Skocz do zawartości
Gość

Abit Kn9 Series - Kn9 Kn9s Kn9 Ultra

Rekomendowane odpowiedzi

Mam problem z podkręcaniem proca. Mam to co w podpisie. Wegług opisu egieldy sprawdzam wpierw ile może płyta [ciach!]a - HT daję na 3 x, ramy ustawiam na 400 MHz, mnożnik procesora na 5 x i HTT przy 250 MHz komp działa dobrze (przechodzi Super PI itp) ale już przy 260 MHz nie. Czy płyta nie może już więcej wyciągnąć? Proszę o odpowiedź.

 

PS. Pierwszy raz w życiu podkręcam.

A ustawiales timingi ram-ow recznie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ustawiałem. Jakie mam ustawić? Jakie jest bezpieczne napięcie procesora przy określonej częstotliwości?

Sprawdz na stock-u jakie masz ustawienia timing-ow. Mozesz to sprawdzic memset-em/systool-em. Do wyboru do koloru. Chociaz nie jestem pewien - jeszcze nie mialem do czynienia z tym ;) - sie powolutku szykuje.

 

// Co do napiecia to na Brisbane bym dawal max. 1.45-1.50 na codzien, nie wiecej ;). Chociaz powinien ci dociagnac min do 2700 mhz na 1.35 ;)

 

// Nie zapomnij zmienic Command Rate na 2T (to jest czesto przyczyna slabych osiagow ramu).

Edytowane przez d0b0c0p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest cos takiego(odczyt z Everesta):

 

DIMM1: Kingston 1 GB DDR2-667 DDR2 SDRAM (5.0-5-5-15 @ 333 MHz) (4.0-4-4-12 @ 266 MHz) (3.0-3-3-9 @ 200 MHz)

Najbezpieczniej ustaw 5.0-5-5-15 (powinny byc w takiej samej kolejnosci w Biosie - dla pewnosci mozesz sczytac nazwy z CPU-Z).

 

// Widze, ze masz 2x 1GB, wiec ustaw trfc 127.5 dla slotow, w ktorych masz ram.

Edytowane przez d0b0c0p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kurcze panowie ciagle jest problem z tym ladowaniem windowsa. juz nawet formata robilem bez zworki by dysk odrazu byl w trybie SATA2 i kilka resow chodzilo ladnie a potem winda zaczyna sie ladowac po 5 min. przelozenie zworki znow w tryb sata1 jeden przywraca spokoj doslownie na chwile i znow sie winda laduje kupe czasu. jakas losowa sprawa. moze nforce4 sie gryzie z zapisem prostopadlym czy jak.

 

poratujcie jakims rozwiazaniem, sterownikiem etc.

A dysk masz napewno sprawny?

52* na dysku to trochę dużo :blink: Daj jakiś nawiew na niego ;).

Ostatnio czytałem jakiś raport, gdzie było udowodnione, że żywotność dysku najmniej zależy od temperatury w jakiej pracuje(ofc chodzi o temperatury w granicach dobrego rozsądku - czyli nawet do 70C)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio czytałem jakiś raport, gdzie było udowodnione, że żywotność dysku najmniej zależy od temperatury w jakiej pracuje(ofc chodzi o temperatury w granicach dobrego rozsądku - czyli nawet do 70C)

Podlinkuj? IMO to teoria trochę bezsensu ale jak by były tam jakieś sensowne argumenty... 70* to Twoim zdaniem granice rozsądku? Mój był niestabilny na >50 :huh:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie pamiętam, czy to o tym raporcie czytałem, ale chyba tak (a kurde nic nie pale :/ )

http://www.virango.pl/?q=node/556

 

Co do tempy, że Twój był niestabilny...

Określiłbym to tak: czyjka była w innym miejscu niż np. procesor sterujący, a ten nadzwyczajniej się przegrzewał. Albo cache. To jest tak jak z Athlonami... Jeden się zacznie wieszać przy 50, inny przy 70*C

Edytowane przez DaRoN

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi. HTT na 310 MHz stabilne. Mam jeszcze takie pytania:

1. Jak powinna być normalna temp procka po OC w stresie i idle?

2. Co to jest za temp PWN w ABIT EQ?

3. Jak ustawić w biosie żeby wiatrak na CPU kręcił się proporcjonalnie do temperatury procka tzn. w idle mniej w stresie więcej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

// Widze, ze masz 2x 1GB, wiec ustaw trfc 127.5 dla slotow, w ktorych masz ram.

O dzieki :)

Przypadkiem rozwiazales takze moj problem z memclock 400 :)

Mialem 105 w pierwszym banku i 75 w drugim :)

Przestawilem oba na 127.5 i teraz bez problemu moge jechac wysoko z htt ...

