Skocz do zawartości
Szymoon

Giełda, finanse

Rekomendowane odpowiedzi

Osobiście znam przypadek wariowania platformy podczas składania zleceń oraz niezrealizowane transakcje tzn. handel odbywał się na danym poziomie ale dom maklerski nie zrealizował zleceń. Do tego nieprofesjonalne podejście pracowników XTB do klienta podczas składania reklamacji, w skrócie wodzenie za nos i odkładanie decyzji w nieskończoność.

 

Temat rzeka, na różnych forach o forexie można poczytać o innych problemach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PZU po 312.5zł

Ja się zapiszę, ale ja jestem rybka, więc to nie będzie oszałamiająca ilość akcji. Z tego co się orientuję to inwestor indywidualny zapisuje się na 3-30 akcji.

Swoją drogą zapisałem się do Admiral Markets - konto mikro, formalności załatwione w jedno popołudnie. Zobaczymy jak dalej będzie leciała współpraca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Większość dobrych merytorycznie for/serwisów jest płatna. Osobiście siedziałem jakiś czas na "strefainwestorow.pl". Serwis był/jest fajnie prowadzony, sporo komentarzy od ludzi, którzy opisywali analizy wykresów, sytuacji wykorzystując różne techniki analizy technicznej. Niestety i tu zrobił się śmietnik i w momencie zakończenia abonamentu zrezygnowałem z przedłużania. Niestety jakaś selekcja w "pisaniu na forach" inwestycyjnych powinna być przeprowadzana, bo inaczej zaraz robi się kupa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Panowie dajcie jakis link do sprawdzonego forum dt gieldy. Jutro otwieram rachunek w Bossie to sie przyda jakies przyjemne forum;)

 

 

dzieki

 

Nie ma dobrego (polskiego) forum o tematyce inwestycyjnej. Garstka ludzi która pisze mądrze i na temat jest zakrzykiwana przez naganiaczy albo przez ludzi którzy utopili kase w walor i chcą się podzielić cierpieniem. Możesz sprawdzić forum parkietu, na goldenline też raczkuje temat giełdy. Mam nadzieje, że na forum nie chcesz się utwierdzać w przekonaniu, czy warto kupić lub sprzedać dany walor. :)

 

Co do PZU, z jednego rachunku (jednego nr. pesel) na czysto wychodzi powyżej 1k zł. Więc moim zdaniem debiut udany. Można dokupić i zostać długodystansowcem, dostając co rok dywidendę (gdzieś czytałem o 10 zł na akcję).

Edytowane przez Darks

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozytywnie zaskoczył mnie dzisiejszy debiut PZU. Miałem opory, ale jednak się skusiłem. Jakby nie patrzeć warto było zaryzykować. Na chwilę obecną ciekawi mnie bardziej to co z kursem będzie działo się w najbliższych tygodniach. Szybowanko pod 400, czy zjazd i monotonne ślimaczenie się.

 

Jeśli chodzi o fora tematyczne, korzystam głównie z: http://www.stockwatch.pl/forum/

Tak jak wszędzie, masę śmieci, jednak moderacja trzymie to jak narazie w kupie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma dobrego (polskiego) forum o tematyce inwestycyjnej. Garstka ludzi która pisze mądrze i na temat jest zakrzykiwana przez naganiaczy albo przez ludzi którzy utopili kase w walor i chcą się podzielić cierpieniem. Możesz sprawdzić forum parkietu, na goldenline też raczkuje temat giełdy. Mam nadzieje, że na forum nie chcesz się utwierdzać w przekonaniu, czy warto kupić lub sprzedać dany walor. :)

 

Co do PZU, z jednego rachunku (jednego nr. pesel) na czysto wychodzi powyżej 1k zł. Więc moim zdaniem debiut udany. Można dokupić i zostać długodystansowcem, dostając co rok dywidendę (gdzieś czytałem o 10 zł na akcję).

 

Przy założeniu, że zysk nie spadnie poniżej 3,5 mld zł, to te 10 zł byłoby przy dolnym progu ustalonym jeszcze przed debiutem - 25% skonsolidowanego zysku netto. Jednak górna granica kończy się na 45%, a na kilka dni przed debiutem podano, że prawdopodobnie polityka dywidendowa ulegnie zmianie (w górę). Dlatego myślę, że wypłacone byłoby znacznie więcej niż 10 zł, jeśli zysk nie spadnie zbyt dużo. A to niestety jest możliwe - większość zysku PZU pochodzi z działalności depozytowej, a po wypłacie megadywidendy (147 zł) baza kapitałowa zmniejszyła się znacząco.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli pieniądze mają konkretne przeznaczenie, to darowałbym sobie inwestowanie ich nawet w sposób powszechnie uznawany za bezpieczny.

Inwestycja w fundusze obligacji w momencie kiedy przed nami jest wyłącznie perspektywa podwyżki stóp procentowych, a nie ich dalsza obniżka jest imho bez najmniejszego sensu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki narcyz za info. :) Sprawa wygląda tak, że osoba dla której szukam najlepszego rozwiązania bezpiecznego ulokowania tych pieniędzy jest starej daty a przez to nieco sceptycznie nastawiona do "banków bez oddziału". Czyli wolałaby iść do jakieś filii, bo to daje poczucie bezpieczeństwa, i że te pieniądze "nie znikną". No i ja w zasadzie też nie mam doświadczenia z tym Open Finance, i myślę żeby to zrobić w ten sposób aby mniejszą kwotę dać na próbę na trzy miesięczną lokatę w OF - i jeśli wszystko będzie przebiegać płynnie, bez zgrzytów i zarzutów to wtedy resztę kwoty również w ten sposób wprawić w ruch. Natomiast pozostałą część w okresie próbnym dla mniejszej kwoty, dać na gorzej oprocentowaną również 3-miesięczną lokatę w innym banku "z filią". Ma to sens? hehe

 

Nie mniej jednak, jestem ciekawy co do zasady działania lokaty optymalnej w OF, dlaczego te kwoty mogą być max do 15k aby uniknąć belki? Rozumiem, że w tym konkretnym produkcie podanym w linku, są one umieszczane w Noble Banku, wiedziony ciekawością sprawdziłem na stronie internetowej tegoż i rozumiem, że jest to private banking, gdzie najmniejsze lokaty to bodajże 200k. I stąd moja ciekawość, w jaki sposób OF biorąc max 15k zakłada tam (jeśli tak to działa) lokatę, która jest dużo korzystniej oprocentowana niźli w pozostałych bankach?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OF ma pewnie jakąś własną - prywatną umowę z Noble - Noble - żeby sobie nie psuć opinii banku dla bogatych stworzył odnogę w postaci OF, aby kasa do niego dopływała.

 

15k na kontach "anty-belkowych" bierze się z tego, że podatek belki(19% z odsetek) płacisz tylko wtedy gdy ten podatek od lokaty przekroczy 50 gr (zaokrąglane są zawsze do najbliższej całkowitej - 0.49 gr == 0 gr ; 0.50 gr == 1 zł podatku); więc jeśli będziesz miał lokatę z kapitalizacją dzienną poniżej pewnej kwoty (dla oprocentowanie ~~5% to te około 15k zł) każda kapitalizacja wyniesie poniżej 50 gr, czyli nie bedziesz płacił podatku belki.

 

(W sumie wystarczyłoby w ustawie zmienić definicje belki na odprowadzanie go od każdego grosza - ale już widzę wtedy ekskluzywne multi-pakiety - 10 000 lokat 5 złotowych; albo kapitalizację minutową :P).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Open Finance jest spółką zależną Getin Noble Banku. Pieniądze są lokowane właśnie w Getin Noble Banku, który ma dwa osobne brandy Getin Bank dla kliena masowego i Noble Bank, który pozycjonuje się na private banking. Internetowy serwis z lokatami OF istnieje od dawna, więc możesz z powodzenem poszukać opinii na własną rękę.

 

@Thomas, nie będzie kapitalizacji minutowej, ponieważ większość systemów nie byłyby w stanie tego bezawaryjnie obsługiwać. M.in. z tego powodu nie wszystkie banki mają teraz kapitalizację dzienną - codzienne mielenie takiej drobnicy nie w każdym banku jest możliwe.

Edytowane przez narcyz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Inwestycja w fundusze obligacji w momencie kiedy przed nami jest wyłącznie perspektywa podwyżki stóp procentowych, a nie ich dalsza obniżka jest imho bez najmniejszego sensu.

 

:huh: skoro stopy procentowe rosna, to oprocentowanie obligacji rosnie, czyli zwroty z inwestycji w FO takze powinny rosnac. wiec ocb?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko, że kluczowa jest rentowność obligacji, a nie ich oprocentowanie.

 

Przy rosnących stopach przyszłe (wyższe) odsetki z obligacji, które dopiero będziesz nabywał nie zrekompensują Ci strat poniesionych na obecnym portfelu obligacji. Fundusz nie jest zwykłym Kowalskim, który nabywa obligacje na stronie MF lub w PKO BP żeby trzymać je aż do wykupu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapisujecie się na Taurona?

Przyznam się szczerze, że nie bardzo wiem jak do niego podejść. Przy prywatyzacji PZU obawiałem się tego, że o IPO było bardzo głośno w mediach, co później i tak nie przeszkodziło w udanym debiucie. Teraz oczywiście jest inna skala wydarzenia. Zastanawiam się tylko nad zakupem i odsprzedaniem w dniu debiutu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...