Skocz do zawartości
Gość

Abit Kn9 Series - Kn9 Kn9s Kn9 Ultra

Rekomendowane odpowiedzi

A tak przy okazji, jest jakaś przelotka z 3-pin na PWM (4-pin)?

A możesz wyjawić mi ewentualny sens takiego rozwiązania? Sprawa jest taka sama jak z przelotkami 20->24 atx, kompletny nonsens, choć w przypadku wentyla może byłoby mniej negatywnych komplikacji. Z pustego i Salomon nie naleje. A po to masz na KN9 gniazdo 3pin obok 4pin, żeby móc spokojnie regulować każdy typ wentyla. Tylko ustaw faneq dla sysfan tak, aby jako punkt odniesienia traktował temperaturę cpu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O ile można wierzyć pomiarom czasu dostępu z Everesta to wyglądają u mnie następująco:

3-4-4-8 1T 640MHz - 53.1 ns

4-4-4-12 2T 818MHz - 47.8 ns

Co do różnicy 1T/2T to była ona wyraźna jak testowałem na Venice s939 z DDR, w przypadku Brisbane'a i DDR2 jest można powiedzieć pomijalna.

Widzisz - źle podszedłeś do kwestii.

 

Po pierwsze źle dobrane ustawienia.

Powiedz mi jaki jest sens testowania 8800GTX w 640x480 i 7300GT w 1280x1024 np w HalfLife 2 LC? Widzisz analogię do ustawień danych przez Ciebie?

 

I dwa - testowałeś to na Brisbane? Bo tam czas dostępu wpływa jescze bardziej poprzez wydłużone latencje cache poziomu drugiego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem Ciebie Daron w tej sprawie, ale...

Chodzi o to, że Im ( u mnie tez tak jest ) , że pamięci możemy ustawić na 1T przy 6xx, albo 2T przy 8xx. I porównując wydajność pamięci przy taich ustawieniach, to korzystniej wychodzi 8xx z 2T. Ja to testowałem na tym sprzęcie i tak mi wyszło we wszystkich testach. Niestety ich nie zapisałem. Poza tym dzielniki bardziej pasują przy tych mozliwościach CPU do 8xx...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurde ten ABiT zaczyna mnie denerwować. Jeśli nie zrobią inżynierowie pożądnego rozpoznawania SPD, albo tak, zeby były ustawiane luźniejsze timingi na starcie to już nie wiem co...

 

Na D19 już ani jeden GoodRAM mi nie chce wstawać. Musiałem się pożyczyć od focusa jakieś Patrioty i dopiero wtedy płyta raczyła się podnieść...

 

Masakra...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

GoodRam na Na D19 nie miałem ale sprawdzałem na różnych pamięciach takich marek jak Kingmax, Kingston, Geil, Elixir, a nawet GoodRam i nie było żadnych problemów więc jw. - raczej wina tych kości

Edytowane przez dymy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie, że nie bo na div800 śmigają jakieś 440-445MHz a na div667 już kosmitos niskie oc.

Dobieranie timingów to nie sprawa pamięci a płyty głownej panocki.

Zmienilies wszystkie timingi 'recznie'? Czy czesc jest na auto?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze źle dobrane ustawienia.

Powiedz mi jaki jest sens testowania 8800GTX w 640x480 i 7300GT w 1280x1024 np w HalfLife 2 LC? Widzisz analogię do ustawień danych przez Ciebie?

 

I dwa - testowałeś to na Brisbane? Bo tam czas dostępu wpływa jescze bardziej poprzez wydłużone latencje cache poziomu drugiego.

Raz: nie, nie widzę żadnych analogii między moimi ustawieniami pamięci a GeForce, szczerze mówiąc nie mam pojęcia o co Ci chodzi. :lol: Niby w którym miejscu te ustawienia są "źle dobrane"?

Dwa: Owszem, testowałem na Brisbane, wydawało mi się, że jasno to napisałem. A różnica w dostępie L2 Venice vs Brisbane to 4.3ns vs 4.9 (również wg Everesta bo jakoś nie mam nic innego czym mógłbym to zmierzyć).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie, że nie bo na div800 śmigają jakieś 440-445MHz a na div667 już kosmitos niskie oc.

Dobieranie timingów to nie sprawa pamięci a płyty głownej panocki.

