Skocz do zawartości
Gość 05_03_1992

Water Cooling By 05_03_1992 Rev 1,0

Rekomendowane odpowiedzi

Gość 05_03_1992

Witam!!!

Już od dłuższego czasu przymierzałem się do budowy chłodzenia wodnego do mojego komputera... Powodow było wiele (cisza, wygląd, wydajność i dużooo zabawy przy skladaniu). Głównie pomysł ten zostawał dalej tylko pomysłem przez... brak $$, chociaż często była, ale i wtedy znalazło się coś do kupienia... W końcu dostając od wujka parę złotych za zmianę płyty głównej :lol: postanowiłem sie postarać i złożyc za te niskie fundusze przyzwoite wc... Postanowiłem szukać okzazji, na pierwszy ogień poszło... forum purepc dział sprzedam, nic nie znalazlem. Potm allegro, był tam 4 dniowy Prison v2 Pro Laser za 80zł, wylicytowałem go za 75zł + gratis koszta przesyłki. Potem juz poszlo gładko, chłodnice black ice xtreme + abadona gpu pro znalazłem na allegro u sprzedawcy mającego zero komentarzy.... Postanowiłem wykorzystać to, "zmobilizować" sprzedawce i kupiłem taki zestaw za 50zł abadon + 80zł chłodnica + przesyułka za pobraniem gratis -> szczerze pogryzłem troche paznokcie, poniewaz balem sie o sprawnosc sprzetu, na szczescie sprzet dotarl szybko i byl w 100% sprawny, brakowalo tylko pompki. Tutaj zobaczylem na ppc i kamilcom mial na sprzedaz collrivera za 90zł, wylicytowalem 80zł + gratis koszta przesyłki.

Dołączona grafika

 

Jak wszystko doszło chciałem "odpicować" używany sprzecior... wszystko szło gładko do czasu wzięcia w swe ręce abadona, nie moglem wykrecic kroccy, a balem sie na chama... poprosilem tate, on uzyl wiecej sily i top pekl, bylem zalamany. Na szczęście marcin z x4pro zaoferował mi now top za 20zł. W międzyczasie do chłodnicy poszło łącznie 6torebek małych odkamieniaczy i parę torebek kwasku cytrynowego. Gdy top doszedł wziąłem się za skladanie wc.

 

Pierwsze postanowiłem wyciąć grill z soprano, który powodoał duże opory opwietrze oraz nieedokładne przyleganie chłodnice

Jako narzędzie posłużyła kątówka z casto za 25zł :] tutaj tata bał się powierzyć mi tego zadania i sam wyciał otwór

ps kątówka ta szarpała się w rękach niczym nieujarzmiony koń :lol2:

 

Dołączona grafika

 

potem otwory na krocce, tutaj wierterka i wiertło, ale było troche małe. Tatko następnego dnia kupil wiertlo 14mm i okazało się że za duże jak na wiertarkę :? postanowiłem wiercic za uzyciem klucza francuskiego

ps wiertlo bylo na tyle ostre, ze nawet dalem rade

 

Dołączona grafika -> na tymzdjeciu proby z malym wiertlem ;>

Dołączona grafikaa tutaj prawie jak wiertarka :mrgreen:

 

na koniec wszystko wyszlifowalem szlifierka na wiertarke

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Pierwszym problemem były króćce na chłodnicy -> 12mm, a układ budowałem na wężach z castoramy noname 8/10 za 7,5zł 3m

 

Potem szło powolutku (nie chciałem nic zepsuc :]), az doszedlem do wlaczenia kompa, tutaj drugi zonk:

temperatura cpu 10* wyzsza niz na ac, gpu az 20*, pomyslalem 10min, popatrzylem na wszystko raz jeszcze i okazalo sie ze rozgaleznik zalmana nie dawal pradu pompce, podlaczylem ja do mobo i temp natychmiast spadły...