 

Dziwne tylko ze przed zmiana trfc na 127.5ns na memclock 533 moglem dojechac do 415mhz+ (cl4-4-4-12), a z memclock 400 nie moglem osiagnac nawet 280mhz przy identycznych pozostalych timingach i nawet cl5-5-5-15 CR2 :)

 

A tak na marginesie ... uzywacie RM Clock 2.25 ? (lub starsze)

Mi przy kazdej probie zmiany mnoznika (nawet 9,5 > 9 nie tykajac napiecia) zwisa komp - totalny freeze odrazu jak tylko wlacze profil z taka zmiana :)

Edytowane przez Aludan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak wylacze cool and quiet to tez mam w okolicach 35-40 stopni w idle na pentagramie hp-100 alcu, wiec to raczej normalne, z tym ze temp na procu 1900mhz i 2900mhz jest prawie identyczna w idle ;)

Co do samych odczytow to jak dla mnie one sa dalej z D*** zwlaszcza core temp, bo to przecierz nie mozliwe zeby rdzenie mialy mniejsza temperature niz otoczenie przy AC :)

W core temp mam np. 3 i 4 stopnie to juz wogole smiech na sali :)

 

No ale reasumujac nie przejmuj sie tymi odczytami temperatur, najlepiej wlasnie sprawdzic wlasnorecznie ... doslownie - dotknac tak jak to zrobiles :P

Temperatury mam juz lepsze bez o/c po wygrzaniu jak box lata na maxa to ok 35-36 stopni. Wczoraj bylo 36-39.

Cos przesadzilem z o/c. Bios po restarcie cmosu wywala ze błedna suma kontrola-ładowanie ustawied domyslnych. No niby powraca do tych ustawiec domyslnych ale dopiero po rebocie :-| Mial ktos podobny problem?

 

Moja sztuka robi 3040mhz przy 1,45v. Ale... za gorąco. Więc orthosa nawet nie puszczałem. I pozatym spi jakos nie mrawo liczyło. 32,xxx s.

 

Dołączona grafika

Edytowane przez PawloHT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kogo ja tu widze :wink:

No zaraz sprobuje :)

No ale kurcze mam wrazenie ze albo zajechalem plyte albo baterie... :blink:

 

EDIT:

Dołączona grafika

Nic innego jak zainwestowac w chlodzenie...

Edytowane przez PawloHT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam mam Abita KN9 Am2 3800+HDD Seagate 160 Gb Sata II i 2x512 Patriot DDR2-667 (PC2-5300) i coś się krzaczy- mianowicie jak wstaje winda "migający" niebieski pasek w pewnym momencie zacina się i następuje restart kompa;

Zastanawiam się czy nie od ramu i stąd moje pytanie- jak ustawić dokładnie te pamięci w biosie, bo na auto dzieją sie właśnie takie dziwne rzeczy;

Ps bios jest najnowszy wgrany oficjalny, sterowniki z płyty dołączonej do zestawu

Będę bardzo wdzięczny za pomoc

THX

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja sztuka robi 3040mhz przy 1,45v. Ale... za gorąco. Więc orthosa nawet nie puszczałem.

Moj odpala winde na 3ghz 1.3v, 1,325v po 16min error w orthosie, 1,35v error po 18minutach, takze ze 'robi' 3040mhz to wiesz ... :)

Niestety errorami sypie przy ~55 stopniach, wiec nie wiem czy to juz kwestia samego proca czy sie poprostu przegrzewa ...

 

No ale wracajac do plyty/proca ... czy moglby mi ktos w koncu odpowiedziec czy uzywa RM CLOCK ?

Pytalem juz tutaj, pytalem w watku o brisbane, szukalem po calym forum i nic poza kilkoma postami z prawie identycznym problemem jak moj ...

 

Central Brain Identifier moge sobie zmieniac mnoznik i napiecie bez problemow, a RM Clock przy probie nawet 9.5 > 9 powoduje natychmiastowy zwis kompa ... probowalem juz wszystkiego, nawet wg FAQ ustawilem w advanced ramy jako 'registered' i dalej zwiechy :)

 

Jak komus dziala RM Clock to niech chociaz napisze ... bede wiedzial ze to cos u mnie ...

Istnieje jeszcze prawdopodobienstwo ze moze najnowsza ver 2.25 jest jakas felerna :P

*nvm - tak jak myslalem ver 2.2 dziala poprawnie mimo ze zle wykrywa napiecia, a procesor jako 'sempron mobile' hehehe :)

Edytowane przez Aludan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moj odpala winde na 3ghz 1.3v, 1,325v po 16min error w orthosie, 1,35v error po 18minutach, takze ze 'robi' 3040mhz to wiesz ... :)

Niestety errorami sypie przy ~55 stopniach, wiec nie wiem czy to juz kwestia samego proca czy sie poprostu przegrzewa ...

Luzik :) Doskonale wiem ze ten wynik nic nie znaczy... Ale bylem ciekaw ile moge wyciągnąc i czy zjade ponizej 30s.Do ok 1,35 jedzie na ok 2,7.. Ale to tyko "takie" wiesz... :D Dopoki nie dorwe czegos co ma w nazwie Scythe Freezer albo pentagram... Nie warto sie brac za powazne o/c To dziadostwo grzeje sie jak cholera.

I czuje ze czeka mnie wydatek w postaci dysku. Bo "skrobie i to bardzo :huh:

 

Płyta mi się chyba kończy na htt 340 ;|. Myslałem ze bedzie więcej :(

Edytowane przez PawloHT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak komus dziala RM Clock to niech chociaz napisze ... bede wiedzial ze to cos u mnie ...

Istnieje jeszcze prawdopodobienstwo ze moze najnowsza ver 2.25 jest jakas felerna :P

*nvm - tak jak myslalem ver 2.2 dziala poprawnie mimo ze zle wykrywa napiecia, a procesor jako 'sempron mobile' hehehe :)

U mnie działa wersja 2.25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

siema
Dzisiaj spotkal mnie pierwszy problem z ABiTeM: http://hobby-elektronika.eu/programator.html  a mianowicie zachcialo mi sie :mur: wgrac nowy bios , wszystko poszlo elegancko ale jest maly problem czujnik temp. procka pokazuje mi 12 st o co chodzi mial kto moze tak??

Edytowane przez mietas>>

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

siema

Dzisiaj spotkal mnie pierwszy problem z ABiTeM a mianowicie zachcialo mi sie :mur: wgrac nowy bios , wszystko poszlo elegancko ale jest maly problem czujnik temp. procka pokazuje mi 12 st o co chodzi mial kto moze tak??

Hm no to dziwne bo mi po wgraniu nowego biosu zaczal dopiero pokazywac poprawnie, choc czujniki temp w jadrach dalej pokazuja jakies glupoty :) (temp z przedzialu 3-18stopni)

 

zdzich_44 - a to ciekawe :) to teraz nie wiem jak to wyjasnic ...

Edytowane przez Aludan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hm no to dziwne bo mi po wgraniu nowego biosu zaczal dopiero pokazywac poprawnie, choc czujniki temp w jadrach dalej pokazuja jakies glupoty :) (temp z przedzialu 3-18stopni)

 

zdzich_44 - a to ciekawe :) to teraz nie wiem jak to wyjasnic ...

 

wiesz co ale ja mam sempa a nie X2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak słucham muzy z winampa i kopiuję coś z partycji na partycję to mi się muza trochę przycina. na starym kompie(Sempron 3000+ 939, 1 Gb ramu) mi się tak nie działo. Czy to normalne?

Widze, ze masz dysk na SATA. Zapewne masz najnowsze stery - 6.86, w ktorych sa problemy z kontrolerem SATA (slaba wydajnosc). Mozesz sprobowac drivery 8.85 (tu je mozesz sciagnac).

Edytowane przez d0b0c0p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość ABITUser

Cześć,

 

Zacznę od konfiguracji:

ABIT KN9

X2 3600+ Windsor

Delta 350W (dwie linie +12V)

 

Mam problem. Ostatnio pojawiły się restarty komputera, od razu obwiniłem za to pamięć, po pewnym czasie zamiast błędów przy programach komputer nie mógł w ogóle zbotować Windowsa. Były to pamięci PNY 1 GB DDR2-667 MHz, kręciły się świetnie, bo na DDR1040 przy 2.3V - kości V-data.

 

Zmieniłem za to pamięci na nowe - PNY 1 GB DDR2-667 MHz, ale nie wiem na jakich kościach, bo dostaję całkiem inny opis w CPU-Z niż w poprzednich pamięciach.

 

W każdym razie. Przeinstalowałem Windowsa. Aż do dzisiaj, kiedy zauważyłem restarty komputera. Zaczęło mi się gotować. Włączam memtest+ 1.70 i co? Po 50% przejścia gdzieś na 950 MB znajduje 500 błędów.

 

Korzystałem z BIOSu 1.2, następnie przeflashowałem na 1.1.

 

Oto kombinacja slotów na jakich nie chodzi pamięć:

DIMM1 - pamięć zachowuje się bardzo dziwnie, nieraz nie przejdzie inicjacji karty graficznej, raz zawiesi się na inicjacji dysków

Reszta DIMMów chodzi ok, ale są restarty co jakiś czas.

 

Ciekawi mnie jeden problem. Pamięć chodzi domyślnie z T1, wtedy błędy pojawiają się później. Natomiast jak zmienię na T2 to praktycznie przy starcie memtesta już leci cała masa.

 

Pamięć jest nowa, była w pudełku oryginalnym, nie otwierana.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zamontowałem 5cm wentyl na radiatorze na mosfetach i jak na razie komp mi się przestał wyłączać. temperatura chipsetu spadla o 10 stopni. może to jednak nie zasilacz? :)

Edytowane przez _Dugi_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...