A to ciekawe, umnie na div 800 mam mniejsze oc niż na 667 i na 800 musze dawac wiecej papu (volty) na ram. Ale to chyba kwestia alph które są dobierane na stałe dla poszczególnych div w tym abicie. Generlanie ten nowy biosik jest oki, wydaje mi sie że któres alphy mam mniejsze na nim niż na 1.1 ?, musze w moje zapiski luknąć. Grunt że wszystko stabilnie pracuje.

Edytowane przez VIRU$

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie, że nie bo na div800 śmigają jakieś 440-445MHz a na div667 już kosmitos niskie oc.

Dobieranie timingów to nie sprawa pamięci a płyty głownej panocki.

zdecyduj się o czym piszesz bo to już drugi topic w którym przez czytanie bez zrozumienia chcesz się spierać. miałeś problem z bootowaniem przy pamięciach na default (o ile dobrze pamiętam pisałeś o tym). teraz wracasz do tego tematu pisząc, że Twoje GR nadal nie wstaja na SPD i to wina kiepawej płyty.

 

odpisałem, że próbowałem różne marki i wstają bez problemu na default (SPD) więc to wina raczej GoodRama jak zresztą zauważył kolega nade mną (dodałem "raczej" bo masz jednak inny model płyty)

 

a Ty teraz urywasz się z oc i tajmingami :blink: to stary zdecyduj sie o czym chcesz pisać.. oc czy poprawny odczyt SPD?? zresztą widzę, że sam wiesz najlepiej i zastanawiam sie wogóle po co pytasz - prowokacja(?)

Edytowane przez dymy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zdecyduj się o czym piszesz bo to już drugi topic w którym przez czytanie bez zrozumienia chcesz się spierać. miałeś problem z bootowaniem przy pamięciach na default (o ile dobrze pamiętam pisałeś o tym). teraz wracasz do tego tematu pisząc, że Twoje GR nadal nie wstaja na SPD i to wina kiepawej płyty.

 

odpisałem, że próbowałem różne marki i wstają bez problemu na default (SPD) więc to wina raczej GoodRama jak zresztą zauważył kolega nade mną.

 

a Ty teraz urywasz się z oc i tajmingami :blink: to stary zdecyduj sie o czym chcesz pisać.. oc czy poprawny odczyt SPD?? zresztą widzę, że sam wiesz najlepiej i zastanawiam sie wogóle po co pytasz - prowokacja(?)

To już nie można pisać o dwóch problemach? :huh:

Problem z budzeniem się po CCMOS wystepuje i trudno - bez vmoda pewnie tego nie ominę.

Zwracam tym samym uwagę na problem, który występuje i być moze spotka kogoś jeszcze.

I nie mówię, ze nie wstają na SPD - nie wstają po CCMOSie - widzisz róznicę?

Płyta ustawia 533 5-5-5-18 2T, a SPD moich kości do 5-5-5-15 800.

 

Zjawiam się również z OC i timngami, żeby ponownie zwrócić uwagę na zbyt hardkorowe ustawienia timingów na niższych dzielnikach.

 

Czy wiem najlepiej? Do sprawy podchodzę problematycznie nie funboyowsko i to ratuje mnie przed paranoją, w którą niektórzy tutaj popadli.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@DaRoN: trzeba było kupić KN9 a nie KN9 SLi...nie popadałbyś w paranoję.

1)Nie kupowałem jej. Pozatym SLI ma DualLAN, z którego codziennie korzystam( i nie, nie mogę mieć toutera/switcha/huba)

2)A w czym jest KN9 SLI gorsza od zwykłej KN9?

Jedna jak i druga ma tyle samo wad co i zalet.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To już nie można pisać o dwóch problemach? :huh:

stawiasz go jako zaprzeczenie tego co odpowiedziałem - zupełnie bez sensu

 

Problem z budzeniem się po CCMOS wystepuje i trudno (...)

I nie mówię, ze nie wstają na SPD - nie wstają po CCMOSie - widzisz róznicę?

Płyta ustawia 533 5-5-5-18 2T, a SPD moich kości do 5-5-5-15 800.

czyli płyta ma problem z poprawnym odczytem SPD Twojej kości - i to na tyle duży, że ustawia wartości na których mbo nie wstaje, tak? no to przenieś się teraz w czasie i przeczytaj moje odpowiedzi - widzisz jakąś różnicę?

