Skocz do zawartości
Gość

Abit Kn9 Series - Kn9 Kn9s Kn9 Ultra

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Zacznę od konfiguracji:

ABIT KN9

X2 3600+ Windsor

Delta 350W (dwie linie +12V)

 

Mam problem. Ostatnio pojawiły się restarty komputera, od razu obwiniłem za to pamięć, po pewnym czasie zamiast błędów przy programach komputer nie mógł w ogóle zbotować Windowsa. Były to pamięci PNY 1 GB DDR2-667 MHz, kręciły się świetnie, bo na DDR1040 przy 2.3V - kości V-data.

 

Zmieniłem za to pamięci na nowe - PNY 1 GB DDR2-667 MHz, ale nie wiem na jakich kościach, bo dostaję całkiem inny opis w CPU-Z niż w poprzednich pamięciach.

 

W każdym razie. Przeinstalowałem Windowsa. Aż do dzisiaj, kiedy zauważyłem restarty komputera. Zaczęło mi się gotować. Włączam memtest+ 1.70 i co? Po 50% przejścia gdzieś na 950 MB znajduje 500 błędów.

 

Korzystałem z BIOSu 1.2, następnie przeflashowałem na 1.1.

 

Oto kombinacja slotów na jakich nie chodzi pamięć:

DIMM1 - pamięć zachowuje się bardzo dziwnie, nieraz nie przejdzie inicjacji karty graficznej, raz zawiesi się na inicjacji dysków

Reszta DIMMów chodzi ok, ale są restarty co jakiś czas.

 

Ciekawi mnie jeden problem. Pamięć chodzi domyślnie z T1, wtedy błędy pojawiają się później. Natomiast jak zmienię na T2 to praktycznie przy starcie memtesta już leci cała masa.

 

Pamięć jest nowa, była w pudełku oryginalnym, nie otwierana.

A to ciekawe że na 1t jest ok a na 2t sypie Ci sie ten ram ? Bo 2 t to raczej ma poprawić stabilność. A co do tej sytuacji to może ta nowa kostka jest na innych chpach i jest słabsza niż poprzednik i musisz coś pozmieniać poluzować alphy. ew. moŻe być uszkodzona ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość ABITUser

A to ciekawe że na 1t jest ok a na 2t sypie Ci sie ten ram ? Bo 2 t to raczej ma poprawić stabilność. A co do tej sytuacji to może ta nowa kostka jest na innych chpach i jest słabsza niż poprzednik i musisz coś pozmieniać poluzować alphy. ew. moŻe być uszkodzona ?

Na domyślnych ustawieniach przy 1.8, nie podkręcam jej. Też mi się wydaje, że na T1 powinno być niestabilnie, a zmiana na T2 to poprawi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na domyślnych ustawieniach przy 1.8, nie podkręcam jej. Też mi się wydaje, że na T1 powinno być niestabilnie, a zmiana na T2 to poprawi.

A nie masz za małe nap. na ramie ? 1.8 to troszke mało może być, i w których slotach masz ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie ! zdzich_44 ma rację daj tref na 105 choc jak to kostki 1 gb to 127,5 musisz dać obowiazkowo dla banków w których siedzi ram. Co da napięcia to na bank 1.8 v to maławo jest. podnieś do ok 2 v i zobacz co się się będzie działo. Zobacz również parametr TRRD na ile masz on tak samo daje sporo w stabilności im wiksza wartośc (max chyba 5) tym stabilniej i u mnie na kostkach gskilla na promosach oc poszło w góre na 5 o ok 30%. tras na ile masz ? sporo kostek nie trawi niskiego tras i luzowanie tej wartości tak samo podnosi stabilnośc. O i uzytkownicy kn9 mogli by troszke napisać o tym jak u nich wyglada z alphami i oc bo czesto mam inny ram w kompie i troche się bawie w szukanie makx mhz dla danych kostek wiec jakies uwagi rady sie przydają ;-]