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

i w nocy

Dołączona grafika

Dołączona grafika

reszta zdjec jutro (kazy podzespol iitp)

 

kosztorys:

prison v2 cpu laser: 75zł

Abadon gpu pro: 50zł

bie: 80zł

coolriver: 80zł

węże: 7,5

borygo: 10zł

demineralka: 2zł

silikon do uszczelniania blokow: 10zł

odkamieniacze i kwaski: ~7zł

czyli wszystko vwyszlo lekko ponad 300zł, co jest wynikiem dobrym jak na wydajnosc wc ktorą zaprezentuję poniżej :D :

W układzie pływa borygo różowe + demineralka 60:40

 

temperatury

active(thermaltake z soprano 12v (wydajnosc daremna):

cpu stress: 31-32* 2500mhz 1,408V

gpu stress: 50* x850 xt pe czyli niezla grzalka

cpu idle: 19* :lol:

gpu idle: 31*

(tempy dla mnie boomba, na cpu kolo 15* nizcze w stress, na gpu ta samo, a w idle 7* mniej)

 

 

passive(poprostu bezglosnie :)):

cpu stress: 2500mhz 1,408V

gpu stress:

cpu idle: 2500mhz 1,408V

gpu idle:

(passive uzupelnie jutro)

 

czyli tempy całkiem, całkiem

reszta zdjęć z powstawania wc jutro (są one w lapku, a ten jest w pokoju w którym śpi moja mama -> ma bardzo słaby ssen :))

czekam na komentarze ;)

ps. topic będzie z czasem uzupełniany

za pomoc w powstawaniu wc dziekuje:

xtreme addict

kamilcom

POZDRAWIAM!!!

PRZECIEK

post 58 Edytowane przez 05_03_1992

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

05_03_1992: no kibelek bardzo fajny, czysty i schludny. Nie widze tam niczego do czego bym sie mógł przyczepić ;) Chyba tylko jedna rzecz mogła by usprawnić jego działanie: odwrócenie chłodniczki króćcami do góry ułatwiło by odpowietrzanie.

Poza tym bardzo ładnie.

Temperatury wzięte z kosmosu, ale jeżeli dobrze sie czujesz z tym ze cie sprzęt oszukuje to niech Ci będzie ze masz w idle 21C a w stresie 31. Sprawdź temperaturę wody a będziesz wiedział ze jednak cos jest nie tak ;)

Jak dla mnie to z tą chłodniczką w stresie to masz coś około 37-40C w stresie.

 

Tomcat: hahha, ten twój kibel to jest cudny. Zwłaszcza fiacior leżący na pudełku od fdd :D A gdzie sie podziały fandery? Albo jeszcze delty ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to była fota sprzed podłaczenai kompa. Potem pojawiły się delty podłaczone stykami do molexa i obklejone szeroką bezbarwna taśmą robiącą za namiastke schrouda...

 

a od wczoraj to ja mam fandery i jest git-tylko wydajnoscią to deltom chodziącym do pięt nie dostastaja <_<

 

 

oj chyba jednak założe se właśny temat o kiblu w ramach odstresowania forumowiczów B)

 

 

edit:wywalilem foty zeby nie robić czamieszania w cudzym temacie :wink:

Edytowane przez 99tomcat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość 05_03_1992

05_03_1992: no kibelek bardzo fajny, czysty i schludny. Nie widze tam niczego do czego bym sie mógł przyczepić ;) Chyba tylko jedna rzecz mogła by usprawnić jego działanie: odwrócenie chłodniczki króćcami do góry ułatwiło by odpowietrzanie.

Poza tym bardzo ładnie.

Temperatury wzięte z kosmosu, ale jeżeli dobrze sie czujesz z tym ze cie sprzęt oszukuje to niech Ci będzie ze masz w idle 21C a w stresie 31. Sprawdź temperaturę wody a będziesz wiedział ze jednak cos jest nie tak ;)

Jak dla mnie to z tą chłodniczką w stresie to masz coś około 37-40C w stresie.

 

Tomcat: hahha, ten twój kibel to jest cudny. Zwłaszcza fiacior leżący na pudełku od fdd :D A gdzie sie podziały fandery? Albo jeszcze delty ;)

ja nie pisze ze czuje sie z tym dobrze :P wolałbym wiedziec co sia naprawde tam w środku dzieje :/

niedlugo postaram sie zmierzyc temp wody

ps a czujnik jest w dfi czy w procu??

pozdr

 

zaraz dodam więcej fotek

 

 

uaktualnilem niektore tempy, spadły :] juz sie temp stabilizowala

 

z czystym sumieniem moge powiedziec ze na 2700 1,55V proc ma w sm 37* a bloczek jest... letni, ma temp pokojową, a dolego dobrze (sprawdzałem) paste idealnie sie rozłożyła na całej powierzchni

 

pompka pracuje na 5v

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No kibelek spoko... ale te fotki to bys mogl pomniejszyc albo dac kompresje jakas bo 10 minut sie to wczytuje a pozniej jeszcze slideshow :P

 

Robiles kibelek dla ciszy...

 

 

TO CO TAM ROBI SUSZARKA NA NB?!? ZMIEN TO :D

Edytowane przez Saimek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość 05_03_1992

wiem, wiem, w przyszłości również blok na nb

pytanko, czy tempy wtedy znacznie się pogorszą?? bo rózniw dobrze moge dac revolteca miedzianego

pozdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No kibelek spoko... ale te fotki to bys mogl pomniejszyc albo dac kompresje jakas bo 10 minut sie to wczytuje a pozniej jeszcze slideshow :P

 

Robiles kibelek dla ciszy...

TO CO TAM ROBI SUSZARKA NA NB?!? ZMIEN TO :D

 

Popieram, dzisiaj dokładnie wszystko oglądam i ten wentyl mnie razi... w mojej świętej pamięci DFI od nowości działał na passivie na tej wygiętej żyletce :lol:

 

Co do kibla, brawo chłopaku, postarałeś się. Wszystko ładnie i schludnie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Nie slyszales o kompresji jpg? Zmniejsz te zdjecia, albo daj linki przez miniaturki - nie kazdy tutaj ma 100mbps lacze.

 

2. Co do temperatur to rozwiazanie (a raczej prawda) jest prosta - Speedfan 4.29, pokazuje temperature bardziej zblizona do rzeczywistosci. Dodatkowy odczyt Core, bedzie jakies 11-12 stopni wiekszy niz to co teraz widzisz (zarowno idle jak i stress). Zapomnij o 19C idle :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiem, wiem, w przyszłości również blok na nb

pytanko, czy tempy wtedy znacznie się pogorszą?? bo rózniw dobrze moge dac revolteca miedzianego

pozdr

 

Ja nie mowie ze masz walic tam blok... wrzuc jakiegos zalmana za 20 zl z nawiewem lekkim i bedzie pieknie =)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość 05_03_1992

odnosze wrazenie ze w wezach pojawila sie lekka mgielka, czy jest taka mozliwosc i czy to normalne czy to tylko wrazenie??

ps zaraz dam foty

pozdr

 

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość 05_03_1992

uklad zostal napelniony borygo rozowe i demineralka 60:40

 

 

odnosze wrazenie ze wraca do normy poniewaz uklad 1 dzien nie chodzil (nie bylo mnie), teraz woda jest w obiegu i jest coraz lepiej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Nie slyszales o kompresji jpg? Zmniejsz te zdjecia, albo daj linki przez miniaturki - nie kazdy tutaj ma 100mbps lacze.

 

2. Co do temperatur to rozwiazanie (a raczej prawda) jest prosta - Speedfan 4.29, pokazuje temperature bardziej zblizona do rzeczywistosci. Dodatkowy odczyt Core, bedzie jakies 11-12 stopni wiekszy niz to co teraz widzisz (zarowno idle jak i stress). Zapomnij o 19C idle :)

 

Core Temp u mnie pokazuje ok. 80 stopni...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Totalny OFFTOPIC -> program Core Temp może na Conroe daje dobre wyniki, ale obecnie na W/C (wreszcie złożyłem ulepszoną wersje :) ) mam 95 stopni, a mobo pokazuje 38 (oczywiście to Epox, czyli pomiar można sobie odpuścić - to MOBO ma z[ciach!]y czujnik, np. gdy dam wiatrak na mosfety temp proca osiąga ok. 18 stopni mniej niż gdy nie dam wentylka na mosfety :lol:)...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ładnie do wygląda, czysto, wszystko ok :wink:

Jeśli takie masz temp niby to jestem ciekaw co pokazało by np z moim toledo bo na power-x, rokordzie, cube pro gpu i atmanie 306 mam pod 60*c...

Kuba zachęciłeś mnie do zrobienia fotki i mojego kibla B-)

Muszę sie zabrać...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy sugerowac sie tym odczytem w przypadku twojej platformy. Wiem tylko ze dla DFI jest to realne.

Nie przecze :D Ale ma Epoxie poprostu można to wszystko sobie... Temp ustabilizowała się na 108 stopniach, a w idle wraca do 70 stopni :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...