaa.. no właśnie - czyli on dobiera względem mnożnika proca - tak sobie właśnie jakoś to wyobrażałem :)

 

no fajnie czyli mam jasność - HTT już wyżej nie pójdzie na tym procu więc miło byłoby ustawić w biosie 533 i wtedy pamięci pojdą efektywnie na 917 - to chyba osiągalny wynik? narazie mam Elixira 800 i zastanawiam się przy jakim napięciu i tajmingach podoła (jeśli wogóle) :)

 

a o co chodzi z tymi wartościami - 250 233 200 183 166 150 140 133 117 100?

czy to są progi HTT dla których jakiś wewnętrzny dzielnik szyny np. PCI zostaje zmieniony? tak jak dla K7 100 133 166 200?

 

..i czy ktoś z userów KN9 zastanawiał się co zmienia opcja AUTO OPTYMIZE BOTTOM IO oraz IO SPACE?

Edytowane przez dymy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a o co chodzi z tymi wartościami - 250 233 200 183 166 150 140 133 117 100?

czy to są progi HTT dla których jakiś wewnętrzny dzielnik szyny np. PCI zostaje zmieniony?

To nie są żadne progi tylko dzielniki dla socketów 939 i 754 ;]

 

Nic tutaj zaden dzielnik szyny pci nie zostaje zmieniony, tylko dzielnik pamięci.

 

nie bardzo też rozumiem "przy mnożniku procka 8x (potrzeba dzelnika 466MHz)" (?)

jakie 466? skąd ta wartość?

rozumiem że dzielnik to zaokrąglony stosunek wartości zegara procesora (całkowitej) przez zegar pamięci. tak przynajmniej zrozumiałem topic Xtreme Addict.

tylko nie rozumiem dlaczego Xtreme Addict najpierw pisze:

Występują w architekturze K8 następujące dzielniki:

...

Pfff, nie wiem jak to już prościej wytłumaczyć, poprostu przyjął się taki standard nazywania dzielników przybliżonymi wartościami częstotliwości pamięci przy HTT=200MHz, fakt że wygodniej by było jakby zamiast 200MHz, 166MHz lub dla am2 przykładowe 800MHz, 667MHz poprostu bios pokazywał przez jaką wartość będzie dzielony zegar procesora, ale tak nie ma akurat ;] A ta wartość 466MHz to określona przezemnie teoretyczna nazwa dzielnika tego dzielnika którego potrzebujesz.

 

Powiedzmy że mamy procesor A64 3000+ 1.8 GHz. ...

 

i tu się gubię :/

jest tutaj jakaś dwuznaczność. najpierw pisze że są tylko takie dzielniki a później wylicza sobie 7 (?)

 

moje pytanie brzmi:

czy można swobodnie manewrować zegarem pamięci? tzn czy moge np próbować osiągnąć jakąś nietypową wartość? czy raczej są stałe wartości zegarów pamięci które mogę próbować - te które Xtreme Addict nazwał dzelnikami w architekturze K8? cholera - nic mi tu nie pasuje i nadal nie rozumiem których ustawiń mam tutaj użyć :/

Poprostu określa sobie jaka wartość dzielnika jest reprezentowana przez nazwe 250MHz dla mnożnika x9. Stąd te 7.

 

Możesz osiągnąć każdą wartość manewrując HTT, dzielnikami i ewentualnie mnożnikiem proca jeśli masz taką możliwość.

Edytowane przez hary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie są żadne progi tylko dzielniki dla socketów 939 i 754 ;]

 

Nic tutaj zaden dzielnik szyny pci nie zostaje zmieniony, tylko dzielnik pamięci.

Pfff, nie wiem jak to już prościej wytłumaczyć, poprostu przyjął się taki standard nazywania dzielników przybliżonymi wartościami częstotliwości pamięci przy HTT=200MHz, fakt że wygodniej by było jakby zamiast 200MHz, 166MHz lub dla am2 przykładowe 800MHz, 667MHz poprostu bios pokazywał przez jaką wartość będzie dzielony zegar procesora, ale tak nie ma akurat ;] A ta wartość 466MHz to określona przezemnie teoretyczna nazwa dzielnika tego dzielnika którego potrzebujesz.

Poprostu określa sobie jaka wartość dzielnika jest reprezentowana przez nazwe 250MHz dla mnożnika x9. Stąd te 7.

 

Możesz osiągnąć każdą wartość manewrując HTT, dzielnikami i ewentualnie mnożnikiem proca jeśli masz taką możliwość.

 

super - dzięki :) to naprawdę bardzo ważna informacja, której brakuje we wskazanym przeze mnie topicu. rozumiem że dla osoby zorientowanej takie informacje są zbędne ale jeśli ktoś nie ma rozeznania w "przyjętych" określeniach to gra słów bardzo komplikuje sytuację. oczywiście jestem pełen uznania dla pracy Xtreme Addict która bardzo mi pomogła :) jeszcze raz dzięki za sprostowanie - na pewno wielu z niego skorzysta :)

Edytowane przez dymy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(...)A i co do ramu to proponuje wam pobawić się z opcją TRFC ja mam 2 x 1gb i przy 127,5 wszystko smiga jak złe stabilnie wczesnij 2 dni z ramem walczyłem bo ta wartośc była za mala ! w ydajnosci nic to nie daje a w stabilnosci sporawo !! fabrycznie jest tam za mało ustawione !

zerknijcie tutaj: http://www.samsung.com/Products/Semiconduc...fc_20040506.pdf - inżynierowie samsunga ładnie wytłumaczyli dlaczego kostki 1GB muszą mieć 127,5ns a 512MB 105ns; fajnie też można przeliczać trfc dla płyt które mają ten timing określony w cyklach zegara

 

ja natomiast złożyłem dziś dla kumpla kompa na A64 3800+ / KN9 1.00 / 2x512MB OCZ Platinum 4-5-4-15 / szefu gps 450 - no i nie bootuje brzydal

 

zaraz przejadę się do kumpla pożyczyć inne memy (podejrzewam jakiś megazonk właśnie z nimi, ponoć OCZ są programowane pod intela) i zastartować, a jak się uda - zrobić flaszyk

 

UPDATE: flaszyk pomógł, sprzęt śmiga jak złoto :)

Edytowane przez meesha

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hi,

jak ustawiacie TRAS i trc na abicie, dajecie jak najmniejsze czy jakąś zaleznośc stosujecie np: tras=12 a trc=24 lub tras=10 i trc=20. Czy jest na to jakaś zależność czy nie. I jak macie trrd bo umnie przy roznych ramkach jest albo 5 lub 3 ale generlanie wydajnośc ta sama.

 

hi,

jak ustawiacie TRAS i trc na abicie, dajecie jak najmniejsze czy jakąś zaleznośc stosujecie np: tras=12 a trc=24 lub tras=10 i trc=20. Czy jest na to jakaś zależność czy nie. I jak macie trrd bo umnie przy roznych ramkach jest albo 5 lub 3 ale generlanie wydajnośc ta sama.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hi,

jak ustawiacie TRAS i trc na abicie, dajecie jak najmniejsze czy jakąś zaleznośc stosujecie np: tras=12 a trc=24 lub tras=10 i trc=20. Czy jest na to jakaś zależność czy nie. I jak macie trrd bo umnie przy roznych ramkach jest albo 5 lub 3 ale generlanie wydajnośc ta sama.

wzór na trc (row cycle time) jaki zawsze stosuję to trp+tras, czyli dla 4-4-4-12 ustawiam 16, a dla memek z mojego posta wyżej ustawiłem 19

 

wydłużanie trrd przydaje się wtedy gdy powoli docierasz do granic wytrzymałości memek i chcesz je jeszcze trochę pocisnąć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wzór na trc (row cycle time) jaki zawsze stosuję to trp+tras, czyli dla 4-4-4-12 ustawiam 16, a dla memek z mojego posta wyżej ustawiłem 19

 

wydłużanie trrd przydaje się wtedy gdy powoli docierasz do granic wytrzymałości memek i chcesz je jeszcze trochę pocisnąć

trc- mam powyzej 20 teraz 20 ba jak mialem małe to mi sie coś czasem wykrzaczał komp :(, mzoe za male napiecie miałem na ramie, a mzoe warto pokombinować tymi czasami co by max wydajności wydusić zz kompa ale raczej przyrost niewielki jest. TRRD mam teraz na 3 wczesnij 5 ale jakiejs wiekszej roznicy nie wiedze, spd mi wykrywa 5 ale jak mialem cruciale i g skille to na nich było 3 ? na teemach mam z spd 5 ?

Edytowane przez VIRU$

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...