Edytowane przez VIRU$

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wymieniłem tą płytkę z Gigabyte K8NF9 (jeszcze na s. 939) gdzie OC nie miałem prkatycznie żadnego. To tej MOBO dokupiłem Atka 3000+ (tymczasowo - okazja była :P ) i A-Daty 667. Zacząłem OC i na defalutowych napięciach doszedłęm do 9*293MHz a memki max na 828 przy timingach 5-5-5-15 1T. Problem pojawił się niestety później... Gdy Podniosę HTT jeszcze wyżej winda nie wtsaje. Podniesienie napięcia na procku do 1,475V daje max 4MHz więcej. Pamięci wyrabiają, bo chodzą przy tych ustawieniach na 750. Dalsze podnoszenie napięć na procku mija sie chyba z celem? Proc u kumpla ponoć dygnął na 310*9.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podniesienie napięcia na procku do 1,475V daje max 4MHz więcej. Pamięci wyrabiają, bo chodzą przy tych ustawieniach na 750. Dalsze podnoszenie napięć na procku mija sie chyba z celem? Proc u kumpla ponoć dygnął na 310*9.

Możesz bez obaw ustawić vcore 1.55v na tym Antku, tylko kontroluj temperaturę.

Edytowane przez zdzich_44

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość wezir

Możesz bez obaw ustawić vcore 1.55v na tym Antku, tylko kontroluj temperaturę.

na jakie max htt mozna liczyc w kn9 z najnowszymi biosami

 

340 ?

 

 

czy 320 to juz szczyt mozliwosci

 

Jak ustawiłem wczoraj mnożnik procka na x4 to z HTT dojechałem do końca BIOSu ;)

stabilnie ?

 

koniec biosu to ile 400

Edytowane przez wezir

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość ABITUser

Sprawa koledzy wygląda tak.

 

Włożyłem te pamięci na innej płycie już z AMD690G - wynik pozytywny, zero błędów.

 

Wkurzyłem się, bo to ABIT, więc MUSI chodzić. Wyciągnąłem wszystkie graty.

Wkładam pamięci do DIMM1 - komp startuje, ale brak obrazu. Zmieniłem na DIMM4 - chodzi idealnie. Wchodzę do memtest i błędy.

 

Więc zrobiłem tak:

- zmieniłem na T2

 

Nareszcie nie ma błędów zaraz po uruchomieniu memtesta, pojawiają się dopiero pod koniec testu. Zmieniłem Trfc dla DIMM4 na 127 ns i poprawiło to stabilność, przy samym końcu się pojawia kilka błędów.

 

Napięciem jeszcze na tym wyższych ustawieniach nie operowałem.

 

Timingi domyślne, czyli 5-5-5-15.

 

Tak przy okazji. Czy to niedziwne, ale jak przestawiłem Trfc na 127 ns to w Windowsie wszystko chodzi o wiele płynniej i szybciej???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

koniec biosu to ile 400

400. SPI 1 mega przeszło, na więcej nie miałem czasu :P

 

Nie wiem tylko czemu tamten post usunięto. ;]

 

Płyta hula nawaet na 400, proc na HTT310 poleci a ja mam problemy z 3setką. :mur:

Edytowane przez McDracullo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość ABITUser

Dalej są problemy. Nie mogę włączyć żadnej większej gry, bo po jakimś czasie wyskakuje BSOD lub wychodzy z gry "Pamięć nie może być "read"".

 

Ustawiłem pamięci na 2.1V

Trfc na 127ns

CR na T2

 

Co jeszcze mogę zrobić?

 

A64 Tweaker tak mi wykrywa ustawienia pamięci.

 

Zmieniłem CR na T1 i jest stabilniej zdecydowanie, już mogę nieco pograć bez zwisu.

 

Ciekawy przypadek.

post-147734-1178111933_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A64 Tweaker pokazuje glupoty ... sprawdz lepiej np. MemSet czy 'Central Brain Identifier'

 

A to ze masz takie problemy to bardzo dziwne bo u mnie wszystkie zniknely po przestawieniu Trfc na 127.5ns, no ale ja mam kingstony ... moze plyta poprostu nie lubi twoich ramow :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość ABITUser

Tak to wygląda w MemSet. Na razie gry chodzą, bez zwieszki. Wiele programów w Windowsie też.

 

Raczej stawiam na niekompatybilność. Poprzednie PNY były na pamięciach A-Daty, więc dlatego się tak świetnie kręciły. Pójdę do znajomego błagać o wymianę na Kingstony :)

post-147734-1178115019_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość ABITUser

Chyba zaraz padnę z wrażenia.

 

Moje poprzednie pamiątki PNY kupiłem za bagatela... 200 zł.