 

Zjawiam się również z OC i timngami, żeby ponownie zwrócić uwagę na zbyt hardkorowe ustawienia timingów na niższych dzielnikach.

chwała Ci, ale nie mąć bo tak opisujesz sprawy łącząc swoje problemy jakbyś na moment tracił wątek ;)

 

Do sprawy podchodzę problematycznie nie funboyowsko i to ratuje mnie przed paranoją, w którą niektórzy tutaj popadli.

i jak to mam rozumieć? zostawiam bez komentarza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co może być powodem, że od mniej więcej 320MHz na magistrali płyta nie wstaje? zmniejszałem mnożnik procesora, dzielnik pamięci na bardzo niskie a komputer się i tak nie włącza. jeden pisk i zima. czyżby aż tak kiepski egzemplarz? ponoć chodzą na 370MHz... :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co może być powodem, że od mniej więcej 320MHz na magistrali płyta nie wstaje? zmniejszałem mnożnik procesora, dzielnik pamięci na bardzo niskie a komputer się i tak nie włącza. jeden pisk i zima. czyżby aż tak kiepski egzemplarz? ponoć chodzą na 370MHz... :(

Po prostu więcej już nie potrafi :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wg mnie nie kiepski ale raczej w normie. z tego co ja zauważyłem to max zwykle ~330

nie twierdzę że na 370 się nie da ale ja takiego użytkownika który dobił do 370 na X2 (AM2) tutaj nie widziałem - może coś przeoczyłem ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a może to ja sobie coś ubzdurałem? ;)

 

heh, no cóż - pozostaje się z tym pogodzić. i wymienić pamięci - te Kingmaxy sypią się już na 420MHz przy standardowych timingach i wywalają błędy w memtescie. Geil 800 Ultra do tej płyty będą ok? niestety wybór ograniczony do oferty Pronoxu i Action (kingmax, kingston, twinmos, a-data, geil, goodram).

Edytowane przez _Dugi_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z sempronami to jak najbardziej możliwe :)

 

A możesz wyjawić mi ewentualny sens takiego rozwiązania? Sprawa jest taka sama jak z przelotkami 20->24 atx, kompletny nonsens, choć w przypadku wentyla może byłoby mniej negatywnych komplikacji.

oo to ciekawe - mogę jakiś link to tematów o negatywnych skutkach takich przelotek?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie przy htt 390 mobo już nie wstało, ale nie bawilem sie jeszcze w podnoszenie napiecia i zmiane mnoznika htt :P

IMHO nic nie da.

 

Moja nie reaguje na napięcia w ogóle. Nie wiem po co oni je tam wrzucili :D

 

BTW - na jakiej zasadzie trzeba ustawić CPU FanEQ bo kurde box non stop dopierdziela na max.

 

A niby FanEQ mam włączone.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

BTW - na jakiej zasadzie trzeba ustawić CPU FanEQ bo kurde box non stop dopierdziela na max.

polookaj za moim postem - przerabiałem ten temat

 

-------------------------z innej beczki

 

mój stary problem wraca :? tzn.:

na początku miałem w KN9 Semprona który całkiem ładnie się kręcił.

wszystko było dobrze do pewnego pięknego dnia kiedy w moim komputerze na stałe zagościł 7900GS.

proc był stabilny w SP2004, a ja bawiłem się akurat w oc karty. okazało się że choć na stockowych zegarach karta kończy 3dm06 to po przekroczeniu pewnej granicy w oc komputer zaczyna się wyłączać w trakcie testu i trzeba poczekać kilka sekund aby móc go znowu włączyć. kombinowałem więc z nawiewami i szukałem przyczyny. z dodatkowym nadmuchem na mostek albo okolicę cpu komp wyłączał się ale po dłuższym już okresie pracy w 3dm06 - czyżby coś się przegrzewa? na skręcony procu mogłem normalnie osiągać max karty (artefakty i freezy, żadnego wyłączania) - więc to nie karta. po pewnym czasie doszedłem do tego że to biosowe ustawienia FANEQ nie nadążały za rozgrzewającym się procem. po modyfikacji w końcu udało mi się na tym zapanować :)

zamknołem budę ale problem wrócił więc w trosce o ciszę wypracowałem kompromis

sporo obniżając napiecie na cpu - a co za tym idzie temperaturę i samo oc. wreszcie miałem spokój :)

 

ostatnio bawię się troszkę w oc X2 o.65. testowałem kilka egz. i starałem się znaleźć max. kombinowałem z napięciami i sprawdzałem nawet te bardziej ektremalne. w okolicach 1.65~7 (tyle max wrzucałem - wiem to baardzo duzo) komp właśnie tak się wyłączał po odpaleniu SP2004 - ok pomyślałem, za dużo i przegrzewamy się.

 

testowałem kilka kolejnych egz. i udało mi się zrobić na nich te 2.85~3GHz, przy napięciach w okolicach 1.45~48.

SP2004 jest stabilne. ale jeśli odpalę 3dm06 to komp się wyłącza. obniżam więc napięcie do powiedzmy 1.4~43 i szukam stabilnego oc. mam ~2.9 - odpalam 3dm06 i jest ok - przeszedł. zamykam więc budę i.. 3dm06 nie przeszedł. obniżam więc do 1.35 i oc 2.8 - jest ok, 3dm06 przechodzi przy zamknietej budzie (domyslam sie jednak ze przy oc karty znowu beda klocki jak przy sempronie - narazie mam Vistę i jej nie kręcę).

 

ostatnio, dosłownie na moment, wpadła mi w ręce karta Galaxy 7900GS SUPER - pomyślałem sprawdzę jak w smarku z moim Palitem. zrzuciłem proca do 2.7 i 1.35 coby się komp przypadkiem nie wyłączał, otworzyłem budę i puszczam mojego Palita na def i maxoc. gładko przeszedł te dwa testy. czas na Galaxy - wkładam odpalam 3dm06 na domyślnych zegarach i.. pyk - komp się wyłączył podczas testu! przy 1.35 i otwartej budzie! o mamo! niestety nie miałem już czasu na dłuższą zabawę tą kartą.

 

jednak temat wyłączania wrócił bo szukam optymalnego zegarka dla aktualnego proca na codzień. 2.926@1.425 w biosie mam stabilne SP2004 z zamkniętą budą. temperaturki rdzeni po kilku godzinach pracy SP2004 w dzisiejszy słoneczny i cuepły dzień wg programowych odczytów nie przekroczyły 43'C pod pełnym obciążeniem. gitara - pomyślałem :) zapuszczam 3dm06 i.. pyk komp się wyłączył :( cholercia - znowu napięcie/oc w dół?! a jak będę chciał kręcić karte to co?! skończę tak na stock ;) zapodałem core temp z 3dm06 i loguje przy jakiej się wyłącza. ostatni zapis - 32/31. dużo mniej niż z SP2004! max w całym logu to jakieś 40/37 przez kilka chwil a dominuje ~36. więc czyżby to nie proc?!płyta?! zasilacz?! zasilacz to chieftec 420DF z przelotką 20/24 ale kurczak ma wypasionego enermaxa i ten sam problem. jedyne co nas łączy to ta sama płyta i napięcia powyżej 1.4V. hmm - jaki to ma związek z kartą i jej obciążeniem oraz oc? czyżby mało mocy? a może jednak coś na samej płycie się przegrzewa? macie jakiś pomysł?

post-879-1176672351_thumb.jpg

Edytowane przez dymy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten twój chief nie jest najwyższych lotów, weź miernik w łapkę i sprawdź napięcia. Możliwe, że masz za słaba linie 12V. Ja bym obstawiał na zasilacz.

 

Przed AM2 miałem e63@3,4 GHz i 7900 GS do testów na swoim zasilaczu, kupiony za 52 zł ale ma 25A na 12V. W stresie i po oc napięcia stabilne jak skała, 5,05v i 12,15v. Jeśli komputer wyłącza się pod obciążeniem to pierwsze od czego trzeba zacząć to raczej zasilacz.

Edytowane przez bobson37

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm, na perwszy rzut oka wygląda to jakby zasilacz nie wyrabiał (zwłaszcza to co wspominałeś że trza jakiś czas odczekać), ale skoro inny użytkownik na innym PSU ma to samo to może być to co innego. Ten chief ma 18A na +12V jeśli się nie myle, troche mało, ale powinien uciągnąć. Masz podłączonego molex'a pod PCI-E?

 

Dwa, odrzucając zasilacz wygląda to faktycznie na to że coś się poci na płycie (też może na to wskazywać że komp nie chciał się włączać jakiś czas po "padzie"), nF4 jest dość mocno grzejącym się chipsetem, abit ma pasywke na nim, sprawdzaleś choć palcami jak wygląda temperatura tego chłodzenia?

 

Może to być też sprawka sekcji zasilania PCI-E (jeśli pominąć zasilacz), skoro po wlożeniu troche innej być może więcej ciągnącej karty zdycha, mogą się FET'y zgrzewać ale wydaje mi się to raczej mało prawdopodobne, chyba że wadliwy egzemplarz mobo.

 

Ale po pierwsze to tak jak ktoś napisał wyżej, najpierw skontroluj zasiłke pod obciążeniem.

Edytowane przez hary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...