Skocz do zawartości
cavarr

Asus P5b/deluxe/premium...

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie. Jeśli podczas instalacji windowsa xp sp2 nie dysponowałem dyskietką co umożliwia załadowanie sterów AHCI czy jest możliwe dogranie ich bezpośrednio w windzie i ustawienie w biosie żeby moje 2 dyski sata działały jako AHCI ?! [Tak użyłem wyszukiwarki]. ps. jak teraz zarzucam ahci w biosie to po prostu winda się nie ładuje i tyle..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie. Jeśli podczas instalacji windowsa xp sp2 nie dysponowałem dyskietką co umożliwia załadowanie sterów AHCI czy jest możliwe dogranie ich bezpośrednio w windzie i ustawienie w biosie żeby moje 2 dyski sata działały jako AHCI ?! [Tak użyłem wyszukiwarki]. ps. jak teraz zarzucam ahci w biosie to po prostu winda się nie ładuje i tyle..

to chyba źle szukałeś ;)

 

Juz było tutaj napisane, ze funkcja AHCI została dodana w BIOSie na wyrost, takze obsługa tego jest narazie niemożliwa. U mnie jesli włacze AHCI winda sie nie ładuje, a na dodatek wyskakuje BSOD, takze lipa.

 

Ja powtorze ejszcze moje pytanie, ktore zadałem kilka ladnych stron temu. Mam dysk Barracuda 7200.10 320GB SATA2. Program HDTUNE pokazuje mi, ze dysk pracuje w trybie U-DMA 5, a dostepny tryb jest takze U-DMA 6. Oczywiscie nie bedzie pracował z predkoscia SATA2 wlasnie z powodu braku tego wsparcia dla AHCI. Ktoś mi powie w jaki sposob moge wymusic, aby dysk pracował chcoiaz w tym marnym trybie U-DMA 6 czy nie da rady?

 

P.S. Predkosci nie sa takie złe, bo HDTUNE pokazuje predkosc na poziomie 75MB/s, no ale zawsze chce sie wiecej :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie czy wam tez tak dlugo czyli kolo 10s wykrywa dyski ? zauwazylem ze ten problem pojawil sie po stworzeniu raid 0 z 2 dyskow

i tak za kazdym razem przy starcie czy restarcie jakis pomysl ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie AHCI działa.

ale nie masz nic pokazane w ACTIVE przeciez :mur:

 

Mam prośbe, mozesz zapodac chociaz początek testu w tym programie HD Tune? (zakładka Benchmark)

 

U mnie wyglada to tak jak na załaczonych obrazkach.

 

BTW. jak to zrobiles, ze masz aktywne opcje Automatic Acoustic Mangament, Advancet Power Man., Interface Power Man., Power-up In Standby ? Czy to wlasnie dzieki tym sterownikom od AHCI?

post-11230-1174814396_thumb.jpg

post-11230-1174814419_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na początku jest 58.7 MB/s po chwili spada do 2 MB/s :o

Te wszystkie bajerki są zaznaczone po instalacji sterów od AHCI.

 

Sandra pokazuje drive index 76 MB/s

Kopiowanie pliku pomiędzy partycjami to jakieś 30 MB/s

Na stronie seagate znalazłem takie info odnośnie ST3320620AS

78 MB/s maximum sustained data transfer rate

 

Coś mi się wydaję, że HD TUNE nie do końca poprawinie rozpoznaje właściwość dysku (przez ahci?)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to reasumujac jakie sa korzysci zainstalowania sterow zeby AHCI działało? Przekłada sie to jakos na wydajnosc dysku?

A to musiałbym zgadywać :D Nie instalowałem bez AHCI.

 

W innych programach jak Sandra, Everest benchmark dysku daje ok 76-77 MB/s czyli wartości takie same jak u Ciebie.

Odczyt bufforowany jest rzędu 200 MB/s (Everest)

Intel podaje, że AHCI to NCQ, Hot Swap i "inne korzyści" wynikające z SATA2, ale nie jest powiedziane jakie konkretnie to korzyści, stąd moje twierdzenie, że "to to" działa bo NCQ miałem zaznaczone jako "enabled". Za informacjami od intela AHCI działa jeśli(?) ICH8R pracuje na sterowniku iaStor.sys, sprawdzałem we właściwościach i to jest dokładnie ten sterownik. A tak prawde mówiąc to sam nie wiem czy to działa czy to jakaś lipa :)

 

BTW a w HD Tune zakładkę "Health" też masz pustą?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jaki BIOS do Asus P5LD2 SE ? moze byc ktorys z podanych na poczatku postu? przy plycie P5B Deluxe ? ??? prosze o pomoc jaki BIOS pod P5LD2 SE ?!?!?!

Edytowane przez Star

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to musiałbym zgadywać :D Nie instalowałem bez AHCI.

 

W innych programach jak Sandra, Everest benchmark dysku daje ok 76-77 MB/s czyli wartości takie same jak u Ciebie.

Odczyt bufforowany jest rzędu 200 MB/s (Everest)

Intel podaje, że AHCI to NCQ, Hot Swap i "inne korzyści" wynikające z SATA2, ale nie jest powiedziane jakie konkretnie to korzyści, stąd moje twierdzenie, że "to to" działa bo NCQ miałem zaznaczone jako "enabled". Za informacjami od intela AHCI działa jeśli(?) ICH8R pracuje na sterowniku iaStor.sys, sprawdzałem we właściwościach i to jest dokładnie ten sterownik. A tak prawde mówiąc to sam nie wiem czy to działa czy to jakaś lipa :)

 

BTW a w HD Tune zakładkę "Health" też masz pustą?

w health mam podane wszystkie wartości. Moze sproboj z jakas nowsza wersja programu?

 

BTW. Zapodałem everesta i ten test ktory napisałeś (Buferred read) i mi sie trzyma na poziomie 230MB/s, a AHCI oczywiscie mam wyłączone.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie a co sadzicie o oryginalnym chlodzeniu na tej plytce na NB? na SB postawilem zalmana tego niebieskiego pasywnego bo ta cienka deseczka to byl chyba zart ;) No wlasnie i sie troszke wystraszylem jak zobaczylem jakosc pasty - to jest tragizm. Jeszcze plytki nie odpalalem i wlasnie nie wiem czy to cudo na heatpipe na NB da rade ? szkoda mi ladowac kase w jakies wynalazki dodatkowe dlatego wole sie upewnic ;) Acha mam zamiar tak gdzie szalec kolo FSb 520. Kurcze jeszcze jedno czy na NB moge uzyc paste Coollaboratory Liquid Pro ten ciekly metal - mowa oczywicie o tej oryginalnej miedzianej kostce ?

Edytowane przez Avatar25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie a co sadzicie o oryginalnym chlodzeniu na tej plytce na NB? na SB postawilem zalmana tego niebieskiego pasywnego bo ta cienka deseczka to byl chyba zart ;) No wlasnie i sie troszke wystraszylem jak zobaczylem jakosc pasty - to jest tragizm. Jeszcze plytki nie odpalalem i wlasnie nie wiem czy to cudo na heatpipe na NB da rade ? szkoda mi ladowac kase w jakies wynalazki dodatkowe dlatego wole sie upewnic ;) Acha mam zamiar tak gdzie szalec kolo FSb 520. Kurcze jeszcze jedno czy na NB moge uzyc paste Coollaboratory Liquid Pro ten ciekly metal - mowa oczywicie o tej oryginalnej miedzianej kostce ?

ja zawsze od razu zmieniam paste na AS5 i nie ma problemu. Co do SB to takze musze pomysleć nad jakimś Zalmanem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie czy jesli mam w obudowie kompa zainstalowane 3 wiatraki i bym je podpia do p5b to mozna bedzie sterowac obrotami?

Pytam gdyz w tym momencie wtyczki ktora sa to sa takie molexy 4pin i trzeba bedzie kupic przjesciowki albo przerobic calkiem na 3 pin.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja zawsze od razu zmieniam paste na AS5 i nie ma problemu. Co do SB to takze musze pomysleć nad jakimś Zalmanem.

Serdeczne thank you za odpowiedz :) Ach jedno pytanko moze jeszcze czym zdejmujesz ta zaschnieta nedzna paste ?? Ja ryje srubokretem ale to troche niezdrowe chyba :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Serdeczne thank you za odpowiedz :) Ach jedno pytanko moze jeszcze czym zdejmujesz ta zaschnieta nedzna paste ?? Ja ryje srubokretem ale to troche niezdrowe chyba :(

Spirytus dobry na wszystko ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Kilka razy doświadczyłem na swoim komputerze zaników dźwięku(występuje tylko jakieś pierdzenie) połączony z ostrymi przycinkami, lagami w windowsie. Zdarzyło mi się to dopiero kilka razy i zawsze ponowne uruchomienie komputera pomagało. Nie wiem czym to jest spowodowane, czyżby przegrzewał mi się NB lub SB? Napięcia: proc 1.45v NB 1.55v.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja mam problem z ahci po ustawieniu tego w biosie nastepnie save&exit restart bios nie wykrywa dysku

ciagle stoi na auto-detecting port x gdzie x to nr portu zaleznie do ktorego podepne dysk ;) i tak do czerwonych i czarnych probowalem i lipa za kazdym razem.. czekalem raz nawet 2h ale nic to nie dalo, nawet do biosu nie da rady wejsc wtedy i pomaga jedynie uruchomienie kompa bez dysku i przestawienie spowrotem na ide :/

pozdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja mam problem z ahci po ustawieniu tego w biosie nastepnie save&exit restart bios nie wykrywa dysku

ciagle stoi na auto-detecting port x gdzie x to nr portu zaleznie do ktorego podepne dysk ;) i tak do czerwonych i czarnych probowalem i lipa za kazdym razem.. czekalem raz nawet 2h ale nic to nie dalo, nawet do biosu nie da rady wejsc wtedy i pomaga jedynie uruchomienie kompa bez dysku i przestawienie spowrotem na ide :/

pozdr

a zainstalowales sterowniki przy instalacji systemu? :unsure:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a zainstalowales sterowniki przy instalacji systemu? :unsure:

czytamy, ze zrozumieniem ;)

 

Nie zainstalowal sterownikow, bo ma zwis w trakcie wykrywania dysku.

 

@hanti, ustaw tego jako sata1. Sprawdzałeś czy podobny problem występuje na innym dysku? I jeszcze jedno jaki masz BIOS?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

tak jak deonet napisal

 

 

 

czytamy, ze zrozumieniem ;)

 

Nie zainstalowal sterownikow, bo ma zwis w trakcie wykrywania dysku.

 

@hanti, ustaw tego jako sata1. Sprawdzałeś czy podobny problem występuje na innym dysku? I jeszcze jedno jaki masz BIOS?

 

o tego zeby go na sata1 przestawic to nie probowalem nawet.. (spinpoint 250gb 8mb) a innego dysku nie mam bo wszyscy znajomi maja jeszcze zwykle pata aa no i moj 2 dysk tez na pata jest wiec lipa :/

 

bios aktualnie 1004 a probowalem juz od 7xx z nadzieja ze to poprawia ;)

 

zabieram sie za zmiane na sata1 moze akurat

 

edit: jednak lipa nie dziala

po wygoglowaniu : auto-detecting ahci port widac nie jestem sam ale nie ma jednoznacznego rozwiazania :/

 

pozdr

Edytowane przez hanti

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie, czy przez przegrzewajacy mostek NB moze sie komputer resetowac? Bo zmienilem paste na NB na AS5, teraz cholernie grzeje mi sie mostek. Komputer po chwili pracy sie zawiesza, a po chwili nastepuje samoczynny reset. Radiatora od NB nie idzie nawet dotknac, bo tak strasznie parzy. Czy to moze byc przycyzna resetow?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro radiator jest taki gorący znaczyło by że dobrze odbiera ciepło...

 

Gdyby był chłodny to NB mógłby się przegrzewać...

 

Próbowałeś dawać jakis dodatkowy nawiew?

 

U mnie cały czas dmucha 120mm na nb, mosfety, ogólnie okolice procka i wsio działa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro radiator jest taki gorący znaczyło by że dobrze odbiera ciepło...

 

Gdyby był chłodny to NB mógłby się przegrzewać...

 

Próbowałeś dawać jakis dodatkowy nawiew?

 

U mnie cały czas dmucha 120mm na nb, mosfety, ogólnie okolice procka i wsio działa

czyli pasta dobrze działa ;) aż za dobrze. Wyszperałem w szafie jakis wentyl 60x60 od starej celiny, i dzieki temu komputer sie juz nie wiesza, a radiator jest chłodny, jednak teraz cisza mojego komputera została zniwelowana przez ten szalejący wiatraczek ;)

 

BTW. Teraz mam dylemat. Dokupić jakis wiatraczek do tego, czy moze zakupic juz combo, czyli radiator z wentylatorkiem. Co bedzie lepszym rozwiązaniem?

 

P.S. Ja wiem ze dziś 1 kwietnia, ale mimo to bym prosił o normalne wypowiedzi :D

Edytowane przez pisarz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zamontowałem sobie na SB niebieskiego Zalmana. No i zauważyłem, że wzrosła mi temp w otoczeniu procka graficznego o ok 5stC do 47stC, a temp proc grafiki też o ok 5 do 48stC. Także temp twardziela wzrosła z 27 do 30 stC. Czy temp PłYTY GłóWNEJ to jest temp NB ? U mnie wskazuje 41stC. A na procku 50stC a wiatrak chodzi na 2600 RPM (ustawione w BIOSie costam na PERFORMANCE). Są to wartości wskazywane przez Everesta. Czy powinienem się martwić ? Aha i czy zmierzy się temp SB ? Sorki za lamerskie pytania ale mimo iż dzisiaj jest 1 IV to nie są żartem :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...