Skocz do zawartości
Efyr

GPS W Samochodzie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Nie ma jeszcze takiego tematu więc może go założę.

 

Niech dotyczy wszelkich naszych doświadczeń z systemami GPS we wszelkiej ich postaci.

 

Ja mam w samochodzie system VDO Carminat. System montowany seryjnie w aucie (tzn. opcja przy kupnie nowego).

System jest z 2002 roku i powiedziawszy wprost, to trochę wolny, tzn. wolno mapy przewija, ale jeszcze znośnie. Podobno nowsze są trochę szybsze już.

 

Jeżeli chodzi o mapy to kraje zachodnie są bardzo dokładnie odwzorowane, działają informacje o np. korkach i GPS sam wyznacza objazd, aby się na niego nie wpakować.

Co ciekawe mapy europy, także zachodniej kończą się na.... niemieckiej granicy...

Zgadza się. Producenci map nie uważają Polski za Europę. Czech też nie było. Dopiero ostatnimi czasy się pojawiły na mapach Europy, z Polską dalej bida.

 

I tu mam pytanie do posiadaczy GPS, mam mapę Polski z 2004 roku, i prawdę mówiąc jest żałosna. Tylko najgłówniejsze drogi. Pecet co prawda nie odczytuje tych płyt, ale pokazuje, że dane na niej zajmują ok 23MB <_<

Czy nowsze mapy są dokładniejsze. Najnowsza teraz to 2006/07 ma ją ktoś i może się podzielić spostrzeżeniami? A może jakieś demo na necie krąży, albo coś podobnego?

 

A jak wygląda dokładność map na PDA albo komórki? Bo z tego co widzę to najczęściej spotykane systemy GPS u nas w kraju.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do polskich map to moge powiedziec duzo dobrego o mapce Automapa XL

dzieki niej na zeszlego sylwestra dojechalismy do Szczawnicy takimi drogami, ze jakby mnie ktos tam zostawil to z tydzien wracalbym do domu :blink: , cos niesamowitego, jazda na takiej mapce w nieznane to sama frajda, co prawda dwa razy zdarzylo sie, ze widziala jakas droge ktorej nie bylo, ale po za tym bez zgrzytow

mapka dzialala sobie na pda z BT i odbiornikiem GPS na BT z allegro i wszystko spisywalo sie perfekcyjnie

osobiscie uwazam, ze wyswietlacze w telefonach komorkowych sa za male do komfortowej nawigacji, ale kazdy lubi cos innego :D

Edytowane przez kucyk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w mojej calibrze zamontowalem sobie nawigacje z kamera cofania wiec wiec niby jest ok - wsteczny i pojawia mi sie obraz z tyłu auta. Mysle ze to dobre rozwiazanie do parkowania w zatłoczonej brytani, niestety nie mam europejskich mamp. to dlatego byl taki tani hmmm jedyne 100Ł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja mam nawigację z Biedronki :) Navia 35 za całe 230 złociszy. Pierwsze co, to podłączenie do kompa i odblokowania windowsa, wgranie playera mp3/wideo, lepszej mapy (narazie testuje kilka wybierając sobie mapę z poziomu WinCE). Ogólnie fajna sprawa za śmieszne pieniądze :) Wady tej Navi to brak potencjometru regulacji głośności mowy (trzeba to robic softwaerowo) i bardzo długi czas znajdowania satelit przez Automape. A moze to wina programu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

osobiscie uwazam, ze wyswietlacze w telefonach komorkowych sa za male do komfortowej nawigacji, ale kazdy lubi cos innego :D

No taka nokia e61/e61i wcale takiego malego wyswietlacza nie ma :] Uzywam z gps na bt i dziala naprawde fajnie z nawigacja garmina XT :)

Co do gpsu... posiadam takze mante easy ridera ktorego odblokowalem i wgralem najnowsza automape z budynkami 3D.. ogolnie bardzo fajnie sie to spisuje... procz tego ze to ustrojstwo lubi sygnal gubic... tyle ze taka manta dziala przez 2-3h na akumulatorze.... a telefon z antena 12h :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jakiś czas temu przerzuciłem się na Mio a701, zamontowany jest w motocyklu. I może było by wszystko ok (dokładność całkiem niezła, chociaż trasy czasami dziwne wyznacza) ale Automapa BARDZO powoli reaguje na zakrętach. Tzn. wchodzę w zakręt, już jestem na prostej a AM dalej pokazuje, że skręcam, jeśli jeżdżę po mieście i po chwili jest kolejny zakręt to zanim automapa mi go pokaże, to zdążę go minąć... Potrafi mocno wnerwić. Jak używałem SE p910i + TomTom to o czymś takim nie było mowy. Pytanie brzmi czy to normalne w automapie czy po prostu trzeba coś skonfigurować? Prędkość odczytu z portu com mam ustawioną na 38400 bps, nie wiem czy to ma znaczenie, wcześniej było mniej i zwiększenie wartości nic nei dało. Będę musiał zobaczyć jak się tomtom będzie zachowywał na tym Mio ale to na 99% wina automapy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak od siebie dodam ze wywalilem tomtoma z fona ze wzgledu na rozmiar.... zajmowala mi 1.7 gb... a garmin 300 mb... jak na 2gb karte jest roznica ;) tym bardziej ze lubie miec mp3 w telefonie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja jade na mda compact 4 do tego automapa na polske i tomtom 7 na europe, sprawuje sie bardzo dobrze, zimny start jest szybszy niz oczekiwalem ale to przez wczesniejsze mio c250, do tego plus ze mam ja zawsze przy sobie jako ze sluzy mi tez za telefon, komputer itd

@skinny:nie tedy droga,zmniejsz czestotliwosc odczytu sygnalu z gps jest to chyba w ustawieniach i gps na ostatniej zakladce

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak z ciekawości ile czasu wam łapie mniej wiecej sygnał GPS jak idziecie na piechotę/ jedziecie autem. pamiętam że jak byłem w wawie to autem nie było problemu, ale na piechote jak już sie rozłączył to nie szło sie połączyć (a szedłem ze 2km)

 

sprzet to asus p525 i odbiornik na BT z allegro + automapa 5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osobiście używam Nokii N95 z Garminem i jak na urządzenie w komórce jestem bardzo zadowlony. Trasa Poznań - Rewal i z powrotem bez błędnie. Po Poznaniu jak mam gdzieś dojechać również. Telefon mam na oryginalnym uchwycie Nokii to tego modelu (Najlepszy z jakim się spotkałem - szczerze polecam, mimo ceny) sztywny, nie lata itp... A co do wyświetlacza to jakoś nie mam specjalnego problemu z dopatrzeniem się czegokolwiek. Wcześniej zabierałem ze sobą PDA Asusa z Automapą i rownież jeździło się przyjemnie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak z ciekawości ile czasu wam łapie mniej wiecej sygnał GPS jak idziecie na piechotę/ jedziecie autem. pamiętam że jak byłem w wawie to autem nie było problemu, ale na piechote jak już sie rozłączył to nie szło sie połączyć (a szedłem ze 2km)

 

sprzet to asus p525 i odbiornik na BT z allegro + automapa 5

na zimno okolo 35-45s zaleznie od pogody, pozniej cieply start 8-10s, jesli juz zlapie to trzyma az wjade w jakis tunel, chip qualcoma i quick gps z aktualnymi danymi, co do malego wyswietlacza to w sumie ja uzywam nawigacji na dlugie trasy po autostradach glownie i tam rzadko kiedy patrze na ekran, co najwyzej zeby zobaczyc ile zostalo do domu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na zimno okolo 35-45s zaleznie od pogody, pozniej cieply start 8-10s, jesli juz zlapie to trzyma az wjade w jakis tunel, chip qualcoma i quick gps z aktualnymi danymi, co do malego wyswietlacza to w sumie ja uzywam nawigacji na dlugie trasy po autostradach glownie i tam rzadko kiedy patrze na ekran, co najwyzej zeby zobaczyc ile zostalo do domu

Używam, nawigacji różnych maści już dość dawno i doszedłem do takich wniosków.

Najmniej problemów i kłopotów: Wbudowana nawigacja w audi (nie faforyzuje marki tylko typ zabudowy)

Poruszanie się pieszo po mieście: Telefon + nadajnik BT

Turystyka: dedykowanna nawigacja do turystyki.

 

Tak więc nie da się kupić urządzeń uniwersalnych, a nawet jeśli urządzeniu już niewiele brakuje do uniwersalności to tracą znacznie na praktyczności.

 

Na początku, każdy patrzy na to by był duży ekran, i ładnie było wszystko widać, dlatego ludzie nabierają się na marne chwyty z mapami 3d. Jak się już jeździ dłużej korzysta się tylko z lektora, patrzenie na ekran, tylko rozprasza uwagę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najmniej problemów i kłopotów: Wbudowana nawigacja w audi (nie faforyzuje marki tylko typ zabudowy)

a tak BTW, podobno najlepsza nawigacja wbudowana jest w Lexusach, tzn. najszybsza i najdokładniejsza. :) Jestem ciekaw jakichś testów. Sam używam nawigacji Harman/Kardon. Mapy nie są najlepsze ale cenię dwie rzeczy - strasznie szybko działa i do tego rzadko gubi się w tunelach. :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Może to nie temat co kupić, ale mam kilka pytań :wink: Powoli zaczynam rozglądać się za jakąś nawigacją. Obecnie siedzę na wyspach, więc na tutejsze drogi najlepszy byłby TomTom (radzi sobie również całkiem nieźle w Europie), problem w tym, że pokrycie Polski jest skromne (może kiedyś pojadę odwiedzić rodzinkę, więc by się przydał) :sad: Poczytałem trochę i pogadałem z kumplem (ma właśnie TomTom'a) i doradził mi abym skierował się w stronę nawigacji z Windows'em. Kiedyś jak byłem kierowcą używałem Navman'a i nie miałem z nim żadnych kłopotów (był to pierwszy mój kontakt z nawigacjami i z tego co pamiętam spisywał się całkiem nieźle UK), a on chyba takowego Windows'a posiada :) Kolega polecił coś z Windows'em, bo można taką navi odblokować, a potem już można wgrywać cokolwiek się chce od muzyki, filmów aż do różnorakich map. Takie coś bardzo mi pasuję po Europie mógłbym jechać na TomTom'ie, a w Polsce można było by skorzystać z Automapy (czy jakoś tak to się nazywa) :D

 

Napiszcie proszę jak wygląda sprawa z odblokowaniem (skomplikowana to operacja? :D ) i jak działa taka navi (czy nie traci na szybkości, nie ma zwiech itd. itp.)? A jak macie jakieś ciekawe linki to również nie pogardzę :D Dzięki za porady :wink: pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tego co wiem to 98% nawigacji jest na windowsie wiec tutaj nie ma problemu... co do odblokowania navi... wszystko zalezy od modelu ktory posiadasz... do tych nowszych trzeba wgrywac latki.. do innych wystarczy na karce pamieci utworzyc tylko folder explorer.exe i juz nawigacja jest odblokowana...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...