Kręciły się na DDR1040!

 

Bóg mnie skarał, bo te obecne na 2.2V pracują już STABILNIE. MemTest przechodzi test bez żadnego problemu. Wiedziałem, że nie ma dobrze, kupiłem je za 120 zł, ale cholera... 333 MHz z 2.2V :D

 

Ważne, że chodzą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

niechciało mi sie czytać 25stron tematu więc mam pytanie.

Którego abita brać ??

KN9 KN9S czy KN9 Ultra ????

Ile razy można, oczywiście że KN9 na nf4.

 

 

A ja jeszcze raz zadam to pytanko na które nikt nie odpowiedział: czy płyta posiada opcję bootowania z usb?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Wodnik.

jeszcze jedno pytanko a właściwie 2.

Jakie średnio htt płyta wyciąga ?? nie chodzi mi o wynik np. 332,4 tylko podajcie orientacyjnie (wiecie chyba OCB)

Jakieś ważne rady względem OC ??

Jedna wielka radą względem OC jest ten topic :mur: Radze przeczytac. Chociazby ostatnie strony. Co do wynikow to na egieldzie jest swietny artykul nt. tej plyty ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich!

 

Trochę ciężko przebijać się przez 20 stron tematu to zapytam tutaj:

1. Ile wentylatorów można kontrolować z BIOSu bo na e-gieldzie się nie doczytałem :blink:

2. Czy dalej są problemy z czujnikami temperatur na tej płycie??

 

I tak ogólnie to sądzicie że warto dokładać do DFI bo niezbyt mi to pasuje... 100zł więcej :unsure:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Kaaban

I tak ogólnie to sądzicie że warto dokładać do DFI bo niezbyt mi to pasuje... 100zł więcej :unsure:

Teraz Ci którzy mają abita napiszą że nie warto bo to to samo... Ci którzy dfi napiszą że warto i jest o wiele lepsza... Wybór należy do Ciebie, generalnie jak nie będziesz chciał nie wiadomo jak kręcić to weź abita ;).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Ile wentylatorów można kontrolować z BIOSu bo na e-gieldzie się nie doczytałem :blink:

2. Czy dalej są problemy z czujnikami temperatur na tej płycie??

1. Dwa - przy czym CPU pod warunkiem, że wentyl jest podłączony wtyczką 4-pin.

2. Z biosem 12 nie ma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz Ci którzy mają abita napiszą że nie warto bo to to samo... Ci którzy dfi napiszą że warto i jest o wiele lepsza... Wybór należy do Ciebie, generalnie jak nie będziesz chciał nie wiadomo jak kręcić to weź abita ;).

No o o/c to jako-takie pojęcie mam, tyle że te HTT 400 na DFI nie jest mi potrzebne, 320 w zupełności wystarczy :wink:

 

1. Dwa - przy czym CPU pod warunkiem, że wentyl jest podłączony wtyczką 4-pin.

2. Z biosem 12 nie ma.

To do kitu że tylko 2, ale najwyżej do zasilacza podłączę to on będzie kontrolował :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam Was .

Na początku chciałbym podziękować za cenne porady zawarte w tym temacie , dzięki wam wybrałem sprzęt , trochę podkręciłem procka A3000 orleans

@2700 Mhz .Chciałem się jeszcze dopytać o dwie rzeczy :

1.Chodzi mi o obroty wentylatora na procku (box) czy 2300 obrotów to jest jego minimum ?Pytam ponieważ skorzystałem z porady "własne Cn'Q" i np. teraz mam temperaturę procka 27 stopni C , diody proca 30 a wiatrak kręci 2300 obrotów podczas gdy w stresie jego obroty to max. 2500 .Wiatrak jest podłączony do sysfan i ustawinia target tem 50 , max tem 100% ,min 80% , tolerancja 3 .Czyli jak zrozumiałem z wcześniejszych postów wiatrak do 40 stopni powinien się kręcić najwolniej , od 40 - 50 stopni liniowo czyli ze wzrostem temp. rosną obroty a powyżej 50 stopni max.Czy dobrze to poustawiałem ?

 

2.Drugie pytanie dotyczy ustawień grafiki w biosie .Czy na PCI -E coś się ustawia tak jak na AGP ?Np. ilość pamięci dla karty graficznej